Šta je novo?

Aparati za kafu i kafa

Pa mislim, ne bih rekao da je prevarant, lik eksploatiše nešto što svi drugi na KP eksploatišu - mađarsku granicu i povraćaj PDV-a. Neki ljudi koji prodaju PC komponente ti direktno pošalju ipon link pa ti biraj tamo šta hoćeš, onda ti sračunaju cenu gde uzmu tih 20% procenta zarade.

E sad, da si njega pitao da ti spusti cenu jer vidiš da je popust, možda bi učinio to. Ako ne, onda očigledno ima ko želi, u ovom slučaju CQ, i drago mi je da postoji konkurencija jer suštinski: teško je kod nas doći do pristojne opreme za kafu a da ne platimo boga oca.
Ljudi iz Nemačke mogu da čekaju akciju na Amazonu i uzmu Kingrinder K6 za sto dolara, mi plaćamo 160 evra, zaebi.

Gledam recimo domaće sajtove, u ovom slučaju espressodirekt (a i mnogi drugi!), prodaju ovu kinesku plastičnu najobičniju vagu za preko PET HILJADA dinara. Na kp-u se može naći za 1500, škk?
Tako da, ono, treba biti pažljiv. Deru za knock boxeve kao da vrše reciklažu potrošene kafe i pretvaraju ih u sveža zrna, mislim 6 hiljada za plastičnu kutiju, daj bre :D

1715623038324.png
 
Nažalost praksa kod KP trgovaca je da nemaju ništa na stanju. Nije taj čovek neki loš izuzetak.
 
Pa mislim, ne bih rekao da je prevarant, lik eksploatiše nešto što svi drugi na KP eksploatišu - mađarsku granicu i povraćaj PDV-a. Neki ljudi koji prodaju PC komponente ti direktno pošalju ipon link pa ti biraj tamo šta hoćeš, onda ti sračunaju cenu gde uzmu tih 20% procenta zarade.
Da si pazljivo citao onda bi dosao do zakljucka da je pokusao da zaradi 60%. Na (relativno) skupom uredjaju. I ne napisah da je prevarant vec prevarant u pokusaju.

Za tih 250 eura razlike mogao sam da napravim izlet do Hu, kupim svasta nesto pored mlina, ozderem se kod Abrahama u povratku i da mi ostane para.

Nije to poenta, neka zaradi neko drugi, ali ako se hvalis, pa te jos i drugi hvale da si saradnik ovih onih madjara (kao sto ti spomenjes te koji rade sa Ipon-om) onda ocekuj da ce neko da baci oko na cene kod njih.
Nažalost praksa kod KP trgovaca je da nemaju ništa na stanju. Nije taj čovek neki loš izuzetak.
Daleko od toga, ne zalim se ja sto nema za juce, nije lek u pitanju. Vec je, ako je zeleo promet i ako se promovise kao saradnik avx da uskladi svoje cene sa njima. I ovi drugi nisu imali na lageru pa nikom nista. I povrh svega - dovezli na kucni prag u Bg za 0 para. Dodatna usteda na kuririma koju i ne racunam.
 
Sve je samo pitanje tržišta, mislim isto možemo reći - naše prodavnice tehnike i elektronike su lopovi teški :D Što i jesu. Grafičke kartice, komponente - koštaju po 200-300e skuplje nego u EU, a standardi su nam triput niži, ali činjenica je da nam ostaje ili to što imamo, ili KP prodavci, ili da se sami cimamo do neke komšijske države.

Eto da ja nisam postavio pitanje ovde ne bih ni znao da sad postoji još neko ko uvozi stvari iz Mađarske za kafu, činjenica je da te stvari baš nisu očigledne i na izvolte, zato ljudi poput Maxa mogu zarađivati.

I meni je Max doneo Lelit Viktoriju na kućnu adresu, bez dodatne naplate. Namazan je lik ali zna da bez mušterija ni on nema profita. E sad, ako želi da opstane moraće da se uskladi s konkurencijom.
 
Nisam znao za taj avx, pogledam i vidim da je DF64 II ispod 300e tamo, ali piše preorder. Pošaljem mail i kaže nestalo, biće u junu za 140.000HUF (oko 100e skuplje nego što piše na sajtu). Da li ima još neki sajt gde mogu da pogledam te mlinove, da prođem malo jeftinije?

EDIT: sad gledam, mogu da dodam u korpu ovaj mlin po ovoj ceni, dozvoljava mi i da platim. Je li neko probao? Otišao bih tamo da preuzmem sam u nekom trenutku.
 
Poslednja izmena:
Zašto u kantu ili na servis ako originalna ručka radi? Samo nju depresurizuj i uživaj. Ja sam je tako koristio jer je deo na aparatu aluminijumski i ručka je aluminijumska, pa su slične tvrdoće. Ja sam pretpostavio rizik da se prohrom šrafi u aluminijum i da to može biti ograničenog trajanja za aluminijum na samom aparatu.
Ma kazem zato sto mi je ta originalna rucka vec napravila kurslus u celom aparatu pa sam je nesto skarabudzio, i zato sam bas ciljano kupio nov portafilter.
Ceo aparat me generalno malo malo pa zeza, posle lepe 3 godine koriscenja.
 
30€ godišnje. Nije strašno. :) Nisam ja ukapirao da je toliko star aparat.

Ovaj naš ako potraje isto toliko, puna kapa. Ne gasimo od jutros.
 
Ja sam nesto ugrubo racunao skoro 2000 espressa je napravio do sada, mozda i vise.
Zato mi je zao, ali ipak mislim da je doslo vreme da ga menjam, a da on ode u neku vikendicu.
Ali pojma nemam sta da gledam novo niti od cega da krenem.
 
Ja sam nesto ugrubo racunao skoro 2000 espressa je napravio do sada, mozda i vise.
Zato mi je zao, ali ipak mislim da je doslo vreme da ga menjam, a da on ode u neku vikendicu.
Ali pojma nemam sta da gledam novo niti od cega da krenem.

Da li je 2000 espressa puno? Nisam još ni blizu toga sa svojim aparatom, ali se setim kolege sa foruma kad je kupovao aparat pa se respitivao:
Da li je 10000-15000 napravljenih kafa na automatskoj mašini veliki broj i da li takve treba izbegavati?
 
Nije. Meni je Bambino tražio 3x čišćenje do sad, što radi na svakih 200 ekstrakcija. Biće da je taj za 3 godine ispalio mnogo više.
 
Ako se servis odradi kako treba, kompletno ocisti kao što je moja očišćena ni 10000 nije puno, terace ona još ohoj
 
Juče sam provukao jednu kesicu limuntusa kroz Vivu. Da li neko ima ideju koliko toga treba uopšte sipati? Bambino traži povratno ispiranje sa onom 1 tableticom u malom zatvorenom portafiltru. Ja to radim na 400 kafa, voda ima suvi ostatak ispod 30, tu verovatno ne treba ispiranje ni posle 2000 kafa, a ne 200…

Vivu cepamo sa akvafor, oko 250 300 je ta voda. Zasad se ne žali, 10+ kafa svaki radni dan.
 
Moze li neko da okaci kontakt od distributera koji isporucuju vlasina vodu na adresu? Na sajtu ne mogu da nadjem. Hvala.
 
Njihova je dostava.
 
Neverovatno kolika je razlika u ukusu espresa kad se aparat baš zagreje, radio sam danas prvi put čišćenje uz Puly Caff, posle toga provukao vodu dvaput, jednom uz blind basket, onda uz IMS korpicu, rekoh aj dok je ugrejan da napravim kafu, i iako je bila malo duža ekstrakcija (Nikaragva iz Kafeterije, nikako da ubodem, džaba mi računanja), bila je drastično bolja nego ranije.
Kad god pravim prvu kafu, bude izuzetno kisela - sad, ja volim kiselo ali onda mi baš nema poente da isprobavam razne single origin kafe ako je kiselost dominantna u svakoj :)

Takođe sam malo razočaran što je mašina po difoltu podešena na 11-12 bara, a da bih to spustio na 9 moram da rastavim celu mašinu ,i još da rizikujem da potpuno uništim mesingani deo ako budem agresivniji nego što treba, pri zavrtanju :D
 
Juče sam provukao jednu kesicu limuntusa kroz Vivu. Da li neko ima ideju koliko toga treba uopšte sipati? Bambino traži povratno ispiranje sa onom 1 tableticom u malom zatvorenom portafiltru. Ja to radim na 400 kafa, voda ima suvi ostatak ispod 30, tu verovatno ne treba ispiranje ni posle 2000 kafa, a ne 200…

Vivu cepamo sa akvafor, oko 250 300 je ta voda. Zasad se ne žali, 10+ kafa svaki radni dan.
Backflushing se radi da bi se uklonili ostaci kafe i "smole" sa glave aparata i tu suvi ostatak vode nema gotovo nikakvog uticaja.
On ima uticaja na grejac i talozenje kamenca na isti i za to se koristi sredstvo za skidanje kamenca.
Dve potpuno razlicite aktivnosti koje se obavljaju sa dva razlicita preparata (preventivni backflushing mozes i jednom dnevo da uradis sa blind filterom i vrucom vodom).
 
Takođe, neki aparati zahtevaju i podmazivanje grupe lubrikantom nakon backflushinga tako da i to treba uzeti u obzir, dakle zavisi od aparata do aparata.
 
Backflushing se radi da bi se uklonili ostaci kafe i "smole" sa glave aparata i tu suvi ostatak vode nema gotovo nikakvog uticaja.
On ima uticaja na grejac i talozenje kamenca na isti i za to se koristi sredstvo za skidanje kamenca.
Dve potpuno razlicite aktivnosti koje se obavljaju sa dva razlicita preparata (preventivni backflushing mozes i jednom dnevo da uradis sa blind filterom i vrucom vodom).
To mi je jasno, ne mogu ja da izbegnem backflushing, samo radim dekalcifikaciju svaki drugi put, mada i to mogu da proredim.

Nemam ni talog kafe gore, sve je čisto, bez izuzetka koristim neki fensi skrin zbog higijene, pošto drugog uticaja na kafu merljivog nema.
 
Da li je 2000 espressa puno? Nisam još ni blizu toga sa svojim aparatom, ali se setim kolege sa foruma kad je kupovao aparat pa se respitivao:


To zavisi od samog aparata. Ja imam Juru Impressu . Nije kupljena nova, a u mom je vlasništvu skoro deset godina. Ima delova i nisu mnogo skupi. Za ove godine promenio sam joj parni blok za 60€ i motor za mlin. polovan 20€ . Godišnje se spremi oko 1200-1500 kafa. Osim čišćenja koje sam radim, platim oko 3.000,00 dinara za fizičko čićenje. Zamine gumica, cevčica i ostalo. Ovo radim na svakih godinu i po dana.
 
Posto sam pisao o problemom sa curenjem da javim kako sam “sanirao” problem ili barem mislim da sam sanirao.
Primetio sam kada vadim portafilter da cujem neki klik ili tup udarac. Kao da je to fizicko trenje izvlacilo malo korpu iz lezista i onda je to izazivalo curenje izmedju nje i drske, a meni kada se slivalo cinilo se da kafa ide iz samog aparata. Zato je uvek prvi espresso bio ok a svaki sledece ne. Sada posle pravljenja izvadim korpu vratim je u drsku i bez problema radi.
 
James Hoffmann živi od kafe. Ne zna ništa drugo da radi, a ne može da živi od stare slave. Tako da piše knjige o kafi, snima videa, i slično.
Dobro je da za nas početnike ima neko ko će da objasni neke stvari (a ima nekoliko stvarno dobrih ljudi na Interntu), ali kod svih to pređe u izmišljanje nečega da bi mogao da snimi video o tome. Kad tad se iscrpe teme, a onda počnu gluposti.
Ovaj video se meni jako sviđa zato što je lepo predstavljeno i jasno objašnjeno, sve u nekoliko minuta. Mogao je i bilo ko drugi da bude "voditelj", a ne Hoffmann, i dalje bi mi se dopalo objašnjenje. Poređenje sa muzikom mi se posebno sviđa. Zato što je kod oba sve u ukusu onoga ko u tome uživa. Nekom se sviđa jedna vrsta muzike a nekome druga. Nekome se sviđa jedan tip kafe, a nekome drugi. Glupo je reći da tu neko nije u pravu i da svima mora isto da se dopada.
A opet, jedan član orkestra može da pokvavi svima uživanje zato što svira svoje note glasnije iako su to prave note. Balans je bitan.
 
Nazad
Vrh Dno