Šta je novo?

AMD Ryzen™ 5000 (Zen 3)

Voli Ristomir da doliva ulje na vatru... :ROFLMAO: Ja se sećam kada je neku dečurliju po igraonicama prozivao u Unreal-u što ne povezuju. :LOL: Pa kako da ne proziva ovde narod što ne vrte Prajmove :LOL: Jel on uopšte ima verziju za Windows 10, ili mora u compitability mode za Windows XP da se pušta?
Eto ako si svedok moze da posvedocis da se igrao Unreal 1 vs 10 :LOL: nema nista bez dobre zajebancije, pa zato sam i drza i igraonu :D Al ovo je ozbiljno nista ne lozim al stvarno, treba da se zna sta je stabilna OC masina, a sta kao stabilna masina :ROFLMAO:

^Pukli su ti threadovi koliko vidim
Kao konfeta :ROFLMAO:
O tome ja pricam... prime95 vozi dalje, sistem se nije srusio, do ovog trenutka sve je radilo, evo cak i ovde sve deluje ka da radi kako treba... Ovo sa ovim novim AMD procesorima je izgleda gore nego ranije, ovde se sistem ne rusi nego kako mi se cini jezgra ispadaju dok poslednje ne ispadne pa tek onda plav ekran...
Vodi te racuna sta radite da se ne bi dalje natezali u prazno, ili za par godina prazne price o bottleneck i nenormalnom stuttering-u... OC samo uz validan test stabilnosti, price sve radi i slicno se zavrsavaju ovako kao sto moze da se vidi na screenshot kolege @Splinter radi, ali kao 4c cpu.

Prime95 30.4 b9 blend test v2.jpg
 
Ovo sa ovim novim AMD procesorima je izgleda gore nego ranije, ovde se sistem ne rusi nego kako mi se cini jezgra ispadaju dok poslednje ne ispadne pa tek onda plav ekran...
Nema to veze sa AMDom, i na Intelu threadovi "ispadaju" ako si relativno blizu stabilnosti.
 
Nema to veze sa AMDom, i na Intelu threadovi "ispadaju" ako si relativno blizu stabilnosti.
Nisi u pravu.. kod intela ide odmah pljas blue screen, bar kod mene na 10900k, a kada nadjes stabilnost, ne relativnu, ne potencijalnu.. nego pravu stabilnost ne postoji nista sto moze da srusi odnosno crash.uje pc .. dok kod AMD.a procesori imaju muku da ne bace blue screen na max boost clock.u uz bezobrazni auto voltage .. ;)
 
Iskustvo sa 6700k iz u
U vreme tog' chipa AMD nije ni imao ekvivalent tom procesoru... glupo je praviti poredjenje pluskvamperfekta.. Danas kada AMD ima ozbiljnu zen3 seriju u totalno drugacijoj arhitekturi, i dalje im je nestabilnost prisutnija nego kod Intel procesora, na auto voltage i default boost.u.. samo to htedoh reci.. Sto se tice arhitekture svaka cast :)
 
Nema to veze sa AMDom, i na Intelu threadovi "ispadaju" ako si relativno blizu stabilnosti.
Tacno nego se malo sprdam na racun AMD-a :p ipak u svakoj sali moze da bude pola istine tako da ne bi valjalo da ovo zaista ovako radi sa ovim novim AMD procesorima... Ima i ovakvih situacija kao sto kaze kolega @Srbijaner. Dosta zavisi od maticne ploce kako ce masina da se ponasa pri OC makar kod Intela.
 
Tacno nego se malo sprdam na racun AMD-a :p ipak u svakoj sali moze da bude pola istine tako da ne bi valjalo da ovo zaista ovako radi sa ovim novim AMD procesorima... Ima i ovakvih situacija kao sto kaze kolega @Srbijaner. Dosta zavisi od maticne ploce kako ce masina da se ponasa pri OC makar kod Intela.
dobar MBO sa dobrim VRM.om pola posla, malo silicon lottery i eto.. Da nije te stabilnosti i overklokabilnosti jos kod intela bilo bi zlo i naopako :D ovako mojih stabilnih 5.1 ghz sa 1,325V kod 10900k nadokandi razliku kod 5900x na 4.6ghz :) :D
 
U vreme tog' chipa AMD nije ni imao ekvivalent tom procesoru... glupo je praviti poredjenje pluskvamperfekta.. Danas kada AMD ima ozbiljnu zen3 seriju u totalno drugacijoj arhitekturi, i dalje im je nestabilnost prisutnija nego kod Intel procesora, na auto voltage i default boost.u.. samo to htedoh reci.. Sto se tice arhitekture svaka cast :)
Iskreno se nadam da je "razradjena" 14nm Intelova perjanica danas stabilnija nego kad se prvi put pojavila 2015. god. Skylake je imao Prime95 bug koji su morali firmverom i revisionima popravljati, DDR4 je bio bagovit na 2666MHz +, situacija sa Spectre/Meltdown i sl.
Nadam se da necu vise imati takvih problema sad kad nameravam preci na sa 6700k na AMD opet posle 15god :)
IMG_20210222_101717.jpg
 
@Srbijaner
Malo ga pretera :) Za gaming mozda tu i nije velika razlika kako god da se poredi, narocito u vecim rezolucijama od HD, nije AMD bolji cak ni u svim igrama, ali u ozbiljnom multithreading poslu cak i sa istim brojem jezgara sumnjam da razlika od 600mhz moze da se kompezuje da intel da bolje, ili iste rezultate.
 
Poslednja izmena:
^Pukli su ti threadovi koliko vidim
Do mene :/.
Potpuno sam zaboravio da sam prije 10ak dana pustao CTR i racunar poslije toga nije uopste ni paljen do vcrs (premalo slobodnog vremena)... Ocigledno da CTR jos uvijek baguje.
 
@Srbijaner
Malo ga pretera... Za gaming mozda tu i nije velika razlika kako god da se poredi, narocito u vecim rezolucijama od HD, nije AMD bolji cak ni u svim igrama, ali u ozbiljnom multithreading poslu cak i sa istim brojem jezgara sumnjam da razlika od 600mhz moze da se kompezuje da intel da bolje, ili iste rezultate.
Pricao sam za gaming... naravno da sam ispratio prednosti.. ni pomislio nisam na workload , multithreading.. 🙂
 
Upravo izvrteo 1h20min Prime95 ali na 4.5ghz @1.2v,bez greske,maksimalan temp 82'....msm da je ovo neki sweet spot.....
Ali u potpisu ipak stoji 4.7GHz, ahahahaha :ROFLMAO:

Salu na stranu, mislim da bi mogao da isteras onako kako si zamislio prema SSu. OK, jeste vruce, udara skoro po redline-u... ali peak ti je na 87 stepeni, verujem da se krece na 85-87 za tih 40m testa.
Voleo bih da vidim nekih 6h testiranja u tom rezimu kao apsolutni max, deluje mi da bi izdrzao. I ako to prodje - to je to, zavrsio si sa besmislenom sintetikom, tu grejalicu i siledziju vise nikada neces upaliti.
Svaki drugi scenario koji te ceka ce biti sa nizim temperaturama i opterecenjem.
 
^
Nije zavrsio, svaki novi bios ploce koji flesne zahteva testiranje stabilnosti...
 
Care, kralju, promeni taj Abit 48x48p avatar, oslepećemo 🎃
 
^
Nije zavrsio, svaki novi bios ploce koji flesne zahteva testiranje stabilnosti...
I opet se ne slazem sa tobom :ROFLMAO:
U stvari, hajde da kazemo da se delimicno slazem.

Ako nece da se igra sa klokovima/naponima u pokusajima da izvuce visi klok uz isti napon, ili pak isti klok uz nizi napon - ne bi trebalo nista da dira, tj. testira ponovo.
Obicno neki noviji bios omoguci da se postigne isti takt uz nesto nizi napon, ali bukvalno bih zanemario to, smatram gubljenjem vremena. Ne znam da li je nekada bilo da se desio obrnuti scenario, da novi bios sada potrazuje vise napona na istom (vec pretestiranom) taktu - ako je bilo takvih situacija, onda sam definitivno u krivu.
Post automatically merged:

Care, kralju, promeni taj Abit 48x48p avatar, oslepećemo 🎃
Necu ja da se prilagodjujem forumu, neka se forum prilagodi meni! :ROFLMAO:
Poslao mi je drugar danas odgovarajuci avatar, ocito iznerviran slikom koju vidi.
 
I opet se ne slazem sa tobom :ROFLMAO:
U stvari, hajde da kazemo da se delimicno slazem.
Nema delimicno, dobro znas da je ovo tacno, smara ali je tako, narocito ako je oc do zadnjeg mhz-a. Verovatno bi i meni promaklo da pomenem da mi se nije desilo nedavno :p
Nije zavrsio, svaki novi bios ploce koji flesne zahteva testiranje stabilnosti...
----------------------------
Bez obzira sto sam neozbiljan ipak ovde necu da zavlacim nekom zaebancijom da ne moze da se razlikuje sta je sala sta bitno za temu... Dovoljno je sto mnogi i ako znam da znaju sami sebe "zaebavaju" ovim radi sve, igrice, mozila, overklokom :ROFLMAO:
 
Prime95 v30.4 build 9, FMA3, skoro 6h, 0 gresaka.

PBO limits:
  • PPT -> 165W, TDC -> 115A, EDC -> 140A
  • Scalar -> Auto
  • Max CPU boost -> 100MHz (5050MHz)
Curve optimizer:
  • All core
  • Magnitude -> -15
 

Prilozi

  • prime95_1.png
    prime95_1.png
    1.1 MB · Pregleda: 51
  • prime95_2.png
    prime95_2.png
    1 MB · Pregleda: 45
  • prime95_3.png
    prime95_3.png
    984.2 KB · Pregleda: 52
  • results.txt
    28.5 KB · Pregleda: 10
Nema na cemu, matori. Elem, s obizorm da CPU hladi Noctua NH-U14S i da se sve nalazi u prilicno neprovetrenom kucistu (Fractal Design Define R6), nije to tako ni lose.
 
Nema na cemu, matori. Elem, s obizorm da CPU hladi Noctua NH-U14S i da se sve nalazi u prilicno neprovetrenom kucistu (Fractal Design Define R6), nije to tako ni lose.
da li je stutterovao? opisi nam utiske. koliko se dernjao ventilator?
 
Cuje se huk ventilatora, posto se vrti na preko 1300 RPM. Meni licno ne smeta. Stutter? Jos od 3800x nisam imao problema sa tim. Pustim x265 kompresiju i mogu komotno da radim jos nesto sa strane. Zamisli kako je sada sa jos 50% vise jezgara, boljim IPCom i vecim taktom. Od igara sam probao samo DCS World, CPU usage je smesan. GTX1070 mi je usko grlo a kako vidim, koristicu ga jos dugo. Videcu da probam kompajliranje neceg zahtevnog.
 

Prilozi

  • IMG_20191013_122210.jpg
    IMG_20191013_122210.jpg
    307.5 KB · Pregleda: 58
Poslednja izmena:
Ali u potpisu ipak stoji 4.7GHz, ahahahaha :ROFLMAO:

Salu na stranu, mislim da bi mogao da isteras onako kako si zamislio prema SSu. OK, jeste vruce, udara skoro po redline-u... ali peak ti je na 87 stepeni, verujem da se krece na 85-87 za tih 40m testa.
Voleo bih da vidim nekih 6h testiranja u tom rezimu kao apsolutni max, deluje mi da bi izdrzao. I ako to prodje - to je to, zavrsio si sa besmislenom sintetikom, tu grejalicu i siledziju vise nikada neces upaliti.
Svaki drugi scenario koji te ceka ce biti sa nizim temperaturama i opterecenjem.
Ma da ga ne bi ******bao 6h,ne pada mi na pamet,sat-dva sasvim dovoljno. A tih 4.7ghz stabilno kroz igre i sve ostalo,sami jos da ga validiram kroz Prime,a kako-sam bog zna....
 
Prime95 v30.4 build 9, FMA3, skoro 6h, 0 gresaka.

PBO limits:
  • PPT -> 165W, TDC -> 115A, EDC -> 140A
  • Scalar -> Auto
  • Max CPU boost -> 100MHz (5050MHz)
Curve optimizer:
  • All core
  • Magnitude -> -15
O konacno u ovoj temi posle toliko price o overkloku i neko 100% validan OC :) Jel ovo overklokovano po ovom sistemu znaci da u nekoj manje zahtevnoj aplikaciji nego sto je prime95 moze da bostuje do 5ghz ? Malo je ovo nategnuta situacija vidim neke temeprature od 90c na 4 mesta svuda pise CPU koje verujem da nikada neces videti u svakdnevnom radu.
Kako mi se cini neki minimum koji moze da se ocekuje za svaki dan je 4.5ghz a mamksimum tek cemo videti, mozda neko dobaci i do 5ghz...
 
Nema sanse 5Ghz. :)
 
*na all core workload. Single core je već druga priča
 
All core nema šanse još uvek na AMD-u. Uskoro ću sastavjati svoju mašinu, nikako da stignem. 5600X, očekujem 4.8ghz za svaki dan all cores.
 
All core, razume se. Stock 'tuce' preko 5Ghz SC... mislio sam da se to podrazumeva. :)
 
Moramo objasniti zajebanom, nema covek iskustva iz prve ruke sa AMDom :)
 
Nema sanse 5Ghz. :)
*na all core workload. Single core je već druga priča
Ma i ovo je odlicno 4.5~4.8ghz al da bude kako treba... Nista ne znaci na silu +200mhz i neki smesni naponi super temepratura, a cpu koji je 12c radi kao 4c :p Zato je tu doktor prime95 da razbije sve iluzije :ROFLMAO: Steta sto ne moze u biosu da se ogranici na kom ce kloku cpu da radi sa AVX instrukcijama, to bi dosta znacilo da se izvuce jos koji MHZ iz procesora u radu bez AVX instrukcija... Kod mene na intelu ima +200mhz bez AVX, podesen u biosu 4.6ghz kada koristi avx pre toga pretestiran, 4.8ghz bez AVX isto tako pretestiran OC.
Cudno mi je da nemate mogucnost za ovo podesavanje...

01.jpg

All core, razume se. Stock 'tuce' preko 5Ghz SC... mislio sam da se to podrazumeva. :)
Moramo objasniti zajebanom, nema covek iskustva iz prve ruke sa AMDom :)
Pa nemam, ono sto znam to znam, najcesce iz licnog iskustav, ono sto ne znam tu se ne petljam al mozemo da se razgovaramo :D
 
Nazad
Vrh Dno