Šta je novo?

AMD Ryzen™ 5000 (Zen 3)

Nije potreban, znači ništa ne dirati. Hvala!
 
MSI je izjavio da ce maticne koje nisu MAX verzija dobiti bios koji podrzava zen3 tokom aprila, tako da ako ti stigne procesor pre nego sto oni izbace bios moraces malo da sacekas. Sem toga nema razloga menjati.
 
Prvi test 12900K koji sam video je od Gamers Nexusa gde su imali 74 stepena u Blenderu sa Arctic LF 360 koji je među najjeftinijim 360mm AIO. Ne znam kako su drugi dobijali ogromne temperature i sa kojim kulerima...možda zato što je Arctic među prvima izbacio mount za 1700 a mnogi i danas kubure sa tim...ne znam. Tu su i zvrčke sa socketima na Z690 pločama i stvar se dodatno komplikuje...

Ne znam ni kakve veze to ima sa mojom tvrdnjom da se 5800X3D ne isplati. Toliko je bar očigledno. U samom testu koji je čovek linkovao imaš lepo tabelu cena/performanse, dovoljno govori. Čak ti i ne treba tabela, lepo razmisli i pokušaj da racionalizuješ kupovinu 5800X3D kad je 100% skuplji od 5600x za 10% više fps. Hajde.
Ne znam ni šta te uopšte trigeruje? To što sam pomenuo Intel kao alternativu? Opet, pogledaj koliko koštaju i koliko su slabiji od 5800X3D. 12600K (KF je još jeftiniji) - 170$ manje za 5% manji fps (i iste ili bolje performanse van igara), plus integruša.
Ne znam ni odakle ti EU cena za 5800X3D za poređenje sa 12700K, nema je na Geizhalsu.

Intel je anatema, dole sa fanboyem? Ok, pomenuo sam i AMD alternative, 5600x i 5700x. oba više isplatljiva (čak je i standardni 5800x više isplatljiv, sad kad mu je pala cena). 5900x je jeftiniji, bolji van igara i opet neznatno slabiji u igrama. Eto, nisam Intel fanboy. AMD je bolji od AMD 5800X3D.

Dakle, što te toliko boli što sam rekao da se ovaj procesor ne isplati kad je objektivno istina?

5800X3D je na tržištu iz 2 razloga:
1. Da bi marketing i fanovi konačno mogli da kažu da AMD ima procesor koji je egal sa 12900K u igrama
2. Kao test primerak i showcase AMD-ove nove cache tehnologije
Da mu je cena niža, bio bi ok. Ovako, kupovaće ga fanovi koji bi da se grudvaju po netu sa intelovcima i oni koji apsolutno žele top performanse u igrama na postojećoj AMD ploči i ne žale pare. No, ovo zadnje se može reći i za 12900K, čak se ni on ne isplati za igre...



Što reče Džoni, ako ti PCIe 4 nije neophodan, nema potrebe da menjaš išta.
Gledajući cene koje ti pominjes u USA ili Nemačkoj mene apsolutno ne interesuju posto živim u Srbiji i govorim ti o cenama kod nas. 5800x3d je brzi od 12900kf a košta 3000din skuplje nego 12700kf. Sa tim da su amd ploče u istom rangu uvek jeftinije nego intelove. Takođe amd ne troši ni blizu struje kao intel a sa tim ga je i lakše ohladiti. Opet ako ti smatraš da je intel bolja opcija poštujem. 5800x3d kod nad košta 60.600 dok 12700kf dođe 57.025
 
Prvi test 12900K koji sam video je od Gamers Nexusa gde su imali 74 stepena u Blenderu sa Arctic LF 360 koji je među najjeftinijim 360mm AIO. Ne znam kako su drugi dobijali ogromne temperature i sa kojim kulerima...možda zato što je Arctic među prvima izbacio mount za 1700 a mnogi i danas kubure sa tim...ne znam. Tu su i zvrčke sa socketima na Z690 pločama i stvar se dodatno komplikuje...

Ne znam ni kakve veze to ima sa mojom tvrdnjom da se 5800X3D ne isplati. Toliko je bar očigledno. U samom testu koji je čovek linkovao imaš lepo tabelu cena/performanse, dovoljno govori. Čak ti i ne treba tabela, lepo razmisli i pokušaj da racionalizuješ kupovinu 5800X3D kad je 100% skuplji od 5600x za 10% više fps. Hajde.
Ne znam ni šta te uopšte trigeruje? To što sam pomenuo Intel kao alternativu? Opet, pogledaj koliko koštaju i koliko su slabiji od 5800X3D. 12600K (KF je još jeftiniji) - 170$ manje za 5% manji fps (i iste ili bolje performanse van igara), plus integruša.
Ne znam ni odakle ti EU cena za 5800X3D za poređenje sa 12700K, nema je na Geizhalsu.

Intel je anatema, dole sa fanboyem? Ok, pomenuo sam i AMD alternative, 5600x i 5700x. oba više isplatljiva (čak je i standardni 5800x više isplatljiv, sad kad mu je pala cena). 5900x je jeftiniji, bolji van igara i opet neznatno slabiji u igrama. Eto, nisam Intel fanboy. AMD je bolji od AMD 5800X3D.

Dakle, što te toliko boli što sam rekao da se ovaj procesor ne isplati kad je objektivno istina?

5800X3D je na tržištu iz 2 razloga:
1. Da bi marketing i fanovi konačno mogli da kažu da AMD ima procesor koji je egal sa 12900K u igrama
2. Kao test primerak i showcase AMD-ove nove cache tehnologije
Da mu je cena niža, bio bi ok. Ovako, kupovaće ga fanovi koji bi da se grudvaju po netu sa intelovcima i oni koji apsolutno žele top performanse u igrama na postojećoj AMD ploči i ne žale pare. No, ovo zadnje se može reći i za 12900K, čak se ni on ne isplati za igre...



Što reče Džoni, ako ti PCIe 4 nije neophodan, nema potrebe da menjaš išta.
To sve može da bude tačno samo za nove sisteme. mnogi će samo da urade upgrade na već postojeće ploče. Ubaciš 5800x3D na neku srazmerno jeftinu ploču koju već imaš i uštediš stotine $/€ sproću odgovarajućeg Intel.a. Taman za lep GPU upgrade ili tako nešto.
 
Već pomenuh da se 5600x i 5700x (pa i 5800x) više isplate...
Šta se se uhvatili za Intel...i AMD mu je konkurencija.
 
MSI je izjavio da ce maticne koje nisu MAX verzija dobiti bios koji podrzava zen3 tokom aprila, tako da ako ti stigne procesor pre nego sto oni izbace bios moraces malo da sacekas. Sem toga nema razloga menjati.
Kako onda meni vec mesec i po dana radi 5600X na Tomahawku?
 
MSI je izjavio da ce maticne koje nisu MAX verzija dobiti bios koji podrzava zen3 tokom aprila, tako da ako ti stigne procesor pre nego sto oni izbace bios moraces malo da sacekas. Sem toga nema razloga menjati.
Znači ne postoji još uvek bios koji podržava zen3 na Tomahawk?
 
Znači ne postoji još uvek bios koji podržava zen3 na Tomahawk?
Postoji, meni radi tako vec mesec i po dana.

Trenutno je kao BETA bios, ali bez ikakvih problema radi 5600X sa B450 Tomahawk.
 
Ok, super. Meni treba da stigne 5600x za par dana... Imam trenutno 2700, preporučuje se da se uradi update biosa sa 2700 pa tek stavi 5600x?
 
Ok, super. Meni treba da stigne 5600x za par dana... Imam trenutno 2700, preporučuje se da se uradi update biosa sa 2700 pa tek stavi 5600x?
Koliko ja znam, Tomahawk moze da flashuje bios i bez procesora.
Ali, da, ja bi ipak preporucio da flashujes pre promene procesora. Tako sam ja uradio
 
Poslednja izmena:
Nadam se da moderatori neće zameriti, našao sam u Monitoru i pisalo je na stanju u magacinu. Tu sam uporedivao cene od AMD i Intela i imali su oba na stanju
 
Kako onda meni vec mesec i po dana radi 5600X na Tomahawku?
Radi ti bez problema? Jel je to ovaj bios:
AMI BIOS7C02v1H7(Beta version) 2022-01-26 9.60 MB
  • Description:
    - Update to AMD ComboAm4v2PI 1.2.0.5

Ja imam msi b450 a pro i istog datuma je okacen 7B86vAG5(Beta version), ali sam procitao da tek AMD ComboAm4v2PI 1.2.0.6c podrzava...
 
Radi ti bez problema? Jel je to ovaj bios:
AMI BIOS7C02v1H7(Beta version) 2022-01-26 9.60 MB
  • Description:
    - Update to AMD ComboAm4v2PI 1.2.0.5

Ja imam msi b450 a pro i istog datuma je okacen 7B86vAG5(Beta version), ali sam procitao da tek AMD ComboAm4v2PI 1.2.0.6c podrzava...
Da, 99% sam siguran da je taj.
Nisam trenutno za racunarom kod kuce, ali sam skinuo najnoviji koji je bio okacen na sajtu. Mislim da jeste negde sa kraja januara.
 
Kad krenu sa tim 10-15% bolje performanse, kao da to može da primeti prosečan korisnik koji ne prati sumanuto Afterburner rezultate na OVERLAY prikazu,,,

Sve je manje ljudi koji se opuste i prepuste igranju a da ne gledaju FPS, podešavanja, rezolucije i druge tehnikalije.

Kako mi nedostaje Ečstatica u kojoj sam uživao sa 30-ak frejmova u minuti 8da, u minuti). Uf, kako je to bilo zanimljivo nekada...
 
Kad krenu sa tim 10-15% bolje performanse, kao da to može da primeti prosečan korisnik koji ne prati sumanuto Afterburner rezultate na OVERLAY prikazu,,,
To i ja kažem...često je u pitanju samo jednocifrena razlika, i odmah kreće loženje i bombastični naslovi...
Lično, sve ispod dvocifrene razlike mi je funkcionalno isto. I to važi bez obzira koje je ime u pitanju...

Gaming testovi su pogotovo nezahvalni jer igara ima na stotine hiljada, različito su optimizovane, u raznim stanjima dovršenosti, tvoja ili moja mašina nisu iste kao one s testa pa će ista igra drugačije da se vrti čak i na istim podešavanjima, toliko je faktora...
I u takvim slučajevima kad vidim 6-7% razlike ili tuce fps u igri koja se vrzi na 170, ne znači mi ama baš ništa. Ako mogu da vidim i osetim razliku, bez placebo efekta, onda je to to...
 
Eh kad se setim da je Intelu trebalo dve generacije procesora i jedan LGA soket da ostvari tih 15% boljitka, a ovde smo dobili in place upgrade na matičnim iz 2017te...
 
U (donekle) tom svetlu: (L1Tech)



 
5800x3d odličan procesor za gaming. Prednost ko ima 5xxx seriju samo ubaci u ploču i udri.
 
1649977506838.png
(Screenshot sa Nexusa) 25% brži u odnosnu na obični 5800x, 1% lows 29% bolji.. Stvarno dobar upgrade. Bedak je samo ako se radi nešto više od igara.
 
Malo sam zakasnio na diskusiju. Mislim da svi možemo da se složimo da je Zen 3 efikasniji, ali mislim da nije toliko značajna razlika kad se gleda potrošnja proporcionalno performansama. Kako poredite potrošnju intela pod punim opterećenjem, a pričate o igrama? Ni blizu toga ne troši.

Drugo, i9 je realno nebitan. Dobija se malo više za veliku razliku u ceni. i5 i i7 su uvek bili "sweet spot". Konkretno 12400, 12600k i 12700 (non-k) su po meni nešto što treba da se gleda.

Što se tiče X3D, super je to što rade, ali samo u određenim scenarijima znači dosta, a u drugim ne pravi razliku. Problem je što je mnogo skuplji. Kome samo treba za gejming i ne interesuje ga cena, super. To je bar uvek bilo lako da se odluči. Mislim da je za veliku većinu bolji izbor 5600(X) i 5700X. Čak bih pre uzeo 5900X, umesto 5800X3D, ali dobro, svaki proizvod ima svog kupca valjda.

I realno bilo koji od ovih procesora je više nego dovoljno za narednih par godina i ne znam da li iko može da primeti razliku kada je samo gejming u pitanju, naročito ako igra na višim rezolucijama. A kad dodje vreme kad može da se primeti razlika, postojaće već dosta bolje opcije.
 
Malo sam zakasnio na diskusiju. Mislim da svi možemo da se složimo da je Zen 3 efikasniji, ali mislim da nije toliko značajna razlika kad se gleda potrošnja proporcionalno performansama. Kako poredite potrošnju intela pod punim opterećenjem, a pričate o igrama? Ni blizu toga ne troši.

Ne sećam se na kom sajtu sam video, 11900k troši manje struje u igrama od dal beše 5800 ili 5900.. Drugo su renderi i ostala čuda.
 
Ja imam ryzen 3600 i planiram upgrade na 5800x3D tako da je za mene ovo top.
Cekacu ja da padne cena kada izadje novi zen , bice lep skok sa 3600 i to bez zamene ploce.
Ovakva podrska za procesore se vise nece ponoviti , cenim da ce svaki sledeci cpu zahtevati novu plocu.
5800x3D je odlican za igre a nije strasan ni za produktivnost , ako ga poredimo sa top intel procesorom u igrama onda nema mnogo mozganja sta da se kupi.
 
Nazad
Vrh Dno