Šta je novo?

Aparati za kafu i kafa

Moj Lattego poceo da popusta. Pritisak nije nesto dobar. Na samom pocetku krene voda da ide iz njega, pa onda pena od mleka, koja nije toliko snazna kao na samom pocetku, a posle par sekundi krece da poskakuje, malo jace malo slabije. Radio dekalcifikaciju, medjutim nepromenjena situacija. Uzet avgusta 2020. dakle manje od 1,5 god.
 
Odlična cena, najfinije što sam ja nasao na kupujem prodajem je 640e. Hvala na odgovoru.
 
Pozdrav ekipa,

Ovo ispod je moj skromni set-up

moja-kafica.jpeg

U pitanju je Lelit Anita sa ugradjenim mlinom...

Mozda jedini stvaran nedostatak ovog aprata po mom skromnom misljenju je 57mm rucka.

Ja sam uzeo polovnu masinu, i sve u svemu sam vrlo zadovoljan, premda mi treba uvijek dosta vremena kada mjenjam kafu da uigram mlin.
Kako je ovo moj prvi setup razmisljao sam da uzmem neki industrijski grinder (polovan) cisto da vidim da li bi bilo nekih poboljsanja, sta mislite o tome (varijanta za nove sada otpada, ali bih gadjao neki Niche Zero ili nesto slicno, kada se odlucim da mijenjam masinu) ?

Ono sto me pak zaiste muci jeste gde da nadjem 57mm bottomless rucku kod nas (a koliko vidim nema ga ni na ali-u) ?

Takodje, ja zaista volim citrusne kafe (od njih cesto pravim i svoj blend u kombinaciji sa Hausbrandt Venezia , tako da bi mi trebala preporuka, posto uglavnom uzimam kafu u kafiteriji (i misljenja sam da je preskupa) koju citrusnu kafu bih mogao da kupim kod nas, a da vam se dopada (500g ili 1kg).

Hvala i Srecan Bozic! :)
 
Toliko skup aparat nisam probao, ali na osnovu xyz videa koje sam pogledao, isao bih na duplo manje para i uzeo Barista express, koji je poluautomatik.
Pokajao sam se sto nisam dodao para na ove koje sam dao za moj Philips, jer za kvalitet kafe koji taj aparat daje, kazu da je merljiv sa kvalitetom skupljih pojedinacnih setova, a iznad bilo kog full automatika.
Pa naravno jer svi automatici rade na principu pressurised portafiltera. A iz tog nacina pripreme ne mozes ocekivati kafu nekog posebnog kvaliteta.
Slicnu kafu ces napraviti i u aparatu od 80e.
Al opet za većinu korisnika bitnije je da se ne zezaju sa pripremom kafe i pre ce ici na automatik, kvalitet same kafe stavljaju na drugo ili cak trece mesto.
 
Pozdrav ekipa,

Ovo ispod je moj skromni set-up

Pogledajte prilog 330614

U pitanju je Lelit Anita sa ugradjenim mlinom...

Mozda jedini stvaran nedostatak ovog aprata po mom skromnom misljenju je 57mm rucka.

Ja sam uzeo polovnu masinu, i sve u svemu sam vrlo zadovoljan, premda mi treba uvijek dosta vremena kada mjenjam kafu da uigram mlin.
Kako je ovo moj prvi setup razmisljao sam da uzmem neki industrijski grinder (polovan) cisto da vidim da li bi bilo nekih poboljsanja, sta mislite o tome (varijanta za nove sada otpada, ali bih gadjao neki Niche Zero ili nesto slicno, kada se odlucim da mijenjam masinu) ?

Ono sto me pak zaiste muci jeste gde da nadjem 57mm bottomless rucku kod nas (a koliko vidim nema ga ni na ali-u) ?

Takodje, ja zaista volim citrusne kafe (od njih cesto pravim i svoj blend u kombinaciji sa Hausbrandt Venezia , tako da bi mi trebala preporuka, posto uglavnom uzimam kafu u kafiteriji (i misljenja sam da je preskupa) koju citrusnu kafu bih mogao da kupim kod nas, a da vam se dopada (500g ili 1kg).

Hvala i Srecan Bozic! :)
Mogu ja da ti nabavim 57mm bottomless. Javi se na pp.
 
Takodje, ja zaista volim citrusne kafe (od njih cesto pravim i svoj blend u kombinaciji sa Hausbrandt Venezia , tako da bi mi trebala preporuka, posto uglavnom uzimam kafu u kafiteriji (i misljenja sam da je preskupa) koju citrusnu kafu bih mogao da kupim kod nas, a da vam se dopada (500g ili 1kg).

Ja u poslednje vreme primećujem kod naših pržioničara blagi otklon od citrusnih kafa, verovatno kao reakciju na preferencije tržišta (ne vole naši ljudi "kisele" kafe pa to ti je). Nađe se još uvek ponešto, ali većinu ponude čine kafe iz drugih segmenata flavour wheel-a.

Citrusne note ćeš generalno naći u washed kafama sa viših nadmorskih visina, a pržionice koje preporučujem su Bloom, Koppa i Mala radionica kafe. Koppa ima najveći izbor i najpovoljnije cene, i u poslednje vreme su dosta dobri sa prženjem. Bloom i MRK su vrhunac ponude kod nas.

Trenutno imam Bloom Keniju i Koppa Tanzaniju Ilomba, obe su citrusne.

Kafeteriju tj. Kilo ja ne bih svrstavao u specialty kafu ni po čemu osim po ceni. Kafa je izrazito sezonski proizvod, i čim neko cele godine ima ista zrna, znaš da u najmanju ruku ne radi sa svežim sirovinama...
 
Malo sam porucivao kafe sa tako da kazem severa. Loft, Novi Sad odlican blend imaju pakuju ga po 100 gr, a cena je nesto jaca tj oko 5000 dinara kg. Przionica k3 iz Subotice, uzeo njihova 3 blenda, cene su oko 600-700 250gr, nisam nesto odusevljen iskreno.
 
Drugari, potreban mi je savet u vezi aparata. Nameravam da kupim automatik, obzirom da nemam vremena za varijantu klasicnog aparata i mlina, a koncept kapsula mi se ne svidja, pa gledam razne opcije od polovnih do novih vec pomenutih automatskih.
Kakvo je iskustvo i vredi li kupovati polovan Delonghi Magnifica ECAM 22.110?
Cena se krece oko 200e.
Koliko je sigurna kupovina polovnog automatika ?
Ili neka vasa preporuka u tom rangu, koja je sigurnija.
 
Izvinjavam se ako je već bilo, šta mislite o ovoj ponudi
Costa%20Coffee%20Nespreso.jpg
 
Drugari, potreban mi je savet u vezi aparata. Nameravam da kupim automatik, obzirom da nemam vremena za varijantu klasicnog aparata i mlina, a koncept kapsula mi se ne svidja, pa gledam razne opcije od polovnih do novih vec pomenutih automatskih.
Kakvo je iskustvo i vredi li kupovati polovan Delonghi Magnifica ECAM 22.110?
Cena se krece oko 200e.
Koliko je sigurna kupovina polovnog automatika ?
Ili neka vasa preporuka u tom rangu, koja je sigurnija.
Ja imam bas taj aparat nekih 3 godine i sto se kaze da kucnem u drvo do sada radi bez greske.Platio sam ga tada novog sa garancijom 300 eura i kupio ga u subotici.
U proseku pravi 3-4 kafe dnevno i redovno ga odrzavam,radim dekalkaciju na nekih mesec ipo do dva i do sada nikakakv problem sa njim.
Aparat je lak za odrzavanje,skida mu se brew unit i lako se cisti.
Sad da li vredi kupovati polovan aparat ne znam sta bih ti rekao?Mozda ako natrcis na nekog ko je vlasnik aparata i ima papire kad ga je kupio pa od njega da uzmes.
Servisi vidim daju ili tri ili sest meseci garancije ali pitanje je koliko je to izakano.
Vidim da ima i za manju cenu od 200 eura da se nadje polovan,samo kazem treba proveriti u kakvom je stanju i ako se moze kupiti od vlasnika gde nije mnogo akan aparat.
Mada uvek je bolje kupiti novo i sa nekom garancijom ali u vecini slucajeva problem su finansije.
 
Ima ih vise. Probaj Lavazza Qualita Rossa. Buvljak/pijaca.
Da se priključim maloj crnoj bubi sa preporukom, možeš da probaš i Lidlovu Rossu, po meni slična Lavazzinoj. Ako možeš da pripremaš i u Moka pot-u, možeš da probaš Lavazzinu ORO, meni nikako nije legla baš mi je bila kisela.
 
Da li postoje plitki superautomatici?
Znači da su max dubine 40cm, a još bolje 36-37cm.

Svi koje sam našao su uglavnom 44cm ili više.
 
Drugari da li vredi uzimati servisirani Saeco Vienna aparat ili pak malo prištedeti i uzeti Gran Gaggia Style + mlin.
Koristio bi se za 3-4 kafe dnevno a često možda i 2.
 
Vidim da se pojavile nekoliko kafa od Julius meinl. Video sam Espresso Classico, Jubilaum, Caffe Crema, ...
Pije li je neko i koju?

Kupio sam skoro Espresso Classico:

89534.jpg



ZAxbmBi.jpg


Solidna komercijalna kafa, "srednje jacine". Za jedan dark roast (oznaceno kao vienna dark roast), poprilicno neutralno, tj. bez mnogo "dimljenih" nota (za razliku od Lavazza Super Crema-e, npr.). Izbalansiran, pun ukus, uz note lesnika i nesto manje cokolade. Lepo zaokruzen profil, uz mogucu opasnost da moze da posle nekog vremena dosadi. Deluje da nije previse zahtevna za pripremu, tako da verovatno "trpi" razne vrste aprata (kod mene, spremano u superautomatiku).

J5Wup7f.jpg


Placena 2000din/kg (KP).
 
Poslednja izmena:
Na OTC, zadnja tezga kupio kafu. Prodavac Mitar cena 1500 prodaje bilo koju Julius Mainl kafu.
Uzeo sam Crema Intenso i zadovoljan sam.

Julius Meinl Caffè Crema Intenso.jpg

Bolja mi je od Pelini. Inace pijem Lavazza Crema E aroma Blue. Vrlo pitka i pravi odlicnu penu, meni bitno. Nasao sam da je 100% arabica. Probacu i druge pa cu javiti.

Ne umem da opisem ukus kao sto je to perfektno opisao Scorpio(DDMF)!.
To je ono sto se trazilo na pismenom, iz srpskog :)
 
Poslednja izmena:
Moj Lattego poceo da popusta. Pritisak nije nesto dobar. Na samom pocetku krene voda da ide iz njega, pa onda pena od mleka, koja nije toliko snazna kao na samom pocetku, a posle par sekundi krece da poskakuje, malo jace malo slabije. Radio dekalcifikaciju, medjutim nepromenjena situacija. Uzet avgusta 2020. dakle manje od 1,5 god.
Da li si reklamirao aparat ako je u garanciji? Moj deluje kao da se jače čuje nego ranije ali sve radi kako treba.
 
Da li postoje plitki superautomatici?
Znači da su max dubine 40cm, a još bolje 36-37cm.

Svi koje sam našao su uglavnom 44cm ili više.
KRUPS su isto plići EA81xx oko 37cm. Zamalo da kupim jedan upravo zbog dimenzija.
Mada se meni kafa iz jednog nije nešto svidela, pio sam je par dana zato sam i odustao na kraju.
Imaju 3 nivoa podešavanja mlina i verovatno nije dovoljno (sitno). Nekako voda samo protrči 7-8 sek, pa mi je ukus delovao malo prazan. Možda je tako i kod ostalih (nemam iskustva).
Koliko se sećam mlin je bio najsitnijem podešavanju, ali nisam se udubljivao jer nije moj i nisam hteo nešto da zeznem. Voleo bih da grešim jer je gabaritno zahvalan uređaj.
 
Da li si reklamirao aparat ako je u garanciji? Moj deluje kao da se jače čuje nego ranije ali sve radi kako treba.
Nope. Uzet od madjara pre 1.5 god. Mislim da je jednostavno problem sa tim termoblokovima koji se korite. Zapusi se to kamencom i posle pravi problem, cak i kada ga dekalcifikujes, ne znam da li se sve skine.
Jbga, superi su samo jedna pogodnost, nista vise. Bolju kafu daju od kapsulasa, ali nikako od klasicnih polu-automata.
Jedino sam misljenja da Jura moze da se priblizi klasicnom polu-automatiku i to zato sto bas moze sitno da melje.
 
Zechs, da li si koristio filter? I pored njega je po tebi kamenac za godinu i po uništio aparat?
 
Ma da. I aqua viva vodu. Već posle zamene drugog filtera sam osetio taj pad pritiska na onom delu za paru/toplu vodu. Pravi on i dalje penu, ali ne kao sa prvim filterom.

Taj aparat i vredi tih 400 eur, nikako 70-80k koliko košta u našim radnjama.
 
Nazad
Vrh Dno