Šta je novo?

AMD Ryzen™ 7000 (Zen 4)

Ja sam moj utegao lepo, našao sam mu podešavanja i za curve optimizer i za PTT/TDC/EDC limite. Treba malo vremena, ali vredi igranja.
 
Meni su ove temperature od prvog dana, zato nisam imao razloga da diram ništa u biosu osim memorije. Cam softer vodi brzinu pumpe i ventilatora. Proveriću danas kad dođem kući napone i gornja tri ventilatora ću da raskacim pa ću videti da li ima razlike. Prosto mi je čudno ili neverovatno da imam temperature jako slične sa nekim ko ima custom. Skor u R23 je 20.850 u multi.
 
Tebi ne boostuje onda CPU za all cores mnogo. Meni je CB23 skor preko oko 23300. Kapiram da tvoj all cores ide na oko 4200mhz za sva jezgra.
 
^ ide do 4200 maksimalno, obično je 4100+. Viđao sam skorove po netu tipa najveći oko 22.000 ali kod tebe bome dere. Koje su ti temperature tokom R23 u multi?
 
Max 63 stepena ide u loadu kada je multi. Single otprilike isto tako, možda koji stepen više, jer tada gruva 1.47v zbog single boost takta. Single boost ide oko 5050mhz. Preko Core Cyclera isto skoro svako jezgro ide na 5+ ghz. Dva jezgra možda idu na 4950mhz.
Da napomenem da je CPU skoro uzet i stepping je B2, izgleda da su to malo bolji primerci nego na stari stepping B0.
 
^ te taktove možeš da dobiješ na custom, kod mene na AIO nema šanse da bio ohladio. Verujem da bi došao na 100c bez problema.
 
Za divno čudo, razlika u temp izmedju 5600X i 5900X kao da ne postoji. Možda mi se više i grejao 5600X dok sam ga imao.
Ne znam kako je na AIO i na vazdušnom, ali moguće da ne može toliko da boostuje procesor, jer se teže ohladi.
Svakako, sve novije serije procesora će se teže hladiti, što je niži proizvoidni proces. Eh kad se setim 2500K kada mu grunem 1.5v, lagano hladim vodom :)
 
^ ja sam odmah uzeo 5900x i temperature koje sam rekao su sa AIO 360mm, ali ne bih mogao dobiti na ovom hlađenju sve core na 5ghz nema šanse, jedino da ga držim u frižideru
 
Da,da, kapiram. Ne znam kakvih su performansi ti AIO u odnosu na dobre vazdušne, ne pratim to odavno.
Nego, što niko ne kači testove novih procesora? Vidim polako izbacuju :)
 
@Lemaja
Druze mozemo pare da stavimo neke da sa klaidmo koliko se dobija sa push pull varijantom malo duze imamo custom vodeno pa znamo o cemu pricamo ne znam kako da ti objasnim. Ako vam je do dobroh ladjenja zaista ima ko KP polovnih komponenti za custom loop koji moze da ubija samo krastavac nema RGB nema ekrancice ali ce da radi dobro. 7950X neko spominje da je los za igre ne mozete to tako da gledate i kao losiji od 12400 morate imati osecaj da je u pitanju neki bug jos su biosi mladi i svasta nesto jos tu ima znaci malo logike. Kao sto je bilo i sa 5950x i 12900ks 5950 je bolji u vecini stvari kada je rad u pitanju bolji a 12900ks je za igre i ako ti za igre ne treba toliko jezgara. 5950X se hladi sa 30e kulerom dok 12900k bas i ne i ploce su skuplje one koje valjaju ti 5950 i b550 skapkujes i to mnogo laganije slicno biti i sa ovom generacijom samo sto vrv 7950 nece moci bas lepo da radi sa 30e kulerom nego ce trebati neki od 50 60e. 13900k ide 5.8ghz kada se dva jezgra opterete sto igre ceniti
 
Da,da, kapiram. Ne znam kakvih su performansi ti AIO u odnosu na dobre vazdušne, ne pratim to odavno.
Nego, što niko ne kači testove novih procesora? Vidim polako izbacuju :)
Iskreno oko vazdusnih ne znam posto sam odmah imao vodeno, valjda danas u 15h

@d0minat0r sa tobom se ne bih kladio😀, meni ovo hlađenje radi posao bez problema. Ipak ne bih išao na custom dok bas ne bude neophodno.
 
U igrama 7600X primetno brzi od 5950X i u egalu sa 12900K sa istom memorijom. Fini rezultati al svako sa AM4 sistemom ce bolje proci ako uzme 5800X3D. A sto se tice temperature, ovi procesori ima da istripuju gomilu ljudi, lmao. AMD ce morati da ponavlja svake nedelje da je 90+ totalno normalno za Ryzen 7xxx procesore.

Sa druge strane bice zanimljivi testovi sa slabijim kulerima, koliko ( i da li) performanse opadaju kada se, recimo 7600X, upari sa mid-range vazdusnim kulerom a ne 360mm AIO.

Edit: evo rezultata sa NH-U14S, ovo je skroz ok, pogotovo u igrama: https://www.techpowerup.com/review/amd-ryzen-5-7600x/25.html

Edit, edit: koliko vidim sa techpowerup recenzije 7950X, procesor ne gubi performanse kad je uparen sa NH-U14S, samo sto temperature idu maltene do dozvoljenog maksimuma (94 stepena), al to je slucaj i kada je uparen sa LF II 420mm.
 
Poslednja izmena:
Evo i Duleta,fina recenzija
 
 
Solidno, čeka se Raptor Lake sada.
 
 
Nesto zanimljivo/cudno iz HWUnboxed testa, velika je razlika izmedju Core Clock i Effective Core Clock u HWInfo kod testiranja Cinebench 23. Moguca indikacija clock stretching-a ili neke greske u HWInfo.
Moze se steci lazni utisak o postignutim klokovima, jer vecina programa ocitava Core Clock vrednost, dok je Effective bliza "realnosti" (iako nije tacno ocitavanje vec aproksimacija)
Screenshot 2022-09-26 161841.png
 
A možda je i do BIOS-a nešto, tek će da se pegla to lepo.
 
Taman ce 4090 izaci pre Raptor Lake pa cemo onda dobiti bolja poredjenja novih high-end procesora jer su zahtevnije igre (tipa CP 2077) limitirane sa 3090 Ti.
 
Ko ima 5000 seriju a posebno 5800x 3d nema razlog da prelazi na 7000 seriju sto se tiče gaminga.
 
Al ga je brat Debauer lepo zaklao i na direct die montirao blok. 20 stepeni razlike dobio.
 
7600X - totalno pormasena prica za 300eur, 12600K radi slicno tj. malo sporije u igrama (9%), a u renderingu ga "odvaljuje", sta ce tek da mu "radi" 13600k...
7700X - malo manje promasena prica, cenovno u klasi 12700K ili koliko sutra 13700K, a skuplji od 12600k/13600k. Po svemu sudeci 13600K ce biti slican u igrama (mozda malo sporiji ili malo brzi) i nesto malo bolji u Renderu, dakle 7700X je i dalje promasaj.
7900X - prvi u nizu koji nudi nesto, sto ima nekog smisla i sto vredi, tu je vec dosta bolja situacija protiv 12700k ili sutra 13700k, trebalo bi da se vodi prava borba u ovom segmentu.
7950X - dobar CPU, nudi zaista puno i bice slican sa 13900K, po meni ipak bolja kupovina od Intela u ovom cenovnom rangu

Sad ocekujem gomilu komentara AMD fanatika, samo udrite, slobodno, ali ovo sto AMD radi sa ponudom u poslednje vreme nikako nije niti dobro niti atraktivno. R5 5600 kosta 170EUR, sta to 7600X nudi da vredi 300EUR uz znatno skuplu plocu? Ko ce im to kupovati u odnosu na R5 5600? Naprosto neverovatno. Treba li pominjati koliko sutra jedan "samar" u vidu i5 13400 za 200-220EUR sa 6c+4e/20t. Sve i da predstave R5 7600 bez X, opet ce to biti "mrsavo".
 
Poslednja izmena:
Ko ima 5000 seriju a posebno 5800x 3d nema razlog da prelazi na 7000 seriju sto se tiče gaminga.
Ispada da treba uzimati samo 7900/7950 jer čemu onda uzimati slabije kad u igrama nisu bolji od prethodne generacije (i crvenih i zelenih), treba da se plati ohoho za ploču i RAM, a za produktivnost nema smisla ići na slabije...

Ne znam, to mi ne deluje kao uspeh, s praktične strane. Overklokeri će se naigrati, sigurno, ali za raju...
Ili da se čekaju 3D varijante, ali i oni su vezani za cache. Ako igra/program ima benefita od njega, dobro; u suprotnom je bacanje para...
 
Sve sam rasprodao, krećem od nule i 7950.
Još da ponude i lepe grafike/cene, full AMD setup.
 
Kome treba gaming samo, 5600, 5600X i udri na B550 ploču. Kraj priče.
 
Ispada da treba uzimati samo 7900/7950 jer čemu onda uzimati slabije kad u igrama nisu bolji od prethodne generacije (i crvenih i zelenih), treba da se plati ohoho za ploču i RAM, a za produktivnost nema smisla ići na slabije...

Ne znam, to mi ne deluje kao uspeh, s praktične strane. Overklokeri će se naigrati, sigurno, ali za raju...
Ili da se čekaju 3D varijante, ali i oni su vezani za cache. Ako igra/program ima benefita od njega, dobro; u suprotnom je bacanje para...
Glavno je da se pređe na novu generaciju, ima više manevarskog prostora za upgrade pa makar u početku i ne bilo nekih velikih dobitaka.
 
^ vidicemo da li će biti testova 7950x sa 4090 i 5950x sa 4090. Tu će se možda videti razlika mada sumnjam da će biti preterano velika. U redu je preci ako cene budu normalne ali neće.
 
Nazad
Vrh Dno