Šta je novo?

AMD Radeon RX 6000 Thread

Jel ins. Neko novi drajver za 6800xt?meni je drasticno opala temperatura u proseku za 9 stepeni prosto ne verujem da gazim CP sada na ultra sa 51-53c :)
 
Ja sam ga probao, ali mininga radi jer igre ne igram zbog posla. Davao mi je neke greške pa sam se vratio na poslednji stabilan pre njega 🤠
 
 
meni je clock memorije stalno na 2000 mhz... obicna 6800 ne xt je u pitanju... nesto sam citao na netu da ima veze sa refresh rate-om od monitora, stvarno trulo... ne znam hoce li se to resiti ili sam stalno osudjen da mi memorija bude na max clock-u? jel se desava jos nekom?

gledam vas sto ste uzeli xt i sve se nesto mislim da li je bilo bolje da sam i ja uzeo xt za 200 evra vise... ali sta je tu je, ovo je vec uzeto, i trenutno mi ne treba jaca kartica, igram samo wow
 
I meni se to isto desava na obicnoj 6800, kad dignem refresh rate iznad 60Hz memorija skoci na 2000MHz, driver version 21.2.3
 
ima i kod nvidi-e toga tako da opusteno. generalno je problem koji se provlaci godinama...
 
ne smeta mi preterano. probao sam ray tracing u wow-u, i ja ne vidim razliku, barem ne lako. moram da se zagledam... e pa koji ce mi djavo ako moram da stanem i da gledam da bih uocio nesto. tako da od toga sam digao ruke, posebno zato sto sam naisao na bug gde mi senke trepere kad je rt ukljucen, a sve je normalno kad je iskljucen. kapiram da treba jos da rade na tome i ovi sto prave igre i ovi sto prave kartice...

u svakom slucaju ja moju drzim na 2100mhz undervolt na 970mV (mada pise da trosi 930, ali ako zadam 930, onda kresuje, cudno). tako podesena trosi 150w (mada kazu da ocitavanje iz drivera nije tacno i da se na tu cifru dodaje jos 50w), vent na napajanju se ne pali, malo se greje, ne cuje se, svi srecni svi zadovoljni. s obzirom da sam je strpao u kuciste zapremine 11 litara, ovo je bombona.
 
Da se upisem i ja, posto je stigao i 2. "potvrdni" mail od AMD-a...

n1.jpg

666.77e sa uracunatim porezom i shippingom u EU, direktno od AMD-ovog EU sajta sinoc.
Deo dropa (restocka) koji je bio planiran za ranije ali je pao sinoc u 21:00, u 21:05 je vec sve planulo od grafickih...
Ja sa uplatom/checkout-om na PPalu prosao u 21:02:02 :)

Ostaje jos samo 5900x da nabavim i konfiguracija je gotova...

Pozitivno je sto su nesto menjali u sistemu oko procedure narudzbine (ili restock notifikacije) tako da je moguce i obicnim smrtnicima da ugrabe karticu, jer ocigledno usporavaju bot skripte koje koriste majneri i skalperi.
Tako da tehnicki "ima" GPU-a po msrp ceni, ali je kontigent koji isporucuju za celu EU mizeran na nedeljom/mesecnom nivou...
 
Poslednja izmena:
ala ti se posrecilo :) cestitam!

inace, igra armored warfare koja mi je na gtx980ti radila sa 60 fps locked, ma nikad nije stucnula, na 6800 non xt jedva da pregura 40 fps, obicno sedi na oko 30. really??!
 
ala ti se posrecilo :) cestitam!

inace, igra armored warfare koja mi je na gtx980ti radila sa 60 fps locked, ma nikad nije stucnula, na 6800 non xt jedva da pregura 40 fps, obicno sedi na oko 30. really??!
Gledao sam bas neke testove koje su radili sa RDNA 2 karticama i starim igrama , primetan je veliki pad fps u starijim naslovima.

 
ovo je crysis 2 engine... majkemi tragicno :D dve igre igram u zivotu i od te dve sad jednu vise ne mogu :D
 
Crap... Zar nije bilo price da nVidia losije radi sa dx9 naslovima (pre 2010) pa i nekim dx11 zbog novije arhitekture a da je sa rdna2 uglavnom sve ok jer je slicna rdna1?
 
ja stvarno ne znam da li je problem do mog kompa. pored ove armored warfare igre igram jos jedino world of warcraft (obe u 1440p na max) i on je 75 fps locked. sa 980ti su obe bile 60 fps locked, nisam ni pokusavao u 75 da ih igram jer je monitor freesync, i osetio bih pad fps-a ispod 75, tako da sam se zadovoljio sa 60.

sad sav srecan uzmem amd karticu da koristim freesync, kad ono - fps = 30 :D hahahahaha
 
Ne mogu da nadjem sajt na kome sam citao da amd kartice imaju problem sa starim naslovima , neki insider iz amd je odgovorio da su u pitanju drajveri ali kako su stare igre u pitanju nemaju planove da sredjuju to.
 
Došlo vreme da se zbog grafičkih kartica raduješ nekim vestima iz svetske ekonomije. :)
 
Bice ok za nekoliko meseci (tipa do nove godine, februara) za graficke ako se nesto drasticno ne promeni, i ako ETH opet ne odloze prelazak na proof of stake, ali uskoro nece moci da se kupe 3TB+ hardovi, i non-qlc SSD-ovi, zbog novog kripto novcica koji se kopa praznim prostorom na diskovima, u kini skocile cene ssd-ova i hdd-ove od 30-90 evra vec, zbog nestasica.
 
nemoj da mi dajes ideje sad :D

inace, buraz mi kaze da je moguce da kartica uopste ne ide u najveci p state, i da zato ima tako mali fps u ovoj igri. resenje bi u tom slucaju bilo da se pokrene neki program koji je ne opterecuje, ali je natera da ode u najveci p state... interesantno, probacu ovih dana kad stignem... za vikend sam samo usao u igru, video da imam 40fps, iznervirao se i izasao :D nisam ni proveravao zauzeca, klokove, itd....

ovi tekstovi i testovi o tome da 6000 serija ima losije performanse u starijim naslovima kazu da je gubitak oko 20% ne 300% :D
 
Radi losije nazalost sa starijim (manje popularnim) naslovima pre 2015/2016. ali je do drajverske optimizacije, barem sam tako naleteo na opise u testovima...
Sto ostaje na AMD-u tj Radeonovom timu i zelji/motivaciji da ispeglaju...

Pitanje je kako stoji situacija sa naslovima pre 2012, koji nisu remasteri, jer prakticno nema opisa.
Tu je navodno nV u prednosti zbog veceg broja igara koje su radjenje/optimizovane za nV CUDA...
 
nemoj da mi dajes ideje sad :D

inace, buraz mi kaze da je moguce da kartica uopste ne ide u najveci p state, i da zato ima tako mali fps u ovoj igri. resenje bi u tom slucaju bilo da se pokrene neki program koji je ne opterecuje, ali je natera da ode u najveci p state... interesantno, probacu ovih dana kad stignem... za vikend sam samo usao u igru, video da imam 40fps, iznervirao se i izasao :D nisam ni proveravao zauzeca, klokove, itd....

ovi tekstovi i testovi o tome da 6000 serija ima losije performanse u starijim naslovima kazu da je gubitak oko 20% ne 300% :D
Ma naisao sam na neki artikl koji je pisao o dx9 i dx10 igrama i da su imali veliki gubitak kao ti. Ubio sam se trazeci ali nisam uspeo. Mozda su to u medjuvremenu resili pa zato ne uspevam da nadjem taj sajt. Cak i da nisu resili i da ti kartica ne odgovara vrlo lako mozes da je prodas tako da nemas frke.
 
steta :/

ali mi se sad ne menja kartica, mogao bih da uzmem neku 3070 jedino, a ona mi sr ne svidja toliko... uglavnom, videcu, prvo da utvrdim da li ona dostize 2ghz uopste u toj igri, ili spava :)
 
steta :/

ali mi se sad ne menja kartica, mogao bih da uzmem neku 3070 jedino, a ona mi sr ne svidja toliko... uglavnom, videcu, prvo da utvrdim da li ona dostize 2ghz uopste u toj igri, ili spava :)
Kakva situacija, u sustini vecina novijih igara ce imati dlss i tu je bolji izbor 3070 ali ti bi da igras starije igre, amd ima bolji raw performanse i trebalo bi da je karta za tebe ali radi lose u nekim starim naslovima, bezveze situacija. Javi kada proveris kartu cisto da znamo da li ima neki fix.
 
da, bas to sam hteo da kazem :D po svemu sto sam video 6800 ima bolji raw performance od 3070, i trebalo bi da je solidna 1440p 75fps kartica (takav monitor imam) za starije igre bez rt. i sad ispade - da nije :D

kad budem imao vremena pogledacu pa cu da javim ovde sta sam uradio
 
da, bas to sam hteo da kazem :D po svemu sto sam video 6800 ima bolji raw performance od 3070, i trebalo bi da je solidna 1440p 75fps kartica (takav monitor imam) za starije igre bez rt. i sad ispade - da nije :D

kad budem imao vremena pogledacu pa cu da javim ovde sta sam uradio
Probaj kako sljaka sa par starijih naslova pre 2015 i 2012 recimo, ako si u mogucnosti i baci utiske ovde.
I mene iskreno zanima jer bih da prodrljam kroz backlog i obrnem jos jednom neke starije naslove bas u 1440p 144hz...
 
igra mi se prvi novi tomb raider, to cu da probam sigurno. ali stvarno nemam vremena trenutno, ko zna kad cu da ga instaliram. tebi uskoro stize tvoja :D probaces pre mene vrv...
 
Ma naisao sam na neki artikl koji je pisao o dx9 i dx10 igrama i da su imali veliki gubitak kao ti. Ubio sam se trazeci ali nisam uspeo. Mozda su to u medjuvremenu resili pa zato ne uspevam da nadjem taj sajt. Cak i da nisu resili i da ti kartica ne odgovara vrlo lako mozes da je prodas tako da nemas frke.



 
znaci nisam jedini sa tom mukom :D developeri igara nece da rese to, jer ih ne zanima, to su stare igre, a i amd nece da resi jer su - pa stare igre :D bas me zanima da li bi moglo da se resi pomocu onog trika da nateras karticu u najveci p state nekim drugim programom, pa onda da pokrenes igru...
 
znaci nisam jedini sa tom mukom :D developeri igara nece da rese to, jer ih ne zanima, to su stare igre, a i amd nece da resi jer su - pa stare igre :D bas me zanima da li bi moglo da se resi pomocu onog trika da nateras karticu u najveci p state nekim drugim programom, pa onda da pokrenes igru...
Pa citaj malo. DXVK deluje kao resenje, ali i dalje nije skroz zrelo.
 
citam, ali taj dxvk meni nije resenje jer koliko vidim ubacuje se u folder igre, a to ako uradim popicu insta ban, jer ovi pajseri proveravaju sadrzaj foldera pre svakog pokretanja, zbog cheat-ovanja...
 
Nazad
Vrh Dno