Šta je novo?

Alat za modovanje?

mickk

Banned
Banovan
Učlanjen(a)
25.09.2008
Poruke
2,965
Poena
230
Kopam po forumu neko vreme ali nikako da pronađem konkretno gde šta ima da se kupi i koliko to košta. :)
Hteo bih da pitam iskusnije u modovanju kakav alat koriste i šta treba gledati pri kupovini istog.Danas sam pronašao tri stvari koje me malo bune tj. njihova cena....

Video sam dremel(ako sam pogodio naziv) koji u paketu sa svim džidža bidžama košta 6000 din.
Onda sam pored njega video isti alat samo 1800 din isto u kompletu ali radi na nekom ispravljaču na 18v...i na kraju pronašao sam nastavak koji se montira na običnu bušilicu i potpuno je isti kao prethodni uređaji i pri tom je jeftiniji od svih(jedino nema potenciomer za kontrolu RPM-a,ali se to da srediti :D).
Hteo bih da uradim komplet plexy case(sve sam našao od materijala samo mi fali alat sa kojim ću raditi,sećenje,brušenje,bušenje...)
Šta je pametnije kupiti?inače svi aparati imaju 2 god garancije...
 
To ti je kod nas sve satro dremel (bar nisam imao prilike da vidim pravi), ali ce ti odraditi posao. Ja sam kupio neki Henkel kvalitet :D za 2300 din.(to je verovatno ta za 1800 din.) pre godinu i po i sluzila je, a i danas sluzi svrsi. Kupio sam je (nije reklama ;) ) u Vobi hausu. Pored toga mozes pazariti i dodatke za "dremel", jer ce ti se ovi, sto dobijes uz nju, brzo potrositi. Cena se kretala oko 600-700 din. U svakom slucaju kupi (za koji god da se odlucis), jer je to skoro osnovni alat za modovanje :smoke:

Ako ces raditi sa plexijem, najbolje bi ti bilo da uzmes neki mini stoni cirkular (naravno...ako imas novaca ;) ), ako hoces da izvuces ravne linije i da to lici na nesto :D . Plexi mozes seci i sa busilicom, tj. burgijom u zavisnosti od toga kakav je plexi. Dobro bi ti bilo da pazaris par "stipaljki" da bi mogao npr. da pricvrstis taj plexi za sto dok budes radio na njemu. Te "stipaljke" kako ih ja zovem :D , imaju istu funkciju kao stege s tim sto ne opterecuju i ne ostecuju materijal na kom radis.

Pored ovog i ostalog sitnog alata (burgije, klesta, imbusi, srafcigeri, itd.) obavezno kupi zastitne naocare, da ne bi prosao kao ja, pa posle isao do ocnog da ti vadi spen iz oka, pa se kuci vracao previjen kao gusar :d . Izgledaces sasavo, ali te ledja nece boleti :p

Sretan rad i baci fotke kad zavrsis posao ;)
 
-Kabal- hvala na info-u :D,videću šta ću da izaberem od alata još ću otići do Vobija da vidim šta nude, a fotke će sigurno biti okačene samo da se skupim,saberem... :) i krećem u projekat ... :D
 
radio sam svakakve gluposti sa plexy-jem, radili smo drugu custom made case, od jednog starog. koje smo u sushtini isekli i smanjili shto smo vishe mogli, zatim obradili sve gluposti (ivice, rupe, spojili) na kraju je ishla plexy maska sa rupicama za usis vazduha za napajanje, rupa za dvd, prekidachi (koristili smo tastere), raznorazni detalji i sitnice.
sve ovo sam rekao da bih ti predochio koliko je posla uradjeno- pa da ti predlozhim i alat.
OBAVEZNAN ALAT:
-bushilica
-ubodna pila
-stega (morza)
-sitan alat (turpuje, shrafciger i sl.)
to je sve shto smo koristili i kuchishte je uradjeno stvarno extra, dodaj i silikon za diodice i sl.
plexy da sechesh-najbolje ubodna, mada mozhe i brusilica (ide ko kroz maslac, a i ne ostaju spaljeni opiljci na plexyju koje posle morash da turpijash)
sa srechom na projektu i naravno da napravish ono shto si zamislio
pozdrav :wave:
 
Narode hvala na info-u i lepim željama :) samo bih postavio još nekoliko pitanja da ne otvaram bez veze nove teme.
Da li neko ima mere tower kućišta treba mi visina i širina istog.
2.Hoću da stavim dva napajanja u novo plexy kućište...gde je pametnije da se ono stavi ..pored glavnog nap. ili na dnu kućišta ili...?
3.Kako da svijem plexsy u kućnim uslovima?
4.Na koji bi vi način spojili stranice kućišta i čime...moja je ideja sa aliminijumskim L profilima...čisto zbog jačine konstrukcije....
 
ja mogu da ti dam predlog samo n br.2
mozhesh u rerni i mozhesh pud vruchom vodom u kadi
 
Video sam da ljudi savijaju plexi fenom za skidanje farbe s kola...Pricvrste plexi za npr. sto, savijaju preko ivice stola i u isto vreme na mestu gde hoce da naprave ugao, greju tim fenom.

Sto se tice spajanja stranica, probunari malo po moding sajtovima, pa vidi kako su to ljudi radili. Koliko se secam, u coskove kucista su ubacivali kao npr. aluminiumske kockice sa urezanim navojem, pa su sa npr. imbus sraficima spajali stranice. Mozes ti staviti i alu L profil, ali kontam da ce ti malo narusiti izgled citavog plexi kucista.

Sto se tice dimenzija, odes npr. na coolermaster sajt, pa uzmi dimenzije bilo kog kucista, tj. koje ti se najvise svidja ;) .

Za postavljanje napajanja, mozes ga slobodno postaviti u gornjem delu (da u drugom slucaju ne bi morao seci dno kucista zbog protoka vazduha, pa samim tim i oslabiti konstrukciju), ali vodi racuna da mesto za maticnu plocu dovoljno udaljis, da bi npr. u buducnosti mogao postaviti neki veci kuler za proc.
 
@ - Kabal -

Nije baš sve šatro kao što ti kažeš. u prodajnom centru Uradi Sam u Kruševcu sam video original "Dremel" čeonu brusilicu za nekih 5500 - 6000 din. ne sećam se tačno koliko.

Ali i i "Einhell" čeone brusilice rade posao više nego dobro. Uz to ima i garanciju godinu dana. Tako da nema razloga za sekiraciju.
 
@ - Kabal -

Nije baš sve šatro kao što ti kažeš. u prodajnom centru Uradi Sam u Kruševcu sam video original "Dremel" čeonu brusilicu za nekih 5500 - 6000 din. ne sećam se tačno koliko.

Ali i i "Einhell" čeone brusilice rade posao više nego dobro. Uz to ima i garanciju godinu dana. Tako da nema razloga za sekiraciju.

Da i ja sam video u URADI SAM dremel original...samo me buni što i ona i ova jeftinija neka POWER imaju 2 god garanciju....:wall: ipak to je 50 e razlike.Ali vrlo je moguće da ću se odlučiti za dodatak bušilici (bolji i sigurniji RPM).A oko 400 din je ceo set brusilca turpija i ostalih stvari.
 
Sto se tice spajanja stranica, probunari malo po moding sajtovima, pa vidi kako su to ljudi radili. Koliko se secam, u coskove kucista su ubacivali kao npr. aluminiumske kockice sa urezanim navojem, pa su sa npr. imbus sraficima spajali stranice. Mozes ti staviti i alu L profil, ali kontam da ce ti malo narusiti izgled citavog plexi kucista.

Videćo sistem kockica mada verovatno ću raditi taman plexy(makar uglove tako da možda uspem i L profil da uglavim-možda neće štrčati toliko :)
 
@ - Kabal -

Nije baš sve šatro kao što ti kažeš. u prodajnom centru Uradi Sam u Kruševcu sam video original "Dremel" čeonu brusilicu za nekih 5500 - 6000 din. ne sećam se tačno koliko.

Ali i i "Einhell" čeone brusilice rade posao više nego dobro. Uz to ima i garanciju godinu dana. Tako da nema razloga za sekiraciju.

Zato sam i napisao u zagradi "bar nisam imao prilike da vidim pravi" ;) . S obzirom da sam to kupio pre godinu i po-dve, mnogo stvari se od tad promenilo, pa evo sad se moze pazariti i pravi dremel :) .
 
Zato sam i napisao u zagradi "bar nisam imao prilike da vidim pravi" ;) . S obzirom da sam to kupio pre godinu i po-dve, mnogo stvari se od tad promenilo, pa evo sad se moze pazariti i pravi dremel :) .

Imaš pravo ali je skupo do bola!!!Ja sam video baš pod tim nazivom Dremel ali opet ponavljam s k u p o...Biće sigurno jeftinija varijanta krastavac...iam garanciju pa kad ode menjam... :)
 
Ja sam moju alatljiku platio ~1500 dinara uz garanciju od godinu dana, i nije mi žao. Ako posle godinu dana crkne - uzeću novu, jer to stvarno nisu neke pare.

Pločice sam potrošio, imam još jednu, pa me zanima da li u ovom setu postoje pločice i kakve su (dijamantske ili obične). Ako su obične, onda mi je preksupo....
 
Ja sam moju alatljiku platio ~1500 dinara uz garanciju od godinu dana, i nije mi žao. Ako posle godinu dana crkne - uzeću novu, jer to stvarno nisu neke pare.

Pločice sam potrošio, imam još jednu, pa me zanima da li u ovom setu postoje pločice i kakve su (dijamantske ili obične). Ako su obične, onda mi je preksupo....

Pazi ja se nešto ne razumem JOŠ :d u sve to ali sam našao u Uradi sam ceo komplet za 500 dinara.A ima ih i u Tempu za 400 din.Tako da ti se isplati i da su obični delovi za te pare X2 :), ako mene pitaš.
 
ma bre, treba ti najobichniji set burgija, bushilica i jedan list za metal za ubodnu! ne tripuj se oko toga, ja sam ubodnu platio 1000din i isekao sam pola shume- sad da crkne ne bih se ni zamislio- brate odradila je i vishe nego za shta je predvidjena... :D
treba ti 2 burgije za sve shto mislish uraditi, 2! jedna 3 ili 4mm za rupice za sharafe i recimo usis za napajanje i jedna vecha za prekidache...
za slotove za grafu, modem i ostalo preciznija je brusilica ali opet nije da se ne mozhe ubodnom ;)
ako se lepo organizujesh sa alatom i materijalom- u vrh glave imash dan posla... da si ne znam koji sporach 2 dana i to da se razvlachish ko glista :D
a detaljisanje - to mozhe da traje godinama
 
Kao sto kaze NekyBrate, sve i da je pokvari, uzmes novo. Jeste u pitanju nekvalitetan alat, ali s obzirom koliko ces koristiti, to ti je i previse. Naravno, podrzavam da se uzme neki skuplji alat, ako se cima svaki dan i ako ti stvara lovu ;) .
 
ma bre, treba ti najobichniji set burgija, bushilica i jedan list za metal za ubodnu! ne tripuj se oko toga, ja sam ubodnu platio 1000din i isekao sam pola shume- sad da crkne ne bih se ni zamislio- brate odradila je i vishe nego za shta je predvidjena... :D
treba ti 2 burgije za sve shto mislish uraditi, 2! jedna 3 ili 4mm za rupice za sharafe i recimo usis za napajanje i jedna vecha za prekidache...
za slotove za grafu, modem i ostalo preciznija je brusilica ali opet nije da se ne mozhe ubodnom ;)
ako se lepo organizujesh sa alatom i materijalom- u vrh glave imash dan posla... da si ne znam koji sporach 2 dana i to da se razvlachish ko glista :D
a detaljisanje - to mozhe da traje godinama

Hahahhaha lepo ti reče za ubodnu....ja je tako kupio isto za 1000 dindži i pokušao da napravim tablu za zvučnike u autu...za tri rupe i sečenje sa strane potrošio sam TRI ubodne testere(znači tri aparata) :D i naravno kad sam završio sa sečenjem otišao u prodavnicu i tražio novac nazad....što sam i dobio :d tako da se ne brinem mnogo oko kvaliteta alata u smislu dokle će da traje...kolko para tolko muzike :)

Više me brine da ne zeznem plexy jer nikad nisam sa njim radio a imam dosta ideja koje bi ubacio u rad.
 
plexy je zaheban do daske kad je u pitanju obrada!
turpijanje - turpija se napuni plexyjem i svako malo morash da je chistish
-sechenje (ubodna) - strashno se greje, a morash na najvechoj brzini da sechesh, samim tim se i topi pa to otopljeno se zalepi ko blesavo i morash ako je dugachak rez i vishe puta prochi tuda...
ochu rechi, ti isechesh, a ono se zalepi pa sve u krug, ali ima fora poshto su listovi zakrivljeni- treba da sechesh tako da ti se sa desne strane nalazi deo koji otpada ;)
-bushenje - morash burgijama za metal, ni ne pomishljaj za drvo ima da napravish kurshlus! ako ne bushish kako treba i velikom brzinom i pod pravim uglom - pozdravi se :wave:
ima milion sitnica na koje morash paziti, lepo sve osmisli, a rad nije nikakav problem-bitno je imati plan do detalja (da ne bude "vidi ove 2 rupe ulaze jedna u drugu...kako sad da uvrnem 2 shrafa u to??")
moj predlog je da uzmesh L profile i da sa njima radish. da ih koristish u svim ugovima tako da imash chvrstinu, nechesh narushiti izgleda ako lepo uklopish, ofarbaj ih i da te bog potapshe po ramenu :D:D
PLEXY ALL THE WAY!
 
Pa sečenje i bušenje mi i daje probleme,ali imam čoveka koji radi akril pa će mi objasniti cake za sečenje...samo pooolllaaakkkoooo :D
Treba mi još malo vremena da skupim potreban alat i materijal i onda počinjem!!! :)
 
Poslednja izmena:
ja sam rekao kako sam ja radio i dao sam razloge...
nije moranje ;)
nego, reci mi gde nabavljash akril, i koliko koshta? meni bi trebala plocha recimo 10x10x2 cm, jel bi moglo to da se zavrshi tu gde uzimash ili mora bash ploca 1X2 metar? poshto ja sam nashao plexy, ali mora 1X2 metar da se uzme i koshta oko 7-8000din
 
ja sam rekao kako sam ja radio i dao sam razloge...
nije moranje ;)
nego, reci mi gde nabavljash akril, i koliko koshta? meni bi trebala plocha recimo 10x10x2 cm, jel bi moglo to da se zavrshi tu gde uzimash ili mora bash ploca 1X2 metar? poshto ja sam nashao plexy, ali mora 1X2 metar da se uzme i koshta oko 7-8000din

Vidi pišto poznajem čoveka cena za moj materijal je negde oko 4000 din.(za celo kućište).Jedino je problem što on radi sa 3mm.A ja hoću prednju stranu da uradim sa 6 ili 8mm(to radim u Galenici),tako da verujem da me ukupno sve košta oko 5500 din.+- 200-300din.
Kad budem otišao do njega javiću ti koja je cena jer ovako ne znam,dao sam mu samo dimenzije koje želim i on je na osnovu toga izračunao koliko košta.
 
Sve sami amateri,) sve sto vam treba je jedan horizontalni obradni centar:d tipa "deckel maho gildemeister" i stvar je resena:d

Malo sale ne skodi a da li je neko od vas pokusao pleksi da sece pomocu zagrejane zice
 
Da malo osvezimo temu.

Zna li neko cime se mogu urezati navoji u rupu probusenu busilicom tako da tu mogu da zavijem sraf?

Tacnije moram prosiriti malo postojece rupe koje vec imaju navoje.
 
Ureznicom. Mada ako je neki tanji ili meksi materijal mozes probati i direktno srafom. Ici ce malo teze, ali ce drzati.
 
kada kupis pogresne srafove :d
 
Sta cu ja kad Lian Li postavlja standarde u svakom pogledu. :)
 
Sto se dremel-a tice evo ja mogu da kazem da ga mucim vec neke 3god.
jedino sto sam izmenjao je set dodataka uz njega, fala bogu pa ima kod nas da se kupi inace dremel je bio 99e u milanu.
Dusu dalo za sitnice panel sa dugmicima na kucistu/kolima/kuci, samo opasna igracka ako se ne pazi.
 
Nazad
Vrh Dno