Šta je novo?

AMD R9 290 Zvanicna tema

Jedina zamerka koju imam, to su zavojnice, koje vibriraju osetno kada se doda napona i power limit, ali to samo starijim igrama, dok je u novijim tipa BF4 i Crysis 3 necujna sto se tice zavojnica, a vent kao sto se moze videti ne ide preko 40-ak procenata, a tek je cujan preko 50%. Bolju kartu nisam imao.
 
Pročitao vest pa da podelim, s obzirom na nove modele (nvidia) oborene su cene Amd grafi i kod nas ima R9 290 već za 244eu nove po nekim radnjama što je extra.
 
Evo npr. ovde PM

Kapiram za par dana ce polovne da se nadju ispod 200eu ;)
 
Poslednja izmena od urednika:
to samo za nekog ko bi stavljao vodu na njih,a kapiram ko ima za vodu sigurno nece gledati 290 bez X.
 
da.onaj sa 7xxx serije je (ako je bio dobro montiran) ako nista drugo bar omogucavao da karta ne trotluje,ovaj ni to,a i dalje se cuju kao mlaznjaci plus je taj zvuk sav u nekim odvaratnim zujavim frekvencijama.eventualno da se sam cimas i kockas da je do paste i thermal pad-ova a ne do uzasno dizajniranog kulera.pride gubis garanciju.

ako ne verujes meni samo izguglaj,ima i po jutjubu snimaka.ja prvi bih voleo kad bi amd konacno napravio krsten blower hladnjak,jer u teoriji ti omogucava da slazes karte u CF a da ne uticu jedna na drugu.
 
Zar je bas tolika tragedija ovaj kuler?
Nije tolika, jos je i veca, iz iskustva ti kazem-ne gledaj to pa sve i da cena padne na 100e, zivci i zdravlje nemaju cenu.
Meni je u pocetku bio cak i relativno ok i podnosljiv ali kako su dosli iole topliji dani to je postalo sacuvaj boze, jos kad je povukla malo prasine(koja iz referentnih turbina malo sutra moze da se izbaci) to tek da ne pricam.

A AMD inace hoce srediti taj problem, pisali smo vec o tome, od sledece generacije idu hibridna resenja slicna onom na 295x2.
 
Poslednja izmena:
Ili ce amd da se okusa sa necim kvalitetnijim kao sto nVidija radi sa svojin referentnim dizajnom. Ne moze to da bude suva plastika, a da ohladi onako vreo cip.
 
Kod komsija (Madjarska) ima Safirka za male pare (tri-x model). Jel ta graficka ima neku manu posto je primetno jeftinija od drugih (barem prema shopmania.hu)
 
Jedina mana je 2 godine garancije, inace to je najbolji model 290(x) :)
Edit: Neki ljudi su se zalili na vibracije kulera ali nisam siguran koliko se cesto to javlja ali ima resenja za to.
 
Poslednja izmena:
Tesko da je najbolji model, tj sigurno nije najbolji model, cak i ako gledas samo Sapphire, jer je iznad nje upravo ovaj model koji je kolega iznad uzeo(Vapor-x Tri-x) Taj model ima bolje resen hladnjak(ne samo zbog vapor chamber nego je i masivniji) i ima kvalitetnije ventove od Tri-x.

Uglavnom, za r9 290x top lista ide otprilike ovako:

1. 290X Lightning(ubedljivo najbolja)
2. PowerColor 290x PCS+ (isto vrhunska izvedba, rame uz rame sa Vapor Tri-x ali nesto bolji ocer)
3. Sapphire Vapor Tri-x 290x
4. Sapphire Tri-x 290x
5. Asus Matrix 290x

Edit: sad videh da se u stvari prica o non x varijanti, u tom slucaju jeste Sapphire Tri x skoro pa najbolja opcija mada ipak nesto iza Power Color PCS+ 290.
 
Poslednja izmena:
Ta PCS+ jeste dobra karta, ali se vecina ljudi zalila da je neispravna posle svega par dana upotrebe. A tacno je da vent na Tri-X malo kao vibrira na oko 52% brzine, ali ne drasticno kao u videu. Potvrdjujem da je MSI LIghtning 290X najbolja izvedba i naravno Vapor-X Tri-X.
 
Jedina mana je 2 godine garancije, inace to je najbolji model 290(x) :)
Edit: Neki ljudi su se zalili na vibracije kulera ali nisam siguran koliko se cesto to javlja ali ima resenja za to.

Au katastrofa. Meni smeta daleko manje vibriranje kod 270X. Probao sam kod 270X sa raznim podloskama to jednostavno nije to, pocne da vibira posle nekog vremena.

Lakse bih podneo klasicnu buku turbine (nije mi toliko smetalo kod GTX470) nego zvuk od vibriranje ventilatora.

Izgleda da ce na kraju biti neka referentna 290 ili 290X. Znam da je i tu hladjenje lose ali barem imam odlicno kuciste pa cu nekako da se izborim sa vrelinom :D
 
Poslednja izmena:
ne pomaze kuciste,jer ne funkcionise kuler tako,sva vrelina ostaje u tom chamberu tj komori i turbina je izbaca napolje.mozes da pokusas sa promenom thermal padova i paste,mozda eliminises throtlovanje ali buku neces.i ta buka nema veze sa bukom kod nvidia refrentnih karti,mnogo je,ali mnogo gora.posle svega opet cu da preporucim MSi gaming,i drzi fige da te ne zapadne los primerak (svega par slucajeva ovde na forumu) mi ostali smo po tom pitanju imali dobra iskustva.

i opet cu da savetujem da kupis sa oglasa sa garancijom,da mozes lepo da odes i istestiras kartu.nijedan problem nije vezan za jedan brend ili cak model,sve je do konkretnog primerka karte.
 
"i opet cu da savetujem da kupis sa oglasa sa garancijom,da mozes lepo da odes i istestiras kartu.nijedan problem nije vezan za jedan brend ili cak model,sve je do konkretnog primerka karte."-umart
Odlicna varijanta, tako si bar siguran u kakvom je stanju, osim ako nije rudarila i ne cuje se onda je to solidna kupovina.
 
Mmmm, znimljivo :D Tek sad videh da Sapphire Trixx omogucava dizanje napona na jezgru do +200mV XD Na oko +100mV ( nisam tacno odredio donju granicu ) izvlacim 1160MHz i 1400Mhz na memoriji uz +31mV na AuX Voltage. Max temp tokom igara i Valey, Heaven bechmarka je oko 80C core, 85-90C VRM 1 i 54C VRM 2 sa 52% fan. Da li mi se isplati i koliko bi bilo sigurno da idem jos gore, da recimo izvucem jos 20-30MHz uz napon od recimo +130mV ( 130mV je pretpostavka :) ) ?
 
Svidja mi se ovaj bug :D R9 290 BOOST :d
R9 290 BOOST.png
 
menjao sam moju r9 280x vapor x trx za powercolor r9 290 uz doplatu od 10000 dali je ovo isplativa investicija I kakve su powercolor kartice
 
Sad nju zameni za fury-x i mirna backa! :D
 
jedino smor sto je zakljucan napon na kartici :(
 
Koji je tacno model 290-ke i pitanju, referentna nije valjda?
 
PowerColor Radeon R9-290 PCS+

GPU Clock:
1040 MHz

Memory Clock:
1350 MHz
 
Poslednja izmena od urednika:
Dobra je karta, samo si je realno pretplatio trenutno. Ja sam dodao 6500 pre dve godine kada sam menjao moju Asus R9 280X DC II Top za ovu trenutnu Sapphire R9 290 Tri-X. Ali odrali su te. Inace, dobra karta, služiće lepo jer ima masivno i dobro hladjenje. Jesi li probao da dižeš napon i da klokujes preko Sapphire Trixx ? Karta je zver i dalje. Vozi Witcher 3 sve na ultra sem hairworks i imam 60FPS+ konstantno na 1080p. Jedino je procesor može malo gušiti ako je zahtevna igra što se tiče cpu strane.
 
Poslednja izmena:
nisam probao da dizem preko Sapphire Trixx sada cu da probam :)
 
Odlična karta, doplata je skroz korektna.
 
kartica je nova I uspeo sam da je otkljucam da bude r9n 290x sa asusovim biosem
 
Kako stoji za dizanje voltaze? snimio sam jednu kao tvoju na kp...
 
Vrh Dno