Šta je novo?

AMD Ryzen APU

 
Ima li neko vidjenje kako ce se kretati cena AMD APU procesora u naredna 3,4 meseca?

5700g nema ispod 340eur iz komsiluka odnosno 400eur ovde sto je prilicno skupo.
 
blage veze nemamo. ček prvo da prođe pandemija
 
8-9 meseci ako se ne promeni pandemija, situacija sa nestasicama, internacionalnim shipping-om na gore.

Obicno AMD Ryzen procesori (doduse vise vazi za obicne), padnu za ~50% posle 6 meseci=3600, malo manje 3700x jaci. Pod pandemijom 5600x je pao za ~50% posle 8.5 meseci. Tako da racunaj najverovantije 8-9 meseci za 5700g za ~35%-40% pad cene. Najverovatnije ce mozda biti i ranije ako AMD ispremsta kad bude izbacivao sta ali nemamo pojma kako ce da izlaze stvari.

Ako Intel izbaci neko cudoviste, sve ce se promeniti, manje vise sad je sve na Intel-u, koliko je dobro sta izbacuju, koliko brzo izbacuju, i koliko ce jeftino biti, da natera AMD+Nvidiu na poteze koje ne zele da prave.

Sad jedino sto je ovo vise praksa za obicne CPU a ne APU, i prethodna 4000 serija nije bila u slobodnoj prodaji, a najaci 3000 i 4000 serija APU-ovi nisu ni imali ovaj pad, tako, da, ...
 
Izgleda da ća AL biti bolji i u CPU i u GPU segmentu od trenutne AMD ponude, pa nam ostaje nada da će to naterati AMD da spusti cene

A inače, skočile su i cene svih materijala za el. industriju, pa ne treba očekivati neki pad u skorije vreme.

Rešenje je traženje veće plate
 
Neće padati cene do iduće godine...nema ništa od toga. Ko zna i posle kad će...
Možda sam čak i pametan što još nisam prodao Ryzen 3600...
 
Ma, 'oće...prodavaće ih ispod cene, samo zbog njega...
 
Kojih 50% pad za 5600x i za druge AMD procesore iz 5000 serije, na cemu ste?
Trenutno je 280e u EU, bio je na kratko 255e tokom Amazon ponude i akcije koju je imao Caseking pre 2 meseca...
Launch cena mu je bila 300-330e, 10-20% pad je bio maks.

To sto je bio 3600 180e na kratko je bila anomalija...
 
Htedoh reci da obicno ~20% padaju posle 6 meseci obicno (8.5 pod koronom), pogresih, nisam proverio brojke kad sam pisao, izvinjavam se xD (svi % na pola treba da budu).

5600x je nedeljama bio 255e (malo manje od 2 meseca sve ukupno), i posle toga do pre koji dan redovno 255-260 eur u Evropi, a launch ~310e. U trenutku kad sam pisao ranije danas bio je u jednoj prodavnici za ~265e (sad je 270e najmanje)

A 3600 sa 195e na launchu, na 155-160e posle 6 meseci. (3600 je bio na toj ceni 2 nedelje sve ukupno u Evropi, a cak je mogao da se uzme za ~155-165e i kod nas preko madjara, i mnogi su i uzeli u tom trenutku, ja na primer, @jurodivi ako se dobro secam za 155e uzeo, itd, ...).

Sve u svemu za 3600 ogroman prozor za kupovinu, a za 5600x neprikosnoveno velik, 7 nedelja je vecnost, pogotovo pod koronom.

Ali opet da, kao sto sam vec iznad napisao, da napomenem jos jednom, to se nije bilo odrazilo na same APU-ove (2400G,3400G,4750G), tako da za neki konkretan pad cena 5700G sve zavisi od Intel ponude/cene i koliko brzo i sa koliko brze ce AMD preci na 5nm (vecinski od Intel-a).
 
Poslednja izmena:
 
Šteta što je AMD odustao od (Radeon) Pro IGP grafike. Ryzen 7/9 6000 je u rangu W6400, mogli bi da budu odlične radne stanice. Mada i ovako nije loš izbor, pošto ima dosta CAD softvera na DirectX-u, a na Linuxu je svejedno, openGL podrška je svakako odlična.

U svakom slučaju, bolje od Steam Deck-a :D
 
 
Odokativno ovaj timespy rezultat je u klasi GTX 1050Ti. Slabiji od GTX 1650 ali vidno bolji od RX560, sto je po meni odlican rezultat za IGP.
Treba samo imati na umu da će rezultati i performanse varirati opasno u skladu sa gomilom faktora. Ovo je "best case" scenario. Svakako je ogroman pomak ali opet, mene mnogo više interesuje kakve će performanse biti sa 6800U modelima.

Ovo je mnogo temeljniji test:
 
Treba samo imati na umu da će rezultati i performanse varirati opasno u skladu sa gomilom faktora. Ovo je "best case" scenario. Svakako je ogroman pomak ali opet, mene mnogo više interesuje kakve će performanse biti sa 6800U modelima.

Ovo je mnogo temeljniji test:
Ja cekam desktop cipove. Ovakve IGP performanse bi mi zavrsile posao samo tako. Tehnicki ni Cezanne odnosno Renoir mi ne bi bio los, ali sam odustao od kupovine zbog odsustva PCI-E 4.0 kontrolera.
 
Ja cekam desktop cipove. Ovakve IGP performanse bi mi zavrsile posao samo tako. Tehnicki ni Cezanne odnosno Renoir mi ne bi bio los, ali sam odustao od kupovine zbog odsustva PCI-E 4.0 kontrolera.
Ima par glasina da će AMD ozbiljno osakatiti 7000G seriju, što ima smisla nažalost. :/ Ovakve iGPU performanse unutar 60W+ procesora bi nanelo štetu ne samo Nvidiji već i njima samima. Ali još je rano, videćemo.

 
Ima par glasina da će AMD ozbiljno osakatiti 7000G seriju, što ima smisla nažalost. :/ Ovakve iGPU performanse unutar 60W+ procesora bi nanelo štetu ne samo Nvidiji već i njima samima. Ali još je rano, videćemo.
Ako entry-level graficke preskoce jos jedan platni razred na 300 evra, nece biti stete. I sad sa skoro napravljenim "novim normalnim" sto su prebacili xx50, i x500 na 200-250 eur, ce moci solidni (middle of the pack izbalansirani) APU-ovi da se izbace (gledajuci iz njihove perspektive).
 
Poslednja izmena:
Ima par glasina da će AMD ozbiljno osakatiti 7000G seriju, što ima smisla nažalost. :/ Ovakve iGPU performanse unutar 60W+ procesora bi nanelo štetu ne samo Nvidiji već i njima samima. Ali još je rano, videćemo.

Pa dobro, ovo je i dalje daleko od RX5500 XT i RX6500XT, tako da se nadam da nece previse da ih gimpuju. Makar da ostave 640 shadera ako vec nece punih 768. Mada i sa 512 performanse nece da budu kriminalno lose, samo ipak slabije od RX560.
 
Pa dobro, ovo je i dalje daleko od RX5500 XT i RX6500XT, tako da se nadam da nece previse da ih gimpuju. Makar da ostave 640 shadera ako vec nece punih 768. Mada i sa 512 performanse nece da budu kriminalno lose, samo ipak slabije od RX560.
To stoji, ali danas i RX5500XT izgleda kao vrhunska opcija o kojoj mnogi sanjaju, takvo je tržište. Čak se i RX6500, faktički čip za laptopove (i to osakaćen do krajnjih granica, prodaje za preko 300 evra. Na šta će tržište ličiti kad izađe Ryzen 7000 mislim da to ni AMD ne zna. A iskreno ne bi me čudilo da se situacija dodatno pogorša (najblaže rečeno) zbog trenutne krize i rata.
 
Ja cekam desktop cipove.
Najverovatnije je da je ovo ekskluzivitet samo za prenosne uređaje. Čak i da bude za desktop, to neće biti AM4, jer je (za sada) podatak da ne podržava bilo kakav vid DDR4.
 
Najverovatnije je da je ovo ekskluzivitet samo za prenosne uređaje. Čak i da bude za desktop, to neće biti AM4, jer je (za sada) podatak da ne podržava bilo kakav vid DDR4.
Naravno da nece biti AM4. Za bolje IGP performanse obavezan je DDR5, a stvarno ne verujem da ce ubaciti DDR5 podrsku na postojecem socketu.
 
Premalo mesta a naroćito pinova u prosečnom procesoru (APU) za stvarno dobre IGPU. Treba to dobro nahraniti strujom pa još i ohladiti.
Odavno je predviđano dodavanje CPU processora u grafičke kartice, Hercules je to pokušavao pre više od 25 godina ali nije išlo zbog sporog BUS-a (Iso 16). Sada sa bržim interfejsom PCI v5 ili brže to bi bilo vrlo moguće napraviti vrlo snažan "All in one PC"
 
Premalo mesta a naroćito pinova u prosečnom procesoru (APU) za stvarno dobre IGPU. Treba to dobro nahraniti strujom pa još i ohladiti.
Odavno je predviđano dodavanje CPU processora u grafičke kartice, Hercules je to pokušavao pre više od 25 godina ali nije išlo zbog sporog BUS-a (Iso 16). Sada sa bržim interfejsom PCI v5 ili brže to bi bilo vrlo moguće napraviti vrlo snažan "All in one PC"
Ne razumem. Imas iznad laptop APU(dakle sa ogranicenom potrosnjom) koji ima RX560 performanse i tebi to nije stvarno dobar IGP? Sta planiras da igras ti na IGP, Crysis u 4k? Dalje, ne vidim gde se PCI-E protokol za komunikaciju sa dodatnim uredjajima uklapa u pricu o integrisanim grafikama. Procesor nije ogranicen na PCI-E brzine, odnosno brzinu komunikacije sa dodatnim uredjajima kada je rec o komunikaciji izmedju njegovih internih komponenti.
 
drugar uzeo 5600g za Lightroom i ima ozbiljan problem sa exportom koji radi sporije nego na i5 6500 , zna li neko u cemu je problem , jedino sto sam nasao na netu je da moze da bude do 16gb rama ...
 
Dakle, ako ne bude GPU po nekim normalnim cenama, za iste novce kupujemo RAM. :D Plus, ovo je Vega, načekaćemo se za RDNA2 iGPU.

 
očekuje se nova generacija APU-a (verovatno Zen 4 + RDNA 3) sledeće godine. podržavaće samo DDR5-4800 što se memorije tiče

 
Nazad
Vrh Dno