Šta je novo?

Ajd zajedno sastavimo Intel konfiguraciju za jedno "dve ljubicaste" :)

pinocio

Slavan
Učlanjen(a)
19.01.2009
Poruke
1,506
Poena
455
Kao sto naslov kaze,potrebni su mi saveti,predlozi,moguce cake oko kupovine...
Planiram da sastavim i kupim konfiguraciju zasnovanu na Intel procesoru koja bi bila neki zalog za buducnost,tj koja bi trenutno mogla da potera sve potrebno (trenutne hitove od igara,razne programe za obradu videa i grafike...),ali da se nekoliko godina mogu pratiti trendovi dodavanjem RAM memorije recimo.
Nisam gejmer,ne trebaju mi nikakve sljastece komponente,jednostavno treba mi komp kojim bih bio miran nekih desetak godina (prosla kombinacija Intel/Gigabajt (maticna) izdrzala i mnogo vise).

Da imam neko znanje verovatno se ne bih obracao ovde :D
Ali ajd da kazem da imam neku minimalnu osnovu i da pretpostavljam da ce se predlozi zasnivati na i5 (ali ne znam koji odabrati) procesoru,iskreno voleo bih da nastavim tradiciju i ponovo izaberem neku Gigabajtovu maticnu,ali potrebno mi je pre svega u startu da napravim neki uzi izbor... kontam da bih mogao razmisljati o hyperXu od 16GB,kuciste mi treba neko normalno diskretno,ravnih linija,proslo bilo CHIEFTEC BH-01 400W i vizeulno mi treba tako nesto slicno,e sad pojma nemam moze li se to iskoristiti? O napajanju i grafickim ni osnovno predznanje nemam,SSD mozda moze da prodje i 250GB. I sve to ako moze da se poslozi u nekih 1000 eura... Trebace mi i novi monitor,ali njegova kupovina ce zavisiti od cifre ove konfiguracije... a i tu moram da naucim sta je prioritet kod izbora monitora (za svakodnevno normalno koriscenje) da l rezolucija,osvezavanje... kontam da cu ici na nekih 27 inca,pa ako i tu ima neku usputni predlog... recimo sve ukupno oko 1300-1400 eura. Eto toliko,unapred zahvalan svima na pomoci.

Ina kraju,gde sve to kupiti,kome ukazati poverenje?
 
Poslednja izmena:
Ja sam baš u fazi sastavljanja nekog računara koji bi prvenstveno bio mašina sposobna za 4k reprodukciju i video transkodovanje, dakle ne za igranje, pa ću koristiti integrisanu grafiku.

Intel i5 10400 2.9GHz (151e)
BeQuiet Dark Rock 4 (65e)
GIGABYTE B460M DS3H (88e)
16GB DDR4 HyperX Fury 2666MHz (50e)
Samsung 970 Evo Plus M.2 250GB (55e)
Corsair RM550x 80+ Gold (70e)
MS Titan II Pro (55e)

"Krmače" od 4TB prebacujem iz starog računara.

Ovo me je izašlo oko 500e.




Sent from my Honor 20 using Tapatalk
 
Ajde da osnivac teme podnese raport :D

Trenutno je stanje ovakvo:

Kupljeno:
Procesor: Ryzen 5 5600x
Maticna: x570 Aorus Master
SSD: Samsung EVO 970 1TB

Poruceno i ceka se isporuka:
Ram: G.Skill Trident Z Neo 2x 16GB, DDR4-3600
Kuler: Scythe Fuma 2
Graficka: Sapphire Nitro+ Radeon RX 6800 XT SE

Sad treba odabrati napajanje i kuciste.... Kontam da cu prvo da izaberem napajanje,pa me zanimaju saveti,predlozi,ideje,smernice,na sta da obratim paznju... Iz onog osnovnog sto znam (a ne znam mnogo) mislim da cu ici na neku Platinum opciju od recimo nekih 750W pa navise. Nikad se nisam susreo sa modularnim kablovima,pa ce mi i tu svaki savet dobro doci,sta treba da imaju,za ovu gore navedenu osnovu- Hvala
 
Poslednja izmena:
Kuciste neko full metalno :) Prijatno za oko :D NZXT H710 :D
 
Mislim da ti je Fractal Design Ion+ 760W trenutno najbolja opcija.
Jako je loša situacija s napajanjima, pogotovo napolju...nije da nema pristojnih 750+ W napajanja u HU ali cene su otišle gore, garancije dole...sad je naše tržište još i konkurentno, lol.
 
Poslednja izmena:
Malo sam (tek poceo) analizirao i za ono sto trenutno imam potrosnja bi trebalo da je oko 500w. Na mnogim mestima kazu da je za kombinaciju 5600x i 6800xt cak i 650W dowoljno,ali velika vecina preporucuje cak 850W zbog ostalih periferija. Koliko sam uspeo videti sama promena procesora (upgrade) ne bi trebala nesto znacajno na utice na izbor napajanja,tj.750 bi radio i na jacim ZEN 3 procesorima. Posto bih jurio neko Platinum sa 10 godina garancije,prvo treba da odlucim sam sa sobom da li je recimo tih 760W sto jurodivi predlaze dovoljno,ili da ipak zbog samog veka trajanja (zbog dodatnih izmena na konfiguraciji tokom godina koje dolaze) idem na 850W!?
 
Najveća potrošnja je za GPU. Može da ode i preko 50%. Između sličnih processora par desetina Wati. Uvek treba imati bar 25-30% rezerve u napajanju.
 
6800XT je jednako gladan i podložan spajkovima kao i 3080 (ili vrlo blizu), dakle ne bih išao ispod 750W. Problem sa 850W je što je izbor još manji a razlika u ceni između 750 i 850 dosta veća nego između 650 i 750...recimo, Fractal od 760W je 16500 a 860W 21000 iz nekog razloga, skok od celih 40e. Mada, Fractal je extremniji slučaj, kod Seasonica je malo manji skok...

Inače, ništa ti ne znači Platinum. Imaš gomilu Gold napajanja top kvaliteta...Platinum samo znači da je efikasnost par procenata veća u najboljem slučaju, nešto što nikad nećeš osetiti.

Možeš slobodno da juriš Corsair RMx, Adata XPG Core Reactor, Bitfenix Whisper M/Enermax Revolution DF, Thermaltake GF1, FSP Hydro G, Super Flower Leadex III po Mađarima, sve su to odlična Gold napajanja. Problem sa Mađarima je što je sve poskupilo (mislim na napajanja) a garancije su nikakve, budi srećan ako dobiješ 5 godina negde za neko od njih dok su kod nas po 7-10. Zato sam i rekao da je Fractal 760 odlična kupovina, dobra cena za Platinum tog kapaciteta, dobro i tiho napajanje sa odličnim kablovima i 10 godina garancije...

Mada, mogao bi i Seasonic GX seriju ili Antec HCG, što da ne. Ne bi trebalo da zezaju sa 6800XT, jeftiniji su od Fractala, imaju po 10 godina garancije...
 
Poslednja izmena:
U principu lokacijom kupovine nisam ogranicen,gledam i dalje od Madjarske. A napajanje ce mi biti najteze izabrati jer pojma nemam oko tih kablova,njihovih oznaka.... znam da za graficku treba 2x8 pinova i za maticnu 24pina i 8+8 ma sta god to znacilo. E sad,u ponudama se srecem sa oznakama 4/8-Pin ATX12V Quantity,8-Pin EPS12V Quantity,PCIe 6-Pin Quantity,PCIe 8-Pin Quantity..... pogubljen skroz :D

negde sam citao da liku koji ima slicnu konfiguraciju predlazu i oko 1000W zbog nekih kratkotrajnih opterecenja,sta god to znacilo
 
Poslednja izmena:
Praktično sva napajanja od 750+ W imaju sve konektore koji bi ti zatrebali, pa i više. Nema brige oko toga.

Ako pazariš u inostranstvu, još bolje, imaš veći izbor. Ali u principu sva ona napajanja su dobra opcija. Ne možeš da pogrešiš sa Corsair RMx, recimo. Be Quiet Dark Power je isto top, ali ne znam kakve su cene i garancija na zapadu...imaš i Corsair HX i RMi, Thermaltake PF1 je dobro napajanje...dakle, vidi kakve su cene i garancije gde god uzimaš i biraj prema tome.

Što se tiče kapaciteta, tolika pominju zbog trenutnih naglih spajkova u "vučenju struje", mahom kod RTX 3080/3090 serije. 6800XT je možda manje podložan tome ali ih toliko malo ljudi ima da ne znam kakva je situacija sa njima i napajanjima...
U svakom slučaju, mislim da nema potrebe za 1KW (osim ako ne nađeš baš baš dobru cenu), 750W je neki minimum sa kojim bih bio miran, 850 za sigurnost...opet, zavisi šta nađeš i po kojoj ceni. 750+ W je razgrabljeno zbog novih NV i AMD kartica, snabdevanje loše, cene otišle gore...
 
Poslednja izmena:
Trziste je u rasulu... desava se da su recimo napajanja od 850W (tamo gde ih ima na stanju) skuplja od 1000W.
Trenutno bih sto se lagera i lokacije tice najbolju ponudu imao u ovom:

Seasonic Focus GX 1000W ATX 2.4 za 180 eura,
dok recimo Seasonic Prime GX-850 850W ATX 2.4 tamo gde ga ima kosta 194eura... ima ih i jeftinije,vec od 160 al ih nema na stanju.
ASUS ROG-STRIX-850G, ROG Strix 850W ATX 2.4 197eura
Thermaltake ToughPower Grand RGB Gold Sync Edition 850W 201 euro,
Corsair HX Series HX1000 80 PLUS Platinum 1000W 203 eura bice tek za mesec na lageru
Thermaltake ToughPower Grand RGB Gold 850W ATX 180 eura
Cooler Master V-Series V850 Gold V2 850W ATX 2.52 oko 160 itd itd....

Misljenje o prvo navedenom?

edit: sve jedan model je sa 10 godina garancije
 
Poslednja izmena:


;)
 


Naleteh na analizu svih rx 6800 xt u kojoj pise da fabricka preporuka za Sapphire Nitro+ SE 850W,znaci 750,760 i 800 otpadaju

od onih tamo sto si ponudio moze ovo, malo je jace nego sto ti trreba, al sta ima veze :d

Seasonic Focus GX 1000W ATX 2.4 za 180 eura
 

Stigao (na lokaciju preko) RAM na lokaciju,stigao i email da je graficka poslata tako da i nju ocekujem ovih dana,kao i Fuma 2. Kao sto rekoh sledeca stavka napajanje...
Izbor se suzio na 850W marke Corsair,Seasonic ili Thermaltake,pa molim predlog za neki konkretan model. Nekako bih najradije Thermaltake ali citam da je malo bucnije napajanje,pa me zanima ima li ko iskustva sa njim? Seasonic me malo zbunjuje sa oznakama,a Corsaira izgleda najteze naci na trzistu.Uglavnom,lagano se suzava izbor
 
Evo jedan mali update na topic i konfiguraciju. Upravo poruceno napajanje Seasonic Prime GX850.
E sad se bacam na izbor kucista. Ako neko ima kakvu preporuku neka predlozi
 
Posle duzeg vremena presekoh i porucih Corsair 5000D Airflow.
Ostala druzina se okupila

Sledece stavke su mi ventilatori i monitor... Ventilatore verovatno necu ici na RGB opciju,vec neke crne,kvalitetnije,pa ako moze preporuka.
A za monitor ni sam ne znam u kom pravcu da krenem... da li odmah ici na 4K i 144MZh ili neku manju rezoluciju? Ipak je u pitanju visegodisnje resenje.... Ni sam ne znam u kom pravcu krenuti
 
Ja bih preporucio Phanteks PH-F120MP preko madjara, 2 ili 3 komada, cena je 16 evra po komadu, ili Thermaltake Toughfan 12 paket od 2 (cena je 19 evra po komadu), isto preko madjara. U domacim firmama ima samo Be Quiet! Silent Wings 3 za 28 evra po komadu (ako kinta nije problem uzmi ove Silent Wings 3).

Ako uzimas spolja, pakovanja od 2 komada Corsair ML120 PRO, ML140 PRO crnih osnovnih su isto dobar izbor.

E sad da li je bolje 2 ili 3 zavisi koju ces drzati od one dve pregrade za (front cooling clearance) izmedju HDD kaveza najdaljeg od napajanja i prednje strane. Ako drzis standardnu koja ostavlja prostor da vazduh nesmetano tece ispod lima(PSU shroud-a koji sakriva kablove od napajanja), onda ce 3x120mm da ti rade odlicno da najblizi zemlji dopremi jos dodatno vazduha do graficke. Ako ne stavis ni jednu od dve koje dolazu u pakovanju, opet ovo iznad.

Ako pak stavis onu drugu sto pravi rampu od skoro 90 stepeni i zatvara sav dovod vazduha od spreda do graficke, onda nema potrebe 3x120mm, dovoljno ti je 2x120mm/2x140mm za napred. Pozadi ostavi stock Corsair sto dolaze, odnosno samo ovaj jedan s preda prebaci gore najblize zadnjem delu kucista/ventilatoru sto stoji na zadnjem delu kucista.
 
Poslednja izmena:
Posle duzeg vremena presekoh i porucih Corsair 5000D Airflow.
Ostala druzina se okupila

Sledece stavke su mi ventilatori i monitor... Ventilatore verovatno necu ici na RGB opciju,vec neke crne,kvalitetnije,pa ako moze preporuka.
A za monitor ni sam ne znam u kom pravcu da krenem... da li odmah ici na 4K i 144MZh ili neku manju rezoluciju? Ipak je u pitanju visegodisnje resenje.... Ni sam ne znam u kom pravcu krenuti
4K nije, niti ce biti dugo vreme mainstream za igranje. Bolje nemoj da uskaces u taj voz. Srusice ti se most posle prve godine, kada igre budes igrao ili sa smanjenim podesavanjima ili spustanjem rezolucije, onda si bacio pare na 4k. :D
 
Mali podsetnik da je ova tema otvorena još sredinom novembra prošle godine i on još nije kupio sve, a kamo li sastavio mašinu, lol...
Možda završi na jesen ili na godišnjicu teme...
 
Nemoj se ljutiti, ali u pravu je covek. Sklapas konfiguraciju za "visegodisnje resenje" gde ti treba kako je krenulo godinu dana da samo sastavis masinu. Ako sad cekas jos na ventilatore da bi uopste otpakovao kutije, neces ni stici da se poigras, eto nove generacije procesora i grafickih. I onda si uzalud bacao tolike pare...
 
Nemoj se ljutiti, ali u pravu je covek. Sklapas konfiguraciju za "visegodisnje resenje" gde ti treba kako je krenulo godinu dana da samo sastavis masinu. Ako sad cekas jos na ventilatore da bi uopste otpakovao kutije, neces ni stici da se poigras, eto nove generacije procesora i grafickih. I onda si uzalud bacao tolike pare...
Ne ljutim se uopste,moj zivot moja pravila,nego me uvek iznova iznenadi ta potreba naseg naroda da palamudi nekome bez preke potrebe. Sta sam to propustio u zivotu za ovih par meseci dok sklapam konfiguraciju? Jesam li postao gluplji? Manje vredan? Sta bi se desilo da sam tek za godinu dana odlucio da kupim sve ovo isto? I ako kazem da je konfiguracija visegodisnje resenje,to znaci da me ne zanima nova generacija ni procesora ni grafickih. Po vasem stavu onda svako ko tek sad kupi PS5 je uzalud bacio lovu,jer eto nece stici ni da se poigra... sta je radio godinu dana,sto nije kupovao. Nije meni ta konfiguracija prioritet u zivotu niti mi isti zavisi od nje,zavrsicu je kad ja to budem hteo. Sad kad bolje razmislim savrseno razumem Pecu koji se povukao sa foruma. NNebitno,jos jednom hvala svima koji su mi prijateljski i iskreno pomogli oko izbora i savetima me usmerili ka verujem dobrom resenju. Javim vam se za Novu Godinu,da vam prenesem radi li sve 😘
 
Nazad
Vrh Dno