Šta je novo?

Android - general Q&A (FAQ u prvom postu)

Prelazak sa ios na android posle par godina Posle jedno 4 godine koriscenja iOS-a, predjoh na android. XCover 4 fon, Android Nougat.

Ne znam koliko vas bi se slozilo sa mnom da je softverski telefon (a verujem i svi ostali samsung telefoni, pa mozda cak i ostali androidi koji koriste ovu verziju androida) ravan nuli, kao da niko uopste nije razmisljao kako ce se ovo koristiti i sta treba jedan operativni sistem da poseduje.

Moja poenta je da je android dosta nazadovao, ili, u najboljem slucaju, stagnirao. Secam se prelaska sa 2.3 na 4.0, to je bilo kao nebo i zemlja. Pa onda sa ice cream-a na jelly bean, takodje vrlo, vrlo solidna promena. Sta je sad ovo? Ja bih radije imao 4.0 nego ovu glupost od OS-a.

Pre nego sto pocnem sa argumentima, hteo bih da kazem da sam svestan toga da vecina ovih problema moze da se resi rutovanjem i instaliranjem raznih aplikacija/launchera itd, ali to nije moja poenta. To da je moc androida u aplikacijama je neosporivo, slazem se da se moze sve, pogotovu kad se rootuje, moja poenta je da sam ocekivao pristojan fon "from the box", kao sto mi je bio iphone. Ovo sto vidim na ovom xcover-u mi je ravno neupotrebljivom, i prosto sam primoran da ga rutujem, jer ne vidim nacin da ovo bude prihvatljivo. To je ono sto mi se ne svidja, ocekujem pristojan OS po defaultu, a ne neko ruzno sareno bezfunkcionalno ludilo, mada je samsung oduvek takav bio... Da pocnem sa konkretnim stavkama koje mi smetaju.

- Samsung XCover 4 ima XCover dugme, koje bi, svakome sa malo zdravog razuma, trebalo biti moguce podesiti kao precicu za bilo sta. Ne, moguce je samo linkovati dugme do aplikacija, i to je tek pod znakom pitanja, zato sto npr. dugme uopste ne radi dok si u pojedinim aplikacijama tipa google chrome. Pored toga, sve moguce propuste su napravili pri dizajnu ovog dugmeta, softverski. Podesio sam gchrome na click, i lampu na hold dugmeta. Hocu da upalim lampu, drzim dugme, on trigeruje lampu+chrome... Prosto mi je bilo smesno, koliko neko uopste nije hteo vremena da posveti ovom dugmetu koje je jako lepo osmisljeno, ocajno uradjeno softverski. Jedna if petlja je bila dovoljna da spreci ovakvu glupost. Mogao bih da pisem o manama ovog dugmeta jos 100 godina, iako telefon imam vec 3 dana, ali necu jer nije poenta samo ovaj telefon, tako da evo vam za kraj aplikacija koja dokazuje njegovu absolutnu absurdnost. https://play.google.com/store/apps/details?id=com.mklimek.xcoverdisabler

- Ovaj samsung UI je mnogo ruzan, i ko god misli suprotno ili kaze da je to stvar ukusa, gresi. Jednostavno je ruzan. Video sam kako izgleda stock android, ako je to stock uopste, posto sam koristio Google Pixel, i on je licio na nesto. Ovo je uzasno. Ali dobro, tako je bilo i pre, samsung je u mojim ocima uvek imao najgori UI dizajn.

- Sam android je bez mnogo prepotrebnih stock funkcija... Na LG-ju koji je star 5 godina sada sam imao opciju da napravim shortcut na home screen-u za bilo koji odeljak podesavanja. Npr. shortcut za brightness control. Sada to vise ne postoji, i ako hocu da promenim osvetljenje, moram da napravim jedno 3-4 swipe-a prstima, sto je previse za mene i moj nacin koriscenja telefona. Poenta je da ovo treba da moze da se podesava po defaultu, ne da svima treba brz pristup osvetljenju. Ofc, postoje aplikacije za ovo, ali mrzi me, i ne zelim. 3-4 swipe-a jer, na moje veliko iznenadjenje, swipe-om na dole otvaram padajuci meni gde ne mogu da promenim osvetljenje kao sto je bilo oduvek na androidu, vec moram da uradim jos jedan swipe.

- Bilo kakva podesavanja generalno. Hocu da mi slova budu crna umesto bela, kako? Ako ne skinem launcher, nikako. Hocu da ukinem pristup podacima (4G) aplikaciji, kako??? Nikako. Mogu samo da zabranim background pristup...

- Hocu da vidim koliko sati je telefon ON-SCREEN na bateriji, kako bez aplikacije??

Mislim da cu da prestanem, dosta je, mogao bih ceo dan, ali shvatate poentu...

Moram jos da dodam da sam pre 5 godina bio neko ko se interesovao dosta za ove stvari i nije mi bilo problem da rutujem, skidam 1000 aplikacija dnevno i radim sta sve ne radim da bih doveo telefon u stanje koje meni odgovara, odnosno personalizovao. Izgleda da sam se u medjuvremenu promenio i prosto postao jedan od onih tipova kojima vise odgovara iphone. Jednostavno nemam vise vremena za sve ovo, hocu OK telefon iz kutije. I ne, ovo nije android hate post, jer je i iphone za mene daleko od idealnog, samo malo bolji od android u default stock stanju. Takodje npr. ne mogu da iskljucim Wifi aplikaciji, ali bar mogu podatke (4G).

Hteo bih da cujem sta ostali, pogotovi ovi HC android fanovi misle o svemu ovome. Moj zakljucak je da je prosto bruka koliko malo paznje proizvodjaci posvecuju softveru, i da je najbolji telefon koji sam u zivotu koristio LG L90 koji je bio low-end telefon iz 2013. sa stock multi-window multitasking opcijom (mogao sam da pustim yt u pozadini u 2013. bez aplikacija, da to je moguce), i jos mnogo vrlo pristojnih i funkcija o kojima sada mogu samo da sanjam. Telefon je inace jos uvek ziv, i radi kao sat. Promenjena samo baterija prosle godine, sve ostalo odlicno. Padao i kupao se na moru, nista mu nije smetalo. Prosto ne razumem kako su uspeli da naprave tako dobar telefon, da nemam potrebu za 4G netom, jos uvek bih ga koristio.
 
Ja ovde ne vidim nista osim kukanja(boo-hoo, zasto nema *insert random funkcionalost* , necu da skidam aplikaciju za to jer je to celih 5 sekunde posla) i veoma, veoma loseg izbora Android telefona.

Sto se Youtube-a tice, imas Vanced verziju, radi bez problema u pozadini, nema reklama i ima dark temu, naravno ako nije previse izdvojiti 30-40 sekundi sa se pronadje googlajuci i instalira :)

Sto se baterije tice, ne znam tacno gde je na Samsungu SoT i ostale informacije, ali mora da ima.
 
Poslednja izmena:
Prelazak sa ios na android posle par godina[/B] Posle jedno 4 godine koriscenja iOS-a, predjoh na android. XCover 4 fon, Android Nougat.

Prelazak sa iOS na Android je egal kada za adroid isto par stotina evrova keširaš kao za iP. Ako si kupio neki polovan iP, ista priča, neki polovan android iz više klase. Sledeća stvar, na svakom YT klipu za koji si telefon zainteresovan, mogao da vidiš kako izgleda Samsung UI, ako ti se ne sviđa, precrtaj. Mogao si i da probaš negde u nekoj radnji ili poslovnici. Ne znam koja je verzija Samsung skina na tom telefonu, ali njihova poslednja verzija UI je odlična vizuelno (ne koristim ni jedan Samsung, nema mesta ovde da sam neki fan, baš koristim iPhone i još po nešto, ali ni jedan Samsung), lepša od ove na iP koja je jedna te ista godinama, isto, smor, dosadilo, jedne te iste ikonice, promene nula. Na adroidu se to lako menja.
 
Za brightness ne treba da svajpuješ 3-4 puta nego dva puta. Za on-screen time ideš u settings pa battery, tamo imaš statistiku.
Za to dugme, ko ti je kriv što si kupio Samsung xcover(šta je to koji moj, prvi put čujem u životu?)
Prelaz sa ICS na JB nije doneo ništa posebno btw.

Što se tiče shortcutova, na androidu je to rešeno kroz padajući meni, gore možeš da dodaš šta god hoćeš.

Hoćeš da ti slova budu crna umesto bela.. Ja ne znam je l' si ti realan?


Sent from my HTC U11 using Tapatalk
 
Poslednja izmena:
Voleo bih cuti koje su to opcije na iOs-u koje su super korisne/super pristupacne a da android nema? Da predjem na iOS ako me ubedis.

yao-ming-nobody-cares-said.jpg
 
@MostWanted
Majstore upoređuješ Samsung ekonomsku klasu sa bajatim softverom i skinim (nov 170€) sa telefonima koji su višestruko skuplji ;)

Kupi neki Android flagship (400+ €) pa onda pravi poređenja ...

Sent from my Nexus 6P using Tapatalk
 
Nije realno govoriti o Xcover (wtf?) I Samsung UI predstavniku androida . Probaj nešto slično u klasi kao što su ostali rekli pa sudi objektivno.

Sent from my Mi A1 using Tapatalk
 
I bojio sam se da cete tako nesto da kazete. Ja pricam o svojem nezadovoljstvu softverom, vi mi kazete da probam nesto skuplje. Alo, o cemu vi pricate?

Novi S9 koji je najskplji koliko vidim, ima vise RAM-a, rezolucije, velicine ekrana, kamere, procerske snage i cega sve od ovog low-end x-covera, i ja sam toga bio svestan pri kupovini telefona, prosto mi bolje ne treba. Ja ne razumem zasto bi stock softver bio los na x-coveru? Ne moze da ima shortcut jer ima samo 2GB ram-a? Ne razumem bas vasu poentu. Da sam kupio los telefon, jesam. Ali uopste ne iz njegovih razlika prema flagship-ovima (hardver uglavnom), vec zbog OS-a koji bi trebalo da bude isti kao i na dosta skupljim telefonima (nougat). Sto se iphone-a tice, ista situacija. Neko je jos i sugerisao da sam ja presao sa nekog vrh iphone na low-end android. Ne, presao sam sa 5S, sto je moglo da se vidi na "moja masina", koji je imao 720@120fps stock pre punih 5 godina... Kupim telefon sa jacim procesorom i vise RAM-a, nemam tu funkciju, niti vidim koja aplikacija bi tu mogla da mi pomogne. Vrh, bravo za android i samsung :)

Nebitno, nije vise potrebno voditi diskusiju. Rutovacu telefon, instalirati 100 aplikacija, i opet ce to biti vrh, nesto sto ce mi biti uzivanje da koristim, znamo svi da je android tu najjaci. Samo sam malo razocaran jer mi je bilo u planu da koristim telefon bez svega toga, ali dobro, sta da se radi...

P.S. Imam preinstaliran facebook na telefonu i ne mogu da ga uklonim, vec mora da zauzima prostor i mogu samo da ga disablujem. Je l ovo njihov nacin da te forsiraju da root-ujes telefon da bi izgubio garanciju ili? Ja mislim da je prosto bezobrazno.
 
Jel ti shvataš da generalizuješ i da na primeru jednog samsung telefona ekonomske klase ti pričaš za ceo android OS...
Nije ti ovo ios i ajfon pa da jednom godišnje jedeš šta ti se servira - na androidu imaš izbor ;)

Mnogo proizvođača, ti isti proizvođači imaju mnogo serija/modela telefona tako da svako može da odabere šta mu odgovara ...
 
Poslednja izmena:
@MostWanted
Suvišna diskusija. Ali i sam si znao da ćeš izazvati ovakve reakcije.

Inače je Samsungov UI sve gori (subjektivno mišljenje) a količina bloata koji trpaju ubedljivo najveća u odnosu na ostale.

Apropo facebook aplikacije - da, sada je maltene svi stavljaju. I da, naravno, to je normalno, jer su postigli određeni (finansijski) dogovor.
Disebluješ app, to je bar dozvoljeno, on se svede na par megabajta u ROM-u, na koje ionako ne možeš da utičeš (bez root-a, naravno). Tako da tu već ne vidim nikakav problem.
 
Poslednja izmena:
^ Samsungov UI je sjajan kakav je bio. S7/S8/S9 na Oreu SE (Samsung Experience) 8.5 ili 9.0 fino radi.

Apropo price mislim da si mogao bolji deal za te pare uzeti, npr neki Xiaomi ili pak Huawei ili Moto G6 u toj ceni od 250e.
 
Da je dodao 10 € mogao je da uzme Xiaomi Redmi Note 5 DualSIM 32GB za 185-190 €...
Ili A1 za manje para nego što košta Samsung Galaxy Xcover 4 :)
 
Poslednja izmena:
Presao si sa 5S na raspali quad core A53 Exynoss sa pride losim Samsung Nougat TW softverom, to je solidan downgrade.

Android i jeste baziran na dodavanju aplikacija radi funkcionalnosti, stock Android nema dosta funkcija koje dolaze na skinovanim, cak i vecina proizcodjaca koji imaju close-to-stock Android dodaju neke funkcionalnosti.

Kao sto su ljudi iznad rekli, da si odabrao neki Huawei, Motorola, Nokia, a pogotovo Xiaomi u tom segmentu, bio bi mnogo zadovoljniji.
 
Poslednja izmena:
Ljudi, u redu je, kapiramo se. Samo Sumadinac mi objasnjava sta je android kao da sam neki hc apple fanboy. Kao zakljucak mogu da kazem da sam jos uvek uz android, kao i pre 5 godina kad mi je bilo ili android ili nista i kad sam manje/vise hejtovao jabuke, ali eto, mogu da kazem da sada razumem zasto iOS nekome odgovara. Uopste nije bolji, jednostavno nekome odgovara, pogotovu polupismenim ljudima ili ljudima koji jednostavno nemaju vremena za android. Ja sam jedan od ovih drugih, ostarelo se. :)

Xcover sam kupio zato sto trenutno radim kicmatrans sto bi se reklo, i treba mi telefon koji mogu da koristim u malo rigoroznijim uslovima, zato sam ga uzeo, i sasvim sam zadovoljan sa te strane. Evo ovu celu poruku sam iskucao sa rukavicama na rukama :) super je telefon za to sto treba da bude hardverski, a softverski ce takodje biti kada mi ostane malo vremena da se pozabavim time ;)

Ziveo android i ne hejtujte jabuke, glupo je.
 
Sve ono što te zanimalo u prvom postu ima npr Huawei P10 lite. Dakle, jeftin telefon.
Što se tiče app permission za data, da li bi ti ovako nešto odgovaralo:
e47c62f7ae937a647ad222c11f9feca0.jpg
3011b2fef5dddf866699d817507b610d.jpg
 
Da, to je to
 
Mislim da verzija Androida nikakve veze nema sa problemima koje si naveo. Ne odgovara ti telefon. Meni ne bi odgovarao ios jer ne volim da dobijem nešto predefinisano i ušuškano da ne moram ama baš ništa da radim a i da hoću ne mogu jer je sve tako jednostavno i tako kako otpakuješ tako ti je. Meni još uvek ne ide u glavu da na iPhone-u ne može ikonica da se premesti i organizuje (valjda). I sve je tako drečavo i ružno. Postoje li uopšte teme i mogućnost promene ikonica. Da pozadina može da se menja to sam videla.

Послато са Redmi Note 5 уз помоћ Тапатока
 
Mislim da verzija Androida nikakve veze nema sa problemima koje si naveo. Ne odgovara ti telefon. Meni ne bi odgovarao ios jer ne volim da dobijem nešto predefinisano i ušuškano da ne moram ama baš ništa da radim a i da hoću ne mogu jer je sve tako jednostavno i tako kako otpakuješ tako ti je. Meni još uvek ne ide u glavu da na iPhone-u ne može ikonica da se premesti i organizuje (valjda). I sve je tako drečavo i ružno. Postoje li uopšte teme i mogućnost promene ikonica. Da pozadina može da se menja to sam videla.

Послато са Redmi Note 5 уз помоћ Тапатока

Sve ikonice mozes da premestas i organizujes, teme su takodje moguce, kao i promene ikonica, ali nije bas toliko sofisticirano kao na androidu. Takodje moras da skines aplikaciju da bi promenio ikonicu, licno nisam to nikada radio jer mi je sve bilo ok sa default ikonicama. Samo stavis neku dobru pozadinu i to je to.
Vidim u mobilni mod temi da svi vole da im ikonice budu sve istih boja, sve u istoj temi, i da se razlikuju gotovo samo po imenu ispod njih, meni to ne odgovara, vise volim da budu razlicite i da ih prepoznam pre nego sto vidim uopste sta je, ako me razumes.
 
Tema je android.
 
Sve ikonice mozes da premestas i organizujes, teme su takodje moguce, kao i promene ikonica, ali nije bas toliko sofisticirano kao na androidu. Takodje moras da skines aplikaciju da bi promenio ikonicu, licno nisam to nikada radio jer mi je sve bilo ok sa default ikonicama. Samo stavis neku dobru pozadinu i to je to.
Vidim u mobilni mod temi da svi vole da im ikonice budu sve istih boja, sve u istoj temi, i da se razlikuju gotovo samo po imenu ispod njih, meni to ne odgovara, vise volim da budu razlicite i da ih prepoznam pre nego sto vidim uopste sta je, ako me razumes.
To je dobro znati. Skupa mi je ta zanimacija da mogu sama da proveravam. Razmišljala sam o nekom polovnom 5s ali pošto je baterija bila 100e predomislila sam se. U svakom slučaju ti ne odgovara taj Samsung..
A i izgleda kao da je iz 2010. Koristim Xiaomi već treću god. Ima dosta opcija, eventualno sa nekim lanserom, kome miui interfejs smeta. Block this app blokira reklame i bez ruta. Dosta god. se dobijaju ažuriranja miui-a što kod drugih brendova nije slučaj. Na aliexpresu ima gomila zaštitnih maski da biraš. Možeš posle fudbal da igraš sa telefonom i da mu ništa ne fali.

Послато са Redmi Note 5 уз помоћ Тапатока
 
Pa neće baš da bude. Kakav god da je kaver, nezgodan udarac, naočito u ekran, i oprosti se o telefona. O vlazi i prljavštini da ne pričam.
Osim Samsunga XCovera, jedino još par proizvođača nudi slične uređaje. To su jednostavno jako namenske sprave, i nemaju adekvatnu zamenu. Moj prijatelj već neko vreme koristi Cat, pre toga se uništio 5 različitih modela za manje od godinu dana.
 
I bojio sam se da cete tako nesto da kazete. Ja pricam o svojem nezadovoljstvu softverom, vi mi kazete da probam nesto skuplje. Alo, o cemu vi pricate?.

Naravno, postoje android telefoni sa vanila android, koji možeš uzeti za ispod 200e (npr. Mi A1). Ali kao što si već spominjao, tebi je bitno da bude izdržljiv telefon (najbitnija stavka?) I zato je možda "nerealno" suditi po androidu jer mislim da nema takvih telefona sa iole pristojnim softverom (čitaj stock varijanta bez ostalim UI budzevina)...

Sent from my Mi A1 using Tapatalk
 
Moto Z2 force? [emoji4]
 
Odvratnog li naziva majko moja.
 
Zar se i pred ''O'' verziju nisu sprdali sa nekim ocajnim nazivom pa je na kraju to bio Oreo kao sto su svi ocekivali? :) Mislim da je bas Danilo postavio tu vest.
 
Bolje da su stavili Pancake [emoji4]
 
Sasvim je u duhu njihove nominklature. Nište nije odvratniji od prethodnih :)
 
Nazad
Vrh Dno