Šta je novo?

AMD Radeon Fury X zvanicna tema!

Tako nekako..."malo" ih zeznulo što 20nm proces nije bio spreman na vreme, onda bi taman upakovali kako treba. Više sreće sa 14/16nm :D
 
Uff, ne znam sta da kazem, :S:
nazalost, mislim da kartica uopste nije ispunila ocekivanja u odnosu na hype, narocito je razoracavajuci overklok potencijal, dobici su do 10%.
Ako se ne bude mogla otkljucavati voltaza na Fury X, TitanX i 980Ti na kloku 1.500|8000mhz, bice brzi preko 20-25%.
http://www.guru3d.com/articles_pages/amd_radeon_r9_fury_x_review,37.html, pa ja ovde sa klokovanom 980 imam skoro 200fps u Tomb 2013.:wall:
Moze da se desi da NV sad i poveca cenu 980Ti, jer je ipak sad situaciji malo drugacija nego sto se ocekivala, a bilo je reci da ce Fury biti "ubica" titanceta i slicne stvari.
Eh, kad bi sad potsecao sta su sve neki pricali, bolje da cutim i necu da likujem:), nadao sam i ja da ce biti tako, ali nazalost ovo se i moglo ocekivati na osnovu svih informacija i objektivnih predvidjanja.:rtfm:

EDIT: Kad sam pitao koliko skaliraju Stream Processors, ako Fury ima oko 45% posto vise, receno je skoro 100% procenat se dobija, znaci i oko 45% je jaca karta samo na tome, a ja sam nasao da je skaliranje oko 60-70% maximalno, nazalost i to se ispostavilo kao tacno
 
Poslednja izmena:
Nista neocekivano (bar za neke od nas ovde na forumu), veliki cip, nova tehnologija, HBM, skupo vodeno hladjenje i na kraju los OC potencijal. Sve se to "iz aviona" videlo ako se htelo videti. ostaje im da probaju da koriguju ove problem u narednih nekoliko meseci, posebno mislim na OC (ne)potencijal kako bi bar neke koristi bilo od vodenog hladjenja osim sto je isto bilo isforsirano velikim GPU-om. Mozda je I vreme, ako zele da opstanu na trzistu da FP32 performance "saseku" i da smanje GPU ako je ikako moguce. Takodje bilo bi dobro (a vec ima najava) da ce neka sledeca verzija moci da ima vise od 4GB memorije. cena ce svakako morati pod hitno dole za cca 100$.
 
Meni nije bitno da li je AMD brzi ili sporiji od nV 5-10%, ali mi je bitno da zapocnu price war. nV nema razloga da spusta cenu 980Ti po svemu sudeci. Nadam se da ce situacija biti drugacija sa vanilla Fury/Fury nano, cene GTX980 moraju na dole.
 
Ja ne znam kako ce moci da smanje jos cenu za Fury X, ima nekih nezvanicnih informacija da je i ova cena na nekoj donjoj granici isplativosti, jer niko nije ocekivao ovu cenu od 650$ za 980Ti.
Moram malo pohvalim samog sebe za neko predvidjanje;), pisao sam pre par meseci, da bi pravi potez za NV bio da malo cutuju:D chip, da bi sa ovih manje memorije( 6GB) u odnosu na TitanX, ali sa vecim klokovima, dobili prakticno kartu iste jacine, ali sa mnogo manjom cenom proizvodnog procesa i samim tim jeftinijom( ja sam ocekivao negde oko 600$), i samim tim bi imali idealnu kartu u odnosu cena i perfomanse i da bi se razbili od prodaje za jednu takvu kartu.
Kao da je neko citao ovaj moj post o preneo tamo nekom u NV:beat:;), moram da trazim neko odgovarajuce obestecenje, ako se ispostavi da je ovo tacno:D, nema mi druge.:eyebrows:

EDIT: Kako da ide cena za 980 na dole, kada kad se klokuje dobro se priblizuje Fury kartici i to klokovanoj.
 
Poslednja izmena:
Solidna karta, verovatno bi ostavila bolji utisak da nije bilo onolikog hype-a, koji nema veze sa realnoscu. Ovako, oni koji su je najvise iscekivali, sada osecaju dozu razocaranja.

Meni licno, u odnosu na GTX 980 Ti i pokusaj da se dostigne ili prestigne, ova karta deluje "tako blizu, a tako daleko". Blizu je po performansama, ali je zaostatak konstantan, negde zanemarljiv, dok je negde primetan. Jos kad se uzme u obzir OC potencijal (pogledati npr. Gigabyte GTX 980 Ti G1 Gaming), definitivno je GTX 980 Ti bolji izbor i clear winner.
Temperatura, kao neki argument u korist Fury X, po meni ne pije vodu, jer ce mnogi koji budu kupovali ove karte ici na nereferentne modele, sto sa sobom nosi i bolje hladjenje (Prevashodno mislim na GTX 980 Ti. Ista je bila prica i za prethodnu generaciju AMD karti i referentnim hladjenjem).

Sve u svemu, sasvim dobra karta, ali kao sto @pixell rece, fali ono nesto da malo popravi utisak i stvori neku prednost ili argument u svoju korist, u odnosu na konkurenciju. Treba ocekivati da neka novija verzija drajvera donese jos neki pomak u performansama.
 
Solidna karta, verovatno bi ostavila bolji utisak da nije bilo onolikog hype-a, koji nema veze sa realnoscu. Ovako, oni koji su je najvise iscekivali, sada osecaju dozu razocaranja.

Meni licno, u odnosu na GTX 980 Ti i pokusaj da se dostigne ili prestigne, ova karta deluje "tako blizu, a tako daleko". Blizu je po performansama, ali je zaostatak konstantan, negde zanemarljiv, dok je negde primetan. Jos kad se uzme u obzir OC potencijal (pogledati npr. Gigabyte GTX 980 Ti G1 Gaming), definitivno je GTX 980 Ti bolji izbor i clear winner.
Temperatura, kao neki argument u korist Fury X, po meni ne pije vodu, jer ce mnogi koji budu kupovali ove karte ici na nereferentne modele, sto sa sobom nosi i bolje hladjenje (Prevashodno mislim na GTX 980 Ti. Ista je bila prica i za prethodnu generaciju AMD karti i referentnim hladjenjem).

Sve u svemu, sasvim dobra karta, ali kao sto @pixell rece, fali ono nesto da malo popravi utisak i stvori neku prednost ili argument u svoju korist, u odnosu na konkurenciju. Treba ocekivati da neka novija verzija drajvera donese jos neki pomak u performansama.

+1, sto se tice drajvera ocekujem to i od zelenih...
 
Sad je nadam se svima jasno zašto su išli na vodu sa Fury X. Morali su je naterati do samih limita da bi kako tako bili konkurentni, što pokazuje i OC potencijal od nekih 5% i pored toga što je karta pod vodom, iznad toga ne može, a ono što bude ispod nakupiće se za nano na jesen.

I meni je prvo zagrevanje palo na pamet kada sam video vodeno hlađenje mađutim mislim da je odluka o vodenom hlađenju više donesena zbog dimenzija same kartice i gotovo sam siguran da bi Gigabyte Wind Force 3 dual slot sa tri ventilatora kao što viđamo na drugim modelima bez problema ohladio ovu kartu.

Dalje, discipacija je manja nego kod Hawaii čipa tako da ako je Havajce moguće ohladiti vazduhom onda Fiji nije problem.

Mislim da ovde nije problem bila temperatura (TDP) procesora nego prostor za instalaciju jer bi rogobatno bilo instalirati dual slot, 6-heat pipe, 3-fan hladnjak na nešto veličine TV kartice. Jednostavno nema mesta. Kuler bi morao da viri bar još jednu dužinu kartice.

Videćemo kada izađu Fury ne-X varijante sa vazdušnim hlađenjem kakve će temperature biti.
 
Ja ne znam kako ce moci da smanje jos cenu za Fury X, ima nekih nezvanicnih informacija da je i ova cena na nekoj donjoj granici isplativosti, jer niko nije ocekivao ovu cenu od 650$ za 980Ti.
Moram malo pohvalim samog sebe za neko predvidjanje;), pisao sam pre par meseci, da bi pravi potez za NV bio da malo cutuju:D chip, da bi sa ovih manje memorije( 6GB) u odnosu na TitanX, ali sa vecim klokovima, dobili prakticno kartu iste jacine, ali sa mnogo manjom cenom proizvodnog procesa i samim tim jeftinijom( ja sam ocekivao negde oko 600$), i samim tim bi imali idealnu kartu u odnosu cena i perfomanse i da bi se razbili od prodaje za jednu takvu kartu.
Kao da je neko citao ovaj moj post o preneo tamo nekom u NV:beat:;), moram da trazim neko odgovarajuce obestecenje, ako se ispostavi da je ovo tacno:D, nema mi druge.:eyebrows:

EDIT: Kako da ide cena za 980 na dole, kada kad se klokuje dobro se priblizuje Fury kartici i to klokovanoj.

ahahahha "tvoja" predvidjanja :)
To se znalo otkako se pojavio titan sa 12gb rama da je bacanje para. Chip je iste velicine samim time isto kosta, samo je malo(veoma malo) manji skart zbog malo ugasenih resursa. Nije manja cena proizvodnje, nego se ne zove "Titan".

Ta tvoja 980 sigurno nece ici na dole s cenom s obzirom da je Fury killer.
 
Uf, samo zeleni:D pisu, preuzese i ovu temu.:D
Sad tek ocekujen borbu na nivou drajvera, kao u slucaju gtx680 vs amd7970.
Inace, moram ovo da pomenem( opet je jace od mene:smash:), ovo je bilo pre par dana od strane AMD-a, http://www.guru3d.com/news-story/amd-radeon-r9-fury-x-official-benchmarks.html.

EDIT: @Erik011 i ja, sve se vise i vise razumemo:D, ce ga na kraju prevedemo u zeleni tabor.
 
Poslednja izmena:
"So I don't even know who leaked these (techreport I think) ?"

...
 
Niko ne pominje HBM. Amd je trenutno pionir sa hbm memorijom i mislim da je ona buducnost vrama, kada se proizvodnja pojednostavi i smanji cena hbm, preuzece i nvidia tu tehnologiju. Svi cipovi pod isti heatsink=manja cena coolera, brze magistrale. Kao i do sad 1. generacija mora da prelezi decije bolesti sve kao kod iphona, ipada, ddr4 i 5 vrama, multicore procesora itd. Uvek vidim AMD kao inovatore ali prosto previse posvecuju smisljanju novog a premalo stabilizacijom poznatog i onda ga narodno receno "poduvaju" na trzistu...
 
Rekli su za pumpu da je problem kod pre production serije koja je isla reviewerima. Vent je apsolutno najbolji koji postoji po odnosu buka/performanse, tako da nije do njega.
 
Gledao sam malo ona FCAT Frame Experience merenja na Guru3D, i cini se da ima nekih malih pomaka sto se tice toga na Fury X karticama, , razlika je sada manja u odnosu na Maxvell kartice, nego sto je bila sa R 200 serijom grafika, ali ipak jos uvek je nesto bolja NV u tom segmentu, sigurno nije nesto sto moze da se vidi tako lako golim okom u gamingu, ali ipak je neka razlika ostala.
To je sigurno neka pozitivna stvar kod AMD i vidi se da su radili na tome, jer se secam koliko je bila mnogo veca razlika kod 680 vs 7970 serije grafickih kartica u korist NV.
 
700€ u Nemačkoj, nije loše
Kao što rekoh, očekivao sam egal sa 980Ti u 1440p i prednost Furije u 4K. Ispalo je egal u 4K i zaostatak u 1440p.
Baš je čudno što se slabo klokuje. Bilo bi lepo od AMD-a da bar kažu da li će dozvoliti dizanje napona, ili će ostati zaključan na 1.2V, pa da ljudi znaju na čumu su.
 
Poslednja izmena:
Pa nije cudno, nagurali su ga da bi bili tu negdje. Sad jos da dozvole dizanje napona da se vidi moze li to jos i koliko. U sustini jedina prednost im je ovo vodeno hladjenje.
 
Pa nije cudno, nagurali su ga da bi bili tu negdje. Sad jos da dozvole dizanje napona da se vidi moze li to jos i koliko. U sustini jedina prednost im je ovo vodeno hladjenje.

I male dimenzije.

Bice zanimljivo videti kako radi Fiji sa poslovnim softverom, AMD quantum bi mogao biti Mac Pro za sirotinju posto ima dual GPU i malih je dimenzija.
 
Poslednja izmena:
Nije ovo konkurentno, cena mora na barem $600.
 
Uhh 700e u odnosu na 650 dolara, previse...
Licno sam misljenja da najjaca klasa graficke nikad ne sme kostati preko 450 evra... u proslosti nisu ni prelazili tu cenu, ovo je sad neki novi trend, koji nadam se nece zaziveti...

To je ta cena. U US se cene ističu bez poreza, tako da je tih $650 cena bez uračunatog poreza, za razliku od EU gde cene ističu sa porezom.
 
Koliko su uopšte realni W1zzardovi testovi ovih dana? Sećam se da je čovek važio za veliko ime i da nije bio potkupljiv, međutim u njegovim testovima, u igri koja važi za jednako optimizovanu, 980 ti G1 naprosto gazi Fury X, pogotovo u 1080p (92.8 vs 68 što je 36% brže). U čemu je fazon sa ovim testovima?

http://www.techpowerup.com/reviews/AMD/R9_Fury_X/19.html
http://www.techpowerup.com/reviews/Gigabyte/GTX_980_Ti_G1_Gaming/18.html

Gledam ove testove i jedino sto mi pada napamet je da su planirali dual Fiji ali nije bilo vremena. Dual Fiji bi mogli da reklamiraju kao graficku dovoljno jaku za korektno 4K igranje.

Pri tome graficka ne bi bila mrcina kao GTX690 ili R9 295x2
 
Gledam ove testove i jedino sto mi pada napamet je da su planirali dual Fiji ali nije bilo vremena. Dual Fiji bi mogli da reklamiraju kao graficku dovoljno jaku za korektno 4K igranje.

Pri tome graficka ne bi bila mrcina kao GTX690 ili R9 295x2

Po najavama je iste velicine kao jednoglava.
 
Dobra graficka, konkurentna ali nije ono sto sam ja licno ocekivao, ocekivao sam pobedu na 980ti, jer je takav marketing bio, new era, is comming kao da dolazi transformers :D:D:D
 
kakva crna HBM bolje je da su ostali na DDR5 :d sramota kako karta radi na 1080p, ovome chipu nista nije trebalo jace od 384 bita na 1750mhz kao sto je na Gm200 chipu, ovo je jedva 20% jace od hawaii chipa katastrofalno kako lose radi tj daje rezultate na 1080p prosto su nesto zahebali sa skaliranjem sp, na papiru je ovo obecavala minimum performanse GTX980 Ti, a potencijalni titan kiler dobili smo Titan "kliker"

Ako im je trzisni udio bio mali, nakon rebranda hawaja i izbacanje potpuno sirotinjsko chipa za high end segment onda slobodno mogu da objave stecaj.
prosto nevjerovatno da Fury X ne moze da se odvoji od R9 390X rade na istom taktu 1050mhz i jedna i druga karta imaju ogroman mem. protok fury ima 45% vise sp i ni 20% bolje performanse na 1080p
Prvo sve inzinjere na krov najvece zgrade pa nek skacu jedan za drugim, a ove sto im pisu drivere natjerat da kopaju tunel od Rusije do Australije.

Cista bruka koliko su kasnili prvo izbace rebrand pa sad ovu bruku, perfrormance/price uzasno los ako je istina da nemaju vise od 30k kartica sreca njihova pa ih nisu nastampali vise jer nece ni ti 30k prodat, pogotovo po ovoj cjeni!

Moram jos da dodam reklamiraju je UHD HBm ovo ono pa sta ce im UHD sa 4GB memorije niko nije htio da objavi test o zauzecu VRama da vidimo tu UHD kako se gusi 4GB recimo u GTA v tipujem da je neigrivo skroz iz 2 razloga:
Jedan je taj 4GB HBM koji je jasno ko dan sada nista ne donosi novo, drugo je ovaj sirotinjski cip nije dovoljan ni za 1440p a kamoli za UHD
 
Poslednja izmena:
Nazad
Vrh Dno