Šta je novo?

Aparati za kafu i kafa

Cisto da znas da je nagori kombo za prazan zeludac kafa + mleko posto nista ne jedes :)
 
Planiram da kupim neki polovan automatski espresso aparat i imam za vas jedno krajnje noobovsko pitanje na granici sa jeresi : vidim za neke aparate na oglasima da moze da se koristi i vec samlevena kafa pored kafe u zrnu, da li teorijski mogu da se koriste i ove domace mlevene kafe (turske) tipa Grand, Doncafe,Franck?

Huawei P10
 
Hvala, trazim po netu odgovor ali ga nesto nema!
U klasi polovnjaka ~150e sta biste preporucili? Delonghi Magnifica (S), Saeco Incanto (Digital), mozda Jura, Mellita..? Izgubim se koliko razlicitih modela ima. Jel postoji generalno neki za izbegavanje?

Huawei P10
 
Hvala, trazim po netu odgovor ali ga nesto nema!
U klasi polovnjaka ~150e sta biste preporucili? Delonghi Magnifica (S), Saeco Incanto (Digital), mozda Jura, Mellita..? Izgubim se koliko razlicitih modela ima. Jel postoji generalno neki za izbegavanje?

Huawei P10
Isto pitanje i od mene, ali do 250€.
Na šta obratiti pažnju prilikom kupovine?

Sent from my S10e using Tapatalk
 
@ZokiNS ja ne bih placao nikakav, polovan, DeLonghi 150. Skupi jos 50e i kupi novi. Licno ne bih kupovao AIO vec sve posebno. Imas, nov, DeLoghi mlin za 6-7 hiljada din.
Svi kafici imaju 20x puta bolje mlinove od mene ali ne vidim sta je tu epohalno. Moj mlin je "seljacki" i pijem lepsi espresso nego u 99% lokala u kojem sam pio kafu. Ne opterecuj se.
 
Poslednja izmena:
Uzeh na kraju (uz moju Gaggia Classic) mlin Mazzer Mestre. Tražio sam nešto kompaktnije, ali mi je ovaj iskočio za neke ok pare pa sam uzeo. Čekam ovog mog servisera da vidim kad mogu da odnesem na proveru, ako nešto treba da se servisira. Da li je neko imao dodira s njim? Na netu nema baš nešto informacija o njemu. Masivan je baš. I još nešto, čitam, gledam YT video i ne provaljujem kako se podešava finoća spram kafe. Primer, hožu da kupim zlatni Hausbrandt. Ima li neko pravilo u podešavanju granulacije ili melje, pa probam, ako ne ide, meljem opet sa finijom / krupnijom i tako u krug? Okačiću slike ovih dana.
 
@zelvel
Mislio sam na ove aparate sa garancijom od 6 meseci. Nisam video takve nove za 200e. Sada je u Rodi na popustu neki Delonghi Ecam za 47000 ali to mi je iskreno puno novaca. Nisam neki zahtevan korisnik, vise sam regularni kafe zavisnik. Volim naravno dobar espresso a u zadnje vreme i macchiato. Videcu sutra uzivo sta je najbolje. Oci mi ispale od citanja ovog thread-a. Bitno mi je da je automatik, da sam melje kafu i sada razmisljam o opciji da sam aparat uvlaci mleko i pravi penu.

Huawei P10
 
@ZokiNS to sam i mislio i predpostavio. Aparat do 25.000 din ti je dovoljan i neki mlin (vidi u Tehnomaniji) koji ima regulator (odredjivanje) granulacije. I to ti je sve 30.000 dinara. Ako se "primis" na savete da su sve kafe "bljak" i da je najbolje to sto "on" direktno narucuje kafu iz Hondurasa, moze uticati na tebe. Pa ces preko interneta narucivati kupus za kiselenje iz madjarske jer ovde "bljak" :)
 
Poslednja izmena:
@zelvel
Hvala na savetima [emoji4]. Nisam gadljiv na polovno, ovo gde bih uzeo je provereno jer je drugar tu uzeo par aparata, ali naravno hocu licno da vidim o cemu se tu radi. Vidim sad da ima povoljno takva kombinacija koju predlazes jedino nemam bas prostora i za aparat i za mlin, ali ako polovnjaci budu bas losi moracu da razmislim o novome. A lak sam na cekovima.
Sto se same kafe tice bitno mi je da nije kisela a ni previse gorka. Ne robujem "brendovima", jedan sam od onih koji kad popiju "videces najbolji/pasces u nesvest" espresso obicno kazem mnjeeeeh [emoji38]. Mozda zato sto ocekujem previse.
No videcemo, od necega se poceti mora. Javim se ako pazarim sutra polovnjak.

Huawei P10
 
@Kosovica
Mestre je stariji model Majora sto ce reci 83mm noz, sto je generalno dobra stvar. Overkill svakako.
Postoje neka upustva kako podesiti granulaciju po tome koliko ti kafe ostane na dlanovima kad je stisnes, ali ja sameljem i napravim. Ako voda samo protrci (za 10sec. napuni 60ml) onda meljem sitnije, a ako ne ide ili jako slabo ide onda meljem krupnije.
Tu od parametara imas i:
- tampiranje, tj. sabijanje kafe. Mozes krupniju vise sabiti (jace pritisnuti) da bi slabije teklo... Uzeo sam neki (ko fol) bazdareni tamper sa alija i makar znam da uvek isto sabijam
- u tih 20-30sekundi gledam da mlaz nikada ne bude providan. Ako je to slucaj, onda pojacavam dozu (koliko grama) i dostelavam granulaciju...
Mislim da svako ima neku svoju taktiku i da u ocima drugoga moze biti totalno neispravna.
 
Polovnjaci bas losi. Probali dva aparata i ni jedan nije uspeo da napravi espresso [emoji15]. Neverovatno. Pobegao sam glavom bez obzira. Now, back to laboratory.
Gledacu nesto novo, a mozda bude kakva dobra akcija oko NG.

Huawei P10
 
Gde si probao? Koje aparate?
Po ovome sto pises za ukus i kakve kafe volis automat je po meni prava stvar za tebe. Ja sam imao Saeco Incanto Digital i to je tenk od aparata, lako se servisira, lako odrzava, ima ih mali milion pa ovek mozes da nadjes deo ili sta vec treba (ukoliko treba, s obzirom da su stvarno izdrzljivi kao tenk). Nakon njega sam imao Melitta Caffeo koji je pravio malo jacu kafu jer, rekao bih, uzima malko vise kafe u presu. Sa njim sam imao malo problema jer ga ocigledno nisam cistio bas redovno, iako sam ga definitivno cistio cesce nego Saeka ali je izgleda osetljiviji. Sve u svemu oba su skroz ok za 150-200e koliko sam ih placao, a ima da se nadju sada i za dosta manje. Za komercijalne kafe milina. Ne znam gde si to i sta gledao pa "nisu mogli da naprave espresso" ? Svi ovi sa KP koji ih prodaju ih prethodno lepo srede. Pogotovo u NS imas Vandera, on je bas pedantan i hoce da izadje u susret za sve sto treba..
 
Probao sam u Dž..vi u NS-u. Gledao sam Magnificu i AEG ( Magnifica inside). AEG se upalio i stao, tek posle 10 minuta se kao "zagrejao" i nije uspeo da napravi kafu, Magnifica se zagrejala brzo, izbacila vodu, samlela kafu i izbacila gresku, stala. Dalje nisam hteo da eksperimentišem, tj da probam druge aparate. Vander znam da je ok ali je i solidno skuplji, ali posle ovoga nisam hteo da idem do njega. Skupim lepo pare i uzmem novo. E sad ima DELONGHI ECP 33.21 za 18.000 u Teh..maniji. Sad isčitavam da li bi to bilo to. Kasnije nabacim neki mlin a do tada koristim mlevenu espresso kafu.
 
Nisam gadljiv na polovno, ...

Ne nemam nista protiv. Mislio sam da na tvojih 150e dodas jos 50e i kupis nov u tom, cenovnom, rangu. Kasnije za 50e kupis novi mlin. Ne tvrdim da sam u pravu, ali ti je isti djavo. Aparat mora biti glomazniji ako ima i plin. Aparat bez mlina moze biti duplo manji. Primer je moj DeLonghi Dedica, vrlo malih dimenzija.
 
Sto se tice pokusaja da se napravi valjani singl, svasta sam probao. Na kraju najbolja kombinacija:

Korpa ovakva, najbolja mi se pokazala La Marzocco https://visionsespresso.com/58mm-single-insert-basket/ Dakle sa 7-8 grama kafe puni se samo ovaj dole deo mali. Potreban je tamper od 41mm koji leze u tu rupu. Napunis do pola, tampujes samo tezinom tampera da se poravna, dopunis ostatkom kafe i stvarno tampujes, i to je to - ko hoce da se mlati :)
 
Jel neko ima Krups GVX242 brusni mlin ili je nasao neki detaljniji test istog? Raniji model je koliko sam video morao da se moduje da bi mleo espresso kako treba pa me zanima da li je Krups to napokon sredio kod GVX242.
 
Sto se tice pokusaja da se napravi valjani singl, svasta sam probao. Na kraju najbolja kombinacija:

Korpa ovakva, najbolja mi se pokazala La Marzocco https://visionsespresso.com/58mm-single-insert-basket/ Dakle sa 7-8 grama kafe puni se samo ovaj dole deo mali. Potreban je tamper od 41mm koji leze u tu rupu. Napunis do pola, tampujes samo tezinom tampera da se poravna, dopunis ostatkom kafe i stvarno tampujes, i to je to - ko hoce da se mlati :)

Imam i takvu i za duplu. Nije mi jasno zasto mora ova za singl kafu. Imas dozer i sa njim u duplu sipas 7-9g i dobijes isto.
 
Gde kupiti manje lonče za mleko? Uzeo sam u IKEA ono od pola litre, ali mi je potrebno neko od 0.3l...
 
Ne znam na sta aludiras, ali ako sumnjas u kvalitet, sve sto sam tamo video je za profesionalnu upotrebu. Pored ovih 'barista' zezancija, uzeo sam rende za parmezan, sejker i hvataljke za kolace. Rende je kod nas i stvarno je inox, sejker takodje (4l samo ruma su prosle kroz njega bez problema) dok su hvataljke kod taste i nema nikakvih primedbi. Case za vino sam uzeo u Maxiju i moram priznati da sam em skuplje platio, em su losijeg kvaliteta od onog sto oni imaju u ponudi. Ista stvar je i sa kasikom za sladoled... Za takvu prodavnicu smo mi zadnja rupa na svirali i prava je sreca da imamo nesto od ovoga kupiti kod nas, a pre toga pogledati/pipnuti
 
@bmibmc nisi napisao kome se obracas. Shvatio sam, meni. Ako gresim trazicu da se obrise ovaj post.

Ne aludiram ni na sta. Vec hocu da kazem da sa njihove glavne strane (https://www.glassmarket.co.rs/oprema-za-bariste.php) SVI do jednog proizvoda su sa aliexpresa. Pa mu je, znacajno, jeftinije da sam potrazi i kupi sa aliexpress.com

Zadnja moja kupovina sa aliexpress.com je upravo predmet sa prve strane https://www.aliexpress.com/item/33005264125.html?spm=a2g0s.9042311.0.0.7a8b4c4dYx95l9
Za ostale predmete, nemam vremena da dokumentujem.
 
Poslednja izmena:
Nisi u pravu. Motta je italijanski proizvodjac. Ako otvoris i uporedis, videces dosta proizvoda njihovih da prodaju. Moja 'menzura' je 'made in Italy'. Rende je Pujadas, spansko. Isi je isto veliki proizvodjac. Puly je isto original.
Ako i ima sta kinesko, verovatno ce ti to i reci. Da ima na aliju slicno ili mozda cak i isto - ima, ali moras biti svestan da kineza metalurga koji obradjuje bazu tampera bas zabole da bude u 10ti deo mm precizan i da ces da cekas 10-60dana. A ako, kao ja, drzis tamper na vrelom aparatu, shvatices da je kinez rucku podmazao tovatnom mascu :D

Kad smo kod cetkica. Preporuka za Pallo. Kupio sam u avgustu 2017, stiglo za 10tak dana i jos je prva cetkica na drsci i nijednom se nisam opekao na vrelu vodu iz grupe.
 
Zavrsavam polemiku jer pojma nemam ni ko su, ni sta su, ni sta prodaju.
Citaj pazljivo sta sam napisao
da sa njihove glavne strane (MISLIM NA WEB) ... SVI do jednog proizvoda su sa aliexpresa

PS:
A lonče ko lonče. Samo sto je ovo kinesko, smrdljivo, i kosta 300 dinara. A namenjeno je, baš, za mleko, penu, kapućino,.... Ufff.
A četkica ko četkica. Treba , samo, da skine osušeni "talog". Možda je kineska četkica od žileta?
 
Poslednja izmena:
Uzeo sam na kraju polovan DeLonghi Magnifica S aparat. Neverovatno je ocuvan. Bas pravi lep espresso. Sad krece kupovina kafa. [emoji23]
Hvala svima na sugestijama!

Huawei P10
 
Kupi Hausbrandt Silver :) Ako ga nadjes, tj ima ga u Ecomex-u ali nisam siguran da sam vidjao u maloprodaji..

Sent from my SM-G950F using Tapatalk
 
Sada sam uzeo Amigos QUALITÀ EXTRA BAR cisto da vezbam. Naravno razlike ima u odnosu na Lavazzu koja je bila u aparatu. Amigos vise peni i svetliji je. Ukus je za nijansu gorci od Lavazze. Probacu i tu sto si preporucio. Sad imam vremena [emoji4]



Huawei P10
 
Amigos blue. Bio u metrou 1500. Meni dobar

Sent from my JSN-L21 using Tapatalk
 
@zigic Ovaj Amigos sto sam uzeo je 1150 din. u Rodi. Na pijaci kazu da su Lavazze ~1200 za kg. Ali nisam imao strpljenja da cekam subotu. Od jutros popio dupli i jos me drzi [emoji4]. Dobra je ova Magnifica S skroz, "totalno je moderna". [emoji23]

Huawei P10
 
Nazad
Vrh Dno