Šta je novo?

Aparati za kafu i kafa

Hvala Skijeti.
Malo mi je cudno na ovom aparatu to sto kada smanjim granulaciju ( na sitnije) imam efekat kapanja tokom ekstrakcije cas na jednu cas na drugu mlaznicu i par puta mi je aparat clogovao ( upale se sve cetri lampice i pumpa stane. U suprotnom smeru granulacije ekstrakcija je prebrza( mozda treba manje da tempujem ili da finije podesavam mlin, sta znam). Uopsteno, nikako da ubodem onaj efekat gustog konzistentnog espressa sa obe mlaznice kao na snimcima sa yt.( naravno sa ok ratio i timeingom od 25-30s)
Počeo sam da tripujem ds je pumpa krs.. :)
Aparat je glanz nov.
 
Hvala ti na savetu. Malo sam se raspitivao o čoveku koji ih prodaje i dobio sam samo lepo mišljenje za njega. Hoće sve da objasni, daje štampano uputstvo tu je za svako pitanje. Jedan poznanik je uzeo od njega Pre pola god De longhi magnificu s kao nova izgleda,nikakvih problema nema.
 
Hvala Skijeti.
Malo mi je cudno na ovom aparatu to sto kada smanjim granulaciju ( na sitnije) imam efekat kapanja tokom ekstrakcije cas na jednu cas na drugu mlaznicu i par puta mi je aparat clogovao ( upale se sve cetri lampice i pumpa stane. U suprotnom smeru granulacije ekstrakcija je prebrza( mozda treba manje da tempujem ili da finije podesavam mlin, sta znam). Uopsteno, nikako da ubodem onaj efekat gustog konzistentnog espressa sa obe mlaznice kao na snimcima sa yt.( naravno sa ok ratio i timeingom od 25-30s)
Počeo sam da tripujem ds je pumpa krs.. :)
Aparat je glanz nov.
To se desava usled presitno samlevene kafe.
E sad, ako ti, npr, mlin na 4 samelje previse krupno, pa ekstrakcije bude gotova za 15 sek, a podesavnje mlina na 3 ti zacepi masinu, onda je zeznuto namestiti bas. U tom slucaju bi morao da menjas sito tusa, za neku profi varijantu ims, vst i sl. i da dodatno podesis mlin, dodavanjem podloske od 0.3mm do 0.4mm debljine ispod samog noza mlina.
To se desava usled presitno samlevene kafe.
E sad, ako ti, npr, mlin na 4 samelje previse krupno, pa ekstrakcije bude gotova za 15 sek, a podesavnje mlina na 3 ti zacepi masinu, onda je zeznuto namestiti bas. U tom slucaju bi morao da menjas sito tusa, za neku profi varijantu ims, vst i sl. i da dodatno podesis mlin, dodavanjem podloske od 0.3mm do 0.4mm debljine ispod samog noza mlina.
Moguce je da sve te masine nemaju bas identicne delove (mada sumnjam usled povecanja troskova), iako su na izgled iste (barseto bae1, kafune cm5020gs, gastroback barista pro, hibrew h7 i sl.).
OEM model kineskog proizvodjaca Guangdong je cm5020 i, bukvalno, izgleda identicno, spolja.
Hvala ti na savetu. Malo sam se raspitivao o čoveku koji ih prodaje i dobio sam samo lepo mišljenje za njega. Hoće sve da objasni, daje štampano uputstvo tu je za svako pitanje. Jedan poznanik je uzeo od njega Pre pola god De longhi magnificu s kao nova izgleda,nikakvih problema nema.
Ne verujem da ces pogresiti, za bilo koji opciju da se odlucis. Obe su, svakako, bolje od kafe iz kapsula.
 
Poslednja izmena:
To se desava usled presitno samlevene kafe.
E sad, ako ti, npr, mlin na 4 samelje previse krupno, pa ekstrakcije bude gotova za 15 sek, a podesavnje mlina na 3 ti zacepi masinu, onda je zeznuto namestiti bas. U tom slucaju bi morao da menjas sito tusa, za neku profi varijantu ims, vst i sl. i da dodatno podesis mlin, dodavanjem podloske od 0.3mm do 0.4mm debljine ispod samog noza mlina.

Moguce je da sve te masine nemaju bas identicne delove (mada sumnjam usled povecanja troskova), iako su na izgled iste (barseto bae1, kafune cm5020gs, gastroback barista pro, hibrew h7 i sl.).
OEM model kineskog proizvodjaca Guangdong je cm5020 i, bukvalno, izgleda identicno, spolja.

Ne verujem da ces pogresiti, za bilo koji opciju da se odlucis. Obe su, svakako, bolje od kafe iz kapsula.
Meni zapao ovaj kafune cm5020-gs. Kupio od lika sa kp.
E sad odakle to kod nas na trzistu, boga pitaj.
 
Meni zapao ovaj kafune cm5020-gs. Kupio od lika sa kp.
E sad odakle to kod nas na trzistu, boga pitaj.
Da li ti je prodavac dao neki info po pitanju delova za servis, eventualno?
Verovatno kupe vise komada, sa aliexpresa jer dobiju popust pa onda preprodaju ovde. Pogotovo ko ima vezu u nekoj sprediciji, pa mu nije problem da to uveze, logisticki.
Meni zapao ovaj kafune cm5020-gs. Kupio od lika sa kp.
E sad odakle to kod nas na trzistu, boga pitaj.
Video sam da Lafantana daje takav aparat "na mesecnu rentu" uz kafu, na ugovor. Imam drugara koji radi tamo, pa cu ga bas pitati kako su se pokazale masine.
 
Da li ti je prodavac dao neki info po pitanju delova za servis, eventualno?
Verovatno kupe vise komada, sa aliexpresa jer dobiju popust pa onda preprodaju ovde. Pogotovo ko ima vezu u nekoj sprediciji, pa mu nije problem da to uveze, logisticki.
Pre kupovine sam pitao lokalnog servisera ovde u NS da li ovo može ds se održava kod nas. Rekao je da može i da ima delova, tj. on moze ds nabavi i da je ok aparat za te novce. Njemu verujem jer znam čoveka.
Na uputstvu, koje prvo kreće sa Italijanskim, sam nasao da je uvoznik lafantana za srb, a domen je kafune.ro ( Rumuni). Proizvodnja naravno u Kini.
Valjds se nisam zeznuo, videćemo..
 
Pala sa ananasa i meni Gaggia Deluxe. Mlin od 150 ili više EUR mi je za sad mnogo novca za 2-3 kafe dnevno.
Ne razumem se u to sve, pa da pitam vas. Šta je najpametnije rešenje?
1. Kupovina mlevene kafe iz pržionica
2. Ručni mlin Hario Skerton Plus za 6000din
3. ADLER AD4448 isto za 6000din (mislim da je najjeftiniji burr kod nas)

Inače sam koristio DG 2 godine i prva kafa iz Gaggie je bila mnogo bolja sa Hausbrandt Nero mlevenom kafom. Samo što bih ja još bolje :)
 
Pala sa ananasa i meni Gaggia Deluxe. Mlin od 150 ili više EUR mi je za sad mnogo novca za 2-3 kafe dnevno.
Ne razumem se u to sve, pa da pitam vas. Šta je najpametnije rešenje?
1. Kupovina mlevene kafe iz pržionica
2. Ručni mlin Hario Skerton Plus za 6000din
3. ADLER AD4448 isto za 6000din (mislim da je najjeftiniji burr kod nas)

Inače sam koristio DG 2 godine i prva kafa iz Gaggie je bila mnogo bolja sa Hausbrandt Nero mlevenom kafom. Samo što bih ja još bolje :)
Generalno, ako planiras da pijes dobar espresso, ulaganje u kvalitetan mlin te ceka, neminovno. Licno, ne bih trosio novac na navedene opcije 2 i 3, prosto, jer je bolje stedeti dok ne budes u prilici da kupis nesto kvalitetno, sto ce ti dugo trajati. Od Hario varijanti sam jedino cuo za skerton pro da moze da posluzi, kao neka pristojna varijanta.
Uz aparat koji si nabavio, licno bih kupovao iz lokalnih przionica, male kolicine koje ces iskoristiti u par dana.
 
Ručni mlin Timemore Chestnut C3
Aliex trenutno ~53$
Bilo je reči o njemu i u temi, a imaš gomilu reviewova po yt.
Najbolji ručni mlin za espresso u budget varijanti.
 
Koliko vremenski meljes na njemu za espreso 14g ?
 
Koliko vremenski meljes na njemu za espreso 14g ?
Nemam nikakvog iskustva, prvi put prelazim na unpressurised i mlin. Juče poručeni C3 i portafilter za dedicu.

Slična situacija je kao i @kuruz , 1-2 kafe , single espresso, i već dugo uslužno meljem kupovnu arabicu i tražim najbolju opciju za mlin.

Od Eureka Mignon, polovnog Mazzera, pa 1zpresso, sam se konačno odlučio za najbezbolniju varijantu C3, pa posle upgrade nek ide svojim tokom.
 
Ono sto je nezgodno kod ovih rucnih mlinova je sto nemas puno mogucnosti podesavanja granulacije.
Ako pronadjes odgovarajucu kafu, koju ce ti takav mlin moci da dovoljno fino samelje onda ce i espresso biti, verovatno, odlican. Problem nastaje kod koriscenja vise razlicitih kafa, light, medium ili dark pecenih, tesko da ces moci da ektrakciju prilagodis svom ukusu za svaku od njih vec, uglavnom, pogodis jedan tip kafe pa onda nju koristis dok ne dosadi.
Znaci, ako se odlucis za rucni mlin, a vec imas Dedicu (ako sam te dobro razumeo @jovanda) slobodno mozes koristiti i pressurised basket, kafa ce biti primetno bolja jer je sveze samlevena (pod uslovom da nije u startu "bajata") dok se ne izvezbas. E onda, kad provalis i kafu i tehniku, unpressurised korpa dolazi kao slag na tortu. :)
 
Ja sam još uvek u potrazi šta ručni mlin ne može. Do sad sam svaki dupli šot od 14-16gr doveo u optimalnu ekstrakciju, ako ne iz prve, najdalje iz druge kafe.

Može i da se menja tip kafe, isti posao te čeka kao i sa skupljim mlinom, prvi put moraš da štopuješ ekstrakciju.
 
Ma to je staro ko Biblija 😅
 
Kakvi su Philips LatteGo ako neko ima iskustva?
 
Za tu klasu aparata dosta dobri koliko sam bio u prilici da saznam. Ja sam isprva razmišljao u tom smeru, ali na žalost, ili na sreću, malo sam više čitao i time eliminisao automatike iz razmatranja. Uzmi to kao savet da si u opasnosti što se više budeš informisao.

Mislim da postoji odvojena tema za automatike, ovde su uglavnom šaltunzi od najmanjeg do najvećeg mogućeg teoretskog budžeta.
 
Znam da su inferiorni u odnosu na kombinaciju espresso aparata i mlina odvojeno. Mada ne znam šta bih uzeo, možda Gaggia Classic Pro i nemam pojma za mlinove.
Previše dugo gledam i razmatram i nikako da se odlučim. Superautomatic bi bio praktičniji, jer bi i ostali ukućani koristili, ako uzmem da mora više da se radi oko kafe, na kraju ću samo ja da koristim, ili morati da pravim i ostalima.
 
Jašta, samo ja spremam kafu na aparatu, iako sam ostavio i presurizovan portafilter, i napor je samo jedan korak dalje od kapsule.
 
Znaš li ti koji je to napor tarirati vagicu ili oprati portafilter....:)
 
Jašta, samo ja spremam kafu na aparatu, iako sam ostavio i presurizovan portafilter, i napor je samo jedan korak dalje od kapsule.
Ma nije to ništa. Kupili u delu familije s kapsulama, iako sam im rekao da ne kupuju takav. I koristili mesec dana, previše je posla i kapsula i prave opet instant.
 
Kakvi su Philips LatteGo ako neko ima iskustva?
Imamo mi u firmi LatteGo 43xx, ne znam tačnu oznaku. Sprži dnevno bar 30-40 kafa, lepo radi, ne žale se ljudi. Meni je espreso fin, povremeno popijem i kapućino, ne znam ni zašto :) Oko godinu dana već u upotrebi. U drugom ofisu imamo isti takav ali tu sedi 5-6 ljudi max, pa pravi manje kafa, ni oni se ne žale.

Eventualna zamerka je na buku dok melje kafu, ali ne znam da li može da bude manje bučan bilo koji mlin. Ako sedim u kancelariji koja se naslanja na kuhinju, na sastanku se fino čuje buka od mlina. U pitanju je predratna zgrada u centru Bg (debeli zidovi).
 
Sve te mašine su bučne kad melju, imao sam ranije Saeco jedan, ni ne sećam se modela. Nije za kafu noću. :LOL:
 
Ima neko da je narucivao direktno od 1zpressa mlin, kako je prosla situacija sa dostavom i carinom
 
Carina ti je gotovo zagarantovana, koji god mlin da naručiš. Ja sam je platio na C3, oko 1000din.
 
Meni su C3 procenili na 55€ i naplatili 2080din.
 
Carinu znam da necu da izbegnem, dhl me buni jer ne znam da li ce oni neke troskove da dodaju. Trenutno 1zpresso nudi besplatnu dostavu sirom sveta ali sam cuo da dhl ima neke troskove u fazonu neka njihova carina
 
Nazad
Vrh Dno