Šta je novo?

AMD Ryzen™ 7000 (Zen 4)

^
Season 17 What GIF by America's Got Talent
 
Mozda je lazno,al ovo ce biti bomba od cpu-a ako je istina
 
uvod u seriju 7000 i X670 čipset, testovi 7700X i 7950X


najave za 7800X i 7300X (Ryzen 3 7300X 4/8)
 
Poslednja izmena:
uvod u seriju 7000 i X670 čipset, testovi 7700X i 7950X


najave za 7800X i 7300X (Ryzen 3 7300X 4/8)
Баш ти хвала на овом тексту, доста корисних информација.
 
TechPowerUp @7800X i 7300X

Update Oct 28th: We're getting to learn that these Geekbench submissions are fake, and that someone found a way to trick Geekbench into submitting whatever hardware information they want. We will be taking down this story shortly.

:ROFLMAO:
 
FgErZT4VEAEMxXG.png


 
Neobičan primerak 7600X...

 
Kad bih uzimao novi AMD, ovaj delider i direct die bi mi bio obavezan. Prava stvar.
 
Bilo je i 5600x sa dva aktivna cipa
 
Ovi dele i šakom i kapom. Memorija+50$ za ploču.

FgK8im_X0AEoO-E.jpg
 
Otkako sam video arm mac studio ultra, risc,
Imun sam na hipi.
 
Poredjenje pet 360mm AIO sistema na 7950x

Mozda ce nekome da koristi pri odluci koje hladjenje da uzme.

EDIT: mene i dalje zanima da vidim kako se ponasaju razliciti 280mm sistemi za koje AMD tvrdi da su dovoljni za hladjenje, da li i ako ima razlike kolika je u odnosu na ove vece.
 
Poslednja izmena:
mene i dalje zanima da vidim kako se ponasaju razliciti 280mm sistemi za koje AMD tvrdi da su dovoljni za hladjenje, da li i ako ima razlike kolika je u odnosu na ove vece.

Maltene nema. Cak i za 7950X je dovoljno mid-range dual tower vazdušno hlađenje.

 
360 hladi par stepeni više od 280 više puta testirano...za svakodnevnu upotrbu nebitno
 
To zavisi od modela do modela, nije neko opste pravilo. Recimo Arctic cooling liquid freezer II 280 je bolji od vecine 360 modela jer ima znatno deblji hladnjak. Najbolje je pogledati test pre kupovine i procene sta moze, a sta ne moze neki cooler da ohladi. Generalizacija da 360 modeli hlade par stepeni vise od 280 je isto kao kad bi rekli da su svi 120mm cooleri isti, a znamo npr. da jedna Noctua nije isto sto i Coolermaster Hyper 212.

1667288167914.png

Evo jedan lep prikaz testa AIO-a. Ako cemo cisto sa tehnicke strane povrsina hladnjaka 360mm je 360x120=43.200mm^2, a 280 modela je 280x140=39.200mm^2. To je razlika od samo 10.2% i onda je npr. veci uticaj ako je jednom debljina 20mm, a drugom 25mm (ili cak i vise).
Kod Arctic cooling liquid freezer II 280 radijator je 38mm, a na vecini 360mm modela je 25mm, zato i ne cudi sto dobro prolazi na testovima. naravno veca debljina ima neke negativne nuspojave u vidu ogranicenja po pitanju montaze jer nije svuda moguce montirati deblji radijator. Na kraju se sve svodi na testove kao i kod svega ostalog. Dimenzije nemoraju biti presudne.

 
A šta vredi kada nijedan ne može da ga drži na normalnim temperaturama. Delider od Derbauera i direct die, pa će moći i vazdušni kuler :D
 
To je problem predebelog IHS-a na koji je on i ukazao (3,5mm). Prosto nisu se bas proslavili sa tim resenjem i pokusajem da na najjeftiniji/najlaksi moguci nacin odrze punu kompatibilnost sa starim AM4 hladnjacima. Podizali su visinu (tj. debljinu) IHS-a dok gornja povrsina procesora nije dosla na istu meru kao na AM4.
Moram malo da prodiskutujem i detalje oko samok AM5 resenja i izmestanja "SMD" elemenata sa gornje strane i van IHS-a. Da bi omogucili ovo i izbegli kao intel neiskoriscenu zonu sa donje strane stavili su ih od gore, a onda posto nisu imali mesta morali su ostati ovako nesretno postavljeni. Posto su otvorili niz useka u IHS, a da isti ne bi imao oslablnenu strukturu morali su ga u ovoj zoni podebljati. Tu su izgubili odredjenu debljinu. Ovo im je okolni lim "podiglo" na vecu visinu pa su morali podizati gornju povrsinu IHS-a dok nisu izasli izvan metalnog okvira koji sve priteze. Ovo uz kombinaciju da su zeleli da imaju istu visinu kao AM4 dovelo je do 3,5mm debelog IHS-a "iznad jezgara". Lapovanjem se nemoze skinuti previse jer ako se pretera lako dodjemo u situaciju da hladnjak dodirne okvir umesto IHS-a, pitanje je da li i ceo 1mm moze da se skine. Ispada da ostaje jedino zamena mehanizma okvirom i delid procesora. Ako nastave ovako sa dizamnjem taktova i potrosnje ne bi me cudilo da za par godina opet dodjemo do "open DIE" procesora kao ranih 2000.

1667290280252.png1667290598386.png
 
Poslednja izmena:
Fora je što ne znam kako će moći to da ispeglaju. Ili da prave nov IHS i socket, pa da idu nove ploče i procesori i da ne mogu novi procesori na stare ploče ili će jednostavno ovako terati do kraja AM5.
 
Fora je što ne znam kako će moći to da ispeglaju. Ili da prave nov IHS i socket, pa da idu nove ploče i procesori i da ne mogu novi procesori na stare ploče ili će jednostavno ovako terati do kraja AM5.
Mislim da ce terati AM5 ovakav kakav jeste do AM6 i da ce tada verovatno resiti sve ovo.
 
Znači samo će delid rešavati problem.
 
Pa ispada tako ako se zeli niza temp. Verujem da je moguce da sa AM6 naprave "open DIE" uz zastitu oko zamog jezgra i da je to izvodljivo. ne vidim neko problem da se jezgra zastite u epoxidnu masu i prebruse. nesto slicno ovome. Pitanje je da li zele da idu u tom pravcu. Jeste da deluje komplikovano, ali i sa ovim IHS su se dobrano namucili sto zbog oblika sto zbog same montaze itd.
1667291046534.png
 
Verujem da ce na sve nacine izbeci to jer ne zele ostecena jezgra kao u vreme "Barton" procesora.
 
To zavisi od modela do modela, nije neko opste pravilo. Recimo Arctic cooling liquid freezer II 280 je bolji od vecine 360 modela jer ima znatno deblji hladnjak. Najbolje je pogledati test pre kupovine i procene sta moze, a sta ne moze neki cooler da ohladi. Generalizacija da 360 modeli hlade par stepeni vise od 280 je isto kao kad bi rekli da su svi 120mm cooleri isti, a znamo npr. da jedna Noctua nije isto sto i Coolermaster Hyper 212.



Evo jedan lep prikaz testa AIO-a. Ako cemo cisto sa tehnicke strane povrsina hladnjaka 360mm je 360x120=43.200mm^2, a 280 modela je 280x140=39.200mm^2. To je razlika od samo 10.2% i onda je npr. veci uticaj ako je jednom debljina 20mm, a drugom 25mm (ili cak i vise).
Kod Arctic cooling liquid freezer II 280 radijator je 38mm, a na vecini 360mm modela je 25mm, zato i ne cudi sto dobro prolazi na testovima. naravno veca debljina ima neke negativne nuspojave u vidu ogranicenja po pitanju montaze jer nije svuda moguce montirati deblji radijator. Na kraju se sve svodi na testove kao i kod svega ostalog. Dimenzije nemoraju biti presudne.


Naravno da može da se generalizuje.u 95%..što se AIO tiče postoje tri tipa pumpi (Alpatek, Asetek, i još jedna koju sada koristi Corsair) te tri vrste pumpi pokrivaju 95% tržišta...i svi AIO imaju skoro iste karakteristike u skladu sa pumpama za vodu koju koriste....od ovoga odstupaju delimično Alphacool i Artic freeze i donekle EK...Alphacool se i nije baš proslavio osim što ima zanimljivu ideju i ne mnogo bolje rezultate od gore pomenutih pumpi dok Articfreeze postiže nešto bolje rezultate od ostalih ali po cenu nekompatibilnosti čak i sa super skupim pločama tipa z690 Hero, dok je AIO EK bled i ne mnogo različit od svih ostalih konfekcijskih modela...Što se tiče Noctue i Coolermaster koja noctua? AKo misliš na 15 onda da bolja je od 212 (naravno to je kao da porediš mercedes sa opelom nije baš isto) ako misliš na 9 ili čak 12 tu su negde...sve se svelo na lične preference, možda neku buku i to je to...i cena se uglavnom razlikuje koliko koji AIO ima svetiljčica....

BIlo bi mnogo lepo da samo površina igra linearno u smanjenju temperature ali ne igra...sve testove na netu uzmi sa rezervom jer iskreno većinu njih sprovode ljudi čije je znaje o ovom pitanju pa recimo diskutabilno...a Steva je pa Steva...ništa više od toga...

Svaka gore pomenuta pumpa ima u principu fiksne karateristike i geometriju...isto važi i za radijatore i creva +- neki procenat tako da ne može da se očekuje mnogo bolji ili gori rezultat ako je sve urađeno korektno...
 
I dalje ostajem pri tvrdnji da 10% razlike u dimenziji radijatora NIJE PRESUDNO za performanse i da se nemoze generalizovati da su AIO sa 360mm hladnjacima PAR STEPENI BOLJI od onih sa 280mm i da je to uvek tako. Kao i sve ostalo u zivotu ima tu malo vise stvari od jedne cifre, vise faktora utice itd.
 
Uvek nije ali da li je par stepeni bolje (što obično jeste) ili gore nije važno, ja ti kažem 280 i 360 su skoro isti u svakdonevnom radu.
 
Pa o tome i ja pricam, da su 280 i 360 prakticnu isiti ili u stepen-dva razlike :)

Onome kome 280 ili 360 nije dosta moze samo delid pomoci.

1667296321442.png
 
Nazad
Vrh Dno