Šta je novo?

3D printer - Opsta tema - FAQ

Sredih svoj Ender, pa ga impulsivno prodah da bih uradio upgrade. Poručen Bambu Lab P1S. 💪

Ko nije ispratio, Bambu Lab na svom sajtu trenutno ima Black Friday promociju i sniženi su P1 i X1 modeli, a uz njih idu gratis i dve rolne filamenta.
 
Jesi lokalno nesto porucio ili ides preko (kontam)? Koliko te izadje na kraju ceh?
...kada rece filament, skontao sam da imam preko 40 rolni trenutno. Drzim ih vecinski u vakuumskim kesama i sa silica gelom. Neretko, kako ih vrtim, prosusim iste. Je l' ima neko slucaj da mu se degradira neki filament u slicnim uslovima, pre nego ga potrosi, do mere neupotrebljivosti? :) Ne brinem se previse, nemam mnogo kriticnih, ali me interesuje neki use case.
 
Jesi lokalno nesto porucio ili ides preko (kontam)? Koliko te izadje na kraju ceh?

Preko. Pa izaćiće oko 800€ sve. Uzeo sam i dodatni hotend komplet, iako ide još jedan u samom pakovanju sa štampačem.

Što se filamenta tiče, PETG degradira. Pre neki dan sam otpakovao nov PETG, postavio na štampač i pustio da štampa. Pućkao je prilikom ekstruzije, preskakao je ekstruder, očajan prvi sloj. Zaustavio sam štampu, osušio ga, vratio na štampač i pustio ponovo - skroz druga pesma, sve je išlo savršeno.

I ja imam nekih 15ak rolni otvoreno (stoje u kutijama sa po 1Kg silica gela), plus 10ak neotvorenih. Ove otvorene povremeno sušim pre upotrebe, da bih im povratio svojstva i unapredio kvalitet štampe.
 
Imao sam "problem", da ne kažem Enigmu (Raidmax) sa ovim front panelom od čistokrvnog kineskog lima, koje je lepo restriktovalo moje izduvavanje sa AIO hladnjaka. Postoji fabrički jedan otvor na dnu i zamisao da tu sve izađe je dosta loša...

Onda sam časkom nacrtao neki geometrijski oblik koji mi se dopao, napravio placeholder za moj logo i ovaj top mesh u hex varijanti. Najviše sam se naturpijao da otvor bude na meri, ali ništa prestrašno. Rezultat, uz curve optimizer i novi sloj NT-H2, su 15c niže temp u full load-u i znatno tiši računar. Ima nekih falinki sitnih, kao i obično, ali pošto stoji ispod stola dovoljno mi je dobro, a najbitnije efikasno.
 

Prilozi

  • 20231128_145915.jpg
    20231128_145915.jpg
    197.4 KB · Pregleda: 80
  • 20231128_145848.jpg
    20231128_145848.jpg
    308.7 KB · Pregleda: 36
  • 20231128_145834.jpg
    20231128_145834.jpg
    311.2 KB · Pregleda: 34
  • 20231128_184047.jpg
    20231128_184047.jpg
    178.2 KB · Pregleda: 35
  • 20231128_184114.jpg
    20231128_184114.jpg
    215.5 KB · Pregleda: 36
  • 20231128_184033.jpg
    20231128_184033.jpg
    143.4 KB · Pregleda: 38
  • 20231128_184016.jpg
    20231128_184016.jpg
    217.2 KB · Pregleda: 41
  • 20231128_183922.jpg
    20231128_183922.jpg
    177.4 KB · Pregleda: 38
  • 20231128_184129.jpg
    20231128_184129.jpg
    204.1 KB · Pregleda: 34
  • 20231128_145856.jpg
    20231128_145856.jpg
    479.9 KB · Pregleda: 40
Da li ce da uniste Creality, Prusu, Elegoo, Anycubic... ??


Ono sto se meni ne dopada je to sto je sada vise nego evidentno ce Bambu XL vrv biti A1 XL a ne neki enclosed X1 C XL... :(






 
Poslednja izmena:
Svaka čast na farbanju. Super su ispale figure. :)

Evo par modela koje odštampah na P1S:
IMG_8973.jpeg
IMG_9085.jpeg
IMG_9144.jpeg
IMG_9145.jpeg
IMG_8922.jpeg
IMG_8921.jpeg

A trenutno pravim fiokar za skladištenje alata i rezervnih delova za štampač. Postaviću fotografije kada ga završim.
 
Da li ce da uniste Creality, Prusu, Elegoo, Anycubic... ??
Trziste je preveliko da bi se bilo ko unistio, svako ima svog kupca.
Ono sto je dobro je sto Bambu drma igrace sa skupljim printerima, gde Bambu daje bolje i vise za manje para.
 
@MegaSkot je l' smaranje sa resin-om? :) Trebalo bi da pribavim Revopoint Mini uskoro za te male drangulije a onda bi bilo fino da imam i nešto da utilizijuje taj nivo detalja. Solidno me pokriva FDM, jer nemam mnogo posla sa sitnim stvarima, ali voleo bih dodati i resin štampač.
...toliko sam navikao na farbanje i čišćenje pištolja i sl. po garaži da kontam ne može biti gore od toga. :)
 
Tesko smaranje ali nivo detalja je odlican. Treba mi za neke konkretne modele koje spremam, pa za to vreme vezbam. Kad zavrsim sto sam zamislio, ide kod drugara.
 
@MegaSkot je l' smaranje sa resin-om? :) Trebalo bi da pribavim Revopoint Mini uskoro za te male drangulije a onda bi bilo fino da imam i nešto da utilizijuje taj nivo detalja. Solidno me pokriva FDM, jer nemam mnogo posla sa sitnim stvarima, ali voleo bih dodati i resin štampač.
...toliko sam navikao na farbanje i čišćenje pištolja i sl. po garaži da kontam ne može biti gore od toga. :)
Airbrush bi ti bio nista pored klasicnog pistolja :)

@MegaSkot koji brush koristis?
 
Ništa, poručen Elegoo Mars 4 Ultra, pa da vidimo kako ide... :) Moram da proverim šta mi još treba od pribora za SLA, videh da ima onih wash & cure mašinica...

Btw, stigao mi je danas Creality sušač filamenta, dosta je kompaktan i za PA će biti super za print direktno iz sušača. Inače sam se prebacio na FR4 podlogu, ubija kako printa sve, ali bukvalno. Nema wrap-a na najlonu, ABS/ASA isto sjajno. Čak ako ne nanesem lepak bude mi teško da odlepim.
 

Prilozi

  • 20231215_121217.jpg
    20231215_121217.jpg
    259.6 KB · Pregleda: 41
  • 20231209_141647.jpg
    20231209_141647.jpg
    253.2 KB · Pregleda: 39
  • 20231202_144428.jpg
    20231202_144428.jpg
    281.3 KB · Pregleda: 46
Je l' moze preporuka resin-e, sta da kupujem/izbegavam? :) Takodje, ako ima nekih tips & tricks za odrzavanje stampaca i post-processing samih delova po skidanju sa bed-a, a da nema na "YT izvol'te", rad sam da cujem (procitam).
 
Probah ovih dana štampu ABS-om. 1/10 - would not recommend. Sa dobrim razlogom sam ga izbegavao, jer ovo smrdi i više nego što sam očekivao. Iako je štampač zatvoren i ima ugrađen karbonski filter, štampa ABS-om je samo za neku garažu i izdvojenu prostoriju sa dodatnom ventilacijom.

Ako je neko odavde probao, pa može da uporedi - kakav je ASA u poređenju sa ABS po pitanju mirisa i težine štampe?
 
Bolji, ja printam cesto i ABS i ASA. Nisu svi filamenti isti, od proizvodjaca zavisi dosta. Ovi bazicni npr. Creality dosta ima jak 'miris', DD malo bolji... dok recimo Extrudr je najbolji koji sam probao. Takodje, ASA + vlakna se najlakse printa a i najmanje kontaminira okolinu, recimo. Neretko otvaram prozor na kip kada printam ABS, ali enclosure pomaze za temp. i propuh, tako da nije bas pozeljno ako neko nema isti... Ja volim ABS/ASA, jer se sjajno obradjuje i farba, tako da mi je za funkcionalne printove odlican (neki dan sam pravio difuzor/usmerivac za Ferrari Speciale od istog, npr.).

Na konto 'mirisa', stigao mi je Mars juce, sada cekam resine i wash & cure masinu. IPA sam nabavio, aceton takodje, a i preciscivac vazduha za tu prostoriju, da barem malo pomogne. To ce tek da bude zurka. :)
 
Je l' moze preporuka resin-e, sta da kupujem/izbegavam? :) Takodje, ako ima nekih tips & tricks za odrzavanje stampaca i post-processing samih delova po skidanju sa bed-a, a da nema na "YT izvol'te", rad sam da cujem (procitam).
Meni se nisu svideli low odor resini. Brašnjaviji su modeli, a smrad je i dalje tu. Manji, ali i dalje mi nije za sobu. Kvalitet printa je očigledno lošiji.
Nadam se nekom popustu za dlp craftman resin (imam dlp, a ne sla štampač). Inače koristim obične creality i anycubic resine. Nisam pokušavao one specijalne namenske.
Još bih hteo da probam savitljive. Chitu ima na aliju conjure seriju pa imaju sculpt, rigid i tough.

Što se tiče održavanja štampača, ja samo očistim dobro kadicu i platformu. Ne vidim da ima šta drugo da se odradi. Možda na Z navoj može da se stavi mrvica masti, mada bih rekao da je to potrebno na godinu dana, ako ne i ređe.
Po završetku štampe pustim par minuta da se ocedi kadica i onda prva tura čišćenja isprskam sve, okapam i prebrišem ubrusom, a nakon toga sve zajedno u wash and cure. Pred-čišćenje radim da se glavna količina IPA ne bi brzo zasitila.
Inače mi je wash and cure obavezan. Mnogo je bolje rešenje od budževina koje sam radio. Svašta sam probao, ali brate ni blizu. Inače, ja sam se zeznuo i kupio veliki koji zahteva boga oca IPA i za najmanje modele. Treba preko 5L. Sada sam dokupio samo kadicu pa držim manju kadicu na većoj mašini, što nije idealno, ali radi posao.
 
Bolji, ja printam cesto i ABS i ASA. Nisu svi filamenti isti, od proizvodjaca zavisi dosta. Ovi bazicni npr. Creality dosta ima jak 'miris', DD malo bolji... dok recimo Extrudr je najbolji koji sam probao. Takodje, ASA + vlakna se najlakse printa a i najmanje kontaminira okolinu, recimo. Neretko otvaram prozor na kip kada printam ABS, ali enclosure pomaze za temp. i propuh, tako da nije bas pozeljno ako neko nema isti... Ja volim ABS/ASA, jer se sjajno obradjuje i farba, tako da mi je za funkcionalne printove odlican (neki dan sam pravio difuzor/usmerivac za Ferrari Speciale od istog, npr.).
Ovo je DD u pitanju. Ne mogu ni da zamislim kakav je Creality, kada je DD ovakav. Nije ni čudno što sam pročitao da papagaji padnu u drugoj prostoriji dok se štampa ABS-om (verovatno na otvorenom printeru, ali opet).

ABS je odličan materijal i ima svoje prednosti, ali treba biti oprezan. Za moje potrebe, PETG je odlična alternativa za funkcionalne modele. Verovatno ću čekati leto za štampu ABS-om, da bih mogao da držim otvoren prozor.

Probaću ASA nekom prilikom.
 
@TwistedMind hvala, to mi je trebalo. Poručio sam za prvu ruku jedan tough crni eSun i CR transparent. Tough - imam neke šalterice volana da napravim (kačenja) a transparent za neki auto model. Videću kako ide sa exposure vremenima za oba... Kakva su ti iskustva sa LCD lifespan-om? DLP je svakako zahvalniji, ali nadam se da će i ovaj potrajati barem približno navedenih 2000 sati.

Wash & cure svakako odlučih (Mercury 2.0 Plus), drago mi je da se nisam zeznuo. IPA naručih od Industria firme, ne znam ima li boljih opcija? Planiram da koristim predpranje i pranje, kao što si naveo. Spremio sam one posude sa poklopcima, biće ok. :)

@Corvus Corax
I ja masovno ubijam PETG, čak nylon više trošim od PLA, tako da sam navikao na sve varijacije 'specifičnijih' filamenata. Proizvođač je ključ, od namotavanja, do kvaliteta filamenta, sve... Extrudr ima 30% popusta trenutno, ako budeš hteo da probaš neki. Takođe, ima dosta alternativa koje su bazirane na prirodnim materijalima, a imaju osobine ABS-a, možda probati i to.

Evo jedan model iz Creality ABS-a, lepo se štampa ako ništa. :) Lakiran je, naravno.
 

Prilozi

  • 20231217_114337.jpg
    20231217_114337.jpg
    107.2 KB · Pregleda: 48
Nisam dovoljno koristio LCD da bih se priblizio lifespan tako da ne bih znao. Ne bih se brinuo jer se isti moze kupiti relativno povoljno, a i zamena nije komplikovana.
Za anycubic mono SE barem ima i njihovo zvanicno uputstvo. oko 30$ za obicne modele i 100$ za jumbo modele mono X i slicne. Iste su cene i za druge proizvodjace.
Za potrosne kutije koristim kutije od porodicnog sladoleda.
Jedna stvar koja me nervira je cedjenje kadice nazad u flasicu. To se radi kroz farbarski filter, ali je totalno bezveze dok to drzis 3-5 minuta mirno. Ima da se odstampa stalak
 
Mars 4 i 4 Ultra imaju drugačiju rez. LCD i naravno nisu isti kao za prethodne modele. :) Ali dobro, to ću već proveriti i nabaviti rezervu. Zamena kao čin me ne brine, svakako.

E ja sam naoružan tim cediljkama iz garažnih farbarija, pošto neretko farbam baza+lak metalik boje, dobro je procediti ostatke hertera tj. učvršćivača. Stiglo ih je i par uz printer...

Za IPA sam pitao, dobavljanje hemija, kutije imam. :D
 
Da, kada su popusti uguram 2 rolne sa shipping-om do 50eur vrednosti (da izbegnem carinu i PDV). Donesu mi za dva dana od porudzbine, bukvalno, DHL express. Trenutno imam 10 njihovih filamenta, svih vrsta, nijedan me nije razocarao. :)
 
Šta bi bila preporuka za budžet/best buy prvi 3d printer? Jel lista počinje i završava sa Ender 3 v2 (ili v2 Neo) ili bih mogao da obratim pažnju i na neke druge opcije?
 
Neptune 4 / 4 Pro је најбоља куповина за око 300 евра, осим ако ти није жао дати 700 за бамбу лаб П1С или К1, ништа од осталих нема смисла да се купује јер су пре спори и без клипера
 
Šta bi bila preporuka za budžet/best buy prvi 3d printer? Jel lista počinje i završava sa Ender 3 v2 (ili v2 Neo) ili bih mogao da obratim pažnju i na neke druge opcije?
Ender 3 V3 SE. Direct drive extruder, CR Touch auto nivelisanje, 200 USD (kod nas 28.5k)
 
Nazad
Vrh Dno