Šta je novo?

3D printer - Opsta tema - FAQ

Isopropanol posle isparavanja ostavlja mikronski sloj .... necega... nisam hemicar. Kada ispari na crnoj podlozi nazire se beli mikro talog. Posle iso prebrises mikro krpom da skines i taj sloj.

Kao lepak je dobar ali su problem mikro kapljice koje lete svuda kada se nanosi pa zavrse u tockovima, lezajevima, kaisevima itd tj skracuje radni vek stampaca.
Da zato i koristim neku vrstu ubrusa koji se ne raspadaju, više izgledaju kao tkanina i sa njima brišem sve dok ne ispari sav izopropanol, tako da ne ostaju nikakve naslage. A što se laka tiče uvek izvučem podlogu skroz napred i stavim karton tako da ne leti sa strane. Svakako ću testirati i šećerni premaz jer je jednostavniji za rad i uvek ga je lako napraviti.
 
Nije hteo da odradi probing u nasumičnim tačkama (5x5). I nije hteo uvek uspešno da odradi M48 probing test. Dešavalo se i da zabode nozzle u podlogu prilikom auto-home. Proverio sam kabl, proverio sam konektore, pritezao šrafčić za probe, zamenio sam probe,... ništa nije pomoglo. Tako je radio od prvog dana, samo što sam baš sve isprobao (i pokidao živce) pre nego da ga pošaljem na reklamaciju.
Da javim samo epilog. Reklamacija na BLtouch mi je odbijena, jer kod njih nije pokazao znake neispravnosti. Rečeno mi je da je problem u samom kablu (koji je stigao uz BLtouch) i da moram da ga zamenim. Glupost je što garancija ne pokriva sam kabl, tako da sam "morao" da kupim novi. Cena novog kabla sitnica - 1000din. Ali nisam hteo da se nerviram i time.

Uz novi kabl rečeno mi je da ne vezujem kabl jako i gusto vezicama, već čisto onoliko da ne ometa štampu. I da uradim fleš firmware-a iznova, za svaki slučaj. Tako sam i uradio, ali prva dva probinga su bila neuspešna. Izbacio grešku probing failed, kao pre reklamacije. Odradio sam ponovo nivelaciju podloge i ponovio probing, koji je tada bio uspešan. I evo već nedelju dana nisam imao neuspešan probing. Nadam se da je problem rešen i da se neće vraćati.

TLDR i lični savet: Ne morate da kupujete originalni BLtouch za 50 EUR. I on sa sobom nosi probleme na koje se žale sa klonovima, poput 3DTouch. Uzmite neki od klonova za ~15USD uz još neki rezervni kabl za ~2USD, pa i ako zeza ili crkne, neće biti preveliki gubitak.
 
Ja kupih dva komada, jedan na eBay-u a drugi na Bangood-u i ni sa jednim nisam imao nikakvih problema. Prvi je bio 10 a drugi mislim 12 dolara i rade za sve pare. Znači da ovi naši valjaju ko zna šta. Ok, razumem da je radio pa da se posle nekog vremena kabl pokidao (malo verovatno jer toliko nežan baš nije) pa da ne ulazi u garanciju. Koliko sam razumeo taj nije radio od samog starta. Moj sistem radi već godinu dana pa se još uvek nije pokidao. Inače ja sam kabl vezao samo vezicom na početku kod samog senzora i na samom kraju kod ploče, ostatak je u pletenici i tu nije ničim dodatno pričvršćen.
 
Poslednja izmena:
Ja sam kupio ovaj i radi savrseno, vidim da ovaj preporucuju po Discord grupama za Ender 3 -
US $11.94 40% Off | Trianglelab 2021 v3 3D TOUCH sensor Free Shipping Auto BED Leveling Sensor BL AUTO touch sensor for anet A8 tevo reprap mk8 i3

inace zao mi je za tvoje iskustvo, ali zato ne kupujem na 3D marketu ista osim filamenta a i to bih radije zaobisao od njih.
 
Odštampah jednu Goku figuru (11cm u visini) i baš mi se dopalo kako je ispala. Nivo detalja na figuri ovih dimenzija za FDM štampač su zaista odlični. Mislim da sam je štampao visinom sloja od 0.16mm. Ovo je prvi put da sam isprobao Tree support i pokazalo se odličnim za ovakve figure.

IMG_20210730_133103.jpg
IMG_20210730_133112.jpg
IMG_20210730_151013.jpg
IMG_20210730_113147.jpg
 
Uzeo sam Ender 3 v2, očigledno nedovoljno pripremljen, nisam verovao da će biti ovoliko zajebato pokrenuti ovo. Imam par pitanja za iskusnije.
1) Prvo oko pokretanja postolja po Y osi. Na svim youtube klipovima koje sam gledao oko sklapanja skalamerije kada god ručno pomeraju postolje ta kretnja deluje poprilično glatko. Kod mene primećujem da kada se pomera kao da na određenim mestima postoje žlebovi. Dakle na određenim mestima jasno se oseti kao da postolje (skoro pa) klikne i upadne u neki žleb. Pošto ništa ne vidim na šini pretpostavljam da je to svojstvo motora. Jeli to normalno?
2) Oko pozicioniranja vertikalnog navoja za Z osu. Kod mene ovaj navoj ne ide baš po sredini susedne šine već u stranu jedno 3-5mm. Na stranu to što imam problema sa samim motorom Z ose (iskrivi se kada se malo pritegne), čini mi se da otvor na samom bloku koji drži extruder stoji pomeren za toliko malo u stranu. Dakle mislim da nije problem u položaju motora, nego ovog bloka. Nije mi jasno kako da ga nacentriram. Čini mi se da ne poznajem terminologiju dovoljno da izguglam baš ovo što me tišti.
3) Poravnanje postolja. Pokušavam da odštampam onu testnu XYZ kockicu, ali nikako mi ne uspeva. Odmah na početku dok štampa onaj okvir (da li je to brim, nisam siguran...) lepo odradi prvu krivinu, ali kad stigne do druge povuče sve, odvoji se ovo od podloge i zapetlja. Nisam koristio nikakav lepak. Čini mi se da ne znam lepo da poravnam podlogu. Sva ova uputstva po netu deluju krajnje jednostavno, ali ja koliko god izbaždario uglove postolja kada pomerim nozzle blizu centra luft je osetno veći. Nije mi valjda zapala neka kriva ploča...
 
1) Prvo oko pokretanja postolja po Y osi. Na svim youtube klipovima koje sam gledao oko sklapanja skalamerije kada god ručno pomeraju postolje ta kretnja deluje poprilično glatko. Kod mene primećujem da kada se pomera kao da na određenim mestima postoje žlebovi. Dakle na određenim mestima jasno se oseti kao da postolje (skoro pa) klikne i upadne u neki žleb. Pošto ništa ne vidim na šini pretpostavljam da je to svojstvo motora. Jeli to normalno?
Jedan od točkića na postolju je ekscentričan, opusti ga malo ključićem koji si dobio uz štampač. Postolje mora glatko da se kreće po Y osi, da ne preskače, ali i da se ne klati.

3) Poravnanje postolja. Pokušavam da odštampam onu testnu XYZ kockicu, ali nikako mi ne uspeva. Odmah na početku dok štampa onaj okvir (da li je to brim, nisam siguran...) lepo odradi prvu krivinu, ali kad stigne do druge povuče sve, odvoji se ovo od podloge i zapetlja. Nisam koristio nikakav lepak. Čini mi se da ne znam lepo da poravnam podlogu. Sva ova uputstva po netu deluju krajnje jednostavno, ali ja koliko god izbaždario uglove postolja kada pomerim nozzle blizu centra luft je osetno veći.
Moraš bolje da iznivelišeš podlogu, u tome je problem. Najlakše ti je da koristiš papir između dizne i podloge i da njime šteluješ odstojanje. 4 tačke u blizini uglova i centar. Ako ti je centar prilično udaljen, ponovi štelovanje sva četiri tačke uz uglove i da papir malo više zakačinje. Kada to uradiš ispravno, onda će print da se zadrži na podlozi.

To što "povuče" testni print znači da ti je dizna previše udaljena od podloge.

Nije mi valjda zapala neka kriva ploča...

Može i to da bude, ali ne mora da znači. Približi malo diznu podlozi, za početak.

Za drugo pitanje ne razumem najbolje o čemu se radi. Kako se motor iskrivi kada se pritegne? Možeš li da slikaš, da vidimo o čemu se radi?
 
Jedan od točkića na postolju je ekscentričan, opusti ga malo ključićem koji si dobio uz štampač. Postolje mora glatko da se kreće po Y osi, da ne preskače, ali i da se ne klati.


Moraš bolje da iznivelišeš podlogu, u tome je problem. Najlakše ti je da koristiš papir između dizne i podloge i da njime šteluješ odstojanje. 4 tačke u blizini uglova i centar. Ako ti je centar prilično udaljen, ponovi štelovanje sva četiri tačke uz uglove i da papir malo više zakačinje. Kada to uradiš ispravno, onda će print da se zadrži na podlozi.

To što "povuče" testni print znači da ti je dizna previše udaljena od podloge.



Može i to da bude, ali ne mora da znači. Približi malo diznu podlozi, za početak.

Za drugo pitanje ne razumem najbolje o čemu se radi. Kako se motor iskrivi kada se pritegne? Možeš li da slikaš, da vidimo o čemu se radi?
Za podešavanje visine najbolje je da koristiš backpapir od samolepljive nalepnice. Podesi tako da na ivicama jedva možeš provlačiti papir, posle toga probaj kako ide na sredini, mora biti isto, ako nije onda je definitivno kriv bed. Onda je jedini lek ABL senzor koji će to anulirati. Točkiće treba naštelovati tako što ih prvo malo popustiš da dobije vrlo malo lufta i onda polako pritežeš toliko da se luft izgubi. Ako preteraš vrlo brzo će se pojaviti oštećenje na točkićima.
 
Hvala na savetima, evo slika.
Na prvoj slici se vidi (otprilike) koliko Z šipka beži u stranu.
Zrod.jpg

Na druge dve slike se vidi razmak između postolja i Z motora. Isprva razmak nije bio baš ovakav, kada se zategne motor za ram ceo motor se iskosi tako da kraj uz ram stoji do postolja, a suprotni kraj (gde je konektor) je odignut od postolja jedno 2/3mm. Ja sam onda pokušao nekim mahinacijama da to rešim, ubacivao sam listove kartona između rama i motora, pa još malo popustio šrafove, nisu do kraja stegnuti. Tako sam postigao situaciju da mi je motor još uvek razmaknut ali ravnomerno na oba kraja i drži se bez mrdanja.
Zmotor1.jpg
Zmotor2.jpg

Na kraju je video pomeranja postolja. Malo više sam približio telefon u nameri da uhvatim zvuk bolje. Ovde ja guram postolje nekom malom silom. Svaki put kada se postolje zaustavi potrebna je malo veća sila da se ponovo pokrene. Čak se kod prvog zaustavljanja (u drugoj sekundi klipa) čuje i klik. Shodno savetima probaću da olabavim točkiće postolja, njega nisam dirao, ovako se ponaša "iz kutije".

(edit, probao sam sveže uploadovani video sa youtubeta da postavim ali nešto ne uspevam, evo celog linka LINK)

Meh sad sam primetio da i kada hotend pomeram ima minimalnih zastoja na par mesta. Baš minimalno, jedva se primeti ali tu su. Shodno savetima probaću da podešavam toškiće.

... Onda je jedini lek ABL senzor koji će to anulirati. ...
Meh, sa donje strane preko šrafova kućišta su nalepnice Voxellab-a (u 3DMa.... kupljen), tako da cenim ode garancija ako nešto dodam... Doduše ja već gledam šta bih mogao da modujem, a nemam ni jedan uspešan print :D
 
@gaMbiT Moguće da ti je Z-šipka kriva, ali to nije toliko strašno. Samo je ne fiksiraj gore na vrhu i ne bi trebalo da bude problema u štampi. Olabavi mesingani držač koji "nosi" ekstruder po Z osi, da bi bolje kompenzovao.

Taj prostor između motora Z ose i konstrukcije sa donje strane je nebitan. I kod mene je tako. Ne utiče na kvalitet štampe. Kada budeš podesio sve, da uspešno štampaš, evo preporuke za upgrade držača za Z motor (ja sam ga odštampao nedavno): https://www.thingiverse.com/thing:4752465

Da li ti trenutni (crni) držač za Z motor prilazi do kraja uz vertikalnu konstrukciju? Da li je dobro zašrafljen za nju? Čudno mi izgleda na slici, kao da nije prišao.

Za video: Da, kao što ti rekoh, opusti malo ekstentrični točkić ispod podloge. Mora da ide glatko, ali ne i labavo.
 
@gaMbiT Moguće da ti je Z-šipka kriva, ali to nije toliko strašno. Samo je ne fiksiraj gore na vrhu i ne bi trebalo da bude problema u štampi. Olabavi mesingani držač koji "nosi" ekstruder po Z osi, da bi bolje kompenzovao.

Taj prostor između motora Z ose i konstrukcije sa donje strane je nebitan. I kod mene je tako. Ne utiče na kvalitet štampe. Kada budeš podesio sve, da uspešno štampaš, evo preporuke za upgrade držača za Z motor (ja sam ga odštampao nedavno): https://www.thingiverse.com/thing:4752465

Da li ti trenutni (crni) držač za Z motor prilazi do kraja uz vertikalnu konstrukciju? Da li je dobro zašrafljen za nju? Čudno mi izgleda na slici, kao da nije prišao.

Za video: Da, kao što ti rekoh, opusti malo ekstentrični točkić ispod podloge. Mora da ide glatko, ali ne i labavo.
Za Z osu ne brini, kod originala i ide krivo i iz tog razloga se radi dodatni podmetač kako bi se odmakao motor za dodatnih 1-2mm (koliko je potrebno), tako je i kod Endera 3pro i ostalih koliko se sećam. Posebno je zgodno što ovo možeš napraviti i bez 3d štampača za početak pa kad ga osposobiš napravićeš konačnu verziju.
https://www.thingiverse.com/thing:3033151 ovo je samo jedan od mnogih koje možeš naći ali je https://www.thingiverse.com/thing:2890821 ovo je podjednako važno za pravilno funkcionisanje.
Edit: našao sam https://www.thingiverse.com/thing:2752080
Baš me čudi da to nisu ispravili još uvek. Inače ovaj spacer nije baš najbolji ali trenutno ne uspevam da nađem onaj koji sam pravio sebi. A za ovaj drugi problem sa točkićima, meni tu nešti nije kako treba. Ja bih na tvom mestu prvo otkačio motore, skini kaiševe, veoma je lako i probaj kako kolica idu samostalno, mora da bude lako i da nema lufr levo desno. Premalo stezanje točkova izaziva luft koji ne sme postojati a previše stezanja izaziva preveliki napor motora i brzo propadanje točkića. Cilje jeuspešno uskladiti oba parametra. Ako je neki od točkića oštećen onda može doći do preskakanja i tu pomoći nema sem zamene. Ovo se može desiti ako je bio previše stegnut i da je tako "jajast" ostao i posle. Srećom lako se nabavljaju i nisu skupi, ali problem je što ih treba čekati dok stignu.
 
Poslednja izmena:
Ovo nikako ne stavljati ako je Z-šipka već kriva! Napravićeš problem tj. modeli će ti ispadati loše.

Baš me čudi da to nisu ispravili još uvek.

Ja to nisam stavljao, jer kod mog Ender 3 v2 tog problema nema. Mislim da to više zavisi od toga da li je Z-šipka kriva i gde.
 
Jel moze da se uradi nesto sa sipkom, da se stavi neka nova ili nesto?
 
Što se tiče zapinjanja Y ose, probaj da olabavis malo kaiš za tu osu, možda je pretegnut. Pored toga obrati pažnju da ti grejač ispod hotbeda ne udara u motor Y ose kad je hotbed u krajnjem položaju od tebe.
 
Jel moze da se uradi nesto sa sipkom, da se stavi neka nova ili nesto?
Skini samo šipku pa je stavi na neku ravnu površinu, stakleni sto ili nešto slično pa je polako okreni u krug i videćeš da li je kriva ili nije. Ako se šipka, kad je nameštena, prilikom minimalne z ose odaljava u gornjem delu od rama onda definitivno nije rešen problem manjeg rastojanja motora od rama i potreban je dodatni odstojnik. Takođe, ako šipka nije kriva, gornji držač je po meni potrebno postaviti kako šipka ne bi mlatila bespotrebno. Inače nije ona toliko kruta da ne bi mogla da kompenzuje blagu zakrivljenost. Može to lepo da radi i bez toga ali je kod mog Endera motor bivao više opterećen kad je ploča u donjem delu i to je dovodilo do odmicanja šipke u gornjem delu. Na ovaj način je to izbegnuto.
 
Poslednja izmena:
ako šipka nije kriva, gornji držač je po meni potrebno postaviti kako šipka ne bi mlatila bespotrebno.
Ako postoji barem i minimalna zakrivljenost, taj gornji stabilizator će napraviti problem prilikom štampe. Ništa ne smeta ako "mlati" na gornjoj strani.
Evo objašnjenja i demonstracije zašto nije dobro stavljati stabilizator:
Kod:
https://youtu.be/2Z7mZVvPlc8?t=533
 
Pozdrav svima.
Ja koristim DIY graverku kombinovanu (gravira i laserom i el.motorom i odavno sam razmišljao o 3D štampaču ali su došla i ova zeznuta vremena pa se stalo. Vidim da je sad isplativije kupiti kod nas a vi ste upućeni jer se odavno igrate sa ovim spravicama pa me interesuje preporuka za štampač u klasi Ender 3 v2 sa debljinom sloja štampanja od 0,05m ili mogućnost setovanja istog.
To što dolazi do zapinjanja Z ose može da bude da je ostala neka pucna na al profilima i stubovi su izgubili saosnost, što bi narod rekao nisu u vinkli. To je mnogima bio problem kod sklapanja graverki a pucni je bilo gomila i kod reza i kod urezivanja navoja jer je serijska proizvodnja, To što vi kažete šipka odnosno vreteno sa trapeznim navojem (špingla) ako je zakrivljena postoje i kod nas i prodaju se na metar (manje od črvene je cena) samo treba videti koji je navoj (prečnik) i koliki je korak navoja. Trapezno vreteno verovatno je 8mm kao i kod graverki.
 
Ako postoji barem i minimalna zakrivljenost, taj gornji stabilizator će napraviti problem prilikom štampe. Ništa ne smeta ako "mlati" na gornjoj strani.
Evo objašnjenja i demonstracije zašto nije dobro stavljati stabilizator:
Kod:
https://youtu.be/2Z7mZVvPlc8?t=533
Stavi Z osu na polovinu pa vidi koliko odstupa centar špingle od idealnog centra, probaj i rukom da ga dovedeš u centar ako odstupa pa vidi kolika je sila potrebna. Njena svrha je podizanje gore dole tako da odstupanje levo desno nema nikakvog uticaja jer to drži ram sa točkićima sasvim uspešno. Ovaj video lepo to objašnjava ali to po meni nema veze sa onim što se realno dešava kod ovog načina prenosa.
 
Pozdrav svima,

Evo i ja se ukljucih u 3d printer svet. Kupio sam Ender 3 v2 i za sad ide ok, jedino sto je velika muka sa leveling. Ne znam sta radim pogresno, ali bas imam problema sa lepljenjem prvog sloja. Pretpostavljam da je u razmaku glave i ploce, ali svejedno, pokusavao razne visine bez mnogo uspeha. :(
Na kraju uzmem lepak koji sam kupio u lidlu (deciji, za papir) i sa njim radi za sada.
Narucicu BL touch (kopiju), pa se nadam da ce pomoci. I bolje opruge. Mozda treba bolje plocu da ocistim, kupicu ovaj izopropil...

Pitanje u vezi sa izopropil alkoholom, koji videh da ljudi koriste za ciscenje, gde ste to kupovali, u apoteci ili?

Pozdrav,
Darko
 
^ Ja čistim podlogu običnim 70% alkoholom i prebrišem ubrusom. Povremeno skinem staklo i operem ga ručno u sudoperi, obrišem i vratim.
 
Pozdrav svima,

Evo i ja se ukljucih u 3d printer svet. Kupio sam Ender 3 v2 i za sad ide ok, jedino sto je velika muka sa leveling. Ne znam sta radim pogresno, ali bas imam problema sa lepljenjem prvog sloja. Pretpostavljam da je u razmaku glave i ploce, ali svejedno, pokusavao razne visine bez mnogo uspeha. :(
Na kraju uzmem lepak koji sam kupio u lidlu (deciji, za papir) i sa njim radi za sada.
Narucicu BL touch (kopiju), pa se nadam da ce pomoci. I bolje opruge. Mozda treba bolje plocu da ocistim, kupicu ovaj izopropil...

Pitanje u vezi sa izopropil alkoholom, koji videh da ljudi koriste za ciscenje, gde ste to kupovali, u apoteci ili?

Pozdrav,
Darko
Ja ga nabavljam u apoteci, nemaju ga na stanju redovno ali po potrebi ga naruče. Ja se više i ne sećam originalne podloge ali sa staklenom nikada nisam imao problema sa lepljenjem prvog sloja i skidanjem kad se ohladi posle štampe. Mislim na originalnu Creality podlogu. I neka te lepo služi printer.

Inače stiglo mi pre neki dan kao zamena za originalne koji su preveliki i smetaju pri levelovanju. Ovi su mnogo praktičniji.
Drzac za staklo.jpg
 
^ Ja čistim podlogu običnim 70% alkoholom i prebrišem ubrusom. Povremeno skinem staklo i operem ga ručno u sudoperi, obrišem i vratim.
Jedan običan test, naprskaj na dva prsta etil alkohol i protrljaj i uradi to isto za izopropanolom. Desiće se to da ćeš prste poprskane etanolom relativno lako moći da protrljaš a one sa izopropanolom ćeš osetiti kako škripe i zapinju, to je zato što izopropanol neutrališe svu masnoću, zato se i koristi u industrijskom odmašćivanju opreme i delova. Naravno koristi ko šta može lakše da nabavi. Zato ja moju podlogu ne skidam nikada, ne perem ničim drugim sem izopropanolom i nikada nasam imao problema sa lepljenjem bilo kog materijala sem ABS-a i to samo jer sam preterivao sa brzinom štampe. I tada sam uspevao da štampam ali sam morao da koristim lak za kosu. Brzina je bila sumanutih 80mm ali me je mrzelo da čekam.;)
 
Hvala svima na odgovorima,

^ Ja čistim podlogu običnim 70% alkoholom i prebrišem ubrusom. Povremeno skinem staklo i operem ga ručno u sudoperi, obrišem i vratim.
Trenutno samo to imam, ali mi rezultati nisu sjajni, verovatno je problem u visini, a ne u tome, ali to nikako da nadjem pravu.

Ja ga nabavljam u apoteci, nemaju ga na stanju redovno ali po potrebi ga naruče. Ja se više i ne sećam originalne podloge ali sa staklenom nikada nisam imao problema sa lepljenjem prvog sloja i skidanjem kad se ohladi posle štampe. Mislim na originalnu Creality podlogu. I neka te lepo služi printer.
Hvala, probacu da nadjem. To bi trebalo da je ova podloga sto dolazi uz v2? Ja po netu videh da je svi hvale, ali kod mene tankosava. Cak sam se utripovao i da je kriva.
Stampao sam one kao linije (kvadratna spirala) i 3 coska se lepe, ali cetvrti nikako :(

Gde si narucio ove drzace, moze link u pp, ako je zabranjeno ovde (dugo nisam bio na forumu, izvinjavam se sto nisam svez sa pravilima :) )?
 

Prilozi

  • IMG-5e8f8db1d532de384d9a38bc3fb37e66-V.jpg
    IMG-5e8f8db1d532de384d9a38bc3fb37e66-V.jpg
    103.3 KB · Pregleda: 27

Evo ovde je jeftinije, ja sam uzeo na eBay-u ali trenutno je tamo skuplje.

Ili još jeftinije

 
Pitanje u vezi sa izopropil alkoholom, koji videh da ljudi koriste za ciscenje, gde ste to kupovali, u apoteci ili?
ja ovde uzimam, salju kurirskom sluzbom i zadovoljan sam. Probao sam dosta alkohola ali izopropil je sto se tice ciscenja podloga meni najjaci:
industria.rs
 
Poslednja izmena od urednika:
@__zevs__ Pisao sam ja pre desetak dana da sam isto imao problema sa levelovanjem. I još uvek ih imam. Doduše vrlo malo vremena sam imao da posvetim štampaču. Vezano za probleme koje sam opisao gore:
  • Vreteno koje stoji malo nakrivno nisam dirao, ne deluje mi da ima ikakvog zapinjanja po Z osi.
  • Problem sa pomeranjem bed-a je zaista bio u prezategnutim točkićima osnove. Čak se vidi na dva točkića sa leve strane kako su krenuli da se ljušte na donjoj ivici... Kada sam ih popustio opisano "preskakanje" je nestalo.

Međutim ovo nije mnogo pomoglo. Opet sam imao problema sa levelovanjem. Opet je u centru bio veći luft nego u ćoškovima. Onda u knjižari kupim štipaljke za papir (otprilike ovakve https://www.papirnisvet.com/proizvod/stipaljke-za-papir-32mm-12-1) da stegnem staklo sa svih strana i to možda malo popravi situaciju ali opet nedovoljno - tada odštampa skirt lepo ali kada krene model onda se odlepi.

I onda primetim da mi hotend ima luft po Y osi. Kada ga guram napred nazad tačno se vidi da se ležaj unutar donjeg točkića koji drži hotend pomera. To pomeranje bi moglo da objasni zašto imam problema sa levelovanjem, jer se udaljenost nozzle-a od podloge menjala zavisno od toga pod kojim uglom gurnem hotend. Ovo sam trenutno otklonio zatezanjem tog točkića ali sam morao baš jako da ga stegnem. Posle ovoga, levelovanje mi se učinilo normalnije, ali rezultati štampe su bili gori - kad krene da štampa skirt zgužva se filament oko nozzle-a i tu odmah prekidam. Doduše imao sam bukvalno jedan pokušaj, tako da je preprano za ocenu.

Šta planiram da radim:
Da zamenim opruge. Ove default su baš slabe. Ne mogu previše da se zategnu da podloga nebi udarala u Y motor, a sa druge strane baš je mala margina koliko mogu da se otpuste pre nego što potpuno "puste". Naručio sam i one jače opruge i silikonske uloške, ali dok to stigne...
Da zamenim ovaj falični točkić...
Da odradim level bez ručnog guranja, dal sa onim printovima za levelovanje, dal sa firmware-om koji ima podršku za to...
 
@gaMbiT Moguce da i ja imam slicnih problema. Narucio sam vec opruge, ali dok stignu... Hvala na informacijama.
 
@__zevs__ Pisao sam ja pre desetak dana da sam isto imao problema sa levelovanjem. I još uvek ih imam. Doduše vrlo malo vremena sam imao da posvetim štampaču. Vezano za probleme koje sam opisao gore:
  • Vreteno koje stoji malo nakrivno nisam dirao, ne deluje mi da ima ikakvog zapinjanja po Z osi.
  • Problem sa pomeranjem bed-a je zaista bio u prezategnutim točkićima osnove. Čak se vidi na dva točkića sa leve strane kako su krenuli da se ljušte na donjoj ivici... Kada sam ih popustio opisano "preskakanje" je nestalo.

Međutim ovo nije mnogo pomoglo. Opet sam imao problema sa levelovanjem. Opet je u centru bio veći luft nego u ćoškovima. Onda u knjižari kupim štipaljke za papir (otprilike ovakve https://www.papirnisvet.com/proizvod/stipaljke-za-papir-32mm-12-1) da stegnem staklo sa svih strana i to možda malo popravi situaciju ali opet nedovoljno - tada odštampa skirt lepo ali kada krene model onda se odlepi.

I onda primetim da mi hotend ima luft po Y osi. Kada ga guram napred nazad tačno se vidi da se ležaj unutar donjeg točkića koji drži hotend pomera. To pomeranje bi moglo da objasni zašto imam problema sa levelovanjem, jer se udaljenost nozzle-a od podloge menjala zavisno od toga pod kojim uglom gurnem hotend. Ovo sam trenutno otklonio zatezanjem tog točkića ali sam morao baš jako da ga stegnem. Posle ovoga, levelovanje mi se učinilo normalnije, ali rezultati štampe su bili gori - kad krene da štampa skirt zgužva se filament oko nozzle-a i tu odmah prekidam. Doduše imao sam bukvalno jedan pokušaj, tako da je preprano za ocenu.

Šta planiram da radim:
Da zamenim opruge. Ove default su baš slabe. Ne mogu previše da se zategnu da podloga nebi udarala u Y motor, a sa druge strane baš je mala margina koliko mogu da se otpuste pre nego što potpuno "puste". Naručio sam i one jače opruge i silikonske uloške, ali dok to stigne...
Da zamenim ovaj falični točkić...
Da odradim level bez ručnog guranja, dal sa onim printovima za levelovanje, dal sa firmware-om koji ima podršku za to...
Baš mi je žao što imaš toliko problema sa štampačem. Ipak kako god da su slabe opruge sigurno ti to nije glavni problem. Meni i dan danas radi sa originalnim i nemam potrebe da ih menjam. Dovoljno su one jake ako je sve ostalo dobro podešeno. Otprilike kad je dobro levelovano sve ostalo otprilike treba da bude ovako.
20210810_120755.jpg

Inače najbolje je da sve parametre podesiš tako da ti sa dobro podešenim levelingom svi štafovi budu na istoj poziciji, to je znak da su X i Y osa postavljene kako treba. Postavi diznu na nekom malom rastojanju, 1-2mm i na levoj i desnoj strani bi trebalo da je isto rastojanje, ako je X osa dobro postavljena. Isto važi i za Y osu. Inače viđao sam na Youtube tipa koji objašnjava postupak nivelisanja a golim okom se vidi da na kraju X osa stoji toliko krivo da su šrafovi sa leve strane stegnuti do pola a sa desne skroz do kraja. 🤣

Evo možda ovo pomogne:

 
Poslednja izmena:
Da li je ovo znak da su točkići previše zategnuti?
 

Prilozi

  • IMG_20210810_140718.jpg
    IMG_20210810_140718.jpg
    118.2 KB · Pregleda: 30
Nazad
Vrh Dno