Šta je novo?

Aparati za kafu i kafa

Cao Momci. Ima li neko iskustva sa Capuccino napitcima sto se prodaju po velikim marketima tipa Roda, Maxi itd?
Vredi li neki cemu, neka posebna marka?

Poslato sa EML-L29 pomoću Tapatoka
 
Moze sigurno da koristi i druge basket-e, uz malo modovanje koje je prosto... E sad da li moze bilo koji basket, ne znam... Moracu da istrazim... Hvala za link, by the way...

Ono sto me malo buni je onaj ratio koji bi trebalo da se gadja, 1:3 (kafa u portafilteru/"tecna" kafa)... Sa ovim manjim pressurized basketom, meni stane max 12g kafe u filter, a na izlazu dobijem 60gr kafe u solji (sa 20s ekstrakcije)... sa 30s ekstrakcije dobijem 83gr kafe u solji sto je daleko od 1:3/1:4 odnosa... Da li tu pravi "problem" taj mali pressurized basket jer ne moze vise kafe da stane ili ja nesto propustam? Kafa (neka lavazza) na ukus je dobra sa 20s ekstrakcije, sa 30s mi je nekako razblazena...

Jel neko probao one tampere sa AliExpressa?

mali off:
Imam 2 metalna filtera za AeroPress... Kupljeni u USA placeni oko 20e, doneo mi ih brat pre mesec dana... Neotvoreni... Ali sam odustao od AeroPressa i kupio Espresso aparat...
Ako nekome trebaju neka me kontaktira na pm.

Nema sta da te buni, evo kacim sliku. 12g kafe 60gr za 20 sekundi je puno i brzo kako god da okrenes i koliko god da je sve oko kafe relativno. Tvoj ratio je 500%. Cuj nekako mu razblazena kafa :) To to ti je "dobro" kod lavazza-e je verovatno zato sto je jednostavno sto bi rekli "bland", nit tamo nit vamo, kao kafa je ali dosadno do bola. Imas SJ mlin, zaista nemoj sebe da maltretiras losom kafom posle svih ulaganja, od g... se pita ne pravi. Stvarno brate kupio si novi auto npr i onda kazes hajde da probam, da vozim neko vreme na zejtin :).
 

Prilozi

  • farm1-static-flickr-com-146-346070501-5d82e48b2b-o.gif
    farm1-static-flickr-com-146-346070501-5d82e48b2b-o.gif
    7.2 KB · Pregleda: 146
Cao Momci. Ima li neko iskustva sa Capuccino napitcima sto se prodaju po velikim marketima tipa Roda, Maxi itd?
Vredi li neki cemu, neka posebna marka?

Poslato sa EML-L29 pomoću Tapatoka

Procitaj sastav, razmisli sta si spreman da unosis u svoje telo i koji je kvalitet toga, pa donesi odluku. Ako te zanima samo ukus, tu ne mogu da ti pomognem. Ja ta cuda u prahu ne bi pio.
 
Hvala na odgovoru Mare. Ja kuci pijem obicnu i nes, a volim nekad i to da popijem u gradu pa me zanimalo.

Poslato sa CLT-L29 pomoću Tapatoka
 
Totalni sam pocetnik, smorila me domaca kafa, volim espreso a nemam mesta u kuhinji pa sam narucio
Delonghi 685m po preporuci. Nemam mlin a i ne verujem da cu ga kupovati jer nemam gde da ga stavim.
Zanima me za pocetak koju vec samlevenu kafu mi preporucujete za ovaj aparat?
 
Imas na Futoskoj pijaci i na Kvnatasu kod svercera Lavazza razne vrste. Takodje jos neke vrste kafe mlevene isto na Kvantasu. To je ako hoces jeftinije da prodjes. Kvalitetnije kafe imas u Pap Pavla ne znam kako se zove radnja oni ti samelju na licu mesta onu koju izaberes. Ima raznih vrsta.
 
I mene zanima automatika, jel neko imao iskustva sa ovim?

https://www.beko.com/rs-sr/proizvodi/aparati-za-kafu/aparat-za-espreso-kafu-ceg5311x

Sent from my LYA-L29 using Tapatalk
za iste pare imaš Bosch, pa bolje njega...

što se mlevene kafe tiče, imaš u cirpanovoj 2 radnje, u promenadi, pub u bigu, imaš na limanskoj pijaci, bude u dm, pazi samo kad ti prodaju da ne bude za moku, već stvarno za espreso, prodavci ne znaju razliku...



Sent from my MI 8 Lite using Tapatalk
 
Hvala na odgovoru al nisam nasao Bosch za 30k
Neki link? Ovaj Beko je u Komtrejdu 30.000din

Sent from my LYA-L29 using Tapatalk
 
Moze sigurno da koristi i druge basket-e, uz malo modovanje koje je prosto... E sad da li moze bilo koji basket, ne znam... Moracu da istrazim... Hvala za link, by the way...

Ono sto me malo buni je onaj ratio koji bi trebalo da se gadja, 1:3 (kafa u portafilteru/"tecna" kafa)... Sa ovim manjim pressurized basketom, meni stane max 12g kafe u filter, a na izlazu dobijem 60gr kafe u solji (sa 20s ekstrakcije)... sa 30s ekstrakcije dobijem 83gr kafe u solji sto je daleko od 1:3/1:4 odnosa... Da li tu pravi "problem" taj mali pressurized basket jer ne moze vise kafe da stane ili ja nesto propustam? Kafa (neka lavazza) na ukus je dobra sa 20s ekstrakcije, sa 30s mi je nekako razblazena...

Jel neko probao one tampere sa AliExpressa?

mali off:
Imam 2 metalna filtera za AeroPress... Kupljeni u USA placeni oko 20e, doneo mi ih brat pre mesec dana... Neotvoreni... Ali sam odustao od AeroPressa i kupio Espresso aparat...
Ako nekome trebaju neka me kontaktira na pm.

Ako u korpu staje max 12g kafe, možda ne bi trebalo da se puni do maksimuma. (Nisam vičan pressurized basketima, stoga moju pretpostavku uzmi sa rezervom.) Na "pravim" espresso mašinama potrebno je da postoji odgovarajući prostor između tuša i površine kafe u korpi. Ako se korpa prepuni kafom, ne dobija se dobar espresso jer voda ne može da prolazi kroz kafu kako bi trebalo. Najbolje bi bilo da saznaš za koliko kafe je predviđena korpa na tvom aparatu, pa da je puniš sa toliko kafe. Ta količina neka bude prvi nepromenjiv parametar, a dužinu/vreme trajanja ekstrakcije i finoću mlevenja menjaj, ali ne u isto vreme. Za mene lično racio nije od naročitog značaja i ne držim ga se striktno. Povremeno koristim staklenu čašicu sa merama:

Espresso shot glass.jpg

Koristan video:

 
@MareBGD
Slazem se u potpunosti sa tobom... Zato se i raspitujem ovde, dok ne naucim :)
Samo nisam siguran kako da za 20s propustim manju kolicinu vode kroz kafu... Ako aparat za 20s gura 60gr vode, mogu samo da smanjim kolicinu vode smanjenjem vremena rada pumpe (vremena ekstrakcije)... Ili mozda to moze da se sredi jacim tamingom kafe?

@crews_adder
Na korpi pise 12/20 (te oznake sam vidjao i na non pressurized basketima). Sta tacno oznacavaju ti brojevi?
Pa da, ratio mi je vise poput smernice...

Edit: odlican video!
 
Poslednja izmena:
Ako doza kafe ostaje nepromenjena, za 20s ćeš da propustiš manje vode kroz kafu ako kafu sitnije izmelješ.
 
Da, da, lepo opisano u videu...

Opet ponavljam, ODLICAN VIDEO!
 
Poslednja izmena:
Hvala na odgovoru al nisam nasao Bosch za 30k
Neki link? Ovaj Beko je u Komtrejdu 30.000din

Sent from my LYA-L29 using Tapatalk
40-42k je Bosch.
ni 30k ne znam dal bih dao, ovako na slepo...

Sent from my MI 8 Lite using Tapatalk
 
Kako se meni namesta da istrazujem.

Slusam neki radio i kao nagradna igra lavazza kapsule kompatibilne sa nespresso aparatima.Super fm cini mi se

Gde naci, zna neko?

Sent from my LYA-L29 using Tapatalk
 
Znam ja.
Nudio mi decko, na buvljaku, na Nbg.
Ima par vrsta, tih Lavazza kapsula.

Sent from my POCOPHONE F1 using Tapatalk
 
Dobili su ih i u Merkatoru, ali su preskupe, 600 din, mislim da ima 4 vrste.
Na buvljaku sam uzeo Starbucksi i illy za ok pare.

Sent from my Pixel 3a using Tapatalk
 
Uuu top idem na buvljak danas.

Hvala puno!

Sent from my LYA-L29 using Tapatalk
 
Imas i Jacobs, pakovanje od 20 komada po dobroj ceni, mada, meni Jacobs nije legao nesto.


Sent from my POCOPHONE F1 using Tapatalk
 
^Nije los jacobs, tj nije da ne moze da se pije ali daleko od neke vrhunske kafe :)
 
Taman posla, nece da se baci, ali, ocekivao sam vise.
Illy intenso je npr., mnogo bolja kafa, barem meni.

Sent from my POCOPHONE F1 using Tapatalk
 
E da uzeo sam i taj Jacobs, lungo, 550 din 20 komada, nije loš.
Od starbucksa sam uzeo Pike place koji je ok, i onaj Blonde koji mi je fenomenalan.
 
Meni je pike place dobar, a taj lungo mi se nije svideo.
Ukusi su razliciti, izbora ima, pa svako moze da nadje, ono sto mu odgovara.

Edit :
Danas cu da uzmem, taj blonde, da vidim i to.
Sent from my POCOPHONE F1 using Tapatalk
 
Uzeo Lavazzu u merkatoru, ladno imaju i kapsule od kafeterije

Delicata koja je oznacena kao 4 intezitet bas dobra i nije slaba, ostale nisam probao ima 6 vrsta 529 din su.

Oseca se kvalitet kao kod Kimbo kapsula ako ne i bolje
3f0434c2d4721b02eb442c78063e6b47.jpg


Sent from my LYA-L29 using Tapatalk
 
Poslednja izmena:
Pozdrav svima,

Da li Neko mozda zna gde se u Srbiji mogu naci filteri za vodu za SAGE BARISTA aparat31Of8m9TQ4L.jpg


Hvala :)
 
Pitanje za iskusnije ljubitelje kafe i aparaata :)

Vec neko vreme merkam da uzmem full automtiku aparat.
Po svemu sto sam procitao ovde a i na drugim forumima Magnifica S, Philips 2000/3000 i BOSCH verocup su dobra kupovina od onog sto je dostupno kod nas.
Posto i lepsa polovina i ja pijemo mlecne kafe najvise mi se uzima BOSCH, Deluje kao najlaksi sistem za pravljenje mlecnih kafica.

Da druge strane ima radnji i servisa koji prodaju polovne repapirane aparate svih mogucih modela i marki naa koje uglavnom dajau garancije 6-8 meseci a dosta povoljnije nego nove.
Tipa Dzezva caffe shop ima u ponudi magnificu S varijanta sa boklaom za mleko sa granacijom njihovom 6 meseci upola cene od ovog Bosha..
Uvek sam nekako za nove stvari ali ovde mi je bas dilema. Pogotovo sto imaa full full automatika delongi sa bokalima koji su najlaksa moguca varijanta za pravljenje mlecnih kafa.

Kaakava su vasa iskustva u ovom slucaju?
 
Na garanciju kod tih repariranih aparata zaboravi.

Kupio sam polovnu Magnificu S, posle desetak dana sam počeo da primećujem malu količinu vode ispod aparata. Odneo sam ga nazad u servis, rekli su da je popravljeno, a da je problem bio fabrički loš dizajn nekih komponenti. Posle par dana je opet počeo isti problem, i kad sam ga odneo stajao je kod njih 2 nedelje da bi mi ovog puta rekli da su testirali aparat nekoliko dana i da nisu videli problem. Naravno, čim sam ga doneo kući nastavilo se po starom.
 
Na Amazonu po komentarima tom Bosch-u je upravo mehanizam za pravljenje mlečne pene najslabija tačka. Vremenom pravi sve lošiju penu.
Ja iz tog razloga uzeh Magnificu S. Videćemo koliko je trajna.

Sent from my Mi 9T using Tapatalk
 
Poslednja izmena:
Kod mene delonghi Magnifica S model 22.110b radi besprekorno nekih godinu ipo dana.Do sada nikakvih problema nisam imao.Na svakih mesec ipo dana je cistim od kamenca i koristim vodu koja je preciscena u bokalu koji ima svoj filter.
Kupio sam neku silikonsku mast i sa njom podmazujem gumice koje se nalaze u infuzeru,podmazem jednom mesecno.
Probao sam na ovom aparatu par puta da umutim penu od mleka i sasvim solidno to radi.Mada sam ja kupio sa aliexpresa milkfrother za tu namenu tako da na aparatu pravim samo espreso kafu.
Inace sam aparat kupio od nasih madjara iz subotice i tada sam ga platio 300 eura sto je u tom trenutku bila dobra cena.
Inace uvek bih pre kupio nov aparat nego polovan,jer nikad ne znas gde je aparat radio i u kakvoj je eksploataciji bio kod prethodnog vlasnika.
Za sada sam i vise nego zadovoljan aparatom.
 
Poslednja izmena:
Nazad
Vrh Dno