Šta je novo?

3D printer - Opsta tema - FAQ

Uf što me vuče da probam ove Prusament filamente ali cena 30€… 😂

Jel imate neke preporuke za filamente u EU?
 
Ja nikako da stignem da saberem utiske i okačim koju sliku, što zbog posla, što zbog igranja sa štampačem. Za ove dve nedelje potroših skoro 2 kila filamenata :D
Generalno sam zadovoljan ovim cr-200b ,najveća zamerka mi je na hotend fan koji vrišti i ekran koji malo slabije registruje dodire. Mana je i nedostatak modova kao za ender 3 npr. ali to nema veze sa samim štampačem.

Što se filamenata tiče, potrošio sam 300gr belog pla koji je stigao u paketu uz štampač. Generalno ok, ali nikako nisam mogao da rešim stringing, tek na 190C je postao upotrebljiv. Pretpostavljam da je bio vlažan ili imao neki drugi problem.

Creality sivi pla+ je odličan. Skoro da nema stringing-a i deluje mi "čvršće" od belog. Najveća mana mu je što lepo pokazuje sve mane štampe, lejeri se vide da možeš da ih brojiš.

Crni CR PLA slično kao i sivi, samo bolje krije nesavršenosti.

Najlepši za sad mi je Devil Design Light Marble. Dok ne uzmeš predmet u ruku, ne može da se probali da je štampano. Skroz je mat i ove flekice lepo kriju lejere
 

Prilozi

  • cr_grey_pla.jpg
    cr_grey_pla.jpg
    193.1 KB · Pregleda: 126
  • cr_pla_beli.jpg
    cr_pla_beli.jpg
    240.9 KB · Pregleda: 83
  • dd_marble.jpg
    dd_marble.jpg
    522.9 KB · Pregleda: 75
  • tornadospesnice.jpg
    tornadospesnice.jpg
    290.3 KB · Pregleda: 103
Marlin 2.0.9.3
Videh u Marlin diskord grupi da su malo drugaciji pristup uzeli, pozvali ljude da ucestvuju i poceli direktno, nazovimo live da razvijaju fw za stampace.
Kako se ko javi sa bagom, odmah peglanje i community test.
Rezultat je da je ovo prvi Marlin gde sam uneo custom parametre za svoju custom deltu, gde su delte uvek bile nekako zadnja rupa, i da sve iz prve savrseno rradi, nista nisam morao dodatno podesavati. Svaka cast momcima.
 
Jedna zanimljiva situacija kod mene.

Štampam neki model traktora i sve manje-više ok ispadne osim ovih držača prednje osovine koji su se izlomili na prvi dodir (slika levo) i još par odvojenih sitnih delova.
Ovi odvojeni delovi su bili na delu bed-a gde se pri štampi bowden malo više iskrivi gde je bio vezan za bužir, uz to opušteniji šraf na ekstruderu i eto underextruda.
Skinem vezicu, pritegnem šraf i za svaki slučaj sliceujem model tako da držači osovine budu 100% ispunjeni, tj da imaju 5-6 zidova. Ovi sitni delovi sad perfektni, držači osovine - ista priča.

Ne budem lenj, promenim ovaj sivi CR-pla za DD Bronzu, izmerim prečnik i malo povećam flowrate da kompenzujem, uz to i malo povećam temperaturu da bi se bolje spojili lejeri
Da ne bih opet štampao ceo model, obrišem sve osim ovog držača i odštampam par komada u istoj orjentaciji kao i sa prethodnim modelom.
Sad je već druga priča, baš treba da zapneš da ih polomiš i reko to je to, rešen problem.

Odštampam ceo model po treći put i ponovo ista priča kao prva dva puta. Tek tad primetim da spoljni zidovi uopšte nisu u kontaktu sa unutrašnjim (dve slike u sredini)
Na slici desno se vidi jedini držač koji nisam izlomio, a ova zelena linija pokazuje gde je bio support. Na drugoj polovini je držač toliko bio slab da je pukao pre supporta.
Zanimljiva stvar je da su se uvek lomili na lejer ili dva od ovog glavnog dela.

Problem sam rešio modifikacijom modela tako što sam podebljao držače, ali kako rešiti ovo gde izmena modela nije moguća?
 

Prilozi

  • tr_slika_01.jpg
    tr_slika_01.jpg
    448.8 KB · Pregleda: 70
  • tr_slika_02.jpg
    tr_slika_02.jpg
    209.9 KB · Pregleda: 85
Malo "Faberzeovih" jaja za Uskrs i pokusaj stampe privezaka, oznaka i tekstova u vise boja. Nisam mu cekirao ironing posto mi je dizna vec malo izraubovana. Ali opet kad se dovoljno izdaljis, ne izgleda ni tako lose.
 

Prilozi

  • MULTICOLOR.jpg
    MULTICOLOR.jpg
    345.1 KB · Pregleda: 60
  • EGG STAND.jpg
    EGG STAND.jpg
    204.9 KB · Pregleda: 73
Probaj umesto ironing-a da odradiš neki test za flow rate, možda imaš mali overextrude. Meni uglavnom radi posao 95-100% u zavisnosti od filamenta.
Takođe probaj da povećaš jerk acceleration na 20-25mm/s2. Možda budeš imao malo ghostinga, ali smanji se osetno overextrude na mestima gde je nagla promena pravca
 
Vrlo moguce da si u pravu. Napravio sam mu neki univerzalni settings i radim sve Creality PLA filamente sa njim. Ali sam primetio da mi sivi daje najpreciznije mere (najmanje se "razliva"). A sve brzine sam mu smanjivao u cilju kvalitetnije stampe ali mi ovo sa povecanjem jerk acceleration nije padalo na pamet. Probacu pa cemo da vidimo rezultate.
 
Takođe probaj da povećaš jerk acceleration na 20-25mm/s2. Možda budeš imao malo ghostinga, ali smanji se osetno overextrude na mestima gde je nagla promena pravca
Linear advance bolje odradi posao
 
Nisam sa Linear Advance stigao da se igram. Negde sam pročitao da zahteva izmene firmware-a, a to mi je još uvek špansko selo.

Mada, kad sam kupovao štampač, mislio sam da neću nešto puno da se udubljujem sa podešavanjima i da ću samo da štampam nešto.
Sad mi zanimljivije da čačkam slicer, nego sam print :)
 
Evo rezultata malog eksperimentisanja.
1. Staro podesavanje (Flow 100% , Jerk po default-u)
2. Staro podesevanje + ironing
3. Flow na Top/Bottom 90% (ostali na 100%), Jerk na Top/Bottom 20mm/s (ostali na default 8 mm/s)
4. Flow na sve 90%, Jerk na Top/Bottom 20 mm/s a ostali na 15 mm/s

Definitivno brzi Jerk na povrsini daje kvalitetnije resenje, dok ironing daje gladac ali na kome se svaka "cupka" lako uocava.
 

Prilozi

  • EKSPERIMENT.jpg
    EKSPERIMENT.jpg
    380.5 KB · Pregleda: 64
Je l se igrao neko sa flex materijalima koji mogu kod nas da se nabave?
Trebaju mi neki sitni delovi ali više da apsorbuju udarce nego da budu rastegljivi.

I kolika je nauka raditi sa njima?
Vidim da svakakva podešavanja preporučuju ali za Bowden generalno sporija štampa i bez retrakcije.
 
Ako ides 100% infill sa tpu na modelu, bice skoro tvrd kao pla. Fleksibilnost modela zavisi od debljine zidova i infill-a.
Na bowden mora spora stampa tipa 15-20 mm/s i bez retrakcije, znaci travel speed mora biti visok jer gubis materijal pri travel.

U firmi imamo veliku masinu staru 20 god, koja koristi IR daljinski koji se vise ne proizvodi niti ima specijalnih baterija za njih.
Daljinac ekstremno olaksava posao u odnosu na manuelno rukovodjenje.
Zbog korone (naravno) novi wifi daljinac sistem treba cekati minimum 8 meseci.
Takodje menjati ceo sistem koji savrseno funkcionise samo zbog baterije je meni bilo van pameti.
Rasturio bateriju, video sta treba, napravio model i prototip, isprobali, savrseno radi, sredio mane na modelu i odstampao finalni model:

1651404474625.png

1651404502952.png
1651404680235.png
1651404700163.png
Untitled v4.jpg
 
Odlično izgleda. I najlepši su ovi projekti gde produžiš radni vek nečemu što ne radi zbog relativno male stvari, a ne postoji zamenski deo.

Meni TPU treba samo kao neka košuljica za glavu vijka, relativno je prost model.
Pink deo na slici je donji deo bilijarskog štapa koji ima urezan navoj, zeleno je PLA, ljubičasto bi bio neki TPU.

Sve je to relativno sitno, tako da bi se brzo štampalo i na 5mm/s
navoj.jpg
 
Ne znam koje tpu imate u srbiji ali vecina su slicnog kvaliteta.
Npr ja koristim najjeftiniji Amazon tpu, savrseno radi.
 
Da se pridruzim i ja "Ender 3 klubu" 😁
Kupio sam pre 3 dana Ender 3 V2 sa KP, moj prvi stampac. Procitao sam 32/42 stranice na ovom topicu dok sam se usudio da ga sklapam i evo rezultati:

0-02-0a-20124e409dbfac32adabda3e508c413798be1651c1bcbfa1369a663d6508163f_f1c9f819979594a3.jpg


0-02-0a-f782620cd381eb3e55184746d6b4a53f819bead56f650fa0461cb6a6cc1ee1ed_2d061700aa3acb00.jpg0-02-0a-69b1c5310d747f7b6cbf56ef3f4d25eb2f1d217e192496f5b0b8dc7359868ff1_2eda8fbbb27b5c38_1652...jpg

Prezadovoljan sam prvom stampom kako benchy ispao, podesavanja su bila default na Curi 50ms brzina temperatura 200C bed 60c.

A evo i jedan projkat sto sam radio u TinkerCadu:
0-02-0a-ce109a1e05498c51f571a8a5ebfe1651d5ef08f8803dc407a1a1daff10adaedd_9de2e8e119358686.jpg
0-02-0a-0d38ecf13d6c851d6a410e928d03cd8f3b7ab4b20b411d6c36448f70c3134b58_e907f0b4d18edc69.jpg

Uglavnom prezadovoljan sam stampacem, stampa bez greske, nisam ocekivao da ce odmah iz prve biti ovako dobri rezultati, ali potrudio sam se sto preciznije moguce da ga sklopim...
Filament koji sam koristio je neki sto je dosao uz stampac. a pored toga kupio sam i Ender crni filament koji jos nisam raspakovao
 
Jedini mali problem koji imam je na prvom sloju mali elephant foot. Razlog je sto podlogu ako na coske doteram onda na sredini nozzle bude blize podlozi. Jel bi pomogao tu BLtouch ili neka opcija u Curi sliceru dal ima da resim za taj prvi sloj?
 
I kod mene heatbed ima brdašce na sredini. Uglavnom nivelišem tako da dizna blago grebe papir u uglovima, tad na sredini poprilično zapinje.
Mada nisam imao probleme pri štampi, do nekih 15cm, veće od toga nisam štampao, otkad sam primetio da je heatbed neravan.

U curi imaš podešavanje, "Initial Layer Horizontal Expansion". Probaj sa -0.05 ili -0.1mm
 
BL ili bilo koja opcija sa bilo kojim senzorom i adekvatnim fw koji mapira heatbed resava taj problem.
 
Polomio se plastični deo na ekstruderu (Creality Ender 3 v2). Odjednom je filament počeo da klizi i nije hteo da povlači. :( Gde mogu kupiti ovaj element kod nas? Gledam na Aliju, ali puno vremena dok stigne.
 

Prilozi

  • IMG_20220515_142046.jpg
    IMG_20220515_142046.jpg
    163.9 KB · Pregleda: 31
Pogledaj na KupujemProdajem extrudere. Imas i jeftinije i skuplje, pa sta ti odgovara.
 
Odgovara za Ender 3 v2. Samo ti je rekao da ne moraš da kupiš baš taj iz oglasa.

Uzmi takav ili dual gear extruder, poput:

1652728428908.jpeg
 
Imam ja dve. Jedna je za trunku bolje zavrsne obrade, ali u sustini su iste obe. Evo sljaka vec mesecima, druga stoji za rezervu, nemam nekih zamerki. Koristim je na DD + Mosquito i HeroMe5 kombinaciji.
 
Kažu da Trianglelab pravi najbolji BMG extruder klon. Ja sam ga imao i stvarno mu je odlična završna obrada. Ali ga nisam ni ugradio, jer sam u međuvremenu odlučio da pređem na Microswiss DD Kit sa ekstruderom.
 
Trianglelab je stvarno odlican, svega sto sam tamo kupio. BLTouch, dizne, PEI.. Pogledacu. Mada radije bih isao isto na Microswiss DD kit kad bude opet na popustu. Da li si ti zadovoljan sa njim, kakva su ti iskustva?
 
Nazad
Vrh Dno