Šta je novo?

Aparati za kafu i kafa

Hoćemo da vežbamo cooling flush tehnike ili da kupujemo grup hed termometar? Ili nas baš briga dal je temperatura vode u grupi 92 ili 95 stepeni...

Nećeš na takmičenje barista pa da ti je bitan termometar na grupi. Pustiš dve sekunde čisto da vidiš da ne ide čista para. Cooling flush pustiš samo da izbaci paru koja može da sagori kafu i rasturi površinu sabijene kafe. Ako je kafa svetlija i citrusnija ja pustim bukvalno sekund cooling flush i to bude nekih 98C. Za tamnije kafe pustim duži cooling flush da ublažim gorčinu. Kod mene je na grupi električni grejač sa termostatom na 98C. Na E61 je malo drugačije jer kod nje voda neprestano cirkuliše kroz grupu pa se može desiti pregrevanje vode u grupi.

Iz mog iskustva, što manje opterećivanja sa pripremom - više uživanja u kafi. Mislim da nije neophodno ulaziti u detaljisanje. Držati se nekog približnog vremenskog okvira ekstrakcije i to je to. 20-30s za odnos 1:25 u zavisnosti od same kafe.
Nadam se da ti je stigla Scala?
 
Hoćemo da vežbamo cooling flush tehnike ili da kupujemo grup hed termometar? Ili nas baš briga dal je temperatura vode u grupi 92 ili 95 stepeni...

Cekaj jesi uzeo na kraju La Scalu propustio sam? Ona ume da bude dosta vruca, za temperaturu oko 92-93 sam morao da radim flush tipa 120ml. Ekspreimentisi sa duzinom flush. Nije isto ni ako radis flush i odmah pravis kafu, ili ako radis flush i sacekas 20-30 sekundi, ali gde su mi ti grafici da me ubijes. Uglavnom samo iskustvo... Ja sam na kraju kupio Chris Thermometer koji jeste super stvar ali je skupa. Mozda da nabacis onu nalepnicu za grupu za prvu pomoc cisto da znas otprilike posto to nije bas precizno...
 
Stiže sledeći vikend (barem je takav dogovor). Radio sam domaći, kao što kaže Marko, vidim da je kod nekih potreban veći, a kod nekih manji flush. Svakako na YouTube mogu da se nađu detaljna uputstva oko toga. Umesto da se držim vremenskih okvira ili količine flusha, meni je logično da flush traje dok para izlazi odnosno dok se voda ne uniformiše u jednak mlaz.
 
El salvador kafa iz Aviatora - gde naći nešto slično?

Pozdrav drugari,
Nov sam na forumu pa ne zamerite ako pitam nesto sto je ranije pokriveno (mada probao sam search i ne nadjoh):

Gospodža i ja smo rado odlazili u Aviator na kafu i posebno nam se svidela njihova El Salvador kafa, pa smo je redovno i kupovali u zrnu i spremali i kod kuće (na već spominjanom entry level Ariete aparatu :).

Od kako je Aviator preuzet od Kafeterije, više nemamo gde da kupimo ovu kafu, a problem je što ja i ne znam tačno koje su bile karakteristike te kafe da bih to “stručnim” rečnikom objasnio u nekoj drugoj prodavnici, tako da kad tražim (npr u Kafeteriji) da mi preporuče nešto slično, oni su u fazonu “uzmi Kolumbiju, to ti je isto latinska Amerika” :)))

Ako je neko imao priiku da proba ovu kafu, molim za preporuku neke kafe koja je nasličnija po ukusu a i dalje se može naći u prodaji (idealno po normalnijoj ceni od Aviatora). I koje su to karakteristike koje bih trebao da tražim a da bude slično toj kafi (osim da je u pitanju kafa niske gorčine i relativno blaga što i sam mogu da konstatujem).

Hvala!
 
Kakva čudna kafa.
Jaka i slaba u isto vreme.
Vodena a gorka. Nije tamna uopšte
4e37ff11e73ca0cdf8b6fda67afc53f9.jpg


Sent from my Redmi Note 8 Pro using Tapatalk
 
Ja uzeo juce ove tri pa da probam.Za ovu pellini espresso bar sam cuo da je dobra kafa.Platio je 1600 za 1kg.
Lavazza cremoso je 1200,ova druga lavazza aromatico je 1300 za 1kg.Cene sa buvljaka.Dobar je rok upotrebe do 2022.
Inace ovu cremoso sam pio ranije i nije losa kafa samo je sada promenjeno pakovanje.Sto se kaze nova ambalaza.

Pa cisto malo da se promeni.
Videcemo kakve su u odnosu na kimbo extra crema i lavazza top class koje sam pio ranije i koje su mi ok kafe.
 

Prilozi

  • viber_image_2020-11-21_16-25-33.jpg
    viber_image_2020-11-21_16-25-33.jpg
    225.7 KB · Pregleda: 146
Stiže sledeći vikend (barem je takav dogovor). Radio sam domaći, kao što kaže Marko, vidim da je kod nekih potreban veći, a kod nekih manji flush. Svakako na YouTube mogu da se nađu detaljna uputstva oko toga. Umesto da se držim vremenskih okvira ili količine flusha, meni je logično da flush traje dok para izlazi odnosno dok se voda ne uniformiše u jednak mlaz.

Pa zavisi sta hoces. Juce sam uzeo nesto sto bi se definitivno dopalo ljudima koji vole tradicionalni espreso: jako telo, pena, cokolada gorka, karamel. Mesavina indonezija,brazil, vijetnam. Evo jedan dupli, jos je malo splasnula pena posle 2 min, inace je ludilo. Dark roast, ali vidis tek na 90C moze da se pije, za to bi ti trebao duzi flush svakako.
 

Prilozi

  • IMG_5510.jpg
    IMG_5510.jpg
    1 MB · Pregleda: 161
Na višim temperaturama kafa je gorčija. Meni su tamno pržene kafe na višim temperaturama nepodnošljivo gorke. Kao što reče Mare to može da se pije na nižim temperaturama. Ili jako dug flush ili obaranje temperature samog bojlera.
Ja pijem uglavnom Etiopiju Guji. Digao sam pritisak na bojleru na 1.2bar da malo istaknem čokoladne arome kod Guji kafe dizanjem temperature. Vrlo kratak flush, oko 30ml. Meni se tako najviše sviđa.
 
da ti ne bi prskala voda iz dedice po skidanju portafiltera, sacekaj malo, da iscuri kroz kasiku i padne pritisak, minut-dva i onda lagano skidas bez loma...

To je greska. Kafa vam je mlevena presitno pa vam pravi taj, kontra, pritisak. Inače portafilter ne sme da stoji u aparatu. Čim napravi skida se odmah. U protivno ulazi u sistem i masti ga...
 
Danas uzeo Mitaca M1 aparat za espresso na kao BF akciji sa 12k na 4k. Planirao svakako nesto pa reko ajde da iskoristim priliku, za pocetak mislim da ce biti ok. Uzeo i pakovanje Supremo arabica kapsula. Sve u svemu zadovoljan sam na prvu loptu. Sad jos soljice pa da uzivam :)

Kakva su vasa iskustva sa ovim brendom i koje kapsule (ukuse) preporucujete?
4f6918a83643cfe6b824ec63ec320f4b.jpg


Sent from my SM-G985F using Tapatalk
 
Ljudi ne razumem se u kafu ama baš ni malo a supruga zapela da kupimo aparat, kakav je ovaj Nespreso Citiz&Milk, vidim da je na popustu za crni petak?

Послато са SM-N960F помоћу Тапатока
 
Svi ti nespresso aparati prave istu kafu, razlike su kapacitet posude za vodu, za iskorišćene kapsule, izrada... Ako piješ kafu sa mlekom to je ok kupovina, ako ne, možeš da pogledaš i npr essenza mini koji je isto na akciji. U svakom slučaju postoji veliki izbor kapsula pa ćeš sigurno naći nešto što ti odgovara.

Sent from my SM-N985F using Tapatalk
 
Kakva su vasa iskustva sa ovim brendom i koje kapsule (ukuse) preporucujete?
4f6918a83643cfe6b824ec63ec320f4b.jpg


Sent from my SM-G985F using Tapatalk
Ovaj aparat nije kompatibilan sa Nespresso kapsulama. Ograničen si na Mitaca i Illy kapsule. Illy kapsule su skuplje od Nespresso kapsula. Kapsula te izađe oko 60din. Kvalitetnije Illy kapsule su oko 85din. S obzirom da u Tempu možeš da kupiš Delhaize Nespresso single origin kapsule 10kom za oko 250din ovo je teško dranje a uz to i nije neki izbor kapsula.
 
Hvala Vojkane i xalexas na savetu!


Послато са SM-N960F помоћу Тапатока
 
Poslednja izmena:
Pozdrav drugari,
Nov sam na forumu pa ne zamerite ako pitam nesto sto je ranije pokriveno (mada probao sam search i ne nadjoh):

Gospodža i ja smo rado odlazili u Aviator na kafu i posebno nam se svidela njihova El Salvador kafa, pa smo je redovno i kupovali u zrnu i spremali i kod kuće (na već spominjanom entry level Ariete aparatu :).

Od kako je Aviator preuzet od Kafeterije, više nemamo gde da kupimo ovu kafu, a problem je što ja i ne znam tačno koje su bile karakteristike te kafe da bih to “stručnim” rečnikom objasnio u nekoj drugoj prodavnici, tako da kad tražim (npr u Kafeteriji) da mi preporuče nešto slično, oni su u fazonu “uzmi Kolumbiju, to ti je isto latinska Amerika” :)))

Ako je neko imao priiku da proba ovu kafu, molim za preporuku neke kafe koja je nasličnija po ukusu a i dalje se može naći u prodaji (idealno po normalnijoj ceni od Aviatora). I koje su to karakteristike koje bih trebao da tražim a da bude slično toj kafi (osim da je u pitanju kafa niske gorčine i relativno blaga što i sam mogu da konstatujem).

Hvala!

Gradska Przionica ima EL Salvador u ponudi: http://www.gradskaprzionica.rs/pecena.html

Mozda je slican onome iz Aviatora...
 
Delonghi..heh :D

Xalexas je preporucivao Gaggiu Vivu kao neki entry level..bolje to juri onda
 
Ajde po deseti put: za 100 evra Gaggia Viva je duplo bolji aparat u odnosu na bilo koji duplo skuplji De Longhi. De Longhi od 100 evra ne bih ni da komentarišem.
Gaggia Viva ima samo da se poruči na KP. Nema je u prodavnicama.
Gaggia Viva može da koristi i cialde odnosno ESE pods. To je jedno pet puta bolje od kapsula.
 
Poslednja izmena:
Zna li neko moze li se kod nas kupiti neki zidni drzac/dispenzer za Nespresso kapsule? Nespresso ima u ponudi samo neke koji se ne mogu nakaciti na zid...

Npr. nesto poput ovoga (sto je izgleda Nespresso nekada prodavao):

61fOiGpZEzL._AC_SX522_.jpg
 
Koju kafu u zrnu preporučujete za Delonghi Magnifica S aparat? Volim jaku kafu i bez mleka. Uzeo bih više vrsta da probam po mogućstvu pakovanja 500g ako postoje.

Послато са SM-G975F помоћу Тапатока
 
Ajde po deseti put: za 100 evra Gaggia Viva je duplo bolji aparat u odnosu na bilo koji duplo skuplji De Longhi. De Longhi od 100 evra ne bih ni da komentarišem.
Gaggia Viva ima samo da se poruči na KP. Nema je u prodavnicama.
Gaggia Viva može da koristi i cialde odnosno ESE pods. To je jedno pet puta bolje od kapsula.

Eno ima jedan Classic polovan za 150eur sa (cini mi se) normalnom kasikom i dodatnim sitom...
 
[mention]bmibmc [/mention] au na šta liči! Ne razumem ljude koji se ni ne potrude da očiste nešto što oglase na prodaju. Ovo je onaj rumunski model bez solenoida. Kašiku su stavili sa komercijalne mašine :)
Ima još jedna daleko lepša GC na KP. Gold edition. Izgleda savršeno a još je i onaj stariji originalni model.
 
Poslednja izmena:
Koju kafu u zrnu preporučujete za Delonghi Magnifica S aparat? Volim jaku kafu i bez mleka. Uzeo bih više vrsta da probam po mogućstvu pakovanja 500g ako postoje.

Послато са SM-G975F помоћу Тапатока
Ako volis kisele, uzmi Orange u gradskoj przionici. Za ove sto vuku na gorko (robusta) imas rosa ili red ne secam se u kafe Zrnu (Njegoseva).

Sent from my VOG-L29 using Tapatalk
 
Nazad
Vrh Dno