Šta je novo?

AMD Radeon RX 470 tema

Uf,Uf,e sad si se stvarno demantovao!
1.Pa zemljače prilikom alt-taba temperatura pada za sigurno 5-10c iste sekunde
2.Uključio si vertical sync i ograničio na 60f,tada kod mene ne prelazi 60-61c,buka kompletnog sistema 22-23db
 
To je to otprilike, mada malo zavisi i od kucista koliko je provetreno.

edit:
@svi, nije vazno da li je 20% ili 30% fan, ne bi bilo lose da se navede BROJ OBRTAJA ventilatora, posto manje vise sve karte imaju ventilatore uporedive velicine, pa mozemo malo i da nagadjamo o nivou buke.
Meni je npr 0-34% fan duty = 0 rpm, 37% = 850rpm, ali 100% je 3900rpm (i bas se cuje kad se dozvoli maksimum). Posto sam pravio custom krivu hladjenja, ovo 37% (850rpm) mi je minimalna brzina u bilo kom trenutku, zato sam bas tu vrednostu upamtio ovako napamet.
Hocu da kazem da procenti nisu bas linearni sa brojem obrtaja, bar na Red Devil (da su linearni, imao bih ~2300rpm pri 100%)....

edit2:
Taz-91, hajde, molim te, upali i da ti pokazuje Fan rpm uz te %, da mogu da uporedim sa mojom kartom kad stignem kuci (ja recimo imam ukljucen Fan Tachometer, ali ne i Fan Duty u Afterburneru)...
 
Poslednja izmena:
Uf,Uf,e sad si se stvarno demantovao!
1.Pa zemljače prilikom alt-taba temperatura pada za sigurno 5-10c iste sekunde
2.Uključio si vertical sync i ograničio na 60f,tada kod mene ne prelazi 60-61c,buka kompletnog sistema 22-23db

Jel i tebi kad eksiras fervex padne temperatura iste sekunde ?
Generalno vsync nisam ni pogledao niti ista ograničavao ali pogledaću detaljnije kada dodjem kući
Btw ne znam čime meris buku ja decibele sto sam pisao su sa specifikacije proizvodjaca, Al eto neka bude da ide gigabyte rx470 pa sve ostale i da je ona bestbuy a mi smo ostali preplatili

Sent from my iPhone using Tapatalk
 
Poslednja izmena:
Drugari, don't feed the troll. :)

Meni je u BF1 Very High/Ultra sa V-Sync oko 65 stepeni na 37% RPM (iliti 1180 RPM, da ne bude zabune posto 37% deluje mnogo) u AB, temperatura u sobi 21 stepen, s tim sto sam je undervoltovao -50 mV. Po difoltu ide na 70 stepeni verovatno. Karta bukvalno necujna. Cuje se cini mi se od 45% RPM pa navise.

Ah da, u pitanju je XFX RX 470 4 GB RS Black Edition model.
 
Poslednja izmena:
Jel i tebi kad eksiras fervex padne temperatura iste sekunde ?
Generalno vsync nisam ni pogledao niti ista ograničavao ali pogledaću detaljnije kada dodjem kući
Btw ne znam čime meris buku ja decibele sto sam pisao su sa specifikacije proizvodjaca, Al eto neka bude da ide gigabyte rx470 pa sve ostale i da je ona bestbuy a mi smo ostali preplatili

Sent from my iPhone using Tapatalk

Druže nemoj da mešaš babe i žabe,kakav fervex kakvo eksiranje.Neka ti kažu iskusne kolege koliko skida stepeni iste sekunde.Lepo ti je rekao Ivanbass1 šta i kako da očitaš!
 
Za alt+tab temperature se svakako slazemo, nisu merodovne u vecini igara.

Doduse, secam se da sam imao MSI R9 270X 2GB Gaming koja je nabijala vece temperature kad se presaltas na desktop dok igra radi. :D
 
Haha,kako ovde padaju gvozdene zavese..Samo se jedan po jedan otkriva sa realnim temperaturama,obrtajima,undervoltom...
 
Drugari, don't feed the troll. :)

Meni je u BF1 Very High/Ultra sa V-Sync oko 65 stepeni na 37% RPM (iliti 1180 RPM, da ne bude zabune posto 37% deluje mnogo) u AB, temperatura u sobi 21 stepen, s tim sto sam je undervoltovao -50 mV. Po difoltu ide na 70 stepeni verovatno. Karta bukvalno necujna. Cuje se cini mi se od 45% RPM pa navise.

Ah da, u pitanju je XFX RX 470 4 GB RS Black Edition model.

Pa dobro bre kolega da li si pročitao uopšte moj prvi post(a nazivaš me trolom),a u vezi parametara G1.Iz tvog izlaganja temperature su potpuno iste za G1 i XFX!Tako ispada
 
Poslednja izmena:
Meni je u BF1 Very High/Ultra sa V-Sync oko 65 stepeni na 37% RPM (iliti 1180 RPM, da ne bude zabune posto 37% deluje mnogo) u AB, temperatura u sobi 21 stepen, s tim sto sam je undervoltovao -50 mV. Po difoltu ide na 70 stepeni verovatno. Karta bukvalno necujna. Cuje se cini mi se od 45% RPM pa navise.

Ah da, u pitanju je XFX RX 470 4 GB RS Black Edition model.

Mozes li da okacis info koliko je 45% ustvari rpm na tvojoj karti? Ja nisam kuci sad, ali izbacicu tablicu veceras za svakih 5% za moju kartu, da mozemo da uporedimo (ako ikoga uopste interesuje?)
 
Predlažem pojedincima da izbacuju temperaturu,obrtaje,buku,potrošnju,napon tek posle undervolta!Uprotivnom doćićemo do istih pomenutih parametara za sve izvedbe RX470 modela uključujući i referentne!;)
 
@ Ostoja
Na G1 modelu 30%-600rpm,50%-1800,60%-2200,75%-2800rpm(po meni bučno).Sve do 65%-2300,pa i 70% je OK,sto se buke tiče
 
Poslednja izmena:
Pa ne mozes bas doci do istih rezultata, razlikuje se na svakoj ASIC (samim tim i napon), kao i rashladna resenja...
Interesantno bi bilo porediti recimo dve identicne karte ali sa razlicitim ASIC-ima, sa default podesavanjima, a posle posebno sa undervoltom.

Kad veceras stignem kuci okacicu oba rezultata moje karte (i stock i undervolt/custom fan)

edit:
bajdvej, po mojim merilima kartica se vec cuje od 1500rpm, podnosljiva je do 1800, upadljiva do bas upadljiva do 2300, nepodnosljiva (u raznim stepenima nepodnosljivosti :D) preko toga

edit2:
Red devil koristi 2x80mm dual ball bearing fanove. Cisto info za sve
 
Poslednja izmena:
Poenta je da su karte out of box sa fabrickim fan krivama izuzetno lose, zato se i tvikuju ovoliko raznim aftermarket softverima. Ali da ne duzimo vise o tome.. Jasno je koji proizvodjac RX serije odskace od drugih po vecini parametara, ali neka uzme ko sta voli.

45% je 1625 RPM. Tada se ventovi blago cuju, nista strasno, a temperature su smesno niske. Ja je ipak drzim na malo nizim obrtajima i do 70 stepeni, cuvam ventove jer je Madjarica, da se ne peglam sa ne daj Boze reklamacijom. :)

Kad smo kod ASIC-a, 80.4% je. Nista spektakularno, ali sasvim pristojno. ZNam kolegu koji ima XFX sa preko 90% ASIC, ako je to uopste i bitno. :)
 
Poslednja izmena:
Za G1 2x 90mm,pa je možda i zbog većeg prečnika 60-65%(2200-2300) krajnje ok,što buke tiče.Sve preko toga prelazi čujno,do izrazito čujno hučanje!
Mada i ovo je subjektivno...Mom kolegi ne smeta turbina(nzm koji model),a meni se čini da poleće mlaznjak!
 
Poslednja izmena:
Meni licno taj *protok vazduha* hum manje smeta od eventualnog drcanja venta, ali je sve to subjektivno. Da je Nitro najbolja izvedba RX karte svakako nije subjektivno, vec objektivno, mada je za svakodnevnu upotrebu donekle i nebitno. Igre ce lepo raditi na svim RX 470 kartama, a samo ce se u njima neka cuti i grejati vise ili manje, s obzirom da su u idle na 0 RPM. Sto se majninga tice, vecina uzima iskljucivo Nitro, jer su tu temperatura i buka (u slucaju da su im rigovi u sobi) jako bitne stavke. Uzimaju i MSI i XFX, to znam. Za ostale proizvodjace nisam upoznat, ali mislim da se maksimalno izbegavaju.
 
Kad smo kod ASIC-a, 80.4% je. Nista spektakularno, ali sasvim pristojno. ZNam kolegu koji ima XFX sa preko 90% ASIC, ako je to uopste i bitno. :)

Bitan je ASIC, od njega zavisi koliko ce GPU automatski biti dodeljen napon. Bolji ASIC recimo moze nize napone da koristi stabilno(samim tim bi trebala manje da se greje - iako je, paradoksalno, high ASIC navodno veca struja curenja. Mada nizi ASIC bi trebao da se bolje (vise) klokuje ako imas kapacitet za hladjenje GPUa
 
Nisam u ni jednom momentu osporio kvalitet Nitro Rx-a...Što se tiče mininga u tome nemam iskustva,verovatno si u pravu.Mene zanima samo kućna upotreba,da za što manje novca dobijem bolje perfomanse.Tako da kod mene svaki proizvođač dolazi u obzir
 
Evo kako se moja XFX RX470 Triple X ponaša u FurMark-u, s tim što mi ovaj HWInfo64 ne daje iste podatke kao FurMark. Čini mi se i da je AB davao drugačije, pokalapao se sa FurMark-om. Sve je fabrički, nisam podešavao ventove, voltažu. ASIC quality je 82,3%.

GPU Test.jpg
 
Nije samo default napon, uzima jos neke stvari u proracun, ali zaista ne znam kako sve to racuna. Veci ASIC bi trebalo da znaci i bolji OC potencijal, ne manji. Uglavnom, svaka se moze naknadno undervoltovati. Ja na -50 mV nemam ama bas nikakvih problema, na -100 mV mi se desilo da mi zabode komp u zahtevnijoj igri.

Meni u FurMarku ne drzi stabilan GPU klok iz nekog razloga, u igrama je sve ok. :)
 
Ja Furmark ne bih uzimao kao merodavan, vidis da GPU obori takt na 750MHz da se zastiti od pregorevanja. Ne znam koliko se validni rezultati dobijaju tako. Treba nam neki drugi test
 
I ja se baš čudim zašto je na 750mhz.Kod mene u ovom testu gpu 1150mhz
 
Poslednja izmena:
To je to otprilike, mada malo zavisi i od kucista koliko je provetreno.

edit:
@svi, nije vazno da li je 20% ili 30% fan, ne bi bilo lose da se navede BROJ OBRTAJA ventilatora, posto manje vise sve karte imaju ventilatore uporedive velicine, pa mozemo malo i da nagadjamo o nivou buke.
Meni je npr 0-34% fan duty = 0 rpm, 37% = 850rpm, ali 100% je 3900rpm (i bas se cuje kad se dozvoli maksimum). Posto sam pravio custom krivu hladjenja, ovo 37% (850rpm) mi je minimalna brzina u bilo kom trenutku, zato sam bas tu vrednostu upamtio ovako napamet.
Hocu da kazem da procenti nisu bas linearni sa brojem obrtaja, bar na Red Devil (da su linearni, imao bih ~2300rpm pri 100%)....

edit2:
Taz-91, hajde, molim te, upali i da ti pokazuje Fan rpm uz te %, da mogu da uporedim sa mojom kartom kad stignem kuci (ja recimo imam ukljucen Fan Tachometer, ali ne i Fan Duty u Afterburneru)...

Moja greska,fan nije bio na auto. Sve po default-u u bf1 70c ,fanovi na 67%=2500rpm buka mereno nekom app 10cm od kucista 22db.
Red Devil Fan rpm:
40%=1100rpm
50%=1760rpm
60%=2250rpm
70%=2700rpm
80%=3060rpm
90%=3400rpm
100%=3700rpm
 
750 MHz je bas malo, kod mene je oko 1200 (zna da padne i ispod kad-kad) a trebalo bi da bude 1256.

Evo, ja nudim moju XFX za test, samo javite koji da provrtim. Moze i po default-u, ali s obzirom da se vent pali tek na 60 stepeni i da joj fan profil nije agresivan, ode ona tako preko 75 stepeni sigurno. :)

Najbolje da ne diramo napone i klokove, a da stavimo fiksni RPM tipa svi na 1500 obrtaja i onda provrtimo nesto, pa vidimo temperature. *U stvari ne valja ni tako, svako ima razlicita hladnjenja u kucistima, neko mozda i otvorenu stranicu. :)
 
Poslednja izmena:
FurMark vredi samo da se provere temperature i da li je kartica falična. Na 70 stepeni krene da obara takt, na 58 pali ventove.
 
Poslednja izmena:
Za sve ostale serije je de facto tester, samo na RX obara taktove. Doduse mozda gresim, ali sam u zadnje dve godine promenio preko 50 grafickih karti i sve ih propustio kroz FurMark i nisam imao prilike da vidim tako nesto. Na MSI GTX 660 i 660 Ti PE je cak i bustovao vise, ali to je ona njihova poznata prevara u kojoj su ih kasnije i uhvatili.
 
Power limiti su problem, stavljeni su nerealno nisko. Mada meni odgovara, niže temperature, duži vek kartice.
 
OK, ja cu moci rezultate moje karte da okacim oko 23h veceras, pre toga tesko do nikako.

Ako do tad mozete da se dogovorite oko metodologije testiranja, koji test i gde, samo da ne bude da mora da se skida neki test od 50GB, dajte nesto sto svi imamo... Unigine nije veliki npr (nemam, skinucu), verujem da svi imaju i 3D Mark (imam vec, jej!). Skorovi manje bitni, bitniji su klokovi, naponi i temperature, uslovno brzine ventilatora i potrosnja GPU.
I onda uslovi npr. tipa masina idle 10 minuta da se stabilizuje temperatura u kucistu, kuciste zatvoreno, kao sto inace bude kad koristite PC, postavi se kartica na factory default (resetuje se wattman na default), upali se OSD (u cemu god, samo da moze da da GPU takt, GPU usage, GPU temp, GPU voltage, Fan speed, GPU Power).
Pa onda 10 minuta hladjenja kartice i racunara, pa ponovite test, ali sad sa overclock/undervolt/custom fan ili kako god je vec koristite u dnevnom radu.

Globalno tako nesto treba dogovoriti..
 
Nazad
Vrh Dno