Šta je novo?

Amiga 500

Kod ovog turčina imaš da kupiš dosta interesantnih stvari za Amigu. On to sve sklapa i pravi sam. Kod njega imaš RGBtoHDMI, Amiga SD Box (externi sd card reader koji ti služi kao hdd), 8MB fast ram, ima svašta. Cene su mu skroz ok

http://retrocu.xyz/

da... samo kod ovog prodavca moze da se pronadje sijaset dodataka... o https://amigastore.eu/en/4-amiga-500 da i ne govorimo... :D

Elem, juče sam "iskopao" jednu Amigu 500 bez proširenja pa sad gledam koje su mi opcije za proširenje.

Koliko sam razumeo, WHDload zahteva min. 2MB RAMa (ili je to samo za clean exit u OS)?
Da li postoje igre za Amigu500 koje zahtevaju više 1MB chip RAMa (dakle baš chip, ne ukupno 1MB RAMa)?
Šta se preporučuje za MassStorage? Koliko vidim PiStorm za najmanje para rešava najviše stvari: MassStorage, akcelerator, HDMI izlaz (imam originalne menitore tako da me ovo ni ne zanima), LAN, Grafičku karticu... (sve osim proširenja memorije :D)
Da li je, i za šta. je bitna verzija KickStarta? Pretpostavljam da ova Amiga ima originalnu verziju KS...

Čini mi se da je ovo najbolja kombinacija:

Jedino što fali je FastRAM u ovoj kombinaciji...

Ovde se prodaje 8MB FastRAMa ali pretpostavljam da PiStorm i ova kartica nece stati u originalno Amiga 500 kuciste:
 
@kovacm

Kod turčina ima nekoliko stvari koje se ne mogu naći tako lako (ili barem ja nisam nailazio) kod drugih kao što su taj RGBtoHDMI, 8MB Fast Ram, IDE68k itd.

Za WHDLoad je navodno minimum 1MB Chip Ram + 2MB Fast ako se sećam s tim što će ti sa tom kombinacijom raditi samo odredjen broj igara, takodje se preporučuje i Motorola 68010 CPU nadgradnja jer u protivnom moraćeš da restartuješ svaki put Amigu kada hoćeš da izadješ iz neke igre.
Najbolja kombinacija je 2MB Chip + 8MB Fast mada će i sa 4MB Fast raditi većina toga. Ono što je problem jeste da na običnoj stock A500 teško da možeš da instaliraš 2MB Chip Ram-a zbog Agnus čipa koji je limitiran na 512kb maximalnog proširenja pa se preporučuje nadgradnja na 8375 Agnus koji može da adresira do 2MB Chip memorije.
Ili ti da prevedem WHDLoad nije zahvalan za korišćenje na običnoj A500 mada kao alternativa mislim da može da se koristi onaj TinyLauncher ili kako se već zove.

PiStorm ti je isti fazon ko Vampire samo 100 puta jeftiniji, koristi odredjene Amiga resurse a sve ostalo je takoreći emulacija. To je i najpraktičnije rešenje u tvom slučaju....ne treba ti nikakav fast ram onda tu jer PiStorm simulira 128MB Z3 memorije. Samo ga nakačiš na RPi 3 A+ i vozi. Jedino ne simulira Chip Ram pa mora da se zadovoljiš sa 1MB

Kickstart ti je bitan za igre po pitanju kompatibilnosti, verzija v1.3 je u tom slučaju najbolja jer sa njom rade svi naslovi. Neke AGA igre mogu da se igraju i na ECS amigama sa 2MB Chip memorije kao što su Primal Rage i Alien Breed: Tower Assault i još neke

P.S setih se, ima i neka kao fora da instaliraš 1.5MB Slow memorije na A500 sa nekom modifikacijom ali koliko to sada ima smisla cimati se i da li i kako šljaka sa WHDLoad pitanje je
 
Poslednja izmena:
Iskreno ja kad sam pogledao više testova PiStorma odustao sam od istog, ima neki problem sa lagom, pogovoto u igrama a kako Amigu koristim samo za igranje vidim da nije srećan izbor. Iz Amigastore_a su mi juče stigli RGB2SCART kabl i proširenje od 512KB+RTC. Uz gotek meni sve što sam puštao radi na Rev3 ploči i KS 1.2.
 
Iskreno ja kad sam pogledao više testova PiStorma odustao sam od istog, ima neki problem sa lagom, pogovoto u igrama a kako Amigu koristim samo za igranje vidim da nije srećan izbor. Iz Amigastore_a su mi juče stigli RGB2SCART kabl i proširenje od 512KB+RTC. Uz gotek meni sve što sam puštao radi na Rev3 ploči i KS 1.2.

Koliko znam izlaze redovni updejti za PiStorm tako i da ako postoji problem kontam da će ga popeglati, glupo bi bilo da se to tako ostavi, ista priča kao i sa novim kineskim čipom na Gotek-u što su sredili.
 
Bitno da sam ja kupio stari Gotek na tvoju preporuku :p :) koji ce mi sad izgleda trebati za ovu Amigu 500 :D

@Misko hvala za info! Procitacu jos malo oko PiStorma. Ako odustanem od njega, onda bi mi trebao neki MassStorage (sa sd/cr karticom za Amigu 500 pa ako moze neka preporuka?). Umesto WHDLoada svakako bih mogao da iskoristim Gotek...
 
Bitno da sam ja kupio stari Gotek na tvoju preporuku :p :) koji ce mi sad izgleda trebati za ovu Amigu 500 :D

@Misko hvala za info! Procitacu jos malo oko PiStorma. Ako odustanem od njega, onda bi mi trebao neki MassStorage (sa sd/cr karticom za Amigu 500 pa ako moze neka preporuka?). Umesto WHDLoada svakako bih mogao da iskoristim Gotek...

Dal stari ili novi Gotek cena mu je ista kod nas, jedino ako si se najpre bio nameračio da naručiš sa Aliexpress-a u tom slučaju krastavac, ispresecali mene sa objavom ja preneo paranoju na druge....tako to ide. Mada iskreno nisam očekivao da će to tako brzo popeglati zbog tog memorijskog limita na novom Goteku a po priči sve radi iznenadjujuće stabilno i ne krahira.

Elem, za storage imaš onaj Amiga SDBox koji se kači na parallel port i možeš da mu turiš SD card. Jedino ne znam da li je butabilan tj. može li se dići zasebno sistem na njemu (ne vidim što ne bi moglo al nigde nije navedeno). Ujedno ovo ti je najjeftiniji i najpraktičnije rešenje koliko znam

 
Ovako operacija da na A500 rev3 i rev5 ploči pokreneš WHDLoad je malo teža.
Treba da kupiš 8372A Agnus koji može da adresira 1MB Chip memorije, zatim neki od akceleratora koji ima mogućnost da bude mass storage.

Za sve igre sa 2-3 diska gotek je keva, sve preko je prilično maltretiranje i užasno sporo. Juče sam hteo da malo provrtim Indiana Jones anf the fate of Atlantis, i svelo se na 30% igranja i 70% svapovanja diskova na goteku i učitavanja. U svakom slučaju maltretiranje, onda sam pokrenuo WHDload na winuae emulatoru i to klizi.

Treba malo porazmisliti i o troškovima za povremeno retro igranje, mene je do sada koštala Amiga 250€, (sama amiga+gotek+rgb2scart+proširenje). Da bi terao whdload, treba mi još oko 200€.
 
Dal stari ili novi Gotek cena mu je ista kod nas, jedino ako si se najpre bio nameračio da naručiš sa Aliexpress-a u tom slučaju krastavac, ispresecali mene sa objavom ja preneo paranoju na druge....tako to ide. Mada iskreno nisam očekivao da će to tako brzo popeglati zbog tog memorijskog limita na novom Goteku a po priči sve radi iznenadjujuće stabilno i ne krahira.

Elem, za storage imaš onaj Amiga SDBox koji se kači na parallel port i možeš da mu turiš SD card. Jedino ne znam da li je butabilan tj. može li se dići zasebno sistem na njemu (ne vidim što ne bi moglo al nigde nije navedeno). Ujedno ovo ti je najjeftiniji i najpraktičnije rešenje koliko znam

Vezano za SDBox ukoliko nije vidljiv na paralelnom(LPT) portu tokom startovanja kick-a onda ne radi. Da bi bio vidljiv trebalo bi menjati kick tako da proverava da li je uredjaj prisutan. Amiga ima autoconfig ali to ne radi na LPT. Postoji mogucnost da se startuje amiga dos sa diskete koji ucita neophodne library i device fajlove i sa satartup sekvencom se mountuje uredjaj na LPT i prebaci dalje ucitavanje sistema odatle.
Inace ovakva fora je koriscena na ide68k ide kontroleru
 
@Misko78

Upravo tako, btw. sada videh da sam ostao nedorečen u onom postu gore jer nisam razgraničio SLOW, CHIP i FAST Ram....pa ajd ovako da rezimiram a i da ne zbunjujem čoveka


Fat Agnus 8371 - može da adresira samo 512KB Chip Ram memorije (nalazi se u stock A500 amigama)

Fatter Agnus 8372A - može da adresira najviše 1MB Chip memorije (minimum koji treba za WHDLoad)

Super Fat Agnus 8375 - može da adresira do 2MB Chip memorije (preporučljivo za optimalno WHDLoad korišćenje)


SLOW Ram proširenje memorije skoro pa i da nema neku značajniju funkciju sem što omogućava pokretanje igara i odredjenog software-a koji traže 1MB memorije ukupno (512KB Chip + 512KB Slow)

FAST Ram je mnogo bitniji i pravi razliku u radu, kao što rekoh gore za WHDLoad ti je i 4MB sasvim dovoljno a 8MB je puna kapa......2MB je neki kao minimum navodno ali si limitiran sa brojem naslova
 
Vezano za SDBox ukoliko nije vidljiv na paralelnom(LPT) portu tokom startovanja kick-a onda ne radi. Da bi bio vidljiv trebalo bi menjati kick tako da proverava da li je uredjaj prisutan. Amiga ima autoconfig ali to ne radi na LPT. Postoji mogucnost da se startuje amiga dos sa diskete koji ucita neophodne library i device fajlove i sa satartup sekvencom se mountuje uredjaj na LPT i prebaci dalje ucitavanje sistema odatle.
Inace ovakva fora je koriscena na ide68k ide kontroleru

To misliš ako bi se koristio SDBox kao boot drive ? Mogao bi onda u kombinaciji sa Gotek-om da se koristi da diže AmigaOS
 
To misliš ako bi se koristio SDBox kao boot drive ? Mogao bi onda u kombinaciji sa Gotek-om da se koristi da diže AmigaOS
Da bas tako Gotek +SDBox. Ako te zanima kako izgleda startupsequence mogao bih malo da prekopam po arhivi pa da postavim ovde.

A500 koju sam dobio od prijatelja imala nekiu varijantu ide68K interfejsa koju je radio Samir servis . Boot zapocne sa flopija pa prebaci na hdd. Neke od kasnijih verzija ide68 interfejsa su mogle da voze 2 uredjaja , dok su poslednje imale dodatni cip koji je oponasao ide prikljucak sa a600 pa je s kickom 2.05 hdd bio samostalno butabilan.
Za tu verziju sam video da ima gotovih plocica na pcbway (ili tako nesto) za DIY.
Inace je ova amiga prepravljena na 1MB CHIP + 1,5MB FAST ram .Sama prepravka i doticni ide su odrajeni kod Samira devedesetih godina. IDE je otkazao ja zapoceo neku prepravku pa sam naisao na neke probleme i nedostatak vremena.

Prva stvar koju sam radio i doveo do kraja je PS/2 adapter za misa i to radi perfektno i najkorisnija je stvar za pocetak.
 
Da bas tako Gotek +SDBox. Ako te zanima kako izgleda startupsequence mogao bih malo da prekopam po arhivi pa da postavim ovde.

A500 koju sam dobio od prijatelja imala nekiu varijantu ide68K interfejsa koju je radio Samir servis . Boot zapocne sa flopija pa prebaci na hdd. Neke od kasnijih verzija ide68 interfejsa su mogle da voze 2 uredjaja , dok su poslednje imale dodatni cip koji je oponasao ide prikljucak sa a600 pa je s kickom 2.05 hdd bio samostalno butabilan.
Za tu verziju sam video da ima gotovih plocica na pcbway (ili tako nesto) za DIY.
Inace je ova amiga prepravljena na 1MB CHIP + 1,5MB FAST ram .Sama prepravka i doticni ide su odrajeni kod Samira devedesetih godina. IDE je otkazao ja zapoceo neku prepravku pa sam naisao na neke probleme i nedostatak vremena.

Prva stvar koju sam radio i doveo do kraja je PS/2 adapter za misa i to radi perfektno i najkorisnija je stvar za pocetak.

Da, ta IDE68k 40-pin verzija sa čipom o kojoj pričaš je baš ova koju prodaje ovaj turčin čiji sam link ostavio bio, traži 39e tako da je i to zapravo jedno od rešenja za storage pored ovog SDBox-a s tim što mora dodatno da se uzme CF card i adapter pa te baca u dodatni trošak.
Btw. jel si probao možda WHDLoad na toj mašini (1MB Chip + 1.5 Fast Ram) ? Radi li to nekako ? Pomenuh gore da ima onaj TinyLauncher pa možda bi on radio u tom setup-u
 
Poslednja izmena:
Inače iskopao sam još ranije ovaj odličan link sa podacima o tome koliko koja igra zauzima memorije kada se tera preko WHDLoad-a tako da može biti od koristi

https://www.amigang.fr/whdload-memory-usage.html

P.S sada obratih pažnju, ispada da većina WHDLoad igara radi sa 1MB Chip + 1MB Fast Ram-a .....hmmm, nešto mi to čudno, ili nisam dobro skontao

P.S #2 Ahh, stari dobri Google Translate kaže:

"....We are talking here of AVAILABLE memory when the game is launched and not of total memory, of course..."
 
Poslednja izmena:
Da to je poslednja revizija tog ide kontrolera evi i jednog videa.


A ovde moze blanko pcb da se naruci samo sto je nama shiping............

Ta amiga otkad je kod mene taj hdd kontroler ne radi , Ja sam to pokusavao da osposobim ali Samir je to pravio kao wire work ,nista pcb samo zice , pa je sve zalio silikonom . Da otkopas spoj da proveris sva je sansa da jos nesto otkines. S par integralaca sve oznake su izgrebane pa samo mozes da nagadjas sta je.
Da se ima vise vremena igrao bih se ja s time da osposobim da radi . Ima ovde na benchu i tema kada sam to kao pravio i ispitivao.

ima i ovakva varijanta http://sblive.narod.ru/Amiga/IDE/IDE.htm

Mada sve ovo zahteva da se ima i neki rom switcher za laksu manipulaciju. Meni je projekt rom switchera poprilicno prost ali nikako da zavrsim willem programator :(
 
Iskopao sam neke teme u kojima smo se bavili amiga hdd pitanjima



Nazalost image shack je odradio svoje pa sada slika nema
 
Iskopao sam neke teme u kojima smo se bavili amiga hdd pitanjima



Nazalost image shack je odradio svoje pa sada slika nema

Da, sećam se ovog filozofiranja od pre skoro 5 god. 😆 Fazon je što je kod Amige bilo tih DIY opskurnih rešenja za koja su znali samo pojedinci u ono vreme pa su pribegavali raznim budževinama a i sam third-party hardware nije lako bio dostupan kod nas pa nisi ni znao čega tu sve zapravo ima. Čini mi se po sećanju (a možda i grešim) da su samo nekadašnji Amiga Centar i možda oni Kon Tiki držali pojedine GVP stvari za Amigu i Blizzard-e....posle je taj lik iz Amiga Centra nabavljao i PowerPC stvari al to je neka druga priča. Danas je eto tu SDBox kao jedna od opcija a i IDE68k je lako dostupan, dobro je i to što su relativno jeftina rešenja u pitanju. A i ovi carevi PCBWAY su mnogo olakšali stvari ljudima kod raznih projekata.
 
Na zapadu se za nekih 200e dobije HC508 dobije se 68hc000 do 50 mhz + 8MBram+512KB flash za kickstart ,ide port, CFport.
Brzina CPU se moze podesavati . Jedino sto mene kopka je kako bi to radilo na ovoj prebudzenoj amigi. Ne secam se kako je postavljen ovaj fast ram,kao poseban modul ili.... Pretpostavljam da bih morao da uklonim nekako tih 1,5 mb fasta.
Opet i ona varijanta s rasbery pi je zanimljiva verovatno bi odlicno pokrila sve potrebe za retro igricama.
 
Na zapadu se za nekih 200e dobije HC508 dobije se 68hc000 do 50 mhz + 8MBram+512KB flash za kickstart ,ide port, CFport.
Brzina CPU se moze podesavati . Jedino sto mene kopka je kako bi to radilo na ovoj prebudzenoj amigi. Ne secam se kako je postavljen ovaj fast ram,kao poseban modul ili.... Pretpostavljam da bih morao da uklonim nekako tih 1,5 mb fasta.
Opet i ona varijanta s rasbery pi je zanimljiva verovatno bi odlicno pokrila sve potrebe za retro igricama.

Imaš ga kod nas za 14k, Marty iz Novog Sada prodaje, pogledaj KP oglase......inače od A500 akceleratora po meni nema boljeg trenutno od Terrible Fire TF536.....68030@50Mhz, 64MB Fast Ram, 44-pin IDE kontroler. Cena mu se kreće isto tako negde tipa 200e, možda malo više, problem je što je lik obustavio proizvodnju pa se više ne nalazi tako lako ali je dostupan isti takav model pod oznakom TF534 samo sa 4MB Fast Ram-a za maltene iste pare preko AmigaStore-a.....oni imaju licencu za taj model pa ga sami sklapaju, pitao sam ih svojevremeno da li će imati TF536 i nikada mi nisu odgovorili. Ako si pak kupovao ranije tamo onda ti daju onaj njihov popust od 15-20% pa te izadje akcelerator 176e što je super.
Ja lično ne volim FPGA varijante, volim tako neki autentičan klon ili nešto što podseća na nekadašnje akceleratore po strukturi ali PiStorm je super stvar tog tipa, evo baš danas naleteh da uskoro treba da izbace novi firmware update koji treba da popegla sve nedostatke jer se pojavljivao izvesni lag u igrama zbog lošeg pristupa chip ram memoriji. Sada sve navodno treba da radi bez greške
 
Videh taj hc na KP sto marty prodaje.
Za fast ram stvarno nisam siguran ali bi trebalo da radi sve ako se dobro konfigurise,tj da se ne preklapaju memorijske banke.
Uz ovu A500 imam i jednu A600 s ubacenim hardom, rom je vec bio 37.300 ,uz dodatnih 1mb rama sto bi trebalo biti dovoljno za whdload.
Namera mi je da u a600 ubacim kickstart svitcher ,pa stavim ks1.3 s ubacenim scasi deviceom ,ovaj orginalni i jedan 3.0 ili 3.1 i to bi otprilike bilo oko za stare igre.
Sad pogled ka turbo karticama u meni probudi onog okorelog amigistu od pre 20 godina koji sve hoce najbolje.
Inace sam koristio dugo A1200 prvo s viperom 030/42MHz +8mb rama ,a posle blizard PPC 160MHz +040/25MHz dva slota za ram mislim da sam zavrsio sa 32MB+16MB.
S tom PPC karticom je bilo moguce gledati pojedine div-x filmove . Secam se da sam gledao matrix revolution na njoj bez seckanja. Gomila drugih div-x ova je seckala. Trenutno nisam siguram kako se zvao plejer koji je to pustao.
 
Uh. Komplikovano :)
Namera mi je da u a600 ubacim kickstart svitcher ,pa stavim ks1.3 s ubacenim scasi deviceom ,ovaj orginalni i jedan 3.0 ili 3.1 i to bi otprilike bilo oko za stare igre.

Do sada nisam nikada procitao kako WHDLoad radi. Upravo sam sad procitao: https://en.wikipedia.org/wiki/WHDLoad

Koliko razumem, moras da imas WHDLoad :)
Ono sto mi nije jasno je da li moras da imas prilagodjene "ADF" image fajlove za WHDLoad ili WHDLoad ima bazu ADFova pa sam primenjuje patch na svaku igru koju pokusas da startujes (naravno ako ima patch za tu igru/verziju ADFa)?

Da li za Amigu postoje i drugi formati "disk imagea" osim ADFa? Za Atari ST postoje .ST i .MSA image...

Da li su sve AGA igre harddisk/OS "friendly" ili je i za AGA igre potreban WHDLoad? (Pitam ovo jer imam i Amigu 1200 koju bih onda radije iskoristio za WHDLoad a na Amigu 500 onda dodao samo neki MassStorage koji je, po mogucnosti, kompatibilan za prenos fajlova sa "modernih" racunara...)
 
WHD load je free sada.
Ima negde baza preinstaliranih igara za whdload koje nakopiras na hdd i samo igras. Ima gomila nondos amiga igara koje rade na ovaj nacin.
Poznato amigino ubacis disketu i upalis racunar da startujes igru je proizvelo takozvane non dos igre. Naime proizvodjaci su pokusavali na taj nacin da zastite softver.
Danas znamo koliko im je to uspelo. U orginalne naslove su ubacani introi i demoi do mile volje. Diskete su kopirali svi redom x-coy programom i slicnim klonovima.
 
@kovacm

Da, ko što Dejan reče imaš bazu preinstaliranih igara tj. pripremljenih za WHDLoad, program se samo instalira, prebace se igre u odgovarajući folder i udri, svi mogući naslovi su odradjeni bukvalno. Btw. što ne reče odma da imaš A1200, na njoj WHDLoad radi ko od šale, samo uzmi 8MB Fast Ram proširenje i to je to, ono je 55e, sa popustom 45e kod ovih na AmigaStore-u, samo ti trebaju još CF Card adapter i kartica za CF slot ili da nakačiš preko IDE sve.
AGA igre rade isto sa WHDLoad kao i sve ostale OCS igre, nema razlike.....instalacija je ista, sve isto...ono što je super jeste da je solidan broj igara patchovan tako da je omogućeno korišćenje 2 dugmeta na džojstiku. A neovisno od WHDLoad-a postojao je solidan broj Amiga naslova koji su imali podršku da se instaliraju na hdd....obično su sadržali hdd installer na nekoj od disketa. Evo ovde imaš kompletnu listu i mini opis u vezi sa HD instalacijom kada klikneš na neku od igara

http://hol.abime.net/hol_search.php?&N_hd=yes&af=0-9
 
Ne brini ti za kovacm kod njega je moja bivsa A1200 sa ppc karticom ako je nije prodao......
Usput ja jos uvek imam na nekom dvd disku bekap sistemskih particija s podesenim WB3.1 i WB3.9 . Za 3.5 imam negde instalaciju ali je nisam koristio.Znam samo da sam bio sve naostrio za pristup internetu koji nikako da stigne tada do mene. Poslednje godine sam se bas puno igrao s linuxom za 68k i ppc platformu.Muka mi je bilo od raznoraznih fajlova koji su mi falili tada za linux.

Ja se secam da su neke od igara bile na vise disketa non dos ,ali je poslednja disketa bila dos i imala instaler na njoj. To mi je bilo skroz uvrnuto.
Dos igre si uvek mogao da instaliras i sam na hdd. Jednostavno sve prekopiras u direktorijum gde zelis i napravis startup skriptu koja sadrzi par assignova za preusmeravanje pretrage za fajlovima na ciljani direktorijum.

Kada nesto nije htelo da radi pokrenes snoop dos i pokrenes program koji zelis i onda vidis koje sve fajlove pokusava da pokrene i gde ih trazi.
 
Više sam planirao da ovu "pronađenu" Amigu 500 osposobim za igrice... ali ipak cu samo dodati neki MassStorage i eventualno je koristiti za upoređivanje sa STom po pitanju ozbiljnog softwarea.

Amiga 1200 je i dalje kod mene, na stolu pored Falcona ;) STe je na stolu pored; desno je Mac Quadra 700. Moraću još neki PrC iz sredine 90tih da izvučem iz podruma i stavim ga na sto...
 
Dobar ti je sto. :)
 
Nazad
Vrh Dno