Šta je novo?

AMD Radeon RX 6000 Thread

Zasto bi skidao shroud sa kartice? Na Nitro+ karticama se ventilatori skidaju, moze to lepo da se ocisti nez rasklapanja, a i ventilatori su toliko dobri da nakon 5 godina rada Nitro+ 470 vrlo malo prasine je u kartici i temperature su odlicne. Skoro sam skidao ventilatore da bih je cistio.

Ja koliko znam Sapphire je najveci i najstariji AMD-ov partner, a i rudari su uvek cenili Nitro+ kao dugovecnu karticu 😁
 
Mislim da on misli na specifican use scenario gde mu je GPU na jednocifrenom %, a memorija na 100% opterecenja, pa mu smeta sto je razdvojen hladnjak za GPU od hladnjaka za VRM+mem.
Greje mu se memorija i VRM, hladnjak za njih je okruzen shroudom, a ventilatore aktivira GPU temp koja je preniska za aktivno hladjenje, pa nema airflow oko VRM i memorije. Zato pokusava da uradi deshroud, da napravi protok.

A zasto prosto ne podesis neki mali % na ventilatoru cisto da pirka a ne pravi galamu umesto zero-fan, a ostatak aktivne krive ostavis kako jeste? Malo mi je radikalno da se raskupusava kartica za nesto sto moze za 5 sekundi da se klikne (tj na ranijim je moglo, vrv moze i sad)?
 
kako zasto? pa tisina i temperature? ja sam to oduvek radio na svim karticama, izgubim garanciju, ali sta sad.

na svim karticama se shroud skida, samo je na nekima lakse a na nekima teze. na nekima heatsink skroz ravan odozgo i lako stavis svoje custom hladjenje, na nekima nije, itd...

vidis kakav je na safirki:

edit: ostoja je objasnio. samo ja ne radim de shroud zbog toga, vec zbog sveukupnog dobitka na tisini i temperaturama.

na stock safirkama rucno podesavam vent, da, bas tako.
 

Prilozi

  • Screenshot_20220413-122532~2.jpg
    Screenshot_20220413-122532~2.jpg
    178.4 KB · Pregleda: 61
ovo za odvojeni vs zajednicki kuler je tacno, ali ja licno ne volim iz ta dva razloga, kartica kuva memoriju ako je na stock, a deshroud je jednostavno tezi. ko hoce da je slusa kako vristi stock nije lose resenje,
Aha, ok, ti mislis kad ima razdvojeni hladnjak, ako previse vire neki delovi VRM/Memory heatsink-a kod nekih grafickih nije ravno, pa ne mogu lagano da se navezu 120mm ventilatori. Mada koliko vidim za 6800XT nije toliki problem, nisam nasao 6800 doduse (deshroud 6800 xt na slici ispod)
Zasto bi skidao shroud sa kartice?
Tisina pri opterecenju, i ujednaceno hladnjenje VRM + GPU u situaciji gde je je odvojeno hladnjenje.
A zasto prosto ne podesis neki mali % na ventilatoru cisto da pirka a ne pravi galamu umesto zero-fan, a ostatak aktivne krive ostavis kako jeste?
To je jedna od opcija isto, ali 92x25mm, 120x25mm se jednostavno ne-nadmasivi sto se tice tisine (Osim jedino za Nvidia 3090/3090Ti Founders Edition i EVGA 3080 Ti/3090/3090Ti imaju ventilatore koji su vece debljine/dubine, i blizu 120mm sirine(kod Founders Edition). Kod njih je stock fiksno podeseno blize diskretnim ventilatorima. Mada kod jos po kojih bi verovatno bilo ok (ne dovoljno tiho kao prag sobe, ali solidno).

Doduse neke najnovije 3-4 slot su vec blizu/imaju bas specificno napravljeno hladjenje/shroud, zato ce Hladnjak dizajniran zalako zamenljive 120x25mm ventilatore kao na Asus Noctua 2070 biti jos bolji, jos vise cool, na novim grafickama (Noctua je potvrdila da se saradnja nastavlja sa novim 4000/7000/Battlemage serijama grafickih.
7fhmw2ud7mf61.jpg

kako zasto? pa tisina i temperature? ja sam to oduvek radio na svim karticama, izgubim garanciju, ali sta sad.
Na Zotac kartama se ne gubi garancija, takodje na dosta karata (barem ne najskupljih) moze da se skine shroud bez skidanja srafova. Ja sam recimo de-shroud-ovao Asus Dual 580 4GB i nije bilo potrebe skidati srafove, samo je moglo uz 2 para finijih klesta(ili 2-3 srafcigera) da se pomeri plastika i nije bila narusena garancija (nije bilo nikakve naznake da je dirano, kad sam vratio shroud, jer nisam pipnuo ni jedan sraf, a bio sam pazljiv sa klestima da se ne osteti plastika, i sa header-om za vent na grafickoj, da se ni on ne osteti). Zotac reprezentativci su objasnili isto na sta treba obratiti paznju, kako skidati bez diranja srafova, da se zameni da ostane garancija, samo sam ispratio sta su oni rekli (a i drugi ljudi) xD Specificno da kad se vade konektori za stock ventilatore da se radi sa tankim srafcigerima i polako izgurava, jel ima latch koji onemogucava da se prstima ili klestima izvuce konektor (cak iako se uhvati za konektor, a ne zice).

Takodje ljudi koriste one plasticne delove za otvaranje telefona da budu 100% sigurni da nema nigde ogrebotina na plastici, da ni mikroskop pri eventualnoj RMA proceduri ne moze da detektuje da je ista dirano. Ali to je malo nezgodno, jel oblik vecine tih za telefone, ne moze lepo da se ugura kod nekih grafickih, pa je potrebno 3d stampati specifican plasticni alat za to (ili naci set alata preko na taobao/jd/aliexpress).

I drugi osim Zotac-a znam da sam citao da imaju dizajnirane karte da moze bez narusavanja garancije da se skine plastika radi de-shroud-a, ili lakseg menjanja stock ventilatora.
 
Poslednja izmena:
svaka cast kako si proucio tematiku. definitivno na svakoj kartici moze da se radi de shroud, samo uz manje ili vece zezanje. na nekim samo skines shroud, to jest plastiku i ventove, na nekima moras da skidas ceo hladnjak, pa vracas i tad gubis garanciju. kod nitro-a je to vece cimanje, ali nije toliko strasno, nego eto naveo sam zasto vise volim powercolor. batica sa slike je usrafio noktue u kuciste, pa je lakse, ali je svakako izvodljivo.
 
Ako hoces dobre temperature i tisinu na karticama, undervoltuj karticu i podesi krivu ventilatora kako ti odgovara. Nitro+ kartice nisu bucne po default-u, imao sam i MSI 5700 XT Gaming X koja je na 1440p 144Hz bila tiha takodje.

Doduse, meni PC stoji gde mu je mesto, na podu. Da mi stoji pored glave, mozda bih drugacije razmisljao 😁
 
naravno, pa svi to radimo. meni je kartica uvek undervoltovana, to jest dajem joj minimalnu voltazu za odredjeni klok, tek toliko da je stabilna. to da li su nitro kartice bucne ili nisu je subjektivan osecaj. ja bih rekao da su stock tise od powercolora koji ja imam, ali opet govorimo o nivoima buke, ne o kompletnom odsustvu. vidis, jedan normalan 12cm vent ce na mnogo manjem broju obrtaja da ima mnogo veci protok vazduha nego slim devetke koje su stock na grafickama obicno. to je cinjenica. u principu moja kartica u load-u je hladjena 12cm ventovima na 600-800 rpm koje ne cujes ni kad nabijes glavu u kuciste. procesor isto tako, 600 rpm, napajanje je pasivno. to je kompjuter koji se ne cuje, to nije tih kompjuter. razlika je. pritom su temperature odlicne, nije da se komponente kuvaju (ispod 70, hotspot ispod 85)

ja kompjuter drzim na stolu u kutiji za cipele, i to je razlika. drugacije je kad imas bure za naftu ispod stola, nit brines za vazduh, nit za buku
 
6900XT ispod 1000e.
 
Alternate i Mindfactory, samo treba pratiti.
 
Mindfactory cene se i nalaze na Geizhals, ali za Alternate ne znam, nisam obraćao pažnju. Evo upravo danas videh da su 6800 (ne XT) na oko 850€ a 3070TI na 750€. I dalje je to fino preko MSRP-a, ali više nije sumanuto kao do skoro...
 
I Alternate je izlistan na Geizhalsu...
 
Samo jedna napomena. Ima najave o povlačenju 6600, 6800 i 6900 serije da bi se napravilo mesta za 6650, 6750 i 6950. Znajući šta je nVidija uradila, preporučena maloprodajna cena sigurno ima da skoči. AMD je alav postao, pa sam gotovo siguran da ide sve minimum 50 eura više u odnosu na prethodnu 6000 seriju. Osim ako Intel nešto dodatno ne ubaci u priču, pa bude bejala (ali verovatno neće).
 
Idioti. Menjaju postojeće karte kojima ništa ne fali (6800) inferiornima, uz istu ili veću cenu...

Neverovatno je kako uvek naprave korak napred i onda redovno uspeju da ga ponište nečim, kao da imaju alergiju na uspeh. Ne sećam se da su nekad napravili nešto dobro a da nisu posle bacili neku mrlju na to...bili i ostali skrnava kompanija...
 
Idioti. Menjaju postojeće karte kojima ništa ne fali (6800) inferiornima, uz istu ili veću cenu...

Neverovatno je kako uvek naprave korak napred i onda redovno uspeju da ga ponište nečim, kao da imaju alergiju na uspeh. Ne sećam se da su nekad napravili nešto dobro a da nisu posle bacili neku mrlju na to...bili i ostali skrnava kompanija...
Konkuriši za CEO AMD-a... Izgleda da ti znaš nešto što oni ne znaju...
 
Niko vas ne bije po usima da uzmete najnoviji produkt na samom launch-u, koji uz to vise sluzi za patkometriju procenta u igrama koji se i ne primecuju u prakticnom scenariju... Osim kada upalite sintetiku "da ga merite"...
Uz to 5900x za cirka 410e (trenutno u EU) je svakako bolja kupovina... Ne vidim problem sa istim sada i narednih 2 generacija dok te platforme ne sazre... Ah da, nije "latest & greatest", vec je samo "od prosle godine"....

Meni je iskreno simpaticno (da ne kazem smesno) to sto jurodivi radi jer nikad nije toliko pljuvao po vestima i potezima Intela, iako im uopste ne cveta cvece a pritom i dalje sisaju svoje kupce. Ali svaku vest o AMD-u komentarise i zapljucne... Uz to je jedva cekao da se prebaci na Intel dok je koristio AMD, jer nije mogao vise da konstantno podesava sistem - njegove reci

Ocigledno je da i dalje AMD ima stigmu inferiornije kompanije od koje se ocekuje da prodaje svoje produkte po bagatelnim cenama u odnosu na konkurenciju, iako imaju produkte koji po performansama pariraju Intelu i AMD-u. Pritom im je konkurencija prevashodno specijalizovana samo na GPU odnosno CPU proizvodnju i znatno vece su kompanije sa mnogo vecim resursima.
Naravno da u takvoj situaciji AMD resursi ne dozvoljavaju potpuno ispeglanu podrsku po pitanju drajvera na launchu ali se vremenom sredi i situacija generalno nije toliko kriticna kao sto je bila na pocetku AM4 platforme, niti je raspad i konastantna potreba za tweakovanjem kao sto to neki ovde pricaju. A to uglavnom dolazi od dugogodisnjih Intel i nV korisnika.
5900x+X570 (MSI Unify, koga cesto pljuju) i 6000 serija su plug & play, naravno uz normalno updejtovanje drajvera i BIOS-a - moje iskustvo, pritom nisam neki "entuzijasta" kakvih imamo na forumu. Za godinu dana samo jedan BSOD sam imao i to mojom krivicom zbog zezanja sa CO i undervoltovanjem.

Sa trenutnim stanjem je nerealno ocekivati neke normalne cene i opet se zaboravlja da su to korporacije koje nisu na "buddy buddy" odnosu sa svojim kupcima. Uz to se medjusobno i dogovaraju oko "stelovanja" cena, sto smo mogli videti prosle godine na GPU launchu gde nije bilo nekog veceg "potkopavanja", vec je sve lepo segmentisano.
Takodje se zaboravljaju i prakse Intela i nV (koja je tek pokazala svoje pravo lice) i ne pitaju se gde bi sada bili sa cenama i sta bi placali/kupovali od procesora (sa koliko jezgara) da se AMD nije bukvalno podigao iz pepela. Pritom AMD-ova praksa i odnos prema kupcima u proteklih nekoliko godina je daleko fer bio nego sto su Intel i nV to ikada bili, ali opet AMD na svaki kiks docekan na noz...


Na kraju dana meni ni u dzep ni iz dzepa, neka svako kupi sta mu odgovara i sta nudi najbolji perf./$ .... Ali opet toga ne bi bilo da nije konkurencije na trzistu...
 
Poslednja izmena:
Pritom nadovezao bih se još na to da nikada nije ni testirao ništa od novijih stvari, a u sve se vrlo dobro razume. 😂
 
Ja sam posle 12 godina intela prešao na 5900x sa X570 asus Strix gaming E. Sve radi odlično i bez ikakvih problema. U cinebench R23 procesor ne pređe više od 65c sa sobnom temperaturom 24c. U testu svi korovi budu od 4.7ghz do 4.9ghz. To sto jurdivi govori jeste sve pročitano na netu, pre nekako u našoj raspravi sam mu napomenuo da ispada kao fanboy na strani intela.
 
I da se razumemo, ne branim AMD niti smatram da je 5800X3D dobar proizvod uzeci u obzir cenu, vise je showcase produkt sta nas verovatno ocekuje u buducnosti, i nesto kao "poslednji krug u Monci" za AM4 platformu. Generalno i ne smatram da je tih 10-15% skoka u igrama vredno kupovine pored 5900x...
Ali nista sto nije Intel svojevremeno radio dok su imali primat na trzistu a pritom su jos primoravali korisnike da uzimaju i nove ploce sa svakom "novom" generacijom, pardon klokovanom iteracijom...
Ako nista drugo AMD je makar ispunio svoja obecanja i vozio AM4 platformu 3-4 generacije, sto je SF kod Intela i sto se naravno nece ponoviti.
Ali bitno je da se ponavlja mantra "meni su Intel i nV plug&play, ja nikad nisam imao problema sa istim...", dok u stvarnosti se na AMD (i korisnike istih) gleda sa nipodostavanjem.

Takodje osudjujem i cenovnu politiku, ali sta je tu je, mora da se proguta zbog trenutne situacije...Upala im je sekira u med i normalno je da ce kao korporacija iskoristiti priliku.
Ali tu osudjujem i kupce Intela i nV koji su kupovali na prvu "reciklirane" produkte novije generacije, sto Intel i nV produkti do prosle godine i jesu bili kao i celu RTX/DLSS pricu (iako je jos uvek u beta fazi) i doveli do toga da ce sa sledecim generacijama sastavljanje desktop PC-a biti vrlo vrlo skup hobi rezervisan i sto ce se dobar korisnika prebaciti na konzole...

Intel i nV bi realno celu ovu pricu sa nasviranim cenovnim segmentisanjem trzista progurali jos ranije (sto se i da videti), da ih AMD zadnje 3-4 godine (za CPU odnosno 2 za GPU) nije uhvatio bukvalno spustenih gaca.
I opet, ne branim AMD jer ni oni nisu cvecke, ali makar su ponudili neku alternativu koja je cenovno pristupacna.

I za kraj eto neko ce taj 5800x3d za godinu-dve relativno povoljno da nabavi i da zabode na svojoj b550/x570 ploci (ili mozda cak b450/x470), na kojoj je vozio odlican budzet gaming r5 3600 CPU i time dobije poprilican skok u igrama (*uz nov GPU, ako uopste bude mogao da priusti)
 
Mislim da sa 5800x3D cak i ne gadja ljude koji vec imaju 5800 i 5900 pa cak i 5600. Taj procesor vise ima smisla za one koji su cekali da predju sa 3xxx i 2xxx serije .
Odavno su najavili 3d cpu i realno zbog toga nisam ni kupio 5600x , svakako ne nameravam da kipim 5800x3d dok ne padne cena jer je trenutno previse skup.
Onaj ko sada zeli ceo komp treba da saceka nove platforme.
Ne razumem ove koji su do sada pljuvali amd i trazili dlake u jajetu . Tek od skoro imaju razloga za pljuvanje , visoke cene 6xxx serije i paper launch iste, trenutne cene 5xxx cpu serije su isto previsoke.
Ali realno amd je stigao intel sa cpu i nvidiju sa gpu, iako koristim 3070 i prezadovoljan sam istom mogu da kazem da je amd podjednako dobar sa gpu linijom.
 
Moj r5 3600 CPU sa pola snage melje igre, kakvu potrebu imate da menjate sada takav procesor? Naravno spremna je moja b550 na next cpu, ali zaista u skorije vreme nema nikakve potrebe!
 
Naveo sam 5800x3d samo kao primer jer je isto skoro bilo pljuvanje po njemu...
Bilo je ista prica i sa cenama 5000 serije procesora kada su najavljenje, sada su rekao bih korektne. Svejedno taj CPU moze i na 2 generacije staroj ploci da se zabode, kod Intela nismo to videli skoro. Cenovno je tu pozicioniran jer je po sintetici "najbrzi gaming CPU"

Takodje GPU cene su tu gde jesu iz razloga koji su odavno prezvakani kako ovde, tako i na stranim forumima a i od strane YT "recenzenta"...
Verujem da ce ici jos dole, ali je pitanje ko ce kupovati jer cemo verovatno imati druge prioritete uzeci u obzir nadolazecu recesiju.

Ne vidim samo razlog cemu toliko drvlje i kamenje na recikliran proizvod od strane AMD-a, kada je nV to radila redovno ("super" verzije grafickih, pocevsi od 10x0) poslednjih par godina a onda jos krenula da valja pricu i sa RTX/DLSS, koji su jos u beta fazi, kao dodatnim razlogom za povecanje cena... Stoji da nije sjajan proizvod i ne treba braniti, ali opet se nekako to vise doceka na noz u slucaju AMD-a.

Takodje primera radi niko skoro nije u nV temi na forumu kritikovao kada su krenuli da prodaju 12gb verziju 3080-ice, odnosno kada sam pricao jos na launchu da je 3080gb 10gb losa kupovina i jaj*rski potez nV koji ce to da naplati kasnije...
Tada sam bio prijavljivan od kupaca istih, moderacija mi je javno pretila odstranjivanjem sa foruma jer su se isti osecali uvredjenim.
A vecina tih clanova sa 3080 10gb ovde sa foruma je kasnije uzelo 12gb model, uz izgovor "male doplate" i samim tim priznali su da su odmah u startu bili nama...nasankani.
I to su tek dosta posle kupovine krenuli da se pohvale, kada se 1-2 clana javilo da su upecali 12gb kao prvi upgrade posle par godina.
Zbog cega mala doplata ako 3080 10gb moze da vozi u 1440p/4k bez problema a pritom cemu DLSS u tome pomoci?
Dok je AMD u startu izbacio 16gb vram model i GPU koji je u sirovoj rasterizaciji maltene egal sa 3080, uz to jos i hladniji i nije imao problema sa krs VRam-om...

Poenta je da se u AMD temama mnogo vise tolerise nego kod Intel/nV tabora, a vecina kritika (da ne kazem pljuvanja) dolazi od strane fanova/korisnika potonjih cak i kada su prakse AMD mozda i bile bolje, odnosno relativno korektne prema kupcima.
Zaista mi je cudno koliko nas pamcenje sluzi, kao kod zlatnih ribica.

I opet naglasavam, zasto bi AMD kao korporacija koja je "profit-driven" u trenutnoj trzisnoj situaciji i gde je de facto egal sa konkurencijom na GPU/CPU polju (iako je manji od oba konkurenta) trebao da podilazi i prodaje svoje produkte po manjoj ceni i bude "buddy buddy" sa kupcima? A opet kada pogledam cene za proslogodisnji, jos uvek aktuelan hw, iste su sasvim korektne ako se izuzmu GPU-i.
Pogotovu kada intel i nV recimo valjaju jedan isti prozvod godinama unazad... Intel cedivsi jednu istu arhitekturu u +++++ izvedbi i nV sa 1080ti u xyz iteraciji...
Dajem palac da ce 1080ti u nekoj izvedbi biti i u sledecoj generaciji nV GPU-a, ako ne rezurektuju i 1060 kao neki low tier model...
 
Poslednja izmena:
Moj r5 3600 CPU sa pola snage melje igre, kakvu potrebu imate da menjate sada takav procesor? Naravno spremna je moja b550 na next cpu, ali zaista u skorije vreme nema nikakve potrebe!
Tesko da melje igre i sa 100% snage.
Razlike su prilicne u 1080p a nije zanemarljivo ni u 1440p .
Ja licno ne jurim svaki novi deo koji izadje , jednostavno 5800x3d je dobar upgrade sa 3600 kada padnu cene.
 
AM4 platformu. Generalno i ne smatram da je tih 10-15% skoka u igrama vredno kupovine pored 5900x...
+ 10-15% na tih 10-15% kad se BCLK overclockuje 5800x3D*
Puno AMD/Intel kombinacija su dobra kupovina uz RX 6600/ RX 6400, i RTX 3060 sa druge strane.

1. RX 6400 bas melje igre na 50-80FPS na ultra-low podesavanjima, savrsena kombinacija za 3L SFF build-ove/kucista koja podrzavaju samo low-profile kartice. Dusu dalo za RX 6400/1650 + i3-12100F/12400F. Solidna konkurencija low-profile 1650 karticama. Zadnji hurray pre APU-ova koji ih ubijaju za 1-2 godine.

2. A RX6600 perfekcija za ~4,5,6L SFF build-ove (170-220mm duzine) sa 12400F

3. Samo jos da padne RX6700XT za 10,14L SFF build-ove.
 
Poslednja izmena:
Tesko da melje igre i sa 100% snage.
Razlike su prilicne u 1080p a nije zanemarljivo ni u 1440p .
Ja licno ne jurim svaki novi deo koji izadje , jednostavno 5800x3d je dobar upgrade sa 3600 kada padnu cene.
Ja jesam i mislio na 1080p koji igram zbog 'ogranicenosti TV-a, a sad mi reci koja to igra pravi problem ovom procesoru? Licno sam testirao vecinu zahtevnih, pa sam mozda nesto propustio? I naravno -uvek ima dobar upgrade...
 
rezolucija nema neki uticaj na procesor, slicno ili isto fps-a ces da imas i u 4k i u 720p. upgrade procesora se radi ako hoces high fps, odnosno ako ti 60 nije dovoljno nego oces 144 i tako....

barem je tako bilo nekad, ne znam dal se i to promenilo sad...
 
Nazad
Vrh Dno