Šta je novo?

Aparati za kafu i kafa

Kako dobro puly grind cisti mlin!
Mora posle da se procisti malo od njega i baci jedno, dva mlevenja, ali mlin je CIST skroz, i dozer i oko nozeva.

4. slika je nakon ta dva bacena mlevenja, a ovo malo kafe je ispalo iz tunela, jer nisam je izbacio odmah :)
Mnogo se manje lepi trenutno!

Top notch s***!
 

Prilozi

  • 20190429_141221.jpg
    20190429_141221.jpg
    996.3 KB · Pregleda: 217
  • 20190429_141211.jpg
    20190429_141211.jpg
    1 MB · Pregleda: 202
  • 20190429_141236.jpg
    20190429_141236.jpg
    1,008.6 KB · Pregleda: 198
  • 15565857840051417875559.jpg
    15565857840051417875559.jpg
    1 MB · Pregleda: 200
Ja bih skuvao kafu od toga :d
Gde si uzeo PGrind? U Glass Marketu? Secam se da je morala citava kutija da se uzme...

BTW. Uzela mi zena Lavazza Super Crema i bio je kamencic u kafi. Dosao je dva-tri puta u kontakt sa nozevima dok nisam shvatio da ne lupa dozer nego nesto drugo i kad sam otvorio, povadio zrna, usisao, vracao sam kasikom zrna i primetim kamencic i to velicine zrna kafe... Tacno kao da metu sa poda za ova nasa trzista.

Ima li ko preporuku gde u Bg (ili kuriror) uzimati Lavazzu, ali da nije za ovo nase trziste vec za zapadnoevropsko? Onaj sa Vozdovca (da ga ne imenujem) je imao tu kafu, ali covek vise ne radi licno preuzimanje, a RE mi nije ni pokusao isporuku tako da sam ga (nevoljno) batalio.
 
Sa KPa. Nisam nasao drugde pg. 10kom, ali ja cu to brzo iskoristiti kad videh kako radi.
 
Pročitah ranije na temi da su se u Maxiju pojavile zamenske kapsule za Nespresso, Delhaize. Pre par dana u Tempu kod kvantaša vidim 4 vrste: u pakovanjima po 10 kapsula za 250din Brazil (jačina 05) i Colombia (07); i u pakovanjima od 22 kafe za 400din Espresso (09) i Lungo (07). Uzeo sam Lungo - pošto se ne razumem ukus neću komentarisati - meni je ok. Svakako može da bude zanimljiva alternativa, barem u smislu cene.

Ono što mi nije jasno je vreme pripreme kafe: lungo sa Nespresso kapsulama se napravi za ~40sec; sa ovim zamenskim 1min 40sec. Kao da je kapsula mnogo gušće "nabijena" kafom, i voda se muči da prođe kroz kafu...
 
Yup, nekad jedva kaplje.

Nego, veliki problem sa Lattissima One aparatom - naprasno je prestao da pravi penu. Mleko samo proteče kroz rezervoar. Mislio sam da je puno kamenca pa ga očistio, ali opet je ista situacija.

Neko imao slično iskustvo?
 
Niš je postao ozbiljna kafe tacka :D
 

Prilozi

  • IMG-fbf88db3241798b048036059f22de733-V.jpg
    IMG-fbf88db3241798b048036059f22de733-V.jpg
    238.4 KB · Pregleda: 201
Bolje pravim espresso nego fotografije:

cIK9C8O.jpg
 
Pozdrav.
Može li neki info koje vrste kafe u zrnu ima i pošto, u ovom novom beogradskom Starbucksu?
250g su pakovanja kao i svuda pretpostavljam.
 
Evo slike zrna.
Ne vidim cene, a uzasna je guzva da bi pitao :)
 

Prilozi

  • 20190513_183500.jpg
    20190513_183500.jpg
    1.1 MB · Pregleda: 240
Zdravo svima!
Pokusavam da nadjem, ali bezuspesno, info o cofeedream nespresso kapsulama - probao neko, valjaju li cemu?
U firmi je la fantanin Saeco Lirika aparat i kupuju njihovu kafune intenso (plava kesa) kafu, koja mi se bas, bas svidja! Na njihovom sajtu pise da je to mesavina arabike i robuste, ali ne i u kom odnosu - da li neko mozda zna koliko koje vrste je u mesavini? Takodje vidim da imaju i neke kapsule, ali ne znam da li su kompatibilne sa nespresso aparatima?
Ili ako znate neke kapsule ciji je ukus poput kafune intenso, molim vas da me prosvetlite :-D
 
Poslednja izmena:
Imam problem sa kiseloscu espressoa. Imam super automatik, Saeco Xselsis i sipao sam Barcaffe Fantasia kafu u zrnu. Nemam nešto puno opcija:

1) količina kafe: 1-5 zrna
2) temperatura: 1-3 min-max
3) taste: 1-3 min-max
4) količina: 10-70ml
5) mlin: 1-12 min-max

Kafa je opisana kao light roasted 2/6, gorčina 7/10, body 8/10
https://www.barcaffe.rs/espresso

Kada je kafa preovladjujuce kisela, trebao bih usporiti vreme ekstrakcije. Mlin je podešen na najfinije. Izaberem maksimalnu količinu kafe 5 zrna, maksimalnu temperaturu posto je kafa light roasted. I deluje mi da je to sve sto mogu

Taste mi se čini da je ustvari preinfusion time, ali nisam bas primetio da sam time bilo šta uspeo bitno da korigujem. Uglavnom dobijem 3-4mm kreme pri vrhu kafe, ne deluje da je vodnjikava ni pri ekstrakciji, ali preovladjuje kiselkasti ukus.

Ima li neko ideju kako to rešiti kod automatskih aparata ovog tipa?

Voda koju koristim je reverzna osmoza sa mineralizatorom, i filter od samog aparata.

Sasuo sam pola kg kafe, i sad sam uporan da nadjem rešenje jer imam još pola kg. Ali posle 5-6 pokušaja mi se smučilo i do kraja dana nisam uspeo da isperem ukus posle degustacije. Čak i cappucino odaje notu kiselosti bilo da sam pravim ili preko programa.

Totalni sam amater, niti pijem čist espresso.... već samo mlečne varijante. Do sada sam koristio Lavazza Crema espresso, Hausbrandt Trieste, Compagnia dell Arabica Guatemala... dakle prilično sam nov ali nisam imao taj problem... naprotiv, Hausbrandt je delovao pre pržen pa sam smanjivanjem temperature rešio gorčinu ...

Sve ovo sam pokušavao sa regularnim espresso programom. Imam još ristretto, lungo ali mi deluje da samo menja skalu mogućeg podešavanja količine.
 
Nisam pio Barcaffe kafu ali pošto ti piše light roast mali su izgledi da ne bude kisela. Svetlo pečene kafe uvek imaju izraženu kiselost. I Brazil Santos da ispečeš svetlo bio bi kiseo.
Teško ćeš popiti dobru light roast kafu na automatskom aparatu. Te kafe zahtevaju na prvom mestu jako dobar mlin, da ne kažem profesionalni, kako bi izvukao punu aromu iz njih. Na drugom mestu treba ti ozbiljno dobar poluatomatski espresso aparat. Gaggia Classic je minimum.
Pisali smo o ovome mnogo puta na temi.
 
Znam da su light roast kafe obično nešto kiselije i imaju vocnu notu. Nisam to izabrao zato sto bas to volim, već sam procitao da automatski aparati imaju problem sa masnijim, obično dark roast kafama... pa sam zbog toga hteo da probam...

Da li se široko dostupne kafe kod nas (Lavazza, Hausbrandt, Amigo, Barcaffe....) smatraju bezbednim za automatske aparate? Tj da nisu preprzene, masnije i neće zaglaviti aparat, čak i ako piše da je dark roast?
 
Po nekoj logici, sva zrna imaju te masnoće u sebi, razlika je samo da li su zarobljene u zrnu ili oslobođene usled zagrevanja.
Da li to stvarno smeta, nemam pojma. Nemam iskustva sa automatskim aparatima. Po meni, ne postoji razlika između Nespresso kafe iz kapsule i kafe iz automatskog aparata. Ne vidim smisao automatskih aparata. Skupi su i komplikovani za održavanje.
 
@atg

mozes da koristis i dark roast kafe ali ne one bas preprzene, to se vidi po zrnu ako je spolja onako masno i sija se ja ga ne bi koristio u automatiku, a opet za ove light roastove pogotovo te bas svetle mislim da vecina automatika ne moze da se izbori, odnosno da napravi dobru kafu..
 
PO cemu bi dark roast imao vise ili manje masnoce? Osim ako se kafa ne przi na ulju, pa se ono uvuce :)
Te komercijala kafa su i najbolje po tom pitanju, najsuvije. Meni na mlinu najmanje ostaje od njih ulepljeno.
Dok od bas light roast Etiopije iz Koffeina (imaju poseban roast za filter vec duze vreme) se lepi kao ludo.

Sto se tice kiselosti, ako nista drugo ne pomogne... ako mozes da ubacis vodu u rezervoar, umesto da je aparat direktno iz vodovoda uzima, probaj da ostavis jedno 2L vode sa cesme vani da se zagreje na sobnu temperaturu. Pa onda nju koristi za pravljenje jedne ture.
Vecina masina izgleda ima bojlere koji pretpostavljaju koliko je ulazna voda topla, umesto da provere temperaturu, pa ako je toplija, oni je pregreju (kao moja gdjica Gaga, koja isparava bukvalno 10ak sekundi najmanje pre-extraction flushu); ako je hladnija oni je ne zagreju dovoljno i dobije se kiselija kafa.
Ali od komercijale dobiti kiselu kafu? To je vec umece, bez zavitlancije!
 
Poslednja izmena:
neznam ko je rekao da dark roast ima vise masnoce.. vec kod duzeg pecenja ta masnoca izbije na povrsinu kafe i pravi probleme kod malih mlinova automatika, mislim verovatno se lepi i kod velikih mlinova ali se oni ipak ciste s vremena na vreme za razliku od automata kod kojih prosecan korisnik i nije u mogucnosti da to uradi..
 
NIje to mi jasno, ako mlin samelje zrno, on ce svejedno izbaciti tu masnocu. Nije problem ona koja je vani, vec ona koja se od pritiska pri mlevenju nahvata, zar ne?
 
Mislim da nemaš razloga da brineš. Mislim da nikad nisi ni video kako izgleda very dark roast. Ja sam to video jednom u životu, zrno je skoro crno i kao da je prženo u ulju. Bilo koja Lavazza je OK za automatski aparat. Preporučujem Lavazza Tierra, ako je nađeš.
 
Хтедох да обрадујем супругу апаратом за кафу, па ми запао за око Неспресо Латисима апарат, има их у Ушћу и Делта ситију. Није се баш спомињао у овој теми, па не бих ни ја да се залетим на фенси изглед. У принципу треба јој за еспресо са млеком... Они у својој радњи имају милион неких укуса и капсула, али супруга се држи опробаних уобичајених.
Спомиње се Gaggia Classic у овој теми као квалитетан апарат, али то ми је ипак ценовни ранг изнад овог што сам хтео оригинално. На крају није проблем и да се испрсим 10к више ако ће финални производ бити квалитетнији. Видео сам по нашим продавницама технике и Бош апарате а како сам фан ове марке, размишљам и о њима иако су они још скупљи. Не бих да претерам ни са апаратом који прави муње и громове а треба ми 1-2 врсте.
Можда још неки почетнички квалитетан апарат за разматрање?
 
Taj Latissima One se meni pokvario posle 4 meseca upotrebe, tj. neće da pravi penu (mleko samo protrči kroz rezervoar). Sad čekam da dođu i preuzmu ga na reklamaciju.

Послато са SM-G975F уз помоћ Тапатока
 
@Nuclear
Da sam na tvom mestu, za početak bih uzeo neki Nespresso aparat. Zašto? Zato što je svaka druga opcija daleko skuplja i zauzima mnogo više mesta. Kao što sam ponovio ovde na temi više puta, ko želi poluautomatski espresso aparat pre svega treba da kupi kvalitetan mlin, najviše se isplati kupiti polovan profesionalan mlin za 100-150eur. Sa lošim mlinom nema dobre kafe. Dobar mlin vredi mnogo više od espresso aparata u tom cenovnom rangu. Bolje uzeti skuplji mlin a jeftiniji aparat. Nadam se da ne razmišljaš da kupuješ već mlevenu kafu. Kafa kad se samelje mora da se upotrebi u roku od 15min, posle toga je većina aroma nestala.

Ja sam počeo sa kućnim poluautomatskim aparatom Philips Saeco Poemia. Sasvim pristojan aparat koji me je služio preko 10godina bez kvara. Ja sam takođe počeo sa mlevenom kafom i osim prve kafe napravljene iz tek otvorene kese nikad više ne bi popio dobru kafu do sledeće nove kese. Nakon toga sam kupio ručni mlin Hario Skerton i to je bilo daleko bolje nego ova mlevena. Posle mesec dana sam shvatio kakva je muka naštelovati taj ručni mlin i rešio da kupim ozbiljan mlin. Uzeo sam Fiorenzato F5 za 160eur. Sa tim mlinom je kafa na Poemiji bila daleko bolja od bilo koje kafe koju sam popio u kafiću.

Dakle, ako nemaš novca i vremena da se zezaš sa kafom, Nespresso je idealno rešenje. Latissima mi je nekako bacanje para. Dati skoro 20.000 više samo za mlečnu penu? Tu penu možeš da napraviš i sa mutilicom za neskafu ili sa French press, ako ti je do pene. Pogledaj dole kako se lako pravi kvalitetna pena koja može da se koristi i za latte art.

 
Nespresso je realno skup za ono sto nudi.
Ima Dolce Gusto Mini Me i Piccolo za 20-40e (realna cena, u svakom shopu vani, ne kao kod nas na KP za 50-100e :D) novi skroz. 40e je regular cena, 20e je kada je na popustu, sto je jako cesto.

Jeste da je stock DG kafa losija od Nespresso-a, ali to je "low bar". Bolje uzeti punjive kapsule i kafu koja vam se svidja, a koristiti jeftiniji, a podjednako dobar, aparat, po ostalim parametrima.
 
Bolje uzeti punjive kapsule i kafu koja vam se svidja, a koristiti jeftiniji, a podjednako dobar, aparat, po ostalim parametrima.

Sa punjivim kapsulama opet imaš problem da ti treba dobar mlin. Ako će već da melje onda bolje da uzme neki DeLonghi poluautomatski aparat nego Dolcegusto ili Nespresso.
 
Nespresso kafe stoje mesecima, ako ima srece. Moze i sa kupljenom mlevenom da izdrzi.. po 100gr...
Jeste poluautomatik bolja solucija, ali i zauzima vise prostora i ipak je dosta skuplji od Dolce Gusto opcije.
 
Evo kako se prosto cisti mlin, nakon svakog mlevenja.
Nista maltene ne ostane oko nozeva i u tunelu.
Pod uslovom da hopper ima tacnu meru, tj.prazan je nakon samlevene merice!!!

https://youtu.be/eDAfM45BFDQ
 
Nazad
Vrh Dno