Šta je novo?

AMD Ryzen 5 (razrada FAQ-a u II i III postu)

Nisam siguran da ce memorije pojeftiniti u skorije vreme. Kada se bude sabirala zara u sledecem tromesecju i gledalo ucesce jos vise ce se pojacati AMD udeo. Onaj grafikon od pre 2 meseca je samo pocetak. AMD ce da pokida do kraja godine.
Pusti ram, graficke su kriticne. :)

Sent from my A0001 using Tapatalk
 
Boost mu je 4GHz, racunaj da bi mogao 4.1 ali za vise niko ne garantuje. 1600 3.9 sigurno, 4, vrlo verovatno ali nije ni to sigurno. Preko toga tesko. Sestojezgreni lakse idu na 4GHz od osmojezgrenih. Ako ti treba za posao stabilnost treba da ti je na prvom mestu. Moja je preporuka 1600X ali da ne gledas po radnjama. Za manje para mozes uzeti 1600x nego 1600 u radnji.
Neki teraju 1700 @4GHz na 1.37V, mom treba 1.44V za 3.9GHz. Sve zavisi kakav ces primerak zabosti, niko ne moze da ti garantuje bilo sta.
u principu sve od 3.9 pa naviše će da radi ok. znači ipak 1600x nema nešto smisla kupovati ako si voljan malo se igrati sa oc. hvala
 
Nisam bas siguran da si skntao kako treba. Do 3.9 ide sve lagano, za preko je lutrija. 1600x ide 100% na 4, verovatno i 4.1 jer je 95W. Ja iskreno preporucujem 1600x ali ako ti 100-200MHz ne znaci onda ok. Mislim, ima uvek da se nadju jeftinije ako ti je cifra najbitnija stavka.

Sent from my HUAWEI VNS-L21 using Tapatalk
 
Nisam bas siguran da si skntao kako treba. Do 3.9 ide sve lagano, za preko je lutrija. 1600x ide 100% na 4, verovatno i 4.1 jer je 95W. Ja iskreno preporucujem 1600x ali ako ti 100-200MHz ne znaci onda ok. Mislim, ima uvek da se nadju jeftinije ako ti je cifra najbitnija stavka.

Sent from my HUAWEI VNS-L21 using Tapatalk
jesam naravno. nije problem u 1600x problem je što ne ide kuler uz njega a ne znam da li se može naći bracket za cm212 što imam :)
 
Ako ti nije problem da napravis backplate i malko modifikujes hladnjak moze da se iskoristi i mount za AM2(+)/AM3(+) :)
 

Prilozi

  • mount1.jpg
    mount1.jpg
    144.1 KB · Pregleda: 146
  • mount2.jpg
    mount2.jpg
    191 KB · Pregleda: 144
Planiram sa sastavim konfu za ujaka pa me zanima nekiliko sitnica. Da li bi ova memorija "ADATA 8GB KIT DDR4 2666Mhz CL16 XPG Z1 AX4U2666W4G16-DRZ" mogla da radi na deklarisanoj brzini uz Msi B350 Tomahawk Artic i R5 1600 i koliko je tesko malo OC taj R5 za nekog ko to nikada pre nije radio? Tacnije, ja cu mu pomagati preko skajpa ili vibera da sve sastavi i uradi.
Nadam se da nije problem sto sam pitao ovde umesto da otvaram novu temu :/ Hvala

Sent from my GT-I9301I using Tapatalk
 
Memorija bi trebalo da radi bez problema, eventualno da treba bios da se apdejtuje. Sto se tice procesora i overkloka prostije ne moze biti. Ako ce na stock kuleru onda samo da se postavi vrednost frekfence u bios-u na 3.7 i toliko, mislim da za taj overklok ne treba ni napon da se dira, moze na auto a cak ni to nije problem veoma prosto ima na yt tutorijala koliko hoces i ne treba nikakvo posebno znanje za to.
 
E to mi je bilo bitno, da radi na deklarisanoj vrednosti u suprotnom bi to bilo bacanje para :D Za OC cu jos videti sa njim, mada pre svega da on to naruci :D

U svakom slucaju, hvala na pomoci :D

Sent from my GT-I9301I using Tapatalk
 
Rajko je krenuo sa radom!

R5 1600 sa stock kulerom na Asus Rog Strix B350-F Gaming ploci. Prvo sam pokusao OC sa Ryzen Master programom ali desava mi se da posle restarta ne zapamti vrednosti OC ili, sto mi je bilo cudno, kada sam jednom prilikom stavio voltazu 1.35 za 3.8Ghz pitao me je da resetuje windows i nakon ponovnog podizanja video sam da je iskljucio dva jezgra... Batalio sam to, usao u Bios. Na ovoj ploci sa non-X procesorima moze voltaza samo da se menja preko offset-a, sto ja ne volim ali ajde. Stavio sam +0.10...nesto. Pokrenut Prime, drzi max 77 stepeni a voltaza ide do 1.373 (CPUZ). Rekao bih da je to ok, za mesec dana kada bude platice bice i nekog AiO resenja pa da vidimo.

E da, memorija. Ova moja Kingston je deklarisana na 2400Mhz, dok mi je bila u Intel masini bez problema sam je gurao na 2666Mhz. Sada samo sam pokusao da stavim automatski na 2666, bez podesavanja voltaze i tajminga i nije uspela ali barem radi na deklarisanoj brzini :).

Sto se tice igara odigrao samo par partija Battlefield 1 i ono je nebo i zemlja u odnosu na 2500k na 4.5GHz. Na nekim mapama u situacijama kada ima dosta igraca i dosta eksplozija znao je fps da pada na 30-40 (Amien, Empires Edge, Suez) i to kada nisu sva podesavanja na Ultra (Lightning na low, vegetacija medium, SSAO). Uz to cesto mi se desavalo nezavisno od situacije da sam osecao los frametime iako bi fps brojac pokazivao pristojnu cifru. Kod Rajka toga nema, fps lagano ide preko 60, uglavnom negde oko 80 i vise (nisam bas nesto posebno obracao paznju) ali najbitnije je da je frametime sada savrsen. I na 2500k i sada na R5 1600 koristim istu karticu, GTX 1060 fino overklokovanu.

Sto se tice ploce zadovoljan sam estetikom, cenom, biosom (osim onog dela sa offset) i zvukom. Ova poslednja stavka me je malo i brinula jer sam imao Asus Xonar Essence ST pa me je malo razmazila iako niposto ne spadam u audiofile. Kako je PCI slot otisao u proslost nisam mogao karticu da prenesem vec sam primoran da se oslanjam na ugradjeno resenje ali uopste ne primecujem neku veliku razliku, S1220A zvuci odlicno. I kao slag na tortu povezah LED traku koju sam kupio pre godinu dana sa Asus Aura :)
E da, pored tog zezanja sa voltazom desava se da nakon cold boot-ovanja da se ne ukljuci LAN adapter... Vidim i drugi ljudi su imali taj problem, potrebno je da se Wako On Lan ukljuci i sve je ok.
 
Obavezno update biosa!!! Poslednja verzija da ima update agesa. Sa 2 stapa moze memorija na 2933 bez frke na b350, neke i na punih 3200. Digni malo napon za memoriju i podigni soc voltage na 1.1V. Ako je radila na intelu na 2666 radice i tu uz mali oc.
BF1 leti sa ryzenom :)
E da, batali slobodno ryzen master. I meni se tripuje isto a i lakse mi je old school iz biosa ;)

Sent from my HUAWEI VNS-L21 using Tapatalk
 
Prva stvar koju sam uradio je apdejt biosa :). Aj videcu narednih dana sta moze jos da se tvikuje a stavicu u nekom trenutku i ovu G.Skill memoriju pa da vidim ima li razlike, u sta sumnjam ali da i to proverim.
 
Moras joj dodati malo napona a soc napon povecava stabilnost memorije. To su opusteni klokovi za plocu, svaka mora da gura to bez frke. Ja cekam novi update za plocu, trebalo bi da moze 3200 posle toga. Skoro sam uspeo stabilno da poteram na 3066 sa 4 stapa ali necu da gubim vreme sad.

Sent from my HUAWEI VNS-L21 using Tapatalk
 
Ide sada lagano memorija na 2666Mhz, uz malkice veci napon (1.35->1.38) a tajminge nisam dirao. ;)
 
Zna li neko kakav je stock kuler na Ryzen 1200 moze li neki blagi OC?

Послато са D6503 уз помоћ Тапатока
 
Moze na toj, komotno 3.8-3.9.

Nemoj da forsiras 4.0-4.1 ako treba dosta veci napon nego za 3.8-3.9.

Edit;
Prime B350 Plus koju je kolega iznad predlozio je bolji izbor.
 
Poslednja izmena:
Moze na toj, komotno 3.8-3.9.

Nemoj da forsiras 4.0-4.1 ako treba dosta veci napon nego za 3.8-3.9.

Edit;
Prime B350 Plus koju je kolega iznad predlozio je bolji izbor.
Koji je napon bezbedan za onu ?
I kakva je MSI Tomahawk ?
Gledam imam ponudu moj 4690k+asus z97-k i doplata 20e za 1500x+msi tomahawk par meseci korisceno uzeto kod madjara...?

Послато са D6503 уз помоћ Тапатока
 
Msi Tomahawk je solidna ploca, bolja od AsRock AB350(m) pro4.

Sto se te ponude tice, sta znam, ja bih isao barem na 6/12 kao upgrade sa otkljucanog i5.
 
Msi Tomahawk je solidna ploca, bolja od AsRock AB350(m) pro4.

Sto se te ponude tice, sta znam, ja bih isao barem na 6/12 kao upgrade sa otkljucanog i5.
Ma ne treba mi...Uzimam PS4 a pc samo za net,visual studio,yt...
Vrv cu uzeti plocu i ram od njega a cpu R3 1200..
Послато са D6503 уз помоћ Тапатока
 
@Đole79, znam samo da ni jedna ga b350 nije za oc r7, vrm kipi. Kako se ponasa sa r5 ne znam.
 
Nazad
Vrh Dno