Šta je novo?

AMD Ryzen APU

Ja se nisam susretao sa Oem verzijama, koliko shvatam oni idu samo brendiranim kompanijama koji ga trpaju u svoje makine. Medjutim na trziste je izasla u prodaju Pro verzija koji ima samo neke dodatne funkcije vezano za bezbednost.... pa sto bi onda lamentirali za retail verzijom kada postoji Pro - jel zbog mozda toga zato sto se ona proizvodi u manje primeraka?

Medjutim mene interesuje situacija oko cene - da li je ova Pro verzija precenjena u odnosu na situacije kada su ranije izlazile nove serije (ne mogu da se setim), i da li ce doci do njenog pada?

A negde sam vec procitao najave za 2021 i video da se opet prica samo za OEM verzije serije 5000 - bas im hvala. I da, video sam da pominju 2 verzije kao sto si i napisao.
 
Poslednja izmena:
Ja se nisam susretao sa Oem verzijama, koliko shvatam oni idu samo brendiranim kompanijama koji ga trpaju u svoje makine. Medjutim na trziste je izasla u prodaju Pro verzija koji ima samo neke dodatne funkcije vezano za bezbednost.... pa sto bi onda lamentirali za retail verzijom kada postoji Pro - jel zbog mozda toga zato sto se ona proizvodi u manje primeraka?

Da, po nekoj logici, manji broj primeraka. Pro varijante zbilja nisu toliko potrebne retail-u, ali su iz nekog razloga tu.

Najvažnije, retail varijante su otključane, Pro varijante su zaključane.

Medjutim mene interesuje situacija oko cene - da li je ova Pro verzija precenjena u odnosu na situacije kada su ranije izlazile nove serije (ne mogu da se setim), i da li ce doci do njenog pada?

Ako ti ne trebaju njene funkcije, onda jeste precenjena. Ako se dobro sećam, Retail i Pro imaju isti MSRP, ali tu je stvar u tome što Pro ima nešto što Retail nema i obrnuto, pa su na taj način "izjednačeni".

A negde sam vec procitao najave za 2021 i video da se opet prica samo za OEM verzije serije 5000 - bas im hvala. I da, video sam da pominju 2 verzije kao sto si i napisao.

Ne verujem da će bti samo OEM, predugo smo bez novog otključanog APU-a. Da, pominju se Lucienne i Cezanne .
 
OEM proizvođači guraju nove nazive svake godine da bi prodavali "nove" modele. Kao što proizvođači ploča insistiraju na novim čipsetovima i ukidanju podršek za stare, ako je moguće. AMD (kao i Intel) se ne buni, jer im je to još novca. Samo su kupci zbunjeni

Tako da u 5000 seriji APU-a, možemo očekivati i Zen2 i Zen3, kao na mobilnim varijantama. Po mom mišljenju, kome treba APU, nije toliko bitno koji je CPU unutra, već GPU. Pa me malo nervira što i dalje guraju Vegu. Za sada se priča jedino o mobilnoj (BGA) varijanti Zen3+Navi2 (Van Gogh). Ali i to je očekivano. Tako da se u najboljem slučaju možemo nadati nemoj miniPC/NUC verziji, gde je procesor zalemljen, ali RAM i SSD su opcije. Mada i to neće biti još godinu dana sigurno.
 
Poslednja izmena:
Najvažnije, retail varijante su otključane, Pro varijante su zaključane.

Sta se podrazumeva pod otkljucanim/zakljucanim... da nije mozda za overklok?

Ne znam da li mi treba Pro s obzirom da mi nije jasna ta prednost oko bezbednosti i na sta se konkretno misli.
Pominju za Pro verzije grey market i probleme oko ostvarivanja garancije, pa je moj neki zakljucak da ga moze pazariti samo firma a ne pojedinac, pa ga firma onda moze preprodati dalje nama consumerima, gde u slucaju garancije ne nosimo ga mi u servis nego ta firma - naravno da je moguce da gresim, ovo sam samo ja zakljucio na bazi svega toga sto procitah.

A za nove modele negde sam procitao da ce njihov TDP biti 10-25w sto vise vuce na oem verzije a ne consumer. Jeste dugo proslo ali mozda im je to i plan.

Tako da u 5000 seriji APU-a, možemo očekivati i Zen2 i Zen3, kao na mobilnim varijantama. Po mom mišljenju, kome treba APU, nije toliko bitno koji je CPU unutra, već GPU. Pa me malo nervira što i dalje guraju Vegu. Za sada se priča jedino o mobilnoj (BGA) varijanti Zen3+Navi2 (Van Gogh). Ali i to je očekivano. Tako da se u najboljem slučaju možemo nadati nemoj miniPC/NUC verziji, gde je procesor zalemljen, ali RAM i SSD su opcije. Mada i to neće biti još godinu dana sigurno.

Ako sam te dobro razumeo ti mislis da novih consumer verzija nece biti sigurno jos godinu dana?
Sve ovo pitam iz razloga da li je bolje pazariti Pro verziju sada ili sacekati jos koji mesec.
 
Ako ga neka radnja prodaje regualrno (a prodaju ih), onda je potputno isto kao i sa svakim drugim proizvodom.
To što Pro nudi, tebe kao običnog korisnika ne zanima.
Mislim da neće biti Zen3 desktop APU-a u bližoj budućnosti. Svakako su ograničeni proizvodnim kapacitetima TSMC-a, a to im je realno zadnja rupa na svirali. Otuda nema ni Zen2 osim 3100/3300X. U suštini, retko kome treba desktop 8-core CPU sa IGP-om, da bi opravdao proizvodnju pored svih ostali proizvoda koji idu kao alva i koje ne mogu da stignu da isporuče.
 
Posto je tema o 4000 seriji zatvorena postavio bih pitanje ovde.

Imam laptop sa 4600h procesorom i po meni on se kada igram PES 20 previse greje nekih 93 stepena.

Sad na internetu sam nasao da u podesavanju power plan moze da se omoguci skrivena opcija za "Power performance boost mode" i tu stoji "Aggressive".

Kad stavim na "Efficient enabled" temperature su nize za oko 20 stepeni. Kao da ga ovaj "Aggresive" Windows mod stavlja u boost i kada ne bi trebalo.

Koliko je to pametno dirati na Ryzen procesorima?
 
Poslednja izmena:
"Efficient enabled" smanji takt boost-a pa se zato manje greje ali to košta u vidu peroformansi. Ako ti je to dovoljno onda je čak i bolje.
 
Aha. A reci mi sta je bolje da mu ostavim aggresive mod ili ovo? Je li temperatura od 93 stepena ok za ovaj procesor?
 
Po meni 93c je mnogo za svaki procesor. Rece ti covek da smanjis pa ako budes zadovoljan sa performansima to je onda to.
 
103c mu je maksimalna temperatura, tada bi trebalo da se isključi. High performance laptops se prilično greju pa 90c+ nije neuobičajeno, viđao sam neke Lenovo na 110c+. Ja bih dodao bar neko hlađenje jer nije samo processor taj koji se greje. Pošto je u laptopu sve kompaktno i blizu, CPU zagreje sve u blizini ili dalje.
 
Interesuje me ima li nekih konkretnih iskustava i sta mislite o Ryzen 5 PRO 4650G procesoru?
 
Ja sam mislio da za office računar uzmem 4650g,
imam doduše jednu rx460 koju bih mogao da koristim i da uzmem ryzen 3600,
ali koliko vidim 4650g i 3600 imaju istu cenu, a tu su negde po performansama, makar tako deluje, tako da sam bliži 4650g.
Grafička je već matora, i kad bi crkla ko bi tražio zamenu za nju, deluje mi da bi novi 4650g bio dugovečniji, tj bezbedniji za narednih recimo 5-6 godina.
 
S obzirom da mi racunar nece sluziti za gaming uopste ne razmatram procesore bez grafike. Ova Vega 11 u ovom procesoru zavrsava posao bez problema.
 
EqzxtSTVoAEQB0n.png
 
Stigao mi je Ryzen 5 Pro 4650G sa kojim sklapam masinu za poznanika. Da li zanima nekog da odradim neki benchmark dok je kod mene?
 
Na laptopu sa 4700u procesorom, prilikom rada temperatura procesora ide do 95 stepeni ali ne osetim da se neki deo kućišta zagrejao niti da je vazduh na izduvu vreo. Softver za merenje je hwinfo64 poslednja verzija. Može li se verovati u te temperature i da li su bezbedne za rad procesora.

Послато са MI MAX 3 помоћу Тапатока
 
moze,krs izrada/montaza i pasta nije nanesena kako treba.ako je pod garancijom nosi da se oni bakcu sa tim,ako nije iskreno najbolje je da je zamenis sam,nije neki posao,eventualno ako bas imas pouzdan servis u tvom lokalu (ja verovao ili ne nemam da ti preporucim za bg gde bi i to poneo,kamoli da je neki ozbiljniji problem).
 
Hvala

Послато са MI MAX 3 помоћу Тапатока
 
Nisi napisao kog rada...ako je to exportovanje nekog videa ili neki rendering, onda je to normalno...ako je neki laksi rad, onda je previse... :)
 
kljuc je da vazduh nije vreo ni na resetci a 4700u nije bas digitron.takodje,ako je core na 95 zamisli na koliko je junction tek...
 
rešetKi, tetKi, mačKi

syntax matters, mate
 
Poslednja izmena:

Moze ako mi uradis onaj friends and family share steam naloga da skinem igru za vikend pa cemo lako posle vikenda da to sklonimo. Nije mi generalno problem da krekujem, ali koliko se secam ova igra ima bas opake mere zastite.
 
Koju su memoriju uzeo za taj proc, na koliko si uspeo da je namestiš da radi?
 
Kod:
Ryzen 9 5900HX 	3.3 – 4.6 GHz 	8 / 16 	16 MB
Ryzen 9 5900HS 	3.3 – 4.6 GHz 	8 / 16 	16 MB
Ryzen 7 5800H 	3.2 – 4.4 GHz 	8 / 16 	16 MB
Ryzen 7 5800HS 	3.2 – 4.4 GHz 	8 / 16 	16 MB
Ryzen 7 5800U 	2 – 4.4 GHz 	8 / 16 	16 MB
Ryzen 5 5600U 	2.3 – 4.2 GHz 	6 / 12 	12 MB
Ryzen 3 5400U 	2.6 – 4 GHz 	4 / 8 	8 MB

01_08_2021003.jpg


01_08_2021004.jpg
 
Eri_PxPVEAI3R8F.png


Eri_URTVoAAil0b.png
 
Koju su memoriju uzeo za taj proc, na koliko si uspeo da je namestiš da radi?

Uzeo sam ovaj ram, oprostite za nevesto sklapanje slika, nemam photoshop na laptopu.



Posto sam ga na brzinu podesava, postavio sam mu XMP profil i to je radilo, medjutim imalo je neke bele linije koje su se povremeno javljale na ekranu, kao artefakti. Postepeno sam smanjivao dok na 2933MHz nisu nestale. Posto je racunar sklapan za drugoga, nije vise kod mene, ali uzecu ga nazad neki naredni vikend da ga "podesim" i da odradim seriju benchmark-a da uporedim razne RAM brzine, kao i performanse sa diskretnim GPU u odnosu na AMD Ryzen 5 1600AF.
 
Jel ovo novi Apu... znaci samo za mobilne uredjaje, mi za desktop smo opet skrajnuti?
 
Nazad
Vrh Dno