Šta je novo?

AMD B550 ploče

Ćao ljudi, pre pola godine sam se spremao da pazarim novu Adobe/Cinema 4D radnu stanicu. Čekao nove Ryzen procesore i nVidia karte. Koristim i CPU i GPU rendering.

Odluka je svakako pala na novoizašle 5950x i RTX 3080.

Interesuje me šta preporučujete od od B550 ploča za ovaj procesor, a da nije neka MSI ploča (znam da sam možda *mjau**mjau**mjau**mjau**mjau*, ali imam OGROMNA loša iskustva sa MSI-em, malo manje sa pločama, malo više sa grafičkim kartama...)

Koliko sam video po testovima, manje više su najbolje AORUS Master i Strix-E.

Hvala na savetima unapred!
 
za takvu namenu (radna stanica) postoji Gigabyte B550 Vision D
 
za takvu namenu (radna stanica) postoji Gigabyte B550 Vision D

Na žalost, ograničen sam na kupovinu u SRB, zbog odbijanja PDV-a. Video sam nju na sajtu Gigabyte-a, ali sam odmah pokapirao da je nema kod nas...
 
Strix-F.

Ili Aorus Pro, ako ti treba gomila USB-portova (V2 ima front USB-C, V1 nema ali ima jedan više pozadi, ako se dobro sećam).

ASRock Extreme 4 je za hiljadu-dve skuplji ali ima POST kod displej, Power i Reset tastere na ploči, što ume da bude jako korisno. Nema BIOS FLashback taster, doduše.
 
Poslednja izmena:
Strix-F.

Ili Aorus Pro, ako ti treba gomila USB-portova (V2 ima front USB-C, V1 nema ali ima jedan više pozadi, ako se dobro sećam).

A zašto ne ove skuplje varijante koje sam naveo? Zato što je besmisleno toliko plaćati B550 ili neki drugi razlog? Takođe, WiFi i BT su mi obavezni.

I hajde još jedno pitanje, vidim da svi preporučuju više B550 nego X570, prvenstveno zato što nema ventilatora za chipset i zato što je jeftiniji generalno. Da li ima svrhe pazariti X570?

Hvala! :)
 
Ja sam našao X570 Aorus Elite za 25k :) dobra B550 je sličnd cene

Sent from my GM1900 using Tapatalk
 
Poslednja izmena:
Ne znam, ja nisam uspeo da nađem...
 
Što odmah ne reče da ti treba WiFi...
Onda MSI X570 Tomahawk. Odlična ploča, ima WiFi/BT, košta 28-29000.
 
Kupovina za posao preko firme. Bitan mi je multicore jer je tehnologija u zadnjih par godina postala u tom smislu zahtevna. Dakle treba mi Wi-Fi na ploči, 64GB koje ne mora da budu preterano brzi ali naravno stabilni. Na kompu će se vrteti SQL ali i Docker. Jel B550 radi posao sa 3900x/5900x?

Edit: ok, vidim da B550 otpada zbog wifi.
 
Poslednja izmena:
B550 ima verzije sa WiFi-jem, i da završava posao. Pogledaj VRM konfiguracije i proberi model koji ti odgovara (npr Aorus Pro AC).
 
Da, imaš i B550 ploča sa WiFi verzijama.

Izbegao bih Aorus Pro AC jer ima stariju verziju WiFi, iz nekog razloga. Strix-F WiFi je bolji ali ga trenutno nema kod nas a i cena mu je skoro kao X570 Tomahawk, onda je bolje uzeti MSI.

Strix-E je sledeći, sa VRM je možda tu negde sa Tomahawkom (potpuno je svejedno, što se toga tiče), ima POST kod displej (fino) i bolji zvuk od Tomahawka, nema ventilator, ali je 3000 više od X570 Tomahawk. Da li ti više znači to ili PCIe4.0 na X570 Tomahawk za tu razliku u ceni, proceni sam...

MSI B550 Gaming Edge WiFi je isto veoma solidna opcija, praktično B550 Tomahawk + WiFi i pristojna cena, to bi bila jeftinija (i nešto slabija) opcija.

Ne znam, X570 Tomahawk deluje kao odlično all-round rešenje, MSI B550 Gaming Edge ako bi da uštediš. Mortar WiFi je dodatnih par hiljada jeftiniji od Edge ali je mATX i ima slabiji VRM...pa šta ti je drago.
 
Poslednja izmena:
uzeh za kumicu b550 tomu u at*m-u (josh se i rumuje :D), ozbiljna plocha, deluje identichno kao i x570 toma, uz akcijsku cenu, mislim da je trenutno BB u kategoriji ful atx b550 plojki.
 
prvenstveno zato što nema ventilatora za chipset

Zasto to spada u "prvenstveno" ? Lose je imati cooler na maticnoj? Koliko znam, to je nesto dobro e sad ispravite me ako gresim (ako ploca ima mane koristeci cooler za chipset) mada jos to nisam video ni cuo.
 
Verovatno ljudi na ventilator na čipsetu gledaju kao na plivajući zamajac u kolima :)

Sent from my VOG-L29 using Tapatalk
 
Verovatno ljudi na ventilator na čipsetu gledaju kao na plivajući zamajac u kolima :)

Sent from my VOG-L29 using Tapatalk
Bolje nešto nisam pročitao odavno hahhahahahahhahahahhahahahhahaha.

Ali kao pripadnik "stare garde", sećajući se svih silnih kerefeka sa "zujalicama" u periodu kada su sve ploče imale chipset coolere... Recimo da bih i ja radije bez plivajuceg hahahhahhaha

Sent from my Mi 10 using Tapatalk
 
Evo iskreno se i ja sećam ploča sa ventilatorima u koje upadne trunka prašine pa pište ko lude... Loša sećanja...
 
Evo iskreno se i ja sećam ploča sa ventilatorima u koje upadne trunka prašine pa pište ko lude... Loša sećanja...


Nisam jos imao maticnu sa coolerom, niti je imam na ovoj novoj. Inace vidim da ljudi bas ne gotive cooler na maticnoj, sto znaci da ima nekih kerefeka u vezi sa tim :D
 
Manji precnik ventilatora = veci broj obrtaja da se postigne zeljeni protok = veca buka.
 
Ja to nista ne cujem u svakodnevnom radu..ovaj se vrti na 1500rpm-a
 
Sve je to jasno, ali u modernim kucistima danas, stvarno treba da ti se vent vrti na 4000 obrtaja da bi cuo nesto, a da nije neki sum u pozadini.. Znas kako se cuje ova moja turbina od grafe kad zavrtim vent na 3500 :D
 
@skawzy pa, B550 ploče i nemaju kuler :D napraviše B550 da u startu budu hladnije od X570.

@topten, piše u profilu:
MoBo: Aorus Elite B550
 
Na slici sam obeležio, pa jel ispod oklopa ne ide kuler?

IMG_20201111_161635.png

Koliko je meni poznato od novijih GIGABYTE Aorus modela, jedino X570 AORUS XTREME ima pasivno hlađenje!
 
Poslednja izmena:
Pa to mu je hladnjak - pasivni.

Sent from my Mi 10T Pro using Tapatalk
 
Da li je ješ neko kupio GIGABYTE B550 AORUS PRO (AC) rev.1 i da li imate problema sa USB kontrolerima i konektovanim uređajima (periferije, stikovi i sl)? Ako jeste imali, da li ste uspeli rešiti i kako?


Konkretno, kod mene je problem sa USB 2.0 kontrolerom i nešto manje sa USB 3. Kada konektujem periferije na USB2 praktično ne mogu da koristim računar od laga, seckanja, kašnjenja, fantomskog kucanja i sl. Ovo se odnosi i na miš i na tastaturu. Preko USB3 mogu da koristim računar ali se često dešava da na login ekranu moram da izvadim i ponovo ubacim risiver od periferija da bi iste proradile. Takođe, imam neki fantomski USB uređaj za koji Windows ne može da pronađe/instalira drajver. Instalirani su svi drajveri od AMD-a i GB-a, tako da je sa te strane sigurno sve pokriveno.

Jedan put se ,,zaglupeo'' mrežni adapter, restart je rešio slučaj.

Flešovan je poslednji BIOS, F11D. Memorija podešena na XMP ali se isto ponaša na SPD difolt vrednostima (2400MHz) i na manuelnom 3600MHz podešavanju.

Pronašao sam i dosta tema na netu (uglavnom redit) sa istim problemom ali bez konkretnog rešenja. Neki od saveta su disejblovanje HPET-a, USB XHCI-a, CSM-a itd. Ništa konkretno...
 
Meni je juce stigla non-AC verzija, ali nisam jos uvek upakovao nista. Verujem za vikend da cu imati vise vremena za to... ako do tada ne resis problem, probacu da ostavim update o 'stanju' kod mene. :)
 
Non AC verzija dok je drug testirao, sve normalno bilo.

Sent from my Oneplus 8 using Tapatalk
 
Nazad
Vrh Dno