Šta je novo?

AMD Radeon RX 470 tema

Furmark je katastrofa.

Na 1920x1080 i 4x msaa, karta radi na 1206 i na 62-3 stepena, na manje potrosnje nego na 720p..
Na 1280x720 bez msaa, karta ide do 69c sa ventovima na 30%, potrosnja veca nego na full hd..

Sto je najcudnije, nije kod svakog isto.
Kod toxica na ss-u se vidi da je njemu klok na 750 na 720p, avg fps 80ak, a kod mene je takt 950 na 720p sa preko 100 avg fps..

Pokvaren ovaj furmark.

Ivane,nemoj da mi zameriš,ali ti rezovi koje postavljaš nisu merodavni.Razlog je taj što ti napon nije na def.,već si ga spustio na 1000 mv.Samim tim i rezove(kompletni parametri) koje dobijaš su niži od nominalnih.Def napon za Nitro je sigurno 1,1V
 
Instalirajte zadnju verziju AB(ako neko ne koristi),sa zadnjom verziom RivaTuner-om(mora da se posebno skine i nema nikakvog baga u vezi ventilatora),imate kompletna i najmerodavnija očitavanja u toku same igre,testa(temperaturu,napon,potrošnju,rmp,CPU,GPU zauzeće)
 
Kolega dvocevka, ako lupa u defaultni power limit ("+0%"), onda temperaturno (i ventilatorski :d) jesu merodavni jer svakako FurMark nabije maksimalno dozvoljenu potrosnju (a tim i temperaturu, a brzina ventilatora zavisi od temperature, ne od kloka kartice). Ako je power limit npr. 135W isto ce disipirati i manji klok a veci napon i veci klok a manji napon (tona perja ili tona cigli, ali tona u svakom slucaju). E sad, ako gledas fps, tu nikako nije isto i za istu potrosnju i temperaturu imas razlicite performanse (zato se i undervoltuju kartice, free performance boost :))

Inace, jos jednom da napomenem da ni ono moje nije default, nego je kartica undervoltovana sa 1075mV na 1025mV, ali je overklokovana sa 1220 (silent BIOS) na 1270 (tj na brzinu OC BIOS-a). Takodje, custom fan profil je postavljen da bi bila tisa (tako da zapravo verovatno moze da ima i bolje temperature u FurMarku od onih koje sam ja postavio). Tako da ko gleda moje rezultate nek zna da je na defaultu kartica malo hladnija i malo (vise) bucnija, a fps i klokovi nesto losiji. Veceras ili sutra kacim rezultate za default podesavanja silent BIOS-a.
 
Poslednja izmena:
Ostoja,pa zar se ne smanjuje i power limit smanjenjem napona(uzročno-posledična veza)?Ako sam dobro razumeo tvoj post,power limit ostaje isti,odnosno ,jedino da ga ručno smanjiš?
 
Poslednja izmena:
Ne smanjuje se PL smanjenjem napona, nezavisno se podesava. Ono sto se smanji undervoltom je zapravo sama potrosnja cipa, ali limit koji joj je nametnut kao maksimum posebno moras da podesavas.
 
Poslednja izmena:
Ne pametujem,ali po mom skromnom poznavanju ET:),smanjenjem napona ili struje neke komponente,smanjuje se i trenutna snaga(možda grešim).U suštini jasna mi je veza koju si napravio manjim klokom,a većim naponom,odnosno većim klokom,a manjim naponom,rezultat bi trebao da bude približan(isti)
 
Taj deo nije sporan, procitaj ponovo moj post. Smanji se trenutna potrosnja ako smanjis napon a ne diras klok. Ako ti je power limit vec dovoljno visok, onda naustrb nizeg napona mozes da dignes klok (umereno, posto za vece povecanje kloka moras i napon da dizes zarad ocuvanja stabilnosti cipa).
Malo komplikovanija igranka nego ranije kad si morao samo da pazis da je cip stabilan na tom naponu i toj frekvenciji, sad moras da uzmes u obzir i da li probija power limit jer sve novije graficke kartice u BIOSima imaju limite te potrosnje, pa dokle god trenutna potrosnja cipa ne prelazi granicu - sve sljaka sjajno i bajno. Kad predje granicu, kartica krene da obara klokove da bi ostala u okviru limita (tzv throttle). Naravno uvek mozes da dignes limit, ali treba teziti tome da za taj power limit (na koliko god ga korisik ili fabrika namesti) kartica radi na najnizem naponu koji daje dobre rezultate - recimo imam losije bench skorove za 1270 i 1.006V nego za 1.025V, verovatno postoji neka error korekcija u cipu koja krene cesce da okida kad odes prenisko sa naponom. Jos neko je potvrdio ovde u temi da mu nije najnizi napon na kom karta radi i "najbrzi" napon.
 
Poslednja izmena:
Razumemo se,ali smo malo u raskoraku...Ono sto ja hoću da kažem (a na konto ivanbass1-ovog testa Furmark-a),je da smanjenjem napona(njemu je smanjen za 100mv,klok isti),mora da dođe do niže potrošnje,samim tim i do niže temperature kao i nižeg broja obrtaja.Iz tog razloga sam rekao da rezovi(misleći na temperaturu,broj obrtaja),nisu validnu u odnosu na fabrički podešen napon.Odnosno,ako hoćemo da ustanovimo merodavne parametre za određene modele ovih kartica,trebalo bi da se testiraju na osnovnim podešavanjima(mislim na U,PL,TL).U proteklim postovima dosta se polemisalo da Safirke i XFX izvedbe imaju bolja rashladna rešenje(što i sigurno imaju),pa da vidimo i za koliko u odnosu na nas ostale koji imamo druge izvedbe
 
Za to je potebno da budu testirani u istoj mašini, jer ako (npr.) otvorim stranicu kućišta ili pojačam ventove temperatura ima da padne za par stepeni sigurno. Pritom mi je kućište silom prilika trenutno u ćoški iza ormana...
 
Od danas sam vlasnik RX 470 Strix OC(4gb) kartice. ASIC 87.3% Sto mislim da je relativno visok za ovu karticu. Hynix memorija.
Prezadovoljan sam, hladna kao led. Kupljena za 1080p igranje.
Untitled2.png
 
Razumemo se,ali smo malo u raskoraku...Ono sto ja hoću da kažem (a na konto ivanbass1-ovog testa Furmark-a),je da smanjenjem napona(njemu je smanjen za 100mv,klok isti),mora da dođe do niže potrošnje,samim tim i do niže temperature kao i nižeg broja obrtaja

Da, ali sam ako karta ne throtluje (tj ne dostize power limit), ali procitaj sad ispod:

... a kod mene je takt 950 na 720p sa preko 100 avg fps..

Pokvaren ovaj furmark.

Sto znaci da trotluje, odnosno udario je u power limit svejedno. Da nije undervoltovao, i dalje bi imao istu potrosnju (limit), samo bi mu klok bio manji od 950.
 
Za to je potebno da budu testirani u istoj mašini, jer ako (npr.) otvorim stranicu kućišta ili pojačam ventove temperatura ima da padne za par stepeni sigurno. Pritom mi je kućište silom prilika trenutno u ćoški iza ormana...

Pa dobro sad ti pametuješ ili izmišljaš toplu vodu!Podrazumeva se valjda zatvoreno kućište i da ne bude u ćošku iza ormara!Zato sam i insistiram da budu fabrička setovanja.Nzm čemu onda ova polemike.Jok sad svi slustajte napone,klokove,PL,pa prikazujte neke "niske" temperature,obrtaje.Pa onda se hvalite kako vaša karta hladna ko špricer,jer tobože ima 10c nižu temperaturu od ove,one!!
 
Poslednja izmena:
Ostoja,slažem se.Ali nadam se da te bolje izvedbe ne throtluju tako lako!Ali očigledno da taj Furmark(što rečei ti ili neko drugi),nije ni merodavan.Zato lepo dok se igramo, isčitamo trenutne vrednosti...
 
Jedno pitanje imam, da li ste pokusavali da otkljucate CU's koji su zakljucani? Guglao sam malo, ima njih par koji su uspeli. . .

Послато са SM-G928F уз помоћ Тапатока
 
Pa dobro sad ti pametuješ ili izmišljaš toplu vodu!Podrazumeva se valjda zatvoreno kućište i da ne bude u ćošku iza ormara!Zato sam i insistiram da budu fabrička setovanja.Nzm čemu onda ova polemike.Jok sad svi slustajte napone,klokove,PL,pa prikazujte neke "niske" temperature,obrtaje.Pa onda se hvalite kako vaša karta hladna ko špricer,jer tobože ima 10c nižu temperaturu od ove,one!!

Ma šta sad pametujem više čoveče? Sve što sam postavio je sa fabričkim setovanjima i u uslovima koje sam naveo, naravno, zatvoreno kućište. Dobro provetreno ili otvoreno kućište će imati i za više od 5C niže temperature. I ovako su temperature niže za ~10C od tih koje si ti pomenuo. U FurMark testu će svaki RX470 da obara taktove.
 
Ok,pogrešno sam razumeo tvoj post!
 
@Ostoja, ne udara u Power limit sigurno, jer je u igrama znala da povuce do 130w i sve vreme drzi klok na 1206.

Klok sam imace ostavio na 1206 jer je ionako moj Cpu u vecini slucajeva ne moze izgurati do kraja, pa je nebitno da li je karta na 1200 ili 1300. Grafa je mahom na 100% u igrama, ali je ipak cpu najslabija komponenta u ovom mom sistemu

Evo posle par minuta wattmana je max potrosnja(softversko citanje) 120w.

Pusticu ga 20 min i kacim kompletan screen shot ovde.

Sent from my HUAWEI VNS-L21 using Tapatalk
 
Poslednja izmena:
Evo i furmark rezultata. Nelogicno mi je da zbog potrosnje obara takt, u unigine Heaven i igrama ide do 130w i stoji takt ravno na 1206.

U Wattmanu je jedino diran napon, stavljen na 1v i ovi ispod smanjeni otprilike za po isto toliko, default napon u Silent biosu je 1.05 tako da je to undervolt od 50mv.
Fan curve podesen u Trixx-u, iz koga su i sva ova ocitavanja(koja su ista sa Hwinfo,Msi afterburner, tako da FurMark merodavan nije sto se tice brzine ventilatora).

GPUstats1.jpg

GPUstats2.jpg

Edit: u ovim ocitavanjima ima bas svega, i max i min i average i trenutne vrednosti, program jeste ruzan k'o lopov, ali je lepo odradjen i ne baguje mi ventilatore kao Afterburner i daje sva ocitavanja za GPU.
 
Poslednja izmena:
Nazalost nisam se setio da okacim logove iz AB, ali kod mene zabode na 109-110W i ne mrda odatle, samo klok osciluje oko 890MHz. Kod tebe postoje mnogo vece oscilacije na power logu, ne znam zasto.
Probaj fullscreen 1920x1080 (ili koji vec monitor imas), 0xMSAA i klikni na GPU stress test, pa daj screen posle 3-4 min, jedan u furmarku, drugi iz ovog HW Monitora, videce se history kad vec ne moze OSD da se ukljuci (ocisti samo vrednosti na HW Monitoru pre pustanja furmarka). Izgleda da je limit na 125W?
 
Identicne oscilacije na power logu dobijam i na 1080p, 0x MSaa.

I rezultati su takodje gotovo identicni, samo je fps manji od 720p rezultata. Pretisnuh escape i ono se ugasi, vrtelo je 15 minuta.
Edit: ovo gde je veliki drop, tu sam ugasio :D

GPUstats3.jpg
 
Ne pametujem,ali po mom skromnom poznavanju ET:),smanjenjem napona ili struje neke komponente,smanjuje se i trenutna snaga(možda grešim).U suštini jasna mi je veza koju si napravio manjim klokom,a većim naponom,odnosno većim klokom,a manjim naponom,rezultat bi trebao da bude približan(isti)

Lepo si to napisao ali u praksi nije tako kod Polaris kartica , mozez da smanjis malo napon a da dobijes u igrama veci fps ( ako si gejmer ), uz nesto manju temperaturu i potrosnju u W.
 
Smanjivanjem napona se nista korisno ne gubi, ako je u granicama normale.

Samo se dobija hladnija i tisa karta, a i napajanje se rasterecuje.
Na stock po softverskom citanju sa 1260 klokom i preko 1.1v naponom je znala da povuce 186w u igrama.

Tad se i napajanje vise grejalo, osecao se da je toplije na dodir, nego inace, po metalnoj mrezi gde ono izbacuje vazduh.
Sa undervoltovanom grafom je hladnije i napajanje.

Sent from my HUAWEI VNS-L21 using Tapatalk
 
Identicne oscilacije na power logu dobijam i na 1080p, 0x MSaa.

I rezultati su takodje gotovo identicni, samo je fps manji od 720p rezultata. Pretisnuh escape i ono se ugasi, vrtelo je 15 minuta.
Edit: ovo gde je veliki drop, tu sam ugasio :D

Jes, sve to je logicno :). Znaci 69C, pri 1500 rpm. Lepa temperatura i verovatno tiha kartica - ne bas da se ne cuje, ali tiho do umereno glasno (zavisi i od buke u okruzenju).

Koliko vidim, Nitro ima 130W power limit, Red Devil 110W... ima jos neki dobrovoljac, neki ASUS, XFX, MSI da postavi rezultate?

edit:
Tih 186W samo ako si se igrao sa power limitom, mnogo mi je da je fabricki tako (pa ref. 480 je limitiran na 150W)...?


Lepo si to napisao ali u praksi nije tako kod Polaris kartica , mozez da smanjis malo napon a da dobijes u igrama veci fps ( ako si gejmer ), uz nesto manju temperaturu i potrosnju u W.

U praksi bas jeste tako, dobijes veci fps jer kartica ne mora da trotluje, a zato sto ima vise lufta do limita zbog smanjene potrosnje.
 
Poslednja izmena:
Ima 8-pin konektor, tehnicki moze i 225w da povuce.

Nista nije bilo dirano tad od podesavanja tada kad je vukla 186w, samo plug&play.

Zato sam se nacitao o undervoltovanju, prebacio u silent bios i krenuo polako, i stigao do 130w max potrosnje u tim istim stvarima gde je bila 186.
Edit:

Karta je necujna do 43-44% gde krece da se cuje strujenje vazduha samo, mada nisam doziveo da mi treba vise od ovih 34% u furmark, uglavnom to vrti ispod 30..
Sent from my HUAWEI VNS-L21 using Tapatalk
 
Poslednja izmena:
Hm, ovi iz Sapphire-a su bas odsrafili limite na OC BIOS-u... 186W! :D

Na Powercoloru bi po pregledu BIOSa trebao biti isti limit od 110W i na Silent i na OC BIOSu, razlikuju se klokovi i naponi.
OC BIOS sam probao celih 5 minuta po kupovini kartice, video koliko se dere, prebacio na Silent BIOS i zaboravio da prekidac postoji.
 
Otkacen limit, ima napona za 1350mhz potpisujem, kad ona radi na 1206 sa 1v naponom, sa onim nasviranim na OC biosu ima da dodje na 1320 minimum.

Sent from my HUAWEI VNS-L21 using Tapatalk
 
Nije napon toliki problem, problem je:

1) dobar VRM koji moze da da dosta snage (nemaju sve karte, Nitro OCIGLEDNO ima). Onda ili fabricki daju dovoljno veliki power limit ili mozes bez rizika da dignes sam.
2) odlicno hladjenje koje moze da ohladi usijani Polaris (vodenica najbolje, muka je ovo ohladiti vazduhom)
3) naci cip koji hoce da ide na 1400 (nece svaki, ni sa napanjenim naponom, fingon82 je pisao da ima jedan takav koji HOCE).
 
Poslednja izmena:
Dobro smo oziveli temu sa ovim testiranjem, kada bi ljudi sa Asus i Msi kartama odradili ovakvo testiranje, pa da sumiramo lepo i imamo uvid o svim kartama sto se tice temperature,buke,potrosnje.

Sent from my HUAWEI VNS-L21 using Tapatalk
 
Jedno pitanje imam, da li ste pokusavali da otkljucate CU's koji su zakljucani? Guglao sam malo, ima njih par koji su uspeli. . .

Послато са SM-G928F уз помоћ Тапатока

Ne znam da je neko kod nas ovde pokusavao na 470. 460 jesu, flesuje se neki modovan BIOS i sa 896 ode na 1024SP. Gde si nasao ovo za 470?
 
Nazad
Vrh Dno