Šta je novo?

AMD Radeon RX 6000 Thread

^ Samo ne znam zašto je naslov "Should Nvidia be Worried?" kad program radi i na NVIDIA karticama...
Svakako lepa priča...
Zato što AMD ima tehnologiju koja ima i nVidia a do skora je nije imao, što je bio selling point za GeForce. Mada... Ko da ih je neko i kupovao radi toga a ne mininga.
Radi, ali koliko vidim, losije nego na 6800xt, makar na 4k.
Nece to Nv rado prihvatiti, nece se odreci DLLS-a, sto moze da ih kosta, i da budem iskren, nadam se da ce AMD da ih spusti na zemlju.
Jos samo Intel da se uozbilji sa grafama, pa da se kolju lepo.
Intel treba podržati sad definitivno, znamo da neće imati ove fensi tech-ove ali barem da u rasterizaciji bude pristojan.
 
Ne secam se kad je bila "zajebana isporuka", ali ja sam uzeo Zotac 3080 u WinWin-u za 120k za rodjendan u novembru, sto je malo predaleko da okarakterisem kao da se dogodilo u proteklih par meseci.
Koji je to kolega "zajebani". Donosi još grafika? Gde ga mogu naći?
 
Prejak mi je komentar za 1080Ti:

giphy.webp
 
Izgleda super , definitivno bolje od dlss 1.0 , samo vise treba da se potrude sa 1080p jer je ovo potrebnije low end karticama nego ovim jacim .
Sada i nvidia mora da se vise potrudi sa dlss implementacijom a kako vidim bice dlss u svim unity i ureal igrama .
Samo ce biti bezveze ako nvidia gura novac i natera developere da izbegavaju fidelityfx , a verovatno ce probati .


Odlican video na ovu temu:
 
Poslednja izmena:
ja bih voleo da naprave takvu tehnologiju koja radi sa svim naslovima. to bi bio hit. ali je prakticno nemoguce. barem za sad.
 
ja bih voleo da naprave takvu tehnologiju koja radi sa svim naslovima. to bi bio hit. ali je prakticno nemoguce. barem za sad.
Pa kako su objasnili ovo od amd-a moze da radi sa svim naslovima plus brzo i lako moze da se ubaci , problem je novac koji ima nvidija i to sto je vec ugurala dlss u dosta igara.
Plus kada izadje dlss 2.2 poredice ga direktno sa fidelityfx i marketing ce uciniti svoje kada ih budu poredili.
Mozda bude bolja situacija kada izadje rdna 3.
 
koliko sam shvatio "moglo bi da radi sa svim naslovima". u principu developeri igara bi trebali da implementiraju ili izbace patch kojim podrzavaju ovo. ili jednostavno radi? mozes da ga ukljucis na bilo kojoj igri, drajverska stvar?
 
Izgleda super , definitivno bolje od dlss 1.0 , samo vise treba da se potrude sa 1080p jer je ovo potrebnije low end karticama nego ovim jacim .
Sada i nvidia mora da se vise potrudi sa dlss implementacijom a kako vidim bice dlss u svim unity i ureal igrama .
Samo ce biti bezveze ako nvidia gura novac i natera developere da izbegavaju fidelityfx , a verovatno ce probati .


Odlican video na ovu temu:

Vidi, ako ovi iz Nvidia tako urade onda im je i deveti krug pakla malo, jer em su digli cene GPU, em ih nema dovoljno, pa je licimurno da korisnicima starijih generacija njihovih GPU onemoguće produžetak upotrebnog veka kartice.
Ako tako urade, ja lično, a verujem i mnogi, ću sledeći GPU kupiti od AMD, ova NV g.vna precrtati.

Pored toga ako FSR bude open source neće tu developeri moći (a verujem ni hteti) da osmisle nikakvu 100% zaštitu od primene FSR...
 
poredice ga direktno sa fidelityfx i marketing ce uciniti svoje kada ih budu poredili.

Samo ispravka da ne bude zabune oko pojmova...
FidelityFX je skup alata i efekata (Contrast Adaptive Sharpening, Variable Rate Shading, Stochastic Screen Space Reflections,...), medju kojima je i Super Resolution (FidelityFX Super Resolution, odnosno FSR).


Pored toga ako FSR bude open source

Ne brini, bice dostupno za par nedelja: https://gpuopen.com/fidelityfx-superresolution/

The source code for FidelityFX Super Resolution 1.0 will be coming to GPUOpen in mid July
 
^ Super...

Nego iz teksta nisam siguran da li sam dobro skontao da je pored osnovnog programa potreban i poseban pach za svaku igru ponaosob da bi FSR funkcionisao?

Ako je tako AMD program razvija samostalno, a patch za implementaciju FSR samo uz podršku i dozvolu developera igre (što može biti problem ako Nvidia "uceni" developere).

Mada ja lično ne vidim zašto bi developeri pristajali na ucenu i zašto bi zatezali sa patchom, kad potencijalnim izbacivanjem patch-a proširuju krug ljudi koji će moći igrati i zbog toga i potencijalno kupiti njihovu igru jer je mogućnost upotrebe FSR baš taj jezičak na vagi da li igru možeš igrati uz prihvatljiv FPS ili ne.

Uglavnom vrlo mi se sviđa cela ova ideja i držim palčeve da profunkcioniše...
 
Mada ja lično ne vidim zašto bi developeri pristajali na ucenu i zašto bi zatezali sa patchom,
Zasto su svi pristali na Epic store ?, epic i developer se dogovore koliko developer misli/hoce/nada se da ce prodati, i onda epic unapred plati developeru pre nego sto izadje da se prodaje igra tu diznilend sumu :), i developer ne mora da brine ni o cemu osim o razvoju igre.

Naravno nije identicno sa Nvidi-om, vise je saradnja, pomoc, rani pristup tehnologijama, klasicni dogovori, procesi, ali spomenuh cisto eto kao metaforu.
 
^ Super...

Nego iz teksta nisam siguran da li sam dobro skontao da je pored osnovnog programa potreban i poseban pach za svaku igru ponaosob da bi FSR funkcionisao?

Ako je tako AMD program razvija samostalno, a patch za implementaciju FSR samo uz podršku i dozvolu developera igre (što može biti problem ako Nvidia "uceni" developere).

Mada ja lično ne vidim zašto bi developeri pristajali na ucenu i zašto bi zatezali sa patchom, kad potencijalnim izbacivanjem patch-a proširuju krug ljudi koji će moći igrati i zbog toga i potencijalno kupiti njihovu igru jer je mogućnost upotrebe FSR baš taj jezičak na vagi da li igru možeš igrati uz prihvatljiv FPS ili ne.

Uglavnom vrlo mi se sviđa cela ova ideja i držim palčeve da profunkcioniše...

Ko zna, videcemo...

Ali sve nesto mislim da ce ovo moci lako da funkcionise i eksterno, kao npr. Reshade.
 
externo ne valja za online igre, da te flaguju da si cheater jer modifikujes sadrzaj foldera...
 
Zasto su svi pristali na Epic store ?, epic i developer se dogovore koliko developer misli/hoce/nada se da ce prodati, i onda epic unapred plati developeru pre nego sto izadje da se prodaje igra tu diznilend sumu :), i developer ne mora da brine ni o cemu osim o razvoju igre.

Naravno nije identicno sa Nvidi-om, vise je saradnja, pomoc, rani pristup tehnologijama, klasicni dogovori, procesi, ali spomenuh cisto eto kao metaforu.
Baš tako. Da se AMD tako trudio (bez obzira na pare) bilo bi malo drugačije...ali imali su menadžment za pod čekić.
Ljudi mogu da pljuju NVidiu koliko hoće ali igrali su i igraju pametno i rade ono što bi svaka kompanija sa zrnom soli u glavi radila...i isplati im se. To što AMD nije mogao/umeo, nije njihov problem...
Mene kao "krajnjeg korisnika" baš zabole za moral, niti me ko pita za išta...ja ću da kupim ono šta mogu i šta mi najviše odgovara u datom trenutku, bez obzira čije ime je na nalepnici.
 
Jeste da nije neka marka, još manje vrhunska, na ove cene, ali bar da se prijavim u klub 68. :)
 

Prilozi

  • 01.jpg
    01.jpg
    321.6 KB · Pregleda: 36
  • 03.jpg
    03.jpg
    268.7 KB · Pregleda: 36
  • 04.jpg
    04.jpg
    231.9 KB · Pregleda: 32
Kol'ko repa? :)
 
Mnogo.

Ali uspeo sam da prodam moju godinu i po dana staru 5700Xt za 85.000 dindži. Uzeo laki keš kredit na 12 meseci od 50.000 i to je to.

Ma koliko to glupo zvučalo, u mojoj glavi to je kao da sam je platio 50.000. :)
 
Lepa grafa, doduše meni je Red Devil najbolji model zbog hlađenja. Verujem da bi ga i ti uzeo da su ga imali (po razumnijoj ceni). Svakako, nadam se da će te lepo služiti kao mene moja 😁
 
Ne znam kakva je RD 6800 po pitanju coil whinea ali RD 6700xt iako savrsena tiha karta, coil je ubijao. Ova sad sto imam Msi 6800 gaming trio, apsolutno nema nikakav coil whine
 
Lepa grafa, doduše meni je Red Devil najbolji model zbog hlađenja. Verujem da bi ga i ti uzeo da su ga imali (po razumnijoj ceni). Svakako, nadam se da će te lepo služiti kao mene moja 😁
Jeste Red Devil bolja, ali je gotovo 100€ skuplja kod nas, a ja sam se i za ovo dovoljno izbečio. :) Imao sam neke finte da sa 3070 TI prođem jeftinije, nekih 100€ manje bez garancije, na kupujem-prodajem su polovne grafike skuplje nego nove kod ovdašnjih trgovaca, ali, kao što sam napisao, imam taj neki svoj "ritam" da svake godine pljucnem neki kredit od jedno 50-ak hiljada koji me ne opterećuje puno, tako da mi se ovo uklopilo fino u to. I nadam se da neću zažaliti.

@Kesa - Srećom, suviše sam mator i ne dovoljno "slušan" da bih mogao da čujem "coil whine". :)
 
Jeste da nije neka marka, još manje vrhunska, na ove cene, ali bar da se prijavim u klub 68. :)
Odlicna je to karta, hladjenje je odlicno, u rangu skupljih karti. Jedina razlika je sto nema rgb i sto nije ''lepa'' kao Red Devil primera radi, ali nebitno, ne kupuje se da se gleda, nego da se koristi.
Realno si i prosao, jer da nije ovog sranja, isto toliko bi morao da doplatis za 6800, tako da nisi na gubitku jer si imao 5700xt.
Juce sam kumu ugrabio 3070 TUF za 830e, a imao Pulse 5700, koji je prodao za 650e.
On je prosao jos bolje, po mom misljenju.

@Labello
Tesko da AMD karte dodju na msrp pre kraja Q1 2022. godine, jer i dalje kopaju ETH 60mhs, dok su sve nove Nv LTH, i kopaju upola manje nego ranije, a dummy na njima ne radi, niti moze drajver da se sredi.
Nv karte sa druge strane ce do kraja godine da dodju na 15-20% od msrp-a, mozda cak i ranije.
 
Pa gde sad kad krecu da padaju grafe, uskoro ce po MSRP cenama, polovne ce ici kao alva. :D
Istina. mogao sam da sačekam jedno par meseci da, na primer, cene 6800 padnu, recimo krajnje optimistično (tačnije nemoguće), na 70.000, a u tom slučaju bih moju 5700XT mogao da utrapim za 20.000 maksimalno i opet bih isto doplatio. A ako si mislio da bez grafičke čekam tih par meseci da cene padnu Bogapitajkoliko bez igranja novijih igara?? To, meni lično, ne vredi te uštede. :) ;)

@PlotTvist - Mogao je ortak da mi uzme u Nemačkoj 3070Ti za 840€ i da "podmažem" čoveka koji će je preneti ovde, ali je to bilo previše petljanja i nesigurnosti za mene. Ovako sam uzeo grafiku koja me finansijski ne opterećuje i ja sam zadovoljan. Još samo da je ugradim i probam, jer su mi je jutros dostavili na poslu... :)
 
Arthur, cestitam na kupovini, da te lepo i dugo sluzi! U stvari da te kratko sluzi i da je ubrzo promenis za bolju, ali ne zato sto moras vec zato sto zelis :D

ne znam sto si pesimista, powercolor graficke su odlicne, pa ja sam namerno kupio bas nju! samo je moja red dragon, ali koliko vidim kuler je isti a to je jedino vazno.

takodje sam hteo da dodam, da posto si skocio sa 5700xt, ta doplata je tu i tamo korektna. da li prodao tvoju staru za 20k i dodao 50k ili kao sto si uradio prodao za 85k i dodao 50k tebi u principu nije bitno, tako da si super prosao. svako se snaso na ovaj ili onaj nacin, to sam samo ja izgleda lud dao 1000 evra zivih para za glupu graficku 🤦‍♂️ no dobro takvo vreme :LOL:
 
135k za basic 6800 non-xt model i potom ponovo uzimanje kredita kao i za prethodnu karticu, definitivno nije dobra kupovina. da se ne lazemo.
Realno za taj novac bolje da se strpio jos malo i gledao ka 3080 vanila modelu (ili neki drugi primerak "preko ortaka iz Nemacke") i da gura na toj konfiguraciji dok moze, uz neki down the road CPU upgrade na 5600x/5800x kada padnu cene...
Ali opet clan ima odredjene bubice i ne vredi sa njim ulaziti u bilo kakvu logicnu diskusiju... Ne razumem ljude koji ga loze i cestitaju mu...
 
Poslednja izmena:
135k za basic 6800 non-xt model i potom ponovo uzimanje kredita kao i za prethodnu karticu, definitivno nije dobra kupovina. da se ne lazemo.
Realno za taj novac bolje da se strpio jos malo i gledao ka 3080 vanila model (ili neki drugi primerak "preko ortaka iz Nemacke") i da gura na toj konfiguraciji dok moze, uz neki down the road CPU upgrade na 5600x/5800x kada padnu cene...
Ali opet clan ima odredjene bubice i ne vredi sa njim ulaziti u bilo kakvu logicnu diskusiju...
Cene su takve kod nas, pa i kod komsija.
Da nije ovakvo stanje, opet bi ga cekala ista doplata, od nekih 50000 dinara.
250e za svoju polovnu kartu( nov Red Dragon 5700xt bio 350e kod komsija), plus sto bi morao da doplati opet do nekih 650e, jer je takvo stanje ovde, nije to Nemacka.
Samo je postojao 1 trenutak kada bi prosao bolje, a to je kada su cene polovnih 5700xt bile 1100-1200e, pa da kupi nesto polovno od 200-300e, ostalo u dzep, pa onda da kupi recimo sad.
Za mesec dana, njegova polovna 5700xt ce biti 550-600e u najboljem slucaju, a cena 6800 nece spasti 150e, u to budi siguran, jedino Nv moze da ima toliki mesecni pad zbog LHR-a.
Druga je prica da je uzeo juce TUF 3070 za 830e, svoju prodao 700e, pa dobio 40% vise za 130e. Tu bi vec prosao najbolje, jer bi ga u principu nova 3070 pri normalnom stanju stvari kostala 380e, sto nema nigde.
Mog kuma je realno 3070 TUF kostala oko 450e, a tu cenu nove neces videti za godinu dana, ako je i uopste vidis.

3080 pored 6800xt? To samo fanboy moze da kupi.
Za iste pare koje bi dao za najgoru 3080, mogao bi da uzme 6800xt Red Devil. Pre neki dan je imao Red Devil za 1250e nov, a 3080 nemas ispod 1400e, i to Gigabyte Eagle, dno klasa 3080.
 
Poslednja izmena:
Ako kolega misli da vredi te pare koje je dao, onda vredi. Da su cene normalne, opet bi morao manje-više da doda istu cifru za istu grafičku. Što se tiče čekanja da se kupi nešto jeftinije, pa u industriji uvek ima nešto novije tik iza ćoška. PC gaming je veoma skup hobi, svako od nas voli da ima latest and greatest :)
 
135k za basic 6800 non-xt model i potom ponovo uzimanje kredita kao i za prethodnu karticu, definitivno nije dobra kupovina. da se ne lazemo.
Realno za taj novac bolje da se strpio jos malo i gledao ka 3080 vanila modelu (ili neki drugi primerak "preko ortaka iz Nemacke") i da gura na toj konfiguraciji dok moze, uz neki down the road CPU upgrade na 5600x/5800x kada padnu cene...
Ali opet clan ima odredjene bubice i ne vredi sa njim ulaziti u bilo kakvu logicnu diskusiju... Ne razumem ljude koji ga loze i cestitaju mu...
dobro ti si prosao najbolje od svih, tu nema sta. posrecilo ti se, a i zivis u zemlji gde je to moguce. sve i da je normalna situacija u srbiji ne bi mogao da kupi za te pare. u principu njegova doplata je otprilike realna, a ja mu cestitam jer svakako mi je drago kad neko nesto kupi, to je jako lep momenat, ne treba da mu se mraci. takodje, istina je to sto si napisao, 135k za non xt model je daleko od dobre kupovine, ali ti to posmatras tako, ne uzimas u obzir da iako je platio nenormalnu cenu, i svoju karticu je prodao po nenormalnoj ceni, tako da mu dodje na isto (skoro).

3080 pored 6800xt? To samo fanboy moze da kupi.
Za iste pare koje bi dao za najgoru 3080, mogao bi da uzme 6800xt Red Devil. Pre neki dan je imao Red Devil za 1250e nov, a 3080 nemas ispod 1400e, i to Gigabyte Eagle, dno klasa 3080.
non xt, 6800 klot je u pitanju. 3080 je ipak bolja karta od 6800 klot.
 
@Skankhunt42
Yojinbo je rekao da saceka 3080, isto tako sam rekao sto 3080 pored 6800xt.
Nisam znao da je 3080 bolja karta od 6800, mislio sam da je 3080 u rangu rx580. xD

Kada udjes u poredjenja sa 3080 kartom, samo 6800xt/6900xt mozes da poredis sa njom.
Isto kada kazes 6800 non xt, jedino opet mozes da poredis sa 3080, jer je sigurno % jeftinija od 3080 koliko je i gora, a 3070ti je dres karta, 3070 ipak oko 20% slabija, ali zato preko 20% jeftinija.
Isto tako, 3070 mozes da poredis sa 6700xt, i definitivno preporucis kao bolju kupovinu.
 
Poslednja izmena:
Nazad
Vrh Dno