Šta je novo?

AMD’s Next Gen x86 High Performance Core is Code Named “Ryzen”

Status
Zatvorena za pisanje odgovora.
Po nekom mom mišljenju, vrlo je verovatno da će tek Ryzen+ doneti još puno optimizacija, što će omogućiti istom da pretekne Intel što se IPC-a tiče.

Ili da, makar bude na istom nivou kao budući Canonlake.

Gesendet von meinem GT-I9295 mit Tapatalk
 
Mislim da bi u sve Ryzen testove trebalo ubaciti i FX-8350, da se vidi skok :) Pri tom, najrelanije ispravno poređenje sa intelovim procesorima bi bilo sa i7-6800K, 6850K i 6900K i tu bi trebalo gledati perf/watt, perf/price, max OC i slično

A na temu kloka i ST performansi, ne znam koliko ima smisla govoriti. Već je sto puta rečeno da će AMD biti konkurentan, a ne da će prestići intel u svakom pogledu. Ljudima kojima je sve osim i7-7700K na 5GHz fail, treba objasniti da i Intel u ponudi ima modele od 2c/2t na 3GHz, do 22c/44t na 2.2/3.6 GHz. I da različiti korisnici imaju različite potrebe. I da je 3.5-4.2GHz loše, intel ne bi pravio i prodavao zaključane procesore. Kome treba 4c/8t na 5GHz ima izbor. Kome za istu cenu treba 8c/16t na 3.5GHz, takođe ima izbor. Svi srećni, svi zadovoljni :D

Ja bih voleo 8c/16t na 5GHz (skylake IPC) za 150€. Ali nema :d
 
Poslednja izmena:
Pa napravi ti :) hahaha :) Kupim amd/intel i juhu :)
 
Po nekom mom mišljenju, vrlo je verovatno da će tek Ryzen+ doneti još puno optimizacija, što će omogućiti istom da pretekne Intel što se IPC-a tiče.
Ili da, makar bude na istom nivou kao budući Canonlake. Gesendet von meinem GT-I9295 mit Tapatalk
Poenta je da ne mora da ima veci ipc od Intela, neka ima 90-95% Intel ipc-a po 60-70% cene Intela i to je win win situacija.
Posto si zaduzen za superviziju ipc Canonlake-a u STR Intel, reci nam, kako napreduju trenutno radovi na renoviranju!? :d
 
Poslednja izmena:
Na kojem sajtu ce erik011 objaviti review?
 
Čim se krene sa navijanjem (fanbojisanjem) očekivano je da emocije prevladaju a ne razum.

Pa sutra da igraju Zvezda Real, niko ovde ne bi bio zadovoljan časnim porazom od 1-2:0 (~ 10-15% manji IPC), većina bi se ložila da možemo da ih dobijemo (~odličan SMT/HT), pojedinci da ćemo da ih oderemo (~podeliš multithread score nečim pa dobiješ mnogo veću cifru od Intela u testu sa nepoznatim parametrima 'jer NDA'), a još ako bi neko i onom Ronaldu lupio par šamara (~kad bi i cena bila 200€ za 8/16), može odmah kraj sveta.

I kad nas nakantaju s pola snage nekih umerenih 4:1 (~CL single thread performanse), umesto da smo srećni što im uvaljasmo i taj jedan nekako po ovoj našoj oranici (~gledamo samo MT jer je tu AMD 'mnogo jak'), većina se okrene da hejtuje igrače čiji ceo klub sa stadionom i još pola grada okolo ne vredi kao jedan igrač tog Reala (~AMD vs Intel an general)...

Sve u svemu, jedan krajnje realan i umeren narod, tako da i ne čudi ovolika histerija oko Ryzena. :d

Back on topic, jedino je G@W dao realnu prognozu i sve su šanse da će tako i biti, ukratko, koliko para toliko i muzike. Što uopšte ne mora da znači da je bila loša svirka. :d
 
Skrenuli smo sa puta čim je počelo sa poređenjem u single core snazi 4/8 procesora i 8/16. Gde je Intelu 6/12 ili 8/16 ili 10/20 procesor na 5 GHz jačine Kaby u single?
 
Skrenuli smo sa puta čim je počelo sa poređenjem u single core snazi 4/8 procesora i 8/16. Gde je Intelu 6/12 ili 8/16 ili 10/20 procesor na 5 GHz jačine Kaby u single?
Bravo,da ne uporedjujemo babe i zabe,sacekajmo r5 pa da komenatrisemo.U krajnjem slucaju neka se dodje na +,- 10 % ipc-a,ogroman skok za Amd
 
Skrenuli smo sa puta kada su počele preporuke za 4/8 i 6/12 AMD za koje se ne zna kada će se tačno pojaviti, a perf još i manje. Prozivanje onih koji su izabrali 7700K pre nego nepostojeći 6/12 AMD za "isti novac" da ne spominjem.

Gde je tu pravo na izbor koje je spomenuo Space Beer?
Diskutovaćemo kada se pojave zvanični testovi 4/8 i 6/12 AMD-a, ovo sada nema smisla, čisto nagađanje.
Do tada je moj izbor 7700K, sa naglaskom na moj.

Danas ćemo videti Ryzen vs 6900K, već znamo da razbija sa perf po toj ceni što je nama smrtnicima totalno nebitno. Nisam imao 1000e za takav Intel, nemam 500-600e za 1800X, a tek nemam potrebu ni za jednim 8/16 procesorom.
Bravo za AMD i to je to.

Što se tiče 7700K, jedino legitimno danas posle zvanične objave testova je da neko preporuči 1700 non X jer se za sličnu svotu novca dobija 8/16 CPU. I pored toga izbor isključivo zavisi od ličnih afiniteta i potreba svakog od nas.
 
Poslednja izmena:
Performanse ovog CPU-a (citave serije) ako se ispostave tacnim ce najvise uticaja.najbolju prodju imati kod ljudi koji rade neke heavy zadatke kao individue, kojima je potreban dobar MT naravno za sto manje novca. Sve i da bude kao sto je najavljeno, ostaje onaj test vremena koji treba da pokaze da CPU nece umreti iz nekog razloga nakon par godina vec da moze da radi 5+ godina, odnosno da je u pitanju kvalitetno napravljena masina. Performanse se danas nekako uzimaju zdravo za gotovo dok Intel i dalje vazi kao sinonim za suvi kvalitet. Prosto, kad kupis nesto oznaceno Intelovim logoom kao da si kupio Nokia telefon svojevremeno - znas da ce da radi i na pola faze, ako mu polomis pola pinova i skines kuler. Preterujem naravno, ali taj cist kvalitet u proizvodnji ne moze da se zanemari. Svakako da bi svi voleli jak AMD jer bi to znacilo koliko-toliko nize cene kako procesora tako i grafickih - prezvakana prica 100x ali toga vec dugo nema na trzistu a potrebno nam je vise nego ikad. Sta nas ocekuje narednih dve godine, saznacemo danas u 16:00 po vremenu Srbije do Tokija :D
 
Performanse ovog CPU-a (citave serije) ako se ispostave tacnim ce najvise uticaja.najbolju prodju imati kod ljudi koji rade neke heavy zadatke kao individue, kojima je potreban dobar MT naravno za sto manje novca. Sve i da bude kao sto je najavljeno, ostaje onaj test vremena koji treba da pokaze da CPU nece umreti iz nekog razloga nakon par godina vec da moze da radi 5+ godina, odnosno da je u pitanju kvalitetno napravljena masina. Performanse se danas nekako uzimaju zdravo za gotovo dok Intel i dalje vazi kao sinonim za suvi kvalitet. Prosto, kad kupis nesto oznaceno Intelovim logoom kao da si kupio Nokia telefon svojevremeno - znas da ce da radi i na pola faze, ako mu polomis pola pinova i skines kuler. Preterujem naravno, ali taj cist kvalitet u proizvodnji ne moze da se zanemari. Svakako da bi svi voleli jak AMD jer bi to znacilo koliko-toliko nize cene kako procesora tako i grafickih - prezvakana prica 100x ali toga vec dugo nema na trzistu a potrebno nam je vise nego ikad. Sta nas ocekuje narednih dve godine, saznacemo danas u 16:00 po vremenu Srbije do Tokija :D

Slažem se da je Intel pojam za kvalitet ali AMD nije ništa lošiji ja sam imao samo AMD/Cyrix procesore i ni jedan nije nikada ali nikada pravio probleme niti se kvario....a svi su radili tih 5+ godina . Lično mislim da su sada ploče i kod Intela i kod AMD-a kritična tačka i da su mnogo podložnije kvariovima nego procesori.
 
Nekom je poslo za rukom da Oc-uje 1700 na 4.0 uz pomoc stock hladnjaka.
http://wccftech.com/amd-ryzen-7-170...d/?utm_source=wccftech&utm_medium=related
Kazu da ce Amazon imati problem da isporuci sve narucene Ryzene u roku. Na Anand forumu nizi Oc potencijal pravdaju time sto L3 kes radi na taktu najbrzeg jezgra a ne Northbridge-a kako je do sada bilo uobicajeno.

Послато са Nokia 3410 уз помоћ Тапатока
 
Ma samo nek pristignu intela, odma su za nas kupce odradili fantastican posao.
 
Stvar je u tome da niko ne voli da prizna da je ispao bu.. da nije u pravu. Pogotovo kad se pravda kupovina neceg skupljeg ili se nesto ne uklapa u licna ubedjenja/modu. Najbolji primer je sa hi end ozvucenjem, kada ljudi pocinju da "slusaju" kablove (o carobnim razlikama izmedju zvucnih karti da ne pricam), a ne muziku, i stvarno cuju ogromnu razliku gde je nema. I dzaba im svi rezultati sa mernih uredjaja, naucni dokazi, teorija psihoakustike, jer su njihove "zlatne" usi - zakon (Stradivari ispade nista posebno, kad se ne zna da je Stradivari). Sasvim obicna reakcija. Siguran sam da je ryzen izbacio intel, a ne amd - bilo bi slavlje.

Pre 3 nedelje sam imao raspravu sa kolegom bas oko aux kablova , covek je zagrizen "audiofil" (da ne kazem bu**la)... Ja sam imao neki od 10e, dok je on imao "brendirani" od 90 i kusur evra... Naravno, on je cuo razliku ja nisam... Komentar je bio da ovaj od 90e i nije za mene ako ja tu razliku i ne cujem... Ja ga gledam i razmisljam da li sam ja lud ili on...

Sa takvim osobama i ne vredi ulaziti u raspravu, vidis kakva je situacija i dignes ruke, ne vredi da se ispravljaju krive drine... Ko hoce da pukne kes radi prestiza, odnosno bubica u glavi taj ce na sve nacine da opravdava svoju kupovinu i to je to.

Ista prica je i sa AMD vs Intel u ovoj situaciji. Ja cu samo da trljam zadovoljno ruke i cekam da cene padnu (a verujem da nisam jedini). A ko voli moze da kupi iz plavog tabora po vecoj ceni i onda ce imati razloga da opravda 10-25% bolje performanse...
 
Poslednja izmena:
Na forumu koji se zove Benchmark nema trunke razumevanja za entuzijaste...zadnje vreme došlo.
 
^ Sve je to kul, ali i Intel i NVidia nemaju konkurenciju i posteno su se razgoropadili sa cenama.

Bilo je vreme da se malo prodrma trziste i da se cene unormale.

A posle kao sto rece G@W, koliko para toliko muzike, pa ko hoce neka bira... :)
 
^ Sve je to kul, ali i Intel i NVidia nemaju konkurenciju i posteno su se razgoropadili sa cenama.

Bilo je vreme da se malo prodrma trziste i da se cene unormale.

A posle kao sto rece G@W, koliko para toliko muzike, pa ko hoce neka bira... :)
Kako to Nvidia nema konkurenciju?
RX se vise kupuje od bilo koje Nvidie,ali sad sa Vegom trebalo bi i u high-endu da razvale.

Послато са D6503 уз помоћ Тапатока
 
Nedja rece da je ipak izgleda NDA u 15h :) sad se radi cesljanje texta. Bacicu link ovde ofc kad bude online.

Ja imam potpuno razumevanje za entuzijaste i nemam nista protiv da zele quad sa sto jacim ST za neke bencheve, nego me neviraju ljudi koji smatraju ovo sto smo dobili failom. Znaci ne gledajuci cenu uopste, ovo je sve samo ne fail :)
 
Preskocio si ih onda :D
 
Nedja rece da je ipak izgleda NDA u 15h :) sad se radi cesljanje texta. Bacicu link ovde ofc kad bude online.

Ja imam potpuno razumevanje za entuzijaste i nemam nista protiv da zele quad sa sto jacim ST za neke bencheve, nego me neviraju ljudi koji smatraju ovo sto smo dobili failom. Znaci ne gledajuci cenu uopste, ovo je sve samo ne fail :)

+1
 
Na forumu koji se zove Benchmark nema trunke razumevanja za entuzijaste...zadnje vreme došlo.

Upravo tako i malo mi je bzvz što se Erik nalazi lično pogođenim.

Ja sam rekao da je za mene i to naglasio i za moje potrebe ova kupovina promašaj, ne kapiram šta se drugi ljute. Kada sam pročitao onaj test i video ona TDP, smorio sam se žestoko. Onaj prvi leak sa guru 3D mi je delovao ok.

Očekivali smo (opet kažem JA) epohalnu revoluciju, 8/16 bije intela na stocku, klokuje se kao krmača i troši samo 95W na defu. Ono ispade da mi račun za struju skače duplo za isti posao sa ryzenom na 4ci, kada ga ostavim da radi nešto preko noći.

Takođe od početka i onih testova poređen je sa 6700K koji štuca na gamingu i streamu, dok 1700 radi glatko, a na kraju, kada se izbaci taj dodatni rendering i uzmu u obizir ST perf, opet ne prelazi taj 6700 na defu, pogotovu kad se ovaj ocuje.

Nema veze sa Intel vs AMD fanbojizmom niti sa gamingom.

Kao što je G@W rekao, pričalo se da AMD na 3.3 bije Intela na 4.5, što naravno nije moglo biti istina, ali da zbog magičnih IPC-ova i IMC-ova radi barem 20% bolje...

@pixell
U pravu si, pogresno sam protumacio. Ali nisam jedini.



Ja, on i ko zna koliko ljudi na internetu je to shvatilo kao AMD po jezgru na 3.3 GHz dostize Intel po jezgru na 4.5 GHz. Sto je suludo ali tako je mnogo ljudi to shvatilo. Jako opasnim marketingom se bave.

Edit: Cek bre, nemoj da me zbunjujes. Nismo mi nista pogresno protumacili. Covek kaze Haswell-E Extreme a to je isto 8/16 CPU kao i 1800X. Sto znaci da ovo sto napisao @Uruk stoji na osnovu te "informacije".


Da ovoga nije bilo, ne bih se bunio...


Lepo je što se AMD oporavio, ali ovo nije narodni OCerski cpu koji možeš kao sandija da razvučeš i budeš miran 5 godina. U prinicpu samo je napredak pad cena i tih 95W naspram Intelovih 140W.

Čestitam renderašima na novom cpu, nema sada boljeg po toj ceni i svako kupuje što mu odgovara ali ovo nije revolucija, nego napredak. Samo su doskočili Intelu, što su realno trebali 2011. Proceosrska moć i dalje na manje više istom nivou, samo je jeftinija.

Ja (i opet kažem ja) čekam 6/12 R5 ili neki Ryzen revison 2 krmaču koja ide na 4.5 24/7 minimum ili Intelov odgovor u vidu x299 na ovo (mnogo verovatnije), mada sam i sad sa ovim KL miran nekoliko godina.

Ovaj 1700x će vrv otići na oglas, jer je downgrade po pitanju ST za mene. Za neku sledeću reviziju, videćemo.
 
Poslednja izmena:
I ti sad pričaš unapred pre zvaničnih testova. :)
 
Kao što je G@W rekao, pričalo se da AMD na 3.3 bije Intela na 4.5, što naravno nije moglo biti istina, ali da zbog magičnih IPC-ova i IMC-ova radi barem 20% bolje...

Da ovoga nije bilo, ne bih se bunio...

Auuuu. Eto, koliko god jasno bile postavljene informacije pa čak i glasine neko uspe kada želi da nešto "shvati" to je to i da se oseti prevarenim.

Evo opet citata kojeg sam tada kopirao od strane jednog člana drugog foruma:
AMD is back, let's not get it twisted, AMD is back and matching INTEL and there's no other way to look at it. Sure you can nit pick here and there, but grand scheme of things, put up an INTEL CPU at 3.4GHz and compare it to 1800X and AMD will win. I can prove this, I have seen this and you all will this coming week.

AMD has extremely good memory bandwidth efficiency, better than INTEL's even in dual channel mode. So I wouldn't say the IMC is weaker per se, yes it's over 1GHZ lower than what INTEL can manage on air cooling (4266MHZ DDR4 vs 3200MHz max on AMD), but weaker is to undersell what AMD has managed here.
So in dual channel mode @ 3200MHZ, CL15 you can get up to 50GB/s memory writes in AIDA 64 which is damn near theoretical limit and that's at CL15.
AMD IMC always runs a command rate of 1T/1N. You can't change it at all and you also can't use really use the tight timings that we can right now on INTEL platforms. Those 12-12-12-26 B-die timings are not going to happen, but no matter, you'll still whip most 7700K systems that aren't tuned to death.

Overclocking this platform is crazy complicated and unrewarding. The clock speeds are low and if you have dreams of a 4.5GHz 24/7 setup, best forget it. In fact most of us will run 3.8 to maybe 4GHz on all cores if we're lucky for 24/7. 1.4V at 4GHz = 90'C load temp with air cooler, so be mindful of that. We need new coolers for the most part because the CPU height is not the same as previous CPUs amongst other changes.

For Haswell-E 5960X to match or beat 1800X (3.6~ 3.7GHzGHz) you'll need about 4.5GHz in the multithreaded programs as Ryzen is ridiculously fast at this beating 6950X sometimes.

Podvukao sam ono što je očigledno.

Pitanje za Villyja i G@W-a gde ste vi pročitali da AMD na 3.3 bije Intela na 4.5?
 
Na forumu koji se zove Benchmark nema trunke razumevanja za entuzijaste...zadnje vreme došlo.
Pa da su oni normalni i pravi, pa i ajde, nego sve vreme se racionalizuju njihovi apsolutno neisplativi potezi. Niko ovde ne kaze "znam da je preskupo i nepotrebno ali je meni super" pa onda slusamo gluposti o bottlenecku, mucnom igranju itd. Ne od tebe doduse ali ima takvih.
 
Ja ne vidim sra je problem sa procesorom.
@Villy, jel nije tajna koje su tvoje potrebe i kakav tebi treba CPU?

Sent from my Nexus 5 using Tapatalk
 
Status
Zatvorena za pisanje odgovora.
Nazad
Vrh Dno