Šta je novo?

Aparati za kafu i kafa

Ima raznih teorija kako čuvati kafu. Neke kažu da ne valja držati u frižideru zbog kondenzacije, valjda kad se otvori tegla koja je hladna uđe vlažan vazduh i kondenzuje se na zrnima kafe.
Ja ne znam da li je to tačno ali kafu držim u onim konzervama od illy kafe, na sobnoj temperaturi i zadovoljan sam
 
Koliko može da utiče to sto nema konstantan pritisak na takvim aparatima Ja razmisljam da kupim la pavoni eropicola ali me to pitanje muci
Sta znaci konstantan pritisak?
Pumpa mehanickog aparata uvek drzi isti pritisak, ali to se ne reflektuje na pritisak u grupi.
Sustinski trebas da imas "peak pressure" i onda kako ekstrakcija tece, tako se pak raspada i pritisak opada.
Flair je fenomenalan u tome, pogotovo sto ti mozes da kontrolises kako taj pritisak raste i pada :)
 
Pored oksidacije (vetrenja), pržena kafa vremenom otpušta CO2, i tu nikakav vakuum ne pomaže. Kada kupite veću količinu kafe, svakako je podelite na manje pakete, pa deo možete da zamrznete što dosta uspori i oksidaciju i otpuštanje CO2, ali najkorisniji savet je da pijete više kafe kako ne bi stigla da se ubajati. :D
 
Pozdrav ljudi jel može da mi neko da mi pomogne oko kupovine aparata za espreso. Max budzet 250e . Hteo bih ženi za poklon pošto ja retko pijem kafu a ona voli. Sad što više čitam ništa mi nije jasno. Bogami spremanje prave kafe kao kvantna fizika 😁. E sad sta bi najbolje da uzmem ne pije se vise od 2 kafe dnevno. Vidim neki gorenje na akciji u tehnomaniji ali opet se ne razumem. Sad mi treba preporuka od aparata da li mi treba mlin i koju uopšte kafu da joj uzmem 😁😁.
 
1. Ako se zadovoljavaš kapsulama, uklapaš se u budžet. Jednostavno za pripremu, jeftino inicijalno ulaganje, malo skuplje za eksploataciju i ne može da parira kvalitetom opciji 2.
2. Opcija - manuelni aparati. Samo dobar mlin košta minimalno 400 evra (recimo eureka mignon) ako govorimo o novim stvarima i ako govorimo o električnim mlinovima. U rasponu cena 40-200€ možeš naći i dobar ručni mlin ali komfor je znatno manji. Posle bi na red došlo ulaganje u aparat, najjeftiniji Sage Bambino, Gaggia Classic ili DELONGHI Dedica
3. Opcija su superautomatici, melju kafu, sve rade sami ali kvalitet kafe je u rangu opcije 1.
 
1. Ako se zadovoljavaš kapsulama, uklapaš se u budžet. Jednostavno za pripremu, jeftino inicijalno ulaganje, malo skuplje za eksploataciju i ne može da parira kvalitetom opciji 2.
2. Opcija - manuelni aparati. Samo dobar mlin košta minimalno 400 evra (recimo eureka mignon) ako govorimo o novim stvarima i ako govorimo o električnim mlinovima. U rasponu cena 40-200€ možeš naći i dobar ručni mlin ali komfor je znatno manji. Posle bi na red došlo ulaganje u aparat, najjeftiniji Sage Bambino, Gaggia Classic ili DELONGHI Dedica
3. Opcija su superautomatici, melju kafu, sve rade sami ali kvalitet kafe je u rangu opcije 1.
Pa ne bih se baš složio sa tvrdnjom pod tačkom 3. Ipak se dobija znatno bolja kafa nego pod 1. Ako ništa znaš šta kupuješ, vidiš zrna kafe, a ne zatvorenu kapsulu u koju su mogli staviti šta hoće.
Pozdrav ljudi jel može da mi neko da mi pomogne oko kupovine aparata za espreso. Max budzet 250e . Hteo bih ženi za poklon pošto ja retko pijem kafu a ona voli. Sad što više čitam ništa mi nije jasno. Bogami spremanje prave kafe kao kvantna fizika 😁. E sad sta bi najbolje da uzmem ne pije se vise od 2 kafe dnevno. Vidim neki gorenje na akciji u tehnomaniji ali opet se ne razumem. Sad mi treba preporuka od aparata da li mi treba mlin i koju uopšte kafu da joj uzmem 😁😁.
Zaista je tačno da se najbolja kafa dobija ako imaš mlin i aparat, odnosno kao što Laza napisa pod tačkom 2. Međutim, za to ti je, osim veće investicije, potrebno znanje, volja, strpljenje i vreme da naučiš kako se to radi. Ako nisi spreman na to preporuka je nespreso ili nešto slično sa kapsulama ili za malo više para automatik
 
Moja preporuka je da ljudi uvek prvo nabave neki solidan mlin, i uz to jeftin driper za filter kafu. Mala investicija - fenomenalna kafa, uz malo vežbe. Plus sjajan ritual.
Espreso je sumanuta nauka, zečija rupa koja guta vreme, novac, trud :D Mislim da nije za svakog. Moka pot je pristojna alternativa za one koji ne planiraju da ulažu velike cifre u aparat i opremu.
 
Meni je prelazak sa moke na Vivu Style dosta glatko prošao. Karika koja nedostaje je bila Timemore C3 (sa AliE), a šlag na torti 2mm skrin i tamper, takođe sa AliE.

Ja bih preporučio Vivu, 100 i neki euro, i C3 mlin, 50 60e. Ne mora da depresurizuje za početak, a uz svežu lepu kafu će imati kafu lepšu nego automat. I ne zahteva neko poznavanje materije ili posebne veštine. Ostaje budžet od 100e za 3 kile lepe sveže kafe od kolege sa foruma.

Ako želi da depresurizuje, onda mora vagica, skrin, tamper dobar i otprilike to je to.
 
Ja skoro i da ne koristim vagicu više, lepo sam naučio da procenim količinu kafe kada sipam u mlin, jako je konzistentna postala kafa.

Ono što me sad kopka je da probam da pravim pourover, kratak nam bude espreso za neko duže uživanje pa popijemo više kafa nego što nam prija. Da li C3 može da samelje kafu za pourover kako treba? I gledao sam nešto oko tih filtera, vidim da se V60 pominje kao neko super rešenje, svakako nije previše skupo, da li se iscimati da to uzmem? Više mi je problem da li će mi se svideti takva kafa, probao sam u Kafeteriji filter aeropress (njega mi je barista preporučio) sa Kolumbijom i uopšte nisam bio oduševljen. S druge strane, i espreso napravim uglavnom bolji nego što oni serviraju tako da možda i filter bude bolja iz domaće radinosti, ali nešto nisam siguran da će mi prijati.
 
Ja ću uvek pre birati pourover nego espreso, ali mora da se baš bira kafa za filter. V60 je super stvar iako ja lično koristim chemex (ali dođe mu isto).

Arome koje se razvijaju dok se kafa polako hladi…
 
Probaj još negde drugde V60, ne bih rekao da je u Kafeteriji dobar. Tu Kolumbiju njihovu pijem samo u kraćoj formi, uglavnom peku srednje, nemaju oni light roast što je sjajno za pour over. Idi u Artist recimo, oni imaju super kafe u ponudi i prave sasvim dobro :)
Timemore C3 je super za filter kafu, rekao bih i bolji nego za espreso jer za espreso nekad recimo imaš premalo klikova da bi ubo dobru ekstrakciju, a filter je tu više forgiving, u smislu - na kraju ćeš ipak imati kafu, svakako :D

Jedino što je potreban i solidan gooseneck bokal zarad veće kontrole sipanja... ali mislim da u početku i može bez toga. Pogotovo što bih preporučio da se uzme Hario Switch pre no V60, jer suštinski imaš mogućnost kombinacije recepata, može klasičan v60 a može da se radi steep and release, ili potpuna imerzija kao za francusku presu recimo.

Kao što baltam0s reče, treba birati kafe za filter. Mnoge od njih mogu biti sjajne i za espreso ali da, činjenica je da se mnoge te arome osete na količini, i kako se kafa hladi, dok se espreso popije mnogo brže.
 
1. Ako se zadovoljavaš kapsulama, uklapaš se u budžet. Jednostavno za pripremu, jeftino inicijalno ulaganje, malo skuplje za eksploataciju i ne može da parira kvalitetom opciji 2.
2. Opcija - manuelni aparati. Samo dobar mlin košta minimalno 400 evra (recimo eureka mignon) ako govorimo o novim stvarima i ako govorimo o električnim mlinovima. U rasponu cena 40-200€ možeš naći i dobar ručni mlin ali komfor je znatno manji. Posle bi na red došlo ulaganje u aparat, najjeftiniji Sage Bambino, Gaggia Classic ili DELONGHI Dedica
3. Opcija su superautomatici, melju kafu, sve rade sami ali kvalitet kafe je u rangu opcije 1.
Dobro receno.
 
Pourover = filter? Ja sam to tako razumeo. U Kafeteriji sam 2x tražio V60, nisu imali ili ih je mrzelo da prave. Pio sam aeropress i frenchpress. Čak ni Chemex nisu mogli da mi naprave. A to da su različite kafe pogodne za espresso i filter, to mi je jasno, ne bih imao s time problem. Sada mi se desi vikendom da ujutru popijem espresso i recimo oko 10-11 bih napravio neko duže piće (tipa tuska) a sa mlekom ne pijem kafe, da mi traje malo duže, da uživam, ali to se opet svede na espresso, pa popodne opet. I stvarno volim da ga popijem, ali nekako razmišljam da nešto malo raznovrsnije imam da popijem.
 
Meni je prelazak sa moke na Vivu Style dosta glatko prošao. Karika koja nedostaje je bila Timemore C3 (sa AliE), a šlag na torti 2mm skrin i tamper, takođe sa AliE.

Ja bih preporučio Vivu, 100 i neki euro, i C3 mlin, 50 60e. Ne mora da depresurizuje za početak, a uz svežu lepu kafu će imati kafu lepšu nego automat. I ne zahteva neko poznavanje materije ili posebne veštine. Ostaje budžet od 100e za 3 kile lepe sveže kafe od kolege sa foruma.

Ako želi da depresurizuje, onda mora vagica, skrin, tamper dobar i otprilike to je to.
To je to. Tako sam nešto i mislio. Hvala ti puno pa ćemo napredovati vremenski. A sad kao Giga Moravac u Boljem životu da nadjem još muzičku kutiju u kafica ujutru u krevet. 😁 Hvala puno
 
Pourover = filter? Ja sam to tako razumeo. U Kafeteriji sam 2x tražio V60, nisu imali ili ih je mrzelo da prave. Pio sam aeropress i frenchpress. Čak ni Chemex nisu mogli da mi naprave. A to da su različite kafe pogodne za espresso i filter, to mi je jasno, ne bih imao s time problem. Sada mi se desi vikendom da ujutru popijem espresso i recimo oko 10-11 bih napravio neko duže piće (tipa tuska) a sa mlekom ne pijem kafe, da mi traje malo duže, da uživam, ali to se opet svede na espresso, pa popodne opet. I stvarno volim da ga popijem, ali nekako razmišljam da nešto malo raznovrsnije imam da popijem.
Tako je.

Neće da prave, nije da ne može - jednostavno je daleko manuelniji proces i traje dugo. A i može da se zajebe lako😀
Ne znam odakle si, ali ako bi da probaš kršten pour over, daću ti preporuku vrlo rado😀
 
U Bgu sad postoji eksplozija specialty kafića (što naši što Rusi), nema koji ne pravi V60. E sad, umeće barista je druga stvar, ali dosad nisam imao užasnu šolju kafe, u najgorem slučaju bilo je mediokritetno.
Doduše, ne obilazim toliko često, samo kad se viđam s ljudima pa to iskoristim kao priliku, inače sam pravim kod kuće svakog jutra :)
U Novom Sadu isto ima solidnih mesta. U manjim gradovima ne znam tačno, sigurno je slabija dostupnost.
 
U čemu je poneta filter kafe? Pio sam je dosta, nažalost napolju gde nije bilo druge, na kraju sam čak prestao piti kafu na neko vreme jer se to ne može nazvati kafom
 
U Beogradu sam, na relaciji NBG-centar. Nije ni ovo što sam ja probao bilo užasno, ali nije nešto za čime bih rado posegnuo, espresso kad spremam bukvalno jedva čekam da ga napravim da ga probam.
 
U čemu je poneta filter kafe? Pio sam je dosta, nažalost napolju gde nije bilo druge, na kraju sam čak prestao piti kafu na neko vreme jer se to ne može nazvati kafom

Pitanje je šta možemo svrstati pod tom kategorijom, napitka koje zovemo "kafa" :) ? Npr mnogi stariji ljudi s kojima pričam o kafi, za sve osim turske kažu - ma, to nije kafa :)
A onda kažu Grand im je najbolja, što je meni apsurdno.
Neko će reći - espreso je jedina prava opcija.
Ali činjenica je da svaki napitak koji nastaje od samlevenih zrna kafe - jeste upravo to. Postoji toliko različitih načina pripreme, od različitih vrsta obrade kafe s različitih plantaža, i zaista je žalosno ograničiti se samo na jedan metod jer isto zrno može da ponudi toliko toga kad se pravi na više načina.
U tome ja vidim bogatstvo kafe, u mogućnostima koje nudi, ne u ukusu ili savršenstvu jednog metoda.
 
U čemu je poneta filter kafe? Pio sam je dosta, nažalost napolju gde nije bilo druge, na kraju sam čak prestao piti kafu na neko vreme jer se to ne može nazvati kafom
Stavi duplo više kafe nego što si navikao na istu količinu vode pa probaj.
 
Da se razumemo, filter "američka" kafa i filter kafa o kojoj ovde pričamo su dva različita pojma. I jako je bitno koja se zrna koriste i šta čovek očekuje od te iste filter kafe, ili bilo koje druge kafe.

@daxyco svrati u Drip u jevremovoj - mogu da ti naprave v60 na licu mesta, uz preporuku zrna, a možeš i da uzmeš batch brew - slično je, s tim što je batch brew malo drugačiji jer se pravi u moccamasteru i stoji neko vreme u "termosu". I pržionica ti je blizu, tu isto možeš da probaš dobar v60.
Ako si ka zelenom vencu, tu imaš rocket coffee - ruski je kafić, ali uzimaju razna naša zrna, pa je izbor uvek dobar.
 
imam pitanje u vezi sa super automatikom krups ea 81 serija. Aparat je uzet skoro nov. Pre nego sto se iscimamm da ga nosim na servis, mozda je neko imao ovakav problem i uspeo da ga resi:
prva kafa po ukljuicvanju je uvek manje vode od onog sto treba, a ostatak predvidjene kolicine vode ide u onu otpadnu posudu ispod.
sledecih par kafa koje se prave odmah potom su ok, konzistentnost i kolicina vode.
na 10-ak kafa u toku radnog vrmeena (par puta znaci ukljucivanje, imam otpadne vode min 150ml).

Ne bi me ovo toliko bunilo da kolega nema isti ovakav uredjaj, koji je inace bio dosta stariji, i kome ima vrlo malo otpadne vode nakon pravlejnja kafe (bukvalno 10% moje kolicine)

i pdo dva, kako da cistim posudu sa vodom posto je prilicno uzana, i postoje mesta koje ne mogu da lepo ocistim. Ne mislim na kamenac
 
To je to. Tako sam nešto i mislio. Hvala ti puno pa ćemo napredovati vremenski. A sad kao Giga Moravac u Boljem životu da nadjem još muzičku kutiju u kafica ujutru u krevet. 😁 Hvala puno
Ja bih na tvom mestu ipak proverio sa gospođom da li želi novi hobi ili samo nešto što će izbaciti pristojnu kafu uz minimum truda. Ako je ovo drugo, uzmi joj Nespresso aparat ili neki superautomatik.

Edit: Ako si ti taj koji želi novi hobi, napiši lepo tako, naši smo :)

Pogotovo što bih preporučio da se uzme Hario Switch pre no V60, jer suštinski imaš mogućnost kombinacije recepata, može klasičan v60 a može da se radi steep and release, ili potpuna imerzija kao za francusku presu recimo.
I od mene preporuka za Switch kao maltene savršen kućni manuelni filter.
 
Poslednja izmena:
Nije hobi ako ostane presurizovana korpa, korak više od kapsule sa premlevenom kafom, dva sa svežom i mlinom. Drugarica naša se zadovoljila tim nivoom i super joj je, a nije da ne zna razliku, jer spremim kafu na Bambinu ovde iz istih kafa koje i ona kupuje.

Izuzetno je neefektivno koristiti kapsule kad za iste pare otprilike postoje aparati gde sipaš svoju kafu, a možeš da zvizneš 14-15 grama za razliku od bednih 6g iz kapsule. Bacanje para ako mene pitate.
 
Ljudi koja je kafa u zrnu najbolja za espresso aparat Gaggia classic model 2019 ?
Stigao mi Timemore c3 sa alija i poceo sam da pijem espresso relativno skoro pa tek se ucim da pravim dobar espresso.Svaki savet bi mi dobrodosao.
 
Ja bih zamolila nekog za pomoć, ko zna. Naime, nov aparat Gaggia viva prestige, uključila ga jutros prvi put, voda izlazi samo na steamer-u, ne mogu da napravim kafu, zašto..
 
Kao da sa stimerom nešto nije u redu, ili ja ne znam šta radim pogrešno, kako god da okrenem onaj potenciometar ono šišti ko ludo, probala sam i da napravim kremu dobila penu, kad okrenem na opciju pravljenja kafe voda curi na stimeru. Kap nije prošla kroz ručku do sada.
 
Zategni muški, nadesno. Istestiraj aktiviranjem stimera, jer ako je dobro zavrnuto neće da izlazi ništa.
 
@olafBrolaf šta si bio do sada dok nisi imao mlin? Mogu da ti preporučim kojim sam ja "redom" išao i šta mi se za sada sviđa, pa ti proceni i uzmi nešto od toga. Prva kafa koju sam kupio je bila neka Lavazza plava, ne sećam se tačno kako se zvala, izrazito tamno pržena. Za taj početak gde sam pre toga pio isto lavazzu samo mlevenu, bila je ok ali predlažem ti da preskočiš. Nakon toga sam uzeo blend u Kafeteriji i iskreno baš mi se svidela, baš ogroman upgrade u odnosu na Lavazzu. Posle toga u Koppi uzeo neki brazil, nisam bio oduševljen ali je bila skroz ok. Zatim Gold blend kod Apa roasters, baš dobra. E onda sam krenuo da šaram i da uzimam neke specialty kafe, mala pakovanja da isprobam i tu baš ima promašaja (i pogodaka).

@Dragana Joe Da li se oseti otpor prilikom zavrtanja ventila koji se nalazi sa desne strane aparata? Da li možeš da ga kompletno zatvoriš? Dakle napraviš više krugova sa njim (u smeru kazaljke na satu). Ako uradiš to i opet ide voda, deluje da je neispravan ventil.
 
Nazad
Vrh Dno