Šta je novo?

Aparati za kafu i kafa

Kad nemam više ništa novo da čujem s obzirom na opremu i kafu koju imam, više i ne gledam te klipove. Čak sam proredio čiste arabike i sve češće pijem ovaj blend 90/10 sa 10s preinfuzije, jedino menjam dozu od 16 do 18g po šotu, kako mi dođe.

Dotični mi je ok, ali mislim da sam najviše naučio od onog čupavog brke, nekako ima normalan pristup. Očigledno u toj pripremi kafe nema neke mudrolije, kad imaš dobru svežu kafu i stabilnu opremu. U fazonu sam da samo ne crkne nešto, pa da opet moram da čitam i gledam recenzije.
Koji cupavi brka,moze li neki link
 
Iz nekog razloga počeše da mi stižu neke sitnice sa alija za koje sam mislio da će doći 30 juna, kako je stajalo :)
Tako da me je prevremeno oduševio puck screen, WDT (razlika u ceni, 1$ vs 1600 din kod nas). Konačno ne moram da svaki čas skidam ostatke kafe sa glave jer se zakači puck na nju. Sad mi puck screen da malo veću konzistenciju u ekstrakciji, ali još bitnije - smanji mi proces naknadnog čišćenja! Smanjim dozu za možda pola grama zbog debljine.
Ostaje još za par nedelja da stigne leveler, neki najjeftiniji kineski, ali iskreno ne verujem da ovi brendirani bolje rade posao, sve deluje isto osim logoa :D Tamper me smara jer pored celodnevnog rada na kompu sa mišem, vežbanja klavira, samo mi još dodatno fali bol u zglobu zbog prejakog tampiranja.

Nakon svega ovoga, samo još neki fini drveni botomless portafilter da nabavim, i miran sam :)
 
Delonghi je počeo da zeza. Curi mi okolo portafiltera voda. Verovatno sam ga, malo nategao i prepunio portafilter sa kafom. Kada sam odšrafio glavu, video sam da se guma malo pomerila sa ležišta. Vratio je nazad i prva kafa ok, a naredna opet nered i dosta vode oko portafiltera. Šta mi je činiti? Aparat je u garanciji.
 
Ja sam i pro2 i 58 prodao… super su me sluzili, pogotovo pro2 sa Royal Grinderom. Sad kad se setim ☺️
 
Poslednja izmena od urednika:
Kako nema konstantan pritisak? Barista ima punu kontrolu nad pritiskom tokom ekstrakcije, u tome i jeste štos. :)
 
Svidja mi se nescafe crema, je to koristim samo sa mlekom koje umutim, e sad dal ima neko ko bi mi preporucio neku slicnu da je tipa 100g oko 300din, coffee factory ima dosta kafa u ponudi od 260-300 je raspon, ne znam dal bi neka bila slicna ovoj, ili neka druga preporuka ?
 
Kako nema konstantan pritisak? Barista ima punu kontrolu nad pritiskom tokom ekstrakcije, u tome i jeste štos. :)
Hoce da kaze tesko je da drzis bas bas konstantan pritisak. Pavonijem sam imao sjajne i krajnje shit rezultate :) Osetljiva je masina i nije za pocetnike svakako.
 
Da li vam se dešava da morate da podešavate mlin kako zrna stoje duže?
Kada otvorim pakovanje naštelujem kako mi odgovara ukus, i onda, kako vreme prolazi kao da je ekstrakcija sve brža i brža, pa moram da sve sitnije da menjem.
Pakovanje je od 1kg, pa u aparat stavim jedno 200g, a ostatak čuvam u vakum tegli u frižideru. Kad potrošim tih 200g, onda ponovo stavim 200g i tako dok ne potrošim. Svaki put kada stavim novu turu moram da ukrupnim mlelvenje da ne bi ekstrakcija bila jako dugačka.
Da li umišljam, ili ima tu nečega?
 
Ne umišljaš, menja se stajanjem, otvorena ili ne. Brže kad je otvorena.
 
Da li vam se dešava da morate da podešavate mlin kako zrna stoje duže?
Kada otvorim pakovanje naštelujem kako mi odgovara ukus, i onda, kako vreme prolazi kao da je ekstrakcija sve brža i brža, pa moram da sve sitnije da menjem.
Pakovanje je od 1kg, pa u aparat stavim jedno 200g, a ostatak čuvam u vakum tegli u frižideru. Kad potrošim tih 200g, onda ponovo stavim 200g i tako dok ne potrošim. Svaki put kada stavim novu turu moram da ukrupnim mlelvenje da ne bi ekstrakcija bila jako dugačka.
Da li umišljam, ili ima tu nečega?
Kazes vakum tegla, jel obicna tegla hermeticki zatvorena ili neki vakum kanister?
 
Ovakva:
Pogledajte prilog 444454

Ne mislim da je vakumiram tj. izvlačim vazduh. Samo da dihtuje.
Meni se pokazalo kao dobro rešenje. U kući samo ja pijem kafu i 1kg mi traje dosta vremena. Drugačije mi izvetri.
Da, u tome vetri i oksidira i susi se brzo pa moras da smanjujes granulaciju na mlinu.
Ja koristim vakum kanister od pola kile a drugu polovinu kilograma ostavim u originalnom pakovanju pa ga zavarim i vakumiram (usisam ustima) kroz jednosmarni ventil na kesi/pakovanju i onda ostane sveža.
 
Ja kafu držim u posudi kod koje mogu da izvučem vazduh pa opet povremeno moram da štelujem granulaciju.
 
Da, u tome vetri i oksidira i susi se brzo pa moras da smanjujes granulaciju na mlinu.
Ja koristim vakum kanister od pola kile a drugu polovinu kilograma ostavim u originalnom pakovanju pa ga zavarim i vakumiram (usisam ustima) kroz jednosmarni ventil na kesi/pakovanju i onda ostane sveža.

Ne. U ovoj tegli stoji dugo kao tek otpakovana. Teglu držim u frižideru. Problem je u onoj količini koja mi stoji u aparatu. Tu stavim oko 200g pa polako trošim.
Mrzi me da stavljam po 20-50 g, pa stavim koliko stane u aparat.
 
Između ostalog. Plus je providna posuda, a i nije da poklopac nešto dihtuje.
Znači, kako se zrna suše i vetre, tako moram da meljem sve sitnije... važno je da znam da nisam prolupao.
 
Između ostalog. Plus je providna posuda, a i nije da poklopac nešto dihtuje.
Znači, kako se zrna suše i vetre, tako moram da meljem sve sitnije... važno je da znam da nisam prolupao.
Pa da, to je jedna od mana kad je mlin integrisan u aparat.
Ali ima i prednosti, manje para jer je dva u jedan i zauzima manje mesta.
 
Poslednja izmena:
Nazad
Vrh Dno