Šta je novo?

Čemu PayPal kad imamo E-dućan!?

FD ti je Fast Dostava
SD je ti spora (to stize kuci samo jednom/dva puta mesecno kad baki nose penzije)
:D
 
Koliko se ja secam, roba se ceka i do 2 meseca + sav harac koju usput naplate.

Bezobrazluk...
 
Dugo se ceka jer nakupljaju pakete u jednom mestu i onda salju djuture "kad se skupi" jer je tako jeftinije sto se tice shippinga ;)
Ma koji crni e-ducan, hvala gospodine veciti ministre Slobodane "secem crvene vrpce tajkunima, cena po dogovoru" Milosavljevicu.
 
Poslednja izmena:
ako je to jeftinije, koliko bi kostalo da salju kako koji stigne!?
 
Evo sta su meni odgovorili iz e-ducana mailom (mislim da je ovo rekord u ugradnji:smash: na cenu proizvoda)



Obračun cene proizvoda:


Cena proizvoda: 43.36 $
20% Provizija: 8.67 $
PDV na proviziju (18%): 1.56 $
FD troškovi: 35.85 $
Manipulativni troškovi: 8.50 $
SD transport: 15.00 $

UKUPNO: 112.94 $
Cena koja se plaća u e-dućanu 7132.84 din


Prilikom preuzimanja posiljke imate dodatne troskove koje placate spediteru:

15% Carina: 750.39 din
18% PDV: 1035.54 din
Takse: 3950.00 din

UKUPNO: 5735.93 din


Molimo Vas da se upoznate sa uslovima kupovine u e-ducanu i procitate dokument koji Vam dostavljamo u prilogu

<< Pravila i uslovi isporuke u Srbiji.doc>>




Srdacan pozdrav,
e-ducan

Tanja Ignjatovic
e-ducan Info

e-ducan Global store
Bulevar despota Stefana 11
11000 Belgrade
Serbia

Znaci za proizvod od cirka 43,36$ treba preko e-ducana platiti 7132+5735=12867 dinara:smackbum:

Jel ovo neka sala?
 
Oni nisu normalni, samo da ne zeznu nesto sa ovim bezviznim rezimom i isplatice se da placamo put do neke normalne zemlje i kupujemo tamo. Iskreno se nadam da ce ovaj e-ducan propasti sto pre a s obzirom na cene koje imaju ne verujem da ce dugo...
 
Ne znam samo zasto stavljate paypall u kontekst sa e-ducanom?

U cemu bi vam pomogao paypall kada i dalje imamo komplikovane i skupe carinske i spediterske procedure i usluge? A ni carinske stope nisu naivne iako su smanjene. Evo gore u ovom primeru imate:
- cca 20USD zarade e-d (50% na cenu proizvoda - nije malo, ali ni blizu ostalim troskovima),
- 50 USD transport (ovo izgleda skupo ali posto ne znamo kakav je proizvod u pitanju ne mozemo znati koliko bi jeftinije bilo da ne ide preko e-d)
- cca 20 EUR carina i PDV (ajde, ovo se ne moze izbeci - imao bi svakako te troskove)
- i 50 EUR takse!!!!!! (u sustini ovo su usluge speditera, carinski magacin i jos neke, isto tako nepotrebne gluposti koje nas ubijaju)

Ovim ne zelim da branim e-ducan. Oni jesu deraci i to niko ne dovodi u pitanje. Ali to je njihovo legitimno pravo - da biraju svoju poslovnu politiku. Na kraju krajeva, oni su svoje cene i troskove jasno istakli na sajtu pa ko voli nek izvoli. BTW FD troskovi je transport do njihovog speditera u NY, a SD troskovi je transport do Evrope. Pise na sajtu.

Ono sto mi jako smeta je sto ministar reklamira jednu privatnu firmu. Ministar koji svoju platu i sve povlastice koje ima dobija od poreza koji ja, vi, nase firme zajedno placamo. Zasto onda g. Ministar ne dodje da malo reklamira moju ili neku trecu firmu?

Dakle, da sutra proradi Paypall iz Srbije i dalje bi imali ogromnu prepreku u vidu carine i svih troskovima koje ona proizvodi. I ne nadajte se skorom ukidanju. To je, nakon viza koje ce nadam se nestati, poslednja barijera domacim tajkunima koja ih brani od stranih ajkula. Isti ti tajkuni su finansirali, ma prakticno postavili vecinu ministara koji se kao upiru "za evropske integracije" a u praksi kopaju i rukama i nogama da zastite interese svojih finansijera.
 
Kada smo vec kod naslova, da li isti moze da bude ispravljen jer se PayPal pise sa 1 L :)
 
tako je, a i cemu ebay ako imamo limundo?


inace, ne vidim da se tamo igde pominje paypal..
 
Poslednja izmena:
Ne znam samo zasto stavljate paypall u kontekst sa e-ducanom?

U cemu bi vam pomogao paypall kada i dalje imamo komplikovane i skupe carinske i spediterske procedure i usluge? A ni carinske stope nisu naivne iako su smanjene. Evo gore u ovom primeru imate:
- cca 20USD zarade e-d (50% na cenu proizvoda - nije malo, ali ni blizu ostalim troskovima),
- 50 USD transport (ovo izgleda skupo ali posto ne znamo kakav je proizvod u pitanju ne mozemo znati koliko bi jeftinije bilo da ne ide preko e-d)
- cca 20 EUR carina i PDV (ajde, ovo se ne moze izbeci - imao bi svakako te troskove)
- i 50 EUR takse!!!!!! (u sustini ovo su usluge speditera, carinski magacin i jos neke, isto tako nepotrebne gluposti koje nas ubijaju)

Ovim ne zelim da branim e-ducan. Oni jesu deraci i to niko ne dovodi u pitanje. Ali to je njihovo legitimno pravo - da biraju svoju poslovnu politiku. Na kraju krajeva, oni su svoje cene i troskove jasno istakli na sajtu pa ko voli nek izvoli. BTW FD troskovi je transport do njihovog speditera u NY, a SD troskovi je transport do Evrope. Pise na sajtu.

Ono sto mi jako smeta je sto ministar reklamira jednu privatnu firmu. Ministar koji svoju platu i sve povlastice koje ima dobija od poreza koji ja, vi, nase firme zajedno placamo. Zasto onda g. Ministar ne dodje da malo reklamira moju ili neku trecu firmu?

Dakle, da sutra proradi Paypall iz Srbije i dalje bi imali ogromnu prepreku u vidu carine i svih troskovima koje ona proizvodi. I ne nadajte se skorom ukidanju. To je, nakon viza koje ce nadam se nestati, poslednja barijera domacim tajkunima koja ih brani od stranih ajkula. Isti ti tajkuni su finansirali, ma prakticno postavili vecinu ministara koji se kao upiru "za evropske integracije" a u praksi kopaju i rukama i nogama da zastite interese svojih finansijera.

Pa otuda i sve nerviranje, jer ovo znaci da ce malo da odloze te liberalizacije carine i sl. Ne smeta meni da e-ducan posluje, samo neka se ne mesa u ministarstva i zakone.
 
Poslednja izmena:
Dugo se ceka jer nakupljaju pakete u jednom mestu i onda salju djuture "kad se skupi" jer je tako jeftinije sto se tice shippinga ;)
Ma koji crni e-ducan, hvala gospodine veciti ministre Slobodane "secem crvene vrpce tajkunima, cena po dogovoru" Milosavljevicu.

haha, true true :D
 
Ovo sa špedicijom je neka prevara (porez na budale). Sve zemlje u regionu imaju iste ili slične carinske službe i službenike.

Meni se u FBiH nikada nije desilo da platim špediterske troškove kao fizičko lice. Mislim da sve što stigne na špediciju za fizička lica se podvede pod jedan broj i troškovi se podijele. Stigne laptop polovan, čekiran kao poklon, carina 4€ + 1€ nekih troškova (pretpostavljam da je špedicija). Bilo je tu i kabastijih stvari. Ponekad se ocarini. Izgledalo mi je kao da je eto reda radi. Hoću reći, iznosi daleko da te glava zaboli.
Rep. Srpska mi je naplaćivala carinu i za zajebancije koje ti iz svijeta neko pošalje. Oko 10KM sam platio carinu na kutiju šibica. Poslata je zbog reklame na njoj. Cijena šibica 0.05 USD. I za jedan par čarapa su naplatili. Jednom sam plaćao za drugoga carinu na laptop od 200KM + poštanski troškovi. Nema šanse da toliko vrijedi. Poslije ovih iskustava našao sam adresu u FBiH da mi šalju i nikada se nisam opekao. Svejedno gdje, špedicija i njeni troškovi ili nisu postojali ili su bili izuzetno sitni.

Špediciju je jedino plaćala firma ako je nešto uvozila. Tu uvijek ima neke papirologije i zajebancija. To shvatam. Iako je bilo poodavno možda iznosi i dalje važe. Vrijednost uvoza oko 6.000$, troškovi špedicije oko 75€. Može se reći da je roba tehničkog karaktera.

Sad ja pitam... Ko koga ovdje :hump: ?
Da li je iko ikada kontaktirao ove iz udruženja za zaštitu potrošača ili nešto slično?
Ima li iko iz HR, MK, SLO da podijeli iskustva. Vjerujem da niko nije platio nizašta špediciju 50€. Može i iz BiH neko iskustvo. Možda sam ja imao ludu sreću sa nekih 20tak pošiljaka...
 
Ma nas svi ovde mogu da :hump: Navikli smo...
 
Svakim postom cinite novu reklamu doticnoj firmi, a moderatori ne zakljucavajuci je (uostalom cine nelojalnu konkurenicju Bench Housu i zato je treba zakljucati) cute i smeju se. :)
 
A ovo kao nije smesno? Transparentno skidanje koze sa ledja (nije pljacka jer imas kompletan uvid u racun:)).
 
Ovo sa špedicijom je neka prevara (porez na budale).

Prevara na žalost nije. Evo jednog svežeg primera:

Sa BHPhotoVideo poručen filter B+W XS-Pro 82mm. Cena 145$. Jedino UPSom i FedEx-om šalju u Srbiju - transport je još 70$. Sve zajedno naplaćeno 148EUR.

Stiže paket kod nas i naravno mora da se carini. Usluga carinjenja u UPSu košta 4500dinara + PDV (samo usluga carinjenja - bez troškova carine). Slučajno se desi da preko kolege nađem špeditera koji mi neće naplatiti uslugu carinjenja. Danas stiže obračun iz uprave carine - za filter od 145$ plaća se (sve državi, ništa špediteru):

- 111 dinara carina.
- naknada za obradu JCI-a: 300 din.
- naknada stvarnih troškova carinskog organa: 600 din.
- republička taksa: 350 din.

Znači na ime carine ukupno 1361 din.

PDV (18%) je 2034 din.

Ukupno: 3396 dinara.

UPSu ću još morati da platim 1880 dinara za korišćenje carinskog magacina (pošto neocarinjena pošiljka mora da stoji u carinskom magacinu).
 
Prevara na žalost nije. Evo jednog svežeg primera:

Sa BHPhotoVideo poručen filter B+W XS-Pro 82mm. Cena 145$. Jedino UPSom i FedEx-om šalju u Srbiju - transport je još 70$. Sve zajedno naplaćeno 148EUR.

Stiže paket kod nas i naravno mora da se carini. Usluga carinjenja u UPSu košta 4500dinara + PDV (samo usluga carinjenja - bez troškova carine). Slučajno se desi da preko kolege nađem špeditera koji mi neće naplatiti uslugu carinjenja. Danas stiže obračun iz uprave carine - za filter od 145$ plaća se (sve državi, ništa špediteru):

- 111 dinara carina.
- naknada za obradu JCI-a: 300 din.
- naknada stvarnih troškova carinskog organa: 600 din.
- republička taksa: 350 din.

Znači na ime carine ukupno 1361 din.

PDV (18%) je 2034 din.

Ukupno: 3396 dinara.

UPSu ću još morati da platim 1880 dinara za korišćenje carinskog magacina (pošto neocarinjena pošiljka mora da stoji u carinskom magacinu).

Dno dna sta vise reci a E-ducan :wall: ..bo ga onaj koga je i napravio. Nazalost sve gore i gore ide. Taman malo veselih vesti na temu ebay Srbija i onda te pokopaju sa ovim. Ne mogu da verujem da nas svako ..be kako stigne :eyebrows::eyebrows:
a niko nista da preduzme moze im se ,al' gde ce im dusa nije mi jasno???
 
Dno dna sta vise reci a E-ducan

Da ne bude zabune, ovo šta sam napisao nema veze sa E-Dućanom. Naručeno je direktno od BHPhotoVideo. Samo sam napisao koliki su troškovi špedicije kada se ne ide običnom poštom.

Mislim, zamisli na sve ovo još i oni da se ugrade i još da dobijem filter ko zna kada. :) Ovako bar znam šta me čeka. Imam tracking paketa, uvek do sada je stizao za 5-6 dana od kada ga pošalju iz BH, carina oko 3 dana i to je to.
 
Poslednja izmena:
Znači oni nisu normalni! Frajeri 'ladno posreduju u trgovioni na ebay-u, nek se nose i ministar i oni u tri lepe! Ovo je nečuveno, da ministar posreduje u ovakvoj ujdurmi :mad:
 
Hteli smo promene, vidim da nam treba jos jedan 5. oktobar da bi se stvari pomerile u pravom smeru. Do tad cu da se registrujem na steam, kupujem igre i ebook-ove. Na to mogu da mi naplate carinu u wc-papiru :p
 
Poslednja izmena:
Prevara na žalost nije. Evo jednog svežeg primera:

Sa BHPhotoVideo poručen filter B+W XS-Pro 82mm. Cena 145$. Jedino UPSom i FedEx-om šalju u Srbiju - transport je još 70$. Sve zajedno naplaćeno 148EUR.

Stiže paket kod nas i naravno mora da se carini. Usluga carinjenja u UPSu košta 4500dinara + PDV (samo usluga carinjenja - bez troškova carine). Slučajno se desi da preko kolege nađem špeditera koji mi neće naplatiti uslugu carinjenja. Danas stiže obračun iz uprave carine - za filter od 145$ plaća se (sve državi, ništa špediteru):

- 111 dinara carina.
- naknada za obradu JCI-a: 300 din.
- naknada stvarnih troškova carinskog organa: 600 din.
- republička taksa: 350 din.

Znači na ime carine ukupno 1361 din.

PDV (18%) je 2034 din.

Ukupno: 3396 dinara.

UPSu ću još morati da platim 1880 dinara za korišćenje carinskog magacina (pošto neocarinjena pošiljka mora da stoji u carinskom magacinu).

4.500din usluga carinjenja?!
Na 111 dinara carine, 1250din administrativnih troškova?!
1.880din za pohranjivanje koverte u magacinu?!

Bez štele/sreće na carini (da propusti pošiljku) ne vrijedi ništa naručivati. Nije ni čudo što e-dućan skupo naplaćuje svoje usluge. Ko veli: "Ko ima za ove fantomske troškove - ima i za naše usluge..."
 
4.500din usluga carinjenja?!
Na 111 dinara carine, 1250din administrativnih troškova?!
1.880din za pohranjivanje koverte u magacinu?!

Što se tiče troškova špedicije i taksi za carinu: isto ti je da li uvoziš jedan komad ili 5 šlepera. Ista je procedura, iste su takse i isto košta usluga carinjenja. Samo se menja iznos same carine i PDVa.
 
Njima je ocigledno stalo da sto vise zadrzavaju tehnoloski napredak ove zemlje. Tako mogu da kontrolisu siroke narodne mase, samo sto manje IQ bodova, kako bi mogli da im ispiraju mozgove i da sebi pune dzepove. Nama ce trebati izmedju 10 i 15 godina da dodjemo na neki nivo na kojem se nalaze ostale, tehnoloski razvijene drzave, a gde ce se posle tog perioda nalaziti te drzave, boga pitaj, ali ce biti svetlosnim godinama ispred nas.

Jedino sto sam se ikada usudio da narucim iz inostranstva je besplatan primerak Ubuntua i neki promo CD za neku HiFi opremu, osim toga, ne bih nista drugo smeo. U stvari, narucio sam preko poznanika jednog sa bencha, filter za fotoaparat sa eBaya. Sam filter je kostao 1500 dinara, ali kada je stigao, troskovi za njegovu dostavu su kostali isto toliko. Jos je i njemu bilo krivo, rekao mi da mu dam manje od toga, jer je bio uveren da za jedan mizerni filter nece naplatiti kojekakve troskove. Medjutim, drzava Srbija je odlucila da krade od siromasnih i daje bogatima. Nesto kao Robin Hud u paralelnom univerzumu ... zli Robin Hud. I eto u kakvom se sosu sad nalazimo. Ne verujem da ce ikad biti bolje...
 
Nazad
Vrh Dno