Šta je novo?

AMD Radeon RX 6000 Thread

Pih :D Ja sam deknuo 2 Noctue na moju pa imam i tisinu i OC :D Ako te bude ikad zanimalo da testiras max OC, moja podesavanja za 24/7 na 6600XT su 2833/2933, 2250 sa Default tajminzima za VRAM, stock napon i 2000MHz Infinity Fabric.

Ovo su neki suicide benchmarci kad sam testirao granice, negde moze i 3GHz da dosegne
Port Royal 5611.pngSuperposition 8k 3379.pngSuperposition 6476.png
 
Pa gde nadje Port Royal, to "nidje nema" :D
 
Ima i jeftinije ulaznice koliko vidim, a ja sam svoju pokupio na steam za neke smesne pare. :D
 
Nego, meni je Adrenalin na minimal install jer mrzim sarenis, jel ima nacin da nekako stanjim install da dobijem samo OC tab na minimal install, bez streaming tabova i adware djubreta?
 
Inspirisan @NenadG -ovom zamenom paste na novoj kartici resih da se pozabavim mojom Asus Dual RX6600XT koja od starta ima za mene lose temperature.
Razlika drasticna, pre zamene 15min Heaven benchmarka 80c jezgro, 97c hotspot na skoro 1800 obrtaja.
Posle zamene, isti test i vreme, 66c jezgro, 81c hotspot i 1300 obrtaja.
 

Prilozi

  • grafa.jpg
    grafa.jpg
    197.9 KB · Pregleda: 59
  • heaven pre.png
    heaven pre.png
    428.8 KB · Pregleda: 49
  • heaven posle.png
    heaven posle.png
    293.9 KB · Pregleda: 40
Koliko je stara ili mučena ?
 
Kod mene nepunih godinu dana, jos 4 meseca pre toga kod predhodnog vlasnika, mada su kod mene temperature takve od starta. Doduse nisam odigrao 3 igre za ovih godinu dana pa nije neka steta :D
 
Imam jedno pitanje za iskusne 3DMark-ovce :)

Puca mi na Time Spy testu.
Greška je DXGI call IDXGISwapChain::present failed [0X887A0005]

Odradio sam Speed Way 20 ciklusa, prošlo kako treba, odradio sam Fire Strike benchmark, odradio kako treba (rezultat 27957)

Video sam na netu da mahom krive drajver. Sad krastavac, reinstalirao sam ga pre neki dan kada sam menjao pastu. Ima li neko nekakvu ideju šta bi moglo da bude?
 
Eeeeee :D

Odradio sam na UV podešavanjima i prošlo je. Onda sam vratio na OC podešavanja ali povećao malo napon i prošlo je ponovo :)
Ali ovo mi je izgleda jedini test koji se bunio do sada za napon.
 
Da, to je to. U pravu si.
Izgleda da sam namestio napon baš baš na minimum za Superposition ali je izgleda ovde malo zafalilo. Sad sam dodao i prolazi.
 
Heaven je prolazio, otprilike gde je pucao Heaven pucao je i Superposition.
Probaću i ovo, hvala.
 
Što buraz? :)
Neka ga, neka se vrti.

@danilo989 prošao je ovaj standard 5 minute test. Mrzi me sad da ga vrtim duže.
 
Tesko, ljudi su preoptereceni testovima i nebitnim rezultatima. :D
Vec godinama nemam to na racunaru, a ni merace temperatura.
FPS count mi je default Steam, treba ga ugasiti jer je sve uvek na locked 60, kako i treba da bude. :D
 
Ja imam evo, oko 20tak teskih test programa, nijednom nista nije fejlovalo u njima, dokaz da je sve podeseno kako treba:

1686211204037.png
 
Da se i ja uclanim u klub. Stize mi sutra RX 6650 XT MSI Gaming X. Hvala kolegama koji su mi preporucivali RX 6700 XT u temi "sta da kupim", ali sam se ipak odlucio za gore pomenutu jer cu jos neko vreme gurati 1080p dok malo 2k IPS ekrani ne pojeftine, a svakako za 2-3 god planiram kupovinu celokupnog novog racunara pa cu tad i razmisljati o necemu jacem.

Malo sam istrazivao i dosao do zakljucka da je ovaj model na nivou Red Devila (kog nazalost nije bilo na stanju), a i cena je bila korektna.

E sad me zanima par stvari, video sam ranije ali ne mogu da se setim gde, da osim DDU treba jos nesto u windowsu da se enable/disable pre nego sto zamenim karte? Prelazak je sa NVIDIE.
Probacu prvo DDU, pa ako bude problema uvek mogu da uradim win, svakako planiram i nvme m2 da uzmem.

Da li je ok da ubacim poslednji driver? Na GTX 1060 drzim driver star godinu dana, jer nazalost davno su prestali da azurijaju za pascal arhitekturu, a i gomila problema se pojavila u novijim driverima, samim tim ne znam kakva je prica kod AMDa.
 
Ja sam na 22.5.1 i nemam problema. Uninstall nV drajvera iz Add/remove, restart u safe mode i DDU, izvadis staru karticu, ubacis novu i instaliras AMD drajver.
Pozeljno je i podesiti Group Policy da Windows ne gura drajvere kroz Windows update
Computer Configuration -> Administrative Templates -> System -> Device Installation -> Specify search order for device driver source locations -> Do not search Windows Update
Computer Configuration -> Administrative Templates -> Windows Components -> Windows Update -> Do not include drivers with Windows Update
 
Hvala puno, tako cu i uraditi.

Setio sam se sada sta sam procitao ranije, a to je da se MPO ugasi pre instalacije amd drivera? I da se upali SAM u biosu. Da li je i to potrebno?
 
@danilo989
A što uninstall nV drajvera kroz add/remove kad će DDU to u svakom slučaju da uradi?
 
MPO nije potrebno osim ako imas problema. Ako ti platforma podrzava SAM slobodno upali. Greskom sam napisao pogresnu verziju drajvera, koristim 23.5.1

@NenadG paranoja :D
 
@Wortx
1) skini 23.5.1 Adrenalin drajver, DDU i raspakuj DDU u neki folder.
2) opcionalno otkaci mrezu (vidi nize)
3) Butuj u safe mod, pokreni DDU i imas u opcijama uninstall nVidia, selektuj da obrise sve za sobom i da uradi shutdown kad pocisti. Pod 2 ne moras da radis ako ovde kazes prevent windows update driver
4) kad iskljuci komp, raskaci kablove, opali jednom power dugme na prazno (da isprazni kondenzatore) pa zameni grafiku
5) ukljuci komp, instaliraj drajver za AMD. Minimal install daje osnovni AMD kontrol panel, za OC moras Full Install (ili nadomesti Afterburnerom i sl).
6) Eventualno prati potrosnju na desktopu, AMD (i neke nVidia) imaju problem da u nekim kombinacijama refresh rate i rezolucije memorija radi na full kloku i bezveze trosi 20w u idle i greje celu karticu. Ako imas takav slucaj mozes iz drajvera custom rezoluciju (ali ce ti spustiti na 6 bit boje, sto je krastavac), ili, bolje, skini CRU i namesti CVT profil za tvoj monitor. Pomaze, a boje ostaju na 10/8 bit.
Ovo iz iskustva, i ja sam pre neki dan uzeo 6650XT. Brza je, generalno, oko 2.0-2.5x od 1060 (zavisi od rezolucije, naslova, da li je 1060 bila 6GB ili 3GB, klokovana itd. itd.)

Kad dodjes malo sebi ako hoces da klokujes ili undervoltujes, procesljaj temu, ima lepih informacija.

edit:
Ako moze, ukljuci SAM u BIOS. U nekim naslovima imas regresiju par%, neki ne vide razliku sa i bez, a nekim naslovima bas znaci (popravlja i min i avg fps). Pogledaj video od pre strana, ima sa i bez SAM.
 
Poslednja izmena:
Hvala na informacijama. Monitor mi je stari Benq TN panel 60hz, a planiram prelazak na Asus IPS 144hz isto 1080p.

Pa izveo sam neki zakljucak da bih mozda i obrisao afterburner (imam vec neki custom profile za 1060 6gb na njemu) i lepo ubacim ceo adrenaline, pa i ako zatreba tu je, ne vidim kako bi mi full vs minimal uticalo na rad kompjutera svakako.

Cpu mi je i5 10400f i mislim da ga je do sada 1060 malo kocila, pa ce svakako biti veliki upgrade. Do duse ploca je pcie 4, ali pretpostavljam da ce zbog pcie 3 cpu-a i gpu raditi na istom, mada vidim dok sam listao temu da je razlika skoro pa nikakva.

Cak nesto razmisljam da li mozda da upgrade na i5 11600k kako bih otkljucao pcie 4 i hyper m2 slot, ali pitanje je da li trositi novac bezveze ako upgrade nece biti znacajan?
 
Mislim da Afterburner prepoznaje i ne primenjuje profil na drugu grafiku, ali nisam rizikovao i odstiklirao sam "apply settings at startup" i obrisao profile, pre DDU, pa nisam 100% siguran kako bi se ponasao da ovo nisam uradio.
Naravno, niko te ne tera da radis minimal install, licno ne volim bloatware na racunaru pa meni ide na zivce full install, drugima ne smeta :).

Inace za video u vezi SAM sam malo promasio, video je na 7x00 temi, pa ga kacim ovde....


A za Gen3 vs Gen4, ovde, od 4. minuta
 
Detaljni videi, nema sta. SAM cu svakako upaliti i planiram da je guram na stock na pocetku, a sto se pcie 4 tice tu i tamo 5 fps, jos ako bih uzeo i5 11600k tu mozda tako nekih 10-15 fps, nagura se 20tak fpsa razlike.

Mada s' obzirom na igre koje ja igram i 1060 se jos drzi, sa 6650 xt ima da bude samo bolje, pa osim ako bas ne zapne u nekom novijem naslovu, necu se puno opterecivati sa dodatnim upgrade.

Pogotovo kad me uhvati paranoja u vezi toga da li je dovoljno trenutno napajanje ako jos nesto promenim, da li ce mi temperature skociti toliko da mora i novo kuciste, pa onda jos ulaganja, da glava zaboli 🤣
 
Poslednja izmena:
Inspirisan @NenadG -ovom zamenom paste na novoj kartici resih da se pozabavim mojom Asus Dual RX6600XT koja od starta ima za mene lose temperature.
Razlika drasticna, pre zamene 15min Heaven benchmarka 80c jezgro, 97c hotspot na skoro 1800 obrtaja.
Posle zamene, isti test i vreme, 66c jezgro, 81c hotspot i 1300 obrtaja.
Izgleda da je vecina tako kljakava direktno iz fabrike, kada sam gledao techpowerup review dosta njih ima hotspot u 90+ i povece razlike (preko 20C) izmedju edge i hotspot. Ukljucujuci i moju na default, ali sa UV je sad na ~86C.

 
Poslednja izmena:
Probao sam da zamenim hdmi sa DP kabIom, ali ne baca sliku. Nemam ni sliku bios-a. Pojavi se na trenutak, zatreperi i nestane. Sa hdmi radi ok.
Jel treba nesto posebno da se odradi kod zamene, mislio sam da monitor LG 24GN60R-B 144Hz sam prepozna koja je vrsta kabla ??
Grafika 6700xt, probao sam sva tri DP izlaza, isto se ponasa.
Gresim li negde ili je kabli defektan?
 
Nazad
Vrh Dno