Šta je novo?

Aparati za kafu i kafa

Pitanje za ljude sa GCP i 9 bar oprugom (IMS sito i basker pozeljni) - da li uspevate da sameljete kafu, i koliko sitno, da se priblizite na 18gr in a 36-40gr out, za 25-30sec?
Ja dotezem Kinu M47 sve vise i vise, i bojim se da cu da dodjem do mlevenja za tursku kafu i da cu posle imati problem sa kanalisanjem, da ce puck da pukne i da ce voda da nadje linije najmanjeg otpora.
U pocetku krene sitno, sitno da curi ali posle se ubrza i za 25 sec dobijem skoro 60gr kafe.
Kafa je iz Koppe.

Ja imam mlin Obel Junior (koji uskoro ide na oglase), a takodje GPC, IMS basket i 9 bara mod -- in/out i vreme su upravo ti koje trazis. Puck je suv i mozes da ga uzmes u ruku.

Ako taj mlin to moze, moras sitnije da meljes ako kazes da za 25sec dobijes 60g kafe. Idi slobodno dosta sitnije. Ako "zapusis" aparat, onda idi korak-dva u nazad.. Ukoliko je opet kazem mlin sposoban, naci ces 18g/40/~25.
 
Deklarisan je na 14gr, ali staje sigurno bar 16gr. Ja sam sa tom većom dozom i počeo, ali na kraju sam došao ipak do 14gr kao optimalne doze za dupli šotić, bar za ove sveže kafe koje koristim.
 
Imam u naselju Moja tasta ne pije svasta prodavnicu. Probao sam Super krema i Dolce krema i nisu lose. Prakticno je to sto mogu da uzmem na malo pa da eksperimentisem. C3 mlin porucen pa cemo da vidimo kakva je ta kafa kad je sam sameljem.
Jel ima jos neka przionica na potezu Cukarice osim Taste?
 
Sledeca faza:

(boles' ne bira 🤣)

Ako meljemo kafu da ona pravi otpor pritisku vode, koja je dalja svrha korpe sem da zadrži zrna da ne izađu? Ekstrakcija valjda ide kroz kafu, sama korpa potpuno nebitna (sem minimuma koji mora da ispuni, da zadrži kafu, i da ne pravi nadpritisak).
 
Ma naravno da nije nebitna korpa ali iskreno ovo je meni bar sve vrlo diskutabilno u smislu cene i onoga sto se dobija. Ne pricam napamet, Wafo Spirit sam koristio oko nedelju dana i prodao. Zakljucak: nisam nasao ZNATNE (200 dolara vredne) razlike izmedju Wafo i kombinacije koju sada koristim AKO koristim light roast za espresso. Kombinacija koju sad koristim je Pullman (verujem VST mu dodje na isto) basket i vlazan paprini filter na dnu korpe. Ove korpe su za nekog ko svaki dan pije izuzetno lagano przene kafe, turbo shot na nekom end 98mm mlinu i nekom apsolutno vrhunskom kafom... I onda cak su razlike ja bih rekao vrlo suptilne.

Ovih dana cu kod prijatelja da probam Weber i Swork ali nema razlike da ocekujem nesto drugacije, ista je zamisao.
 
Ako izuzmemo hipotetičku korpu koja je promašaj, koje je objašnjenje da između dve dobre korpe ima razlike, ako se nadpritisak pravi kafom, a ne korpom - kroz korpu bez kafe bi voda morala da prolazi nesmetano, bez ikakvog pritiska?

Šta je potpuno jasno je da suptilne razlike u zapremini mogu da prave tu razliku u ukusu, ali da raspored rupica utiče nešto, dokle god je sve bitno što se dešava tek iza sloja kafe u smeru ka aparatu, a ne ka šoljici (sem svakako u slučaju presurizovane korpe), mi nije jasno kako.
 
Odustao sam i od vive iz razloga što u vršcu samo jedna pržionica uslužno melje kafu. Za kafiće čisto sumnjam da se iko time bavi. Uzeću jednog dana kad skupim keš neki sa sopstvenim mlinom i to je to. Nije 150e neka para, ali kad treba da platim majstore za fasadu 900e, 6m drva 42000,za more 1000e aparat za kafu će pričekati jesen 😉
Imaš nekad na KP automatske aparate za ispod 100e, ja sam uzeo delonghi magnifica servisiran za 90, a ide po 150.... evo za nešto preko godinu dana skuvao nešto više od 10 kila kafe, preživeo i majstore sa 20 kafa dnevno.... jedino dok nađeš kafu koja ti odgovara... ja sam uboo par proizvođača koji mi odgovaraju....
p.s. koliku to prostoriju zagrevaš kad ti treba samo 6m drva? 😁👍🏼
 
Upravo koristim pretragu i čitam temu s rečima magnifica 😃 i ja mislim da ću uzeti magnificu.
Od oktobra do marta sam potrošio 7m bukve tako da sad trošim od prethodne zime ostalo više od 5m 😉.grejem 65 kvadrata na spratu kuće, alfa Plam rustik za etazno, ode 7~8m. Na proleće radim izolaciju tako da će to biti još manje a mnogo toplije
 
Ako meljemo kafu da ona pravi otpor pritisku vode, koja je dalja svrha korpe sem da zadrži zrna da ne izađu? Ekstrakcija valjda ide kroz kafu, sama korpa potpuno nebitna (sem minimuma koji mora da ispuni, da zadrži kafu, i da ne pravi nadpritisak)...

Ako izuzmemo hipotetičku korpu koja je promašaj, koje je objašnjenje da između dve dobre korpe ima razlike, ako se nadpritisak pravi kafom, a ne korpom - kroz korpu bez kafe bi voda morala da prolazi nesmetano, bez ikakvog pritiska?

Šta je potpuno jasno je da suptilne razlike u zapremini mogu da prave tu razliku u ukusu, ali da raspored rupica utiče nešto, dokle god je sve bitno što se dešava tek iza sloja kafe u smeru ka aparatu, a ne ka šoljici (sem svakako u slučaju presurizovane korpe), mi nije jasno kako.

Koliko ja shvatam korpa osim očiglednog da zadrži kafu, prvenstveno služi da omogući ravnomernu ekstrakciju celog puck-a. Kod pressurized korpe je to nebitno jer nadpritisak stvara korpa restrikcijom izlaza.

Kako kroz puck, koji je sastavljen od rastresitog materijala, voda treba ravnomerno da prođe kroz sve delove korpa igra jako veliku ulogu:
  • broj rupa, veličina i raspored, a naročito ujednačenost otvora rupa, da ne bi korpa favorizovala određeni segment pucka.
  • zakošenost zidova - bolji su vertikalni
  • površina koju rupe zauzimaju, bolje što veća da se omogući ekstrakcija i kafe bliže zidovima korpe....

Ali kao što i sam navodiš razlika između dobrih korpi.... verovatno mala.
 
C3 poručen za 47$ (ALI sa nekim popustom)

Koliko grama/sekundi vi idete sa presurised filterom?
 
Koliko ja shvatam korpa osim očiglednog da zadrži kafu, prvenstveno služi da omogući ravnomernu ekstrakciju celog puck-a. Kod pressurized korpe je to nebitno jer nadpritisak stvara korpa restrikcijom izlaza.

Kako kroz puck, koji je sastavljen od rastresitog materijala, voda treba ravnomerno da prođe kroz sve delove korpa igra jako veliku ulogu:
  • broj rupa, veličina i raspored, a naročito ujednačenost otvora rupa, da ne bi korpa favorizovala određeni segment pucka.
  • zakošenost zidova - bolji su vertikalni
  • površina koju rupe zauzimaju, bolje što veća da se omogući ekstrakcija i kafe bliže zidovima korpe....

Ali kao što i sam navodiš razlika između dobrih korpi.... verovatno mala.
Koliko se secam ima veze sa necim sto se zove "hydraulic pressure resistance", sto cak i papirni filder na dnu korpe menja pa dolazi do povecanja ekstrakcije. Ako sam razumeo bolje korpe postizu to da voda prakticno ravnomernije prolazi kroze vise/sve delove paka jednako. Prakticno manje regija unutar paka ostaju neekrtaktovane. Zato su sve ove nove skupe korpe uglavnom fast flow jer bi doslo do preterane ekstrakcije. Secam se da sam na Option-O P100 mlinu imao ekstrakcije od 21-22% za 17 sekundi shota...
 
Koliko se secam ima veze sa necim sto se zove "hydraulic pressure resistance", sto cak i papirni filder na dnu korpe menja pa dolazi do povecanja ekstrakcije. Ako sam razumeo bolje korpe postizu to da voda prakticno ravnomernije prolazi kroze vise/sve delove paka jednako. Prakticno manje regija unutar paka ostaju neekrtaktovane. Zato su sve ove nove skupe korpe uglavnom fast flow jer bi doslo do preterane ekstrakcije. Secam se da sam na Option-O P100 mlinu imao ekstrakcije od 21-22% za 17 sekundi shota...
To je deo koji i ja kapiram, kakva god da je, ne sme da pruža otpor koji je veći od paka kafe, jer bi time dobio presurizovani filter. Preko toga sve što treba proizvođač da uradi je - da ne zezne stvar. Ravna, što veća površina sa rupicama, da ne ispada kafa, šta više treba?

1679216649036.jpeg

Etiopija manje peni i tvrda je ko kamen na mlinu, manje miriše od ovih drugih kafa dok se melje i ima mnogo zanimljiv voćkast, pre nego kafast ukus. Neće se svima svideti, malo upozorenje.

Očistio sam sirćetom i sodom mrežicu koju stavljam preko paka, primetio sam da pravi problem. Ovo je prvi šot posle čišćenja, školski ispade.
 
Kako doći do ovih single dose mlinova Niche Zero i Turin DF64 u Srbiji...sve što podrazumeva direktno poručivanje sa neta podiže krajnju cenu za do 200EUR zbog carine i pdv-a.. Jel prodaje to neko na KP možda?
 
Je l probao neko ovo?
 

Prilozi

  • Screenshot_20230320-195754-435.png
    Screenshot_20230320-195754-435.png
    109.5 KB · Pregleda: 92
Može biti dobro, ja rabim sad 4 kafe, jedna je u 90/10 odnosu istog sastava. Fenomenalno peni, ko pivo.
 
Zdravo svima,
Ja sam nov u ovim vodama, a i generalno forumu.
Ali citam vec neko vreme i upustio sam se malo sa rancilio silviom, ali mi sa treba mlin :).
Pa me zanima da li je neko imao i kakva iskustva sa carinom i narucivanjem kod nas ?
 
Jednu bar stranu vrati, a ja ti preporučujem da celu temu prelistaš, vrlo je korisna. Meni je puno pomogla.
 
Čitajući temu rešio i ja da predjem sa Dolče Gusta na nešto ozbiljnije, tako da je danas stigla Gran Gaggia Deluxe :)
U planu je najverovatnije mlin C3 sa Alija, ali za početak ću koristiti mlevenu kafu.
Šta bi mi preporučili da još naručim sa Alija? Predpostavljam neki ozbiljniji tamper, ali vidim spominjete u temi wtd i još neke skraćenice pa ako može malo pomoć oko toga… :) ima i nekih filtera tankih kao pločica što se stavljaju na vrhu preko kafe?
Za šta mi služi ona druga korpica koja ima neku gumu unutra, našao sam je pored kanistra za vodu?
 
Da li bi vredelo da narucim ovo na aparatu barsetto bae01 koji sada imam? Imam pid, ali nista tipa cime bih mogao da upravljam jacinom pritiska.
Naleteh na aliju za 2100rsd sa postarinom.
 

Prilozi

  • Screenshot_20230321-195040.png
    Screenshot_20230321-195040.png
    178.8 KB · Pregleda: 61
I meni je danas stigla Gran Gaggia Deluxe, a već mi je potrebna pomoć. Naime po uputstvu pre prvog korišćenja potrebno je da se propusti voda kroz prazan portafilter kako bi se očistio. Kada startujem aparat on se dugo muči pa onda jedva potekne voda i to samo na jedan otvor. Dešava se čak i da voda procuri iznan portafiltera. Zna li neko u čemu je problem?
 
Da li se isplati, za 13k, Gran Gaggia style?
Prelazim sa nespresso kapsula?
Znam da je pre svega potreban dobar mlin, i mislim da bi za pocetak, porucio onaj rucni sa alija.
Koja je razlika, izmedju ovih jeftinih Gaggia aparata?
Mislim na style deluxe, prestige...
 
Razlika je izgleda samo dizajn.

Naravno da treba da pređeš sa kapsula na to, makar ne otišao korak dalje ni kupio mlin. Ja sam u početku koristio Crema de Gusto sa pijace od 350din, premlevena, i to je za kapsule nivo iznad, za neuporedivo manje novca.
 
Razlika je izgleda samo dizajn.

Naravno da treba da pređeš sa kapsula na to, makar ne otišao korak dalje ni kupio mlin. Ja sam u početku koristio Crema de Gusto sa pijace od 350din, premlevena, i to je za kapsule nivo iznad, za neuporedivo manje novca.
твоји постови доста значе. ја сам ипак размишљао између гагије и неког половног аутоматика с гаранцијом и ипак сам се одлучио за на дугме неки кафе цорсо :D
убациш кафу у зрну притиснеш дугме и ћао здраво.
 
Nazad
Vrh Dno