Šta je novo?

Aparati za kafu i kafa

( verovatno zbog 40% robuste)
Nije robusta gubava a arabika lepotica. I 100% neke arabike je đubre. Mesavinu prave svi brendovi. Tako da učeće robuste od 30/40% ne znači i lošije. Nije to kačkavalj 50% mleko/50% biljne masti (zejtin). Tako da robusta nije zadužena da bude zejtin.
Lično ne volim flat kremu. Volim da je ima. Volim i da je malo "sapunica" i to, u najvećem slučaju, daje robusta.
Ne robuj. Probaš 5-6 brendova i odabereš koji ti se sviđa a ne šta ko piše po forumu.
 
Poslednja izmena:
Šarajte sa raznim kafama, samo da su kvalitetne i sveže. Arabika, Robusta, crno, belo vino, lager, vajsen, itd, jedino važan je kvalitet. Breme robuste je što je obično u nižerazrednim kafama, ali sad i krš arabike ima po marketima, da ne znaš za koju prvo da se uhvatiš. :)
 
Pozdrav svim ljubiteljima kafe.

Kupio sam pre nedelju dana gaggia classic pro i cvrsto sam sebi obecao da necu neko vreme ulagati u opremu i da cu trositi mlevenu kafu.
Jedino sto sam uzeo je tamper posto ono sto gaggia daje uz aparat je stvarno sramota.

Prelistao sam forum i dosao do zakljucka da ja moram da uzmem i mlin :)
MD15 mi deluje kao minimum minimuma koji se ovde preporucuje, i to ako se podesi za espresso ( u baggo-u).
Takodje bih uzeo i spring mod iz Britanije da spustim pritisak na 9 bara.
offtopic: Cudno mi da neko kod nas ne prodaje tu oprugu. Ne deluje mi da je to neka mudrost za napraviti...

E sad, problem koji ja imam je sto sam ogranicen prostorom za mlin. Mala kuhinja i jedino gde mogu mlin da uglavim je na mikrotalasnu. Visina mlina max 33 cm. Sve preko bi udaralo u viseci element.
Postoji li neki mlin koji biste mi mogli preporuciti a da se uklapa u tu visinu i u cenovnom rangu do ~250-300 evra?

Jeste mi md15 bio prva opcija najvise zbog budzeta ali ako sam dobro shvatio tu idu konusni nozevi a vecina preporucuje ravne pa sam voljan dati malo vise para. To sad kupujem pa dok ne crkne. Ne zurim, trosicu mlevenu kafu na pressurised filteru dok ne nadjem dobar mlin koji ispunjava ove moje zahteve.
Svakako sa ovim aparatom i mlevenom kafom dobijam bolji espresso nego u kaficima u kojima sam pre smatrao da pijem dobru kafu.
 
Što se tiče mlina preporučujem da možda ipak razmisliš o modelu sa konusnim. Manji su, jeftiniji, dosta manje zahtevni kada je u pitanju preciznost pripreme i manje su šanse za stvaranje kanala. Takodje obično pružaju nešto puniji ukus, dok naravno gube na transparentnosti (ne puno). Većini ljudi to zapravo odgovara. Razlika je u tome što konusni mlinovi proizvode nešto više sitnih čestica i one pomažu kada je u pitanju integritet same kafe pri ekstrakciji.

Inače imam mlin sa ravnim noževima od 75mm, pre toga imao manji konusni mlin. I dalje se dešava da sa nekim kafama jednostavno omanem malo u pripremi i to mlin sa velikim ravnim noževima ne prašta, čak ni na jako dobrom aparatu.
 
@velko kad kazes da si imao manji konusni mlin mislis li na dimenzije nozeva ili samog uredjaja? Koji mlin je bio u pitanju i zasto si presao na ravne nozeve?
 
Pre bih isao na neku elektrikovanu varijantu. Rucni su ok za par kafa dnevno. Ali ako mi dodje 5-6 ljudi koji piju kafu u problemu sam :)
Kad bi bar za md15 postojao zameniski levak manjeg kapaciteta ne bih razmisljao. Nadjoh ga na amazon DE za 85.99 evra. Odlicna kupovina pa da mi neko donese kad bude isao u Srbiju.
 
40s je mlevenje 14g. Za tu celu ekipu to nije 5 minuta.
 
Jedno pitanje, pošto mi je muka od c, grand i ostalih mlevenih kafa, hteo bih da probam da je sitno sameljem u mlinu za kafu zrna recimo lavazze ili bilo koje druge s pijace i da je spremim kao tursku dok ne kupim aparat. Koju kafu u zrnu kupiti za ovu varijantu, da li je svejedno ili ne? Eto hteo bih da vidim razliku sveže samlevene kafe i ova mlevena s***a
 
Nekako mi je bezveze dati 150-200 evra za 1Zpresso rucni mlin kad za te novce moze da se uzme pristojan elektricni mlin. Taj mlin kosta kao pola GCP. Samo moje misljenje. Verujem da je mlin dobar. Na kraju cu da menjam viseci element da mogu da uguram mlin. Neverovatno, sve sto sam gledao je 36-40 cm visine. Dal je to zbog dizajna pa svi kopiraju jedni druge ili je stvarno potrebna tolika visina... Svi imaju ogroman levak u koji staje pola kile kafe. A namenjeni su za kucnu upotrebu.
 
Pre bih isao na neku elektrikovanu varijantu. Rucni su ok za par kafa dnevno. Ali ako mi dodje 5-6 ljudi koji piju kafu u problemu sam :)
Kad bi bar za md15 postojao zameniski levak manjeg kapaciteta ne bih razmisljao. Nadjoh ga na amazon DE za 85.99 evra. Odlicna kupovina pa da mi neko donese kad bude isao u Srbiju.

U mom slučaju je suprotno, skoro svako bi da se lati mlina.🤭
 
50€ je C3 na AliE, uzmi probaj da li ti završava posao, dok se premišljaš oko električnog mlina. Neće se baci, ne zauzima puno mesta i može da se nosi sa nekim dobrim zrnom na odmor. Zimus sam poneo svežu kolumbiju, mlin i moka pot. Uz mlin se dobije torbica i četkica.
 
Pitanje za ljude sa GCP i 9 bar oprugom (IMS sito i basker pozeljni) - da li uspevate da sameljete kafu, i koliko sitno, da se priblizite na 18gr in a 36-40gr out, za 25-30sec?
Ja dotezem Kinu M47 sve vise i vise, i bojim se da cu da dodjem do mlevenja za tursku kafu i da cu posle imati problem sa kanalisanjem, da ce puck da pukne i da ce voda da nadje linije najmanjeg otpora.
U pocetku krene sitno, sitno da curi ali posle se ubrza i za 25 sec dobijem skoro 60gr kafe.
Kafa je iz Koppe.
 
50€ je C3 na AliE, uzmi probaj da li ti završava posao, dok se premišljaš oko električnog mlina. Neće se baci, ne zauzima puno mesta i može da se nosi sa nekim dobrim zrnom na odmor. Zimus sam poneo svežu kolumbiju, mlin i moka pot. Uz mlin se dobije torbica i četkica.
Pa na kraju cu verovatno uzeti njega sa alija. Kinesz to, pretpostavljam, salju preko SG brze poste pa je tu kroz dve nedelje.
Kod GDP me nervira sto mi ostane mokar pak, ali to pripisujem kupovnoj mlevenoj kafi i pressurized filteru. Ne znam kako ovi jutjuberi uvek dobiju suv pak ko barut koji pritom lako ispada.
 
Nisam jutjuber, pa pak najčešće ispadne ovako:
1678904479199.jpeg

kad podesim samo ispaljujem kafe:

1678905889261.jpeg
 
Poslednja izmena:
Gde ja onda toliko gresim?
Probao sa punom kasikom, 17-18 grama kafe, probao manje. Probao jace da nabijem kafu, probal slabije... Isto, uvek dobijem supu. A vidi se da solenoid odradi i vrati visak pritiska. Napominjem da je na aparatu sve fabricko i kupovna mlevena kafa.
 
Probaj da ne skidas portafilter odmah. Ja ga skinem nakon sto frotiram mleko i bude prilicno suv. Ispadne u komadu
 
Gde ja onda toliko gresim?
Probao sa punom kasikom, 17-18 grama kafe, probao manje. Probao jace da nabijem kafu, probal slabije... Isto, uvek dobijem supu. A vidi se da solenoid odradi i vrati visak pritiska. Napominjem da je na aparatu sve fabricko i kupovna mlevena kafa.
Ne opterecuj se puno.
Sa pressurised 15s ektrakcija i to je to...
 
Gde ja onda toliko gresim?
Probao sa punom kasikom, 17-18 grama kafe, probao manje. Probao jace da nabijem kafu, probal slabije... Isto, uvek dobijem supu. A vidi se da solenoid odradi i vrati visak pritiska. Napominjem da je na aparatu sve fabricko i kupovna mlevena kafa.
To je zbog kupovne mlevene kafe. Kad budeš u mogućnosti da podešavaš stepen mlevenja, moći ćeš da dobiješ suv pak. Imaj na umu da i previše i premalo kafe u kašici doprinosi lošoj ekstrakciji. Ovaj "filter" takođe može da bude od koristi: https://m.aliexpress.com/item/1005004828315528.html . Ima ga različitim prečnicima i debljinama.
 
Mora dobra sveža kafa i nepresurizovan portafilter. Od kupovne kafe ništa nikad nisam napravio, pola sam bacio u đubre.
 
Sad mi je lakse :). Mislio sam da je do mene. @nidza koliko je dugo putovao mlin? Jel salje kinez preko SG poste, gde moze da se prati, da ne marne postar?
Ocekujem carinu da ce da bude bar crvena.
Pretpostavljam da je sledece uzeti spring mod za 9 bara.
 
Sad mi je lakse :). Mislio sam da je do mene. @nidza koliko je dugo putovao mlin? Jel salje kinez preko SG poste, gde moze da se prati, da ne marne postar?
Ocekujem carinu da ce da bude bar crvena.
Pretpostavljam da je sledece uzeti spring mod za 9 bara.
Ne sećam se, ali brzo je stigao. Carina crvena, sve ukupno je izašlo 6k i bar duplo toliko moje sreće.

Par stvari kojima se nisam nadao:
1) lakše se vrti od onog babinog za tursku od kog još uvek vučem traume
2) 40s za 14gr, očekivao sam dosta duže
3) iz druge sam potrefio dobru ekstrakciju
4) dok melješ već imaš fidbek kakva je kafa, koliko je sveža, da li je neka Etiopija sa visine ili Kolumbija, Brazil
5) miris koji širi oko sebe je fantazija
 
Nazad
Vrh Dno