Šta je novo?

Android navigacija i mape

Mislim da je rutiranje odvojena komponenta od mapa, iako se licenciranjem mapa za upotrebu u nekom softveru dobije automatski i sistem rutiranja.
Znam da se u BikeComputer aplikaciji, koju sam ranije koristio za navigaciju i rutiranje na biciklu, moglo birati nekoliko online i offline varijanti kalkulacije rute.

Rutira aplikacija, ali pre svega na osnovu podataka koje ima sa mape. Ne može da bude odvojeno. Sa interneta može da uzme u obzir npr. gustinu saobraćaja, radove na putevima i slično. Naravno, svaka aplikacija ima svoj algoritam za rutiranje pa bez obzita što Google ima najdetaljnije mape i najviše informacija sa puta, iGo ili ovaj TomTom NDS rutiraju bolje od GMaps-a.
 
Mene je Magic Earth prijatno iznenadio kako je dobro osmišljen, bar za moje potrebe, a i ova open mapa deluje tačnije i detaljnije.

Google Maps je tu zbog guranja reklama okolnih radnji, nakićen i super izgleda ali me je tako zavrnuo par puta u Pragu u pola noći.
Uz to sam se namučio da svoje POIs iz njihovog Eartha nekako uguram na mapu ali ni sada nema pretragu po tom layeru.

U Magic Earth sam samo kliknuo na Google .kmz file, svih 1000 se pojavilo na mapi za sekundu i sve radi.
Još samo kada bi bio podržan u Navigator Pro app za smartwatch (pitao sam autora da doda ako može jer već podržava razne mape)...

(Napomena: najtačniju mapu koju sam probao ima Yandex, ali samo za Beograd.)
 
Rutira aplikacija, ali pre svega na osnovu podataka koje ima sa mape. Ne može da bude odvojeno. Sa interneta može da uzme u obzir npr. gustinu saobraćaja, radove na putevima i slično. Naravno, svaka aplikacija ima svoj algoritam za rutiranje pa bez obzita što Google ima najdetaljnije mape i najviše informacija sa puta, iGo ili ovaj TomTom NDS rutiraju bolje od GMaps-a.

Naravno, rutira aplikacija, koristeći podatke sa mape, ali nisu u pravu za neodvojivost rutiranja od same mape, jer se rutiranje vrši pomoću routing engine, koji se može nabaviti nezavisno i ne mora imati ikakve veze sa mapama. Kod OSM mapa imaš mogućnost korišćenja mnogo različitih algoritama rutiranja.

https://wiki.openstreetmap.org/wiki/Routing

Kod iGo-a i sličnih si verovatno uz mape dobio i algoritam za rutiranje, pa je no-brainer koristiti baš njega.
 
Probaj Go varijantu
Hvala, ali nije nešto jer se oslanja na Chrome i ne radi
Sa obzirom da je uređaj na Android 4.2.2 i ima 1Gb rama, najbolja bi bila neka navigacija iz 2014 sa zadnjim mapama...

Sada koja je to...

Sent from my SM-N9700 using Tapatalk
 
Mislim da toga nije bilo 2014te

Sent from my Mi A3 using Tapatalk
 
Loše misliš :)

Ali i njegov zaključak je relativno ... neodgovarajući.
I danas je moguće naći nove uređaje sa slabijim specifikacijama (i dalje NN kineza ima kolko hoćeš). Ne bih zbog toga išao na toliko matoriji softver. Dosta svežiji, od pre par godina biće korektan.

Čak, klasičan Sigik osetno štuca na takvim navijima. Pre bih preporučio njegov klon "Offline Maps & Navigation".
Poslednji iGO Primo je OK. Postoji i Nextgen za stare androide.
Itd...
 
Verovatno si u pravu...

ali secam se da nekada ni priblizno nije bilo ovoliko navigacija kao danas na androidu, u ostalom mogao je da se vrati unazad na ovu temu godinama vec diskutujemo o raznim navigacijama.
 
Čak, klasičan Sigik osetno štuca na takvim navijima. Pre bih preporučio njegov klon "Offline Maps & Navigation".

Ako si baš poredio oba, pa došao do takvog zaključka, ok, ali po samoj logici stvari klon ima ubačene gomilu marketinških trackera (možda i reklame), a verovatno nema onaj deo da njihovim servisom za pretplatu, tako da se, ovako s visine gledano, dolazi na isto u pogledu koliko je app lagana :)

A Maps.me?
 
Poredio sam više puta. Poslednji put na jednom matorom Samsungu kod drugara, čini mi se beše neki generacija S4, ne sećam se tačnog modela.
Btw, klonovi više nisu aktuelni, tako da priča sa plaćanjem nije ni opcija.
Druge neke stavke konkretno kod ovih utiču na težinu. Još lakši je free izdanje "gps.navigation.maps.route.dir", ima i traffic i HUD, i RV.

Maps.me... posle nekoliko minuta čačkanja više nikada nisam uzeo u razmatranje.
 
Poslednja izmena:
Koristim google maps, u okviru Android auta, i zadovoljan sam. Da li ima svhe da isprobavam waze, i šta mogu da očekujem u odnosu na google mape?
 
Ovako probao sam sinoć (počeo u 20 završio u 22:40)...
Here (5 verzija, ni zadnja ni 4 random skinute ne rade na moj uređaj. Minimalni zahtjevi Android 5.0. Niđe ne mogu da nađem na Android 4.1

Sygic
Radi, ali toliko tromo, da mi Google Maps bolji.

Copilot
Ne vidi mi dosta toga što je rađeno u zadnje dvije godine /neki kružni tokovi/.

Google Maps
Radi perfektno, ali nenormalni Lag dok sve podesim. Za sada nju koristim.

Waze
Nije htjela ni da se upali. Startuje se i ugasi. Vjerovatno je problem u verziji, alk. Me to čudi jer sam se skidao sa marketa direktno na navigaciju.

Magic Earth
Prilikom starta izbaca neku grešku. Možda je kao i Waze ne kompatibilna.

iGo radi fluidno i top mi se pokazao (još od Nokia e72 prije 15 godina). Sviđa mi se njihov interfejs. Radi super i taman sam mislio da sam našao pobjednika kad....
Kada navigacija "progovori" gasi se muzika (radio ili Deezer) i više ne pali. Ovo je smiješan problem! Na Maps se muzika samo malo utiša, dobije se notifikacija sa uređaja o skretanju i onda se opet pojača. Ovdje se ugasi.....

Nadam se da ću naći neku verziju Here koja radi a možda je i do iGo verzije kod mene problem.




Sent from my SM-N9700 using Tapatalk
 
To sa muzikom se podešava. (skoro) Svi navigacioni pogrami danas poseduju tu stavku.
U sistemu uređaja potrebno je setovati defolt navigacioni softver, jednom statusnom linijom u sys fajlu iGO-a definišeš audio kanal.
 
Ako je u pitanju here ja imam 2020.Q2

Sent from my Mi Note 3 using Tapatalk
 
To sa muzikom se podešava. (skoro) Svi navigacioni pogrami danas poseduju tu stavku.
U sistemu uređaja potrebno je setovati defolt navigacioni softver, jednom statusnom linijom u sys fajlu iGO-a definišeš audio kanal.
Ostale nisam morao da podešavam dodatno. Sve je radilo sa playstora automatski.
Šta se podešava u sys fajlu?

Sent from my SM-N9700 using Tapatalk
 
Koristim google maps, u okviru Android auta, i zadovoljan sam. Da li ima svhe da isprobavam waze, i šta mogu da očekujem u odnosu na google mape?
Ne cimaj se i koristi Google Maps.
Isti je vlasnik :)
Jedini razlog zbog koga upalim Waze u kolima jer zbog registrovanih policijskih patrola. Čak i sâm kad pešačim i vidim policiju, nije mi mrsko da upalim Waze I dodam ih na kartu [emoji4]
 
Donekle si u pravu, jer se iz GM mogu dodavati detalji (iako opet ne detaljno kao u Wazeu), ali ja još ne videh da se išta od dodatog ocrtava u samoj GM :)
Eno gledam na Wazeu patrola prijavljena pre 2 minuta, dve rupe na putu, a GM ništa.
 
Nekoliko godina koristim Igo Primo 9.6.29.468978 sys changed verziju, samo micro sd karticu prebacujem u drugi telefon i instaliram.
Prebacio sam u Huawei Y5 II i na mapi mi se ne prikazuje ikona automobila. Vise puta brisao i ponovo instalirao, menjao ikone, velicinu ikone, gledao da li u sys fajlu ima nesto (cini mi se da nema) i nisam resio problem. Instalirao sam neku drugu, slicnu verziju, radi ali nije to to.

Ima li neko ideju sta moze da se uradi?
 
Na pogrešnom Forumu pitaš...
Pa, promenili su se telefoni prilično za ove godine. Android sistem takođe. Nećeš više moći koristiti taj Primo na novim edicijama OS-a. A na Androidu 8 ne radi nijedan, možeš da staviš samo NextGen.
Apropo tvog problema, očigledno je da je paket pravljen za mnogo stariji uređaj sa drugačijom rezolucijom. Moguće je i da ima neki skin.
prežali to što si koristio i navikni se na novije. Ili traži nešto što slično izgleda.
 
Poslednja izmena od urednika:
Znam da je matoro ali ne koristim cesto pa mi vrsi posao. Morace ipak modernizacija ;).
 
Koliko vas dobro sluzi Gmaps u kolima? Trebalo bi da je sad najkompletnije resenje, ili gresim.. Koliko vidim ima sve real time, i kad su neki radovi.. ne znam ako se zaputis negde a oni zatvorili put skroz tipa magistralu jer prave autoput pa te teraju na neki sporedni put, da li Gmaps to zna kad ti racuna rutu i posle koliko vremena 'sazna'..
 
Nazad
Vrh Dno