Šta je novo?

PlayStation 5 - opsta tema

Nzm, meni je taj RT izvikana stvar, isto kao sto je Gsync bio na pocetku, isto kao i HDR..

Videcemo kad izadje nesto iole vredno komentarisanja, za neke ce mozda biti bitno i vidljivo a za neke i ne.
 
normalno, tek kada izadju igre i na PS5 i na Xboxu moci ce da se vidi razlika ili ne
 
99.9% sam siguran da ce PS5 biti jeftiniji 50-100$ of XBX
 
Slabo sam pratio stanje od kad sam bez sonya.
Znam za Horizon, sta jos pustaju na PC?

Послато са SM-J730F помоћу Тапатока
Ja prognoziram Dreams koliko već na leto/jesen. Takva igra je idealna za tu platformu.

U svakom slučaju sada mogu potencijalno da izbace bilo koju ekskluzivu koja ne donosi toliki % zarade i broj prodatih konzola.

Ljudi treba da shvate da SVI developeri žele da što više ljudi igra njihove naslove. To je rekao i sam Kori Barlog, da želi i God of War na PC, ali se on oko toga ne pita. A ako krenu ovim HZD putem, eto i ostalih 1st party naslova nakon nekoliko godina na PC.
 
RayTracing je predobra stvar i pravi razliku u kvalitetu, ne moze se reci da je zanemarljivo..isto kao sto sad ne mogu da smislim igranje bez Freesync/gsync monitora,isto tako sam se navikao na HDR na konzoli pa sve kad vidim da neka igra ne podrzava bude mi krivo ;)
 
Ja prognoziram Dreams koliko već na leto/jesen. Takva igra je idealna za tu platformu.

U svakom slučaju sada mogu potencijalno da izbace bilo koju ekskluzivu koja ne donosi toliki % zarade i broj prodatih konzola.

Ljudi treba da shvate da SVI developeri žele da što više ljudi igra njihove naslove. To je rekao i sam Kori Barlog, da želi i God of War na PC, ali se on oko toga ne pita. A ako krenu ovim HZD putem, eto i ostalih 1st party naslova nakon nekoliko godina na PC.

Znaci nista osim Horizon zvanicno, posto neko rece drugacije... Nije to nista strasno.
Dreams i slicne njoj su druga liga. Vazno je stanje vecih, svima dobro poznatih ekskluziva.

Horizon mi vuce na marketinski potez pred pojavljivanje PS5, ne kao buduce pravilo.
Sve i da ipak budu izlazile sa par godina zakasnjenja na PC, sumnjam da ce to uticati na bilo sta. 1% PS igraca se nece odreci konzole jer ce neki TLOU izaci na PC za 48 meseci.
 
1% PS igraca se nece odreci konzole jer ce neki TLOU izaci na PC za 48 meseci.
Upravo tako. Horizon npr. izlazi tačno tri godine posle launch-a na PS4. Ko je do sada nije prešao sem ultra casual "gamera" (ako se i mogu nazvati gamerima) ja stvarno ne znam. A i cena joj je smešna na PSN-u, da ne pominjem kodove na cdkeys što se mogu uzeti za siću za igru itd...

Sent from my Mi 9T using Tapatalk
 
99.9% sam siguran da ce PS5 biti jeftiniji 50-100$ of XBX

Postoje neke analize/leakovi/sta god da je proizvodna cena PS5 oko 450$, i da istorijski Sony nije isao u neki debeli minus, tako da je okvirna (i verovatna) cena za PS5 499$.
Moje misljenje je, a poklapa se s raznim najavama, da ce MS ici s cenom od 499$ za Series X makar bio i na gubitku, jer se nadaju da ce to anulirati s jeftinijom Lockhart konzolom, za koju se predvidja da ce biti 299$.
Iz prethodnih izjava Fila Spensera po kojima najvise ide prodaja tih jeftinijih modela (u ovom trenutku Xbox One S), a ne toliko Xbox One X, moze se desiti da to ponove s novom generacijom.
Ionako se akcenat zarade baca na platofrmu, prodati GPU/Console/PC...

Eto, to je neko moje razmisljanje na osnovu svih procitanih analiza, leakova i sl.
 
Sve ocekivano - Xbox malo ''bolji na papiru'', senzacionalisticki tekstovi i naslovi, ''teraflops XY% fanbojizam ''sa papira'' a praksa ce pokazati koja konzola je (naj)bolja, kao i uvek :)
 
Sto opet dovodi do onoga sto je DeRadicci napisao - bice vidno tek za 3-5 godine kada implementacija/podrska iste u igrama bude veca, odnosno PS5/XbX igre budu u punom jeku. A tada ce vec izaci novi refresh modeli, koji ce nadam se moci da guraju 4k60fps-a sa dosta boljom implementacijom RTX-a...

Situacija je takva da MS jedino sto ima je da se busa u grudi sa boljim spec-om, Sony uzima drugaciji pristup i adresira druge stvari sa dosta vecim vizionarskim pristupom rekao bih.
Stvar sa Rtx-om je takva da nije potreban bilo kakav trud od strane razvojnog tima da bi se implementirao. Samo štedi resurse jer hw i kod rade sav posao koji bi inače morao da se troši na igranje sa osvetljenjem i refleksijama u određenoj sceni.

Apsolutno svaka igra može da ga ima. Otuda i one igrarije sa Quake 2 na PC. Bukvalno im je trebalo par sati da to implementiraju kako valja. :)
 
Ako je tako kao sto kazes - koliko naslova, od pojave RTX-a, ima implementaciju istog u punom sjaju odnosno da radi kako treba? I zasto nije nasiroko primenjen?
 
Treba sacekati cene i jednih i drugih, pa da vidimo ko sta uvaljuje.
 
Kad pomenu 9.2 teraflopsa, podseti me, to je pisalo po nekim rx 5700xt specifikacijama sto sam gledao ovih dana. Slucajno mi pade na pamet.
Ne znam je li snaga Sonyevog GPUa ekvivalentna toj kartici (nisam bas upoznat sa teraflopsima i kako se reprodukuju i manifestuju), ali ako jeste, zime nema par godina, do nekog drugog PRO-a verovatno.
 
Poslednja izmena:
Da, modifikovana 5700(xt) serija sto je vec ranije spomenuto u leak-ovima za PS5, mada je ovo navodno RDNA2.
Sasvim dovoljno za 1440p 100+ hz na desku, jedino sto te grafe imaju sistem hladjenja od skoro 800gr, tako da im tu predstoji najveci izazov...
Ako se uzme u obzir sta je ispod haube PS4pro-a i kako isti sljaka, dovoljno govori koliko PS5 i novi Xbox imaju potentan hardver za narednih 3-5 godina.
 
Treba da se naponene da pored osnovne verzije, kasnije dolazi i Pro verzija sa pojačanim hardverom. Kada PS4 gura sve ono sa slabijim hardverom, nema brige za PS5 i mnogo jači hardver. Biće uzbudljivo igrati ekskluzive na 1440p. Mene interesuje i zvuk. Na PS4 sa njihovim headsetom, zvuk je fenomenalan
 
Valjda ce ovog puta podrzati 1440p rezoluciju. Neverovatno mi je da Pro nikada nije.
 
Mora da podrzi, Xbox gura 4k 60 svuda, tako da ocekujem i PS5 da gura toliko, 1440p upscale meh..

Inace gledah juce neke klipove oko poredjenja, i svu su u fazonu xbox izdominirao.. :D
 
Ma podržaće lagano. Ja sa 5700 XT za koja se modovana koristi u PS5 igram svd u 1440p na ultra i 60fps. Zamisli sada koliko će je developeri lepo iskoristiti i optimizovati sve to da radi jako glatko.

Svu su u gasu da je Xbox pokidao, ali mogu da uživaju u naslovima koji su dostupni za računar tako da je to to.

Xbox ima jaču konzolu, Sony ima bolju.
 
Dok ne izbace i odrade testove u sitna crevca ne vredi nista izjavljivati koja je bolja - spec ostavimo po strani.

Xbox ima hardverski jacu (sto ce kasnije biti primetno za 4k60fps-a), dok Sony ima bolje ekskluzive - sto ja smatram kljucnim faktorom za nabavku konzole.
Naravno ko hoce da drlja cross-platform naslove uzece Xbox, ko ima solidan desk dodavanje PS5ice je idealan kombo.
 
Dok napadate @Precise, masite nesto sto on govori, a sto je veoma vazno:

Tih 10.2TF jeste dosta, posebno gledajuci sadanje konzole, njihovu snagu i sta je izvuceno iz toga, ali to su vrednost sa boostom, sto znaci da ako hladjenje ne bude adekvatno, te vrednosti ce padati.

Graficki deo ima 32CU sa vecom frekvencijom (series X ima 52 sa manjom), opet dosta zavisi od hladjenja, ako krene grejanje, obara se klok, itd, itd.

Druga stvar, onaj ludacki protok SSD-a, isto tako zavisi od hladjenja.
Ako ste samo malo pratili, SSD-ovi umeju opasno da trotluju ako se priblize nekoj granici, a verujem da ce se ovaj super brzi grejati vise nego svi koji su sad na raspolaganju.

I mozda najbitnije u celoj toj prici nije kako ce sony resiti hladjenje, vec da se kod SeriesX zna tacno sa kojim frekvencijama, brojem jezgara, protokom, memorijom raspolaze.

Verujem da ce sony naslovi biti ludacko dobri, kao i do sad, ali mislim da ce 3rd party gadjati Xbox spec, sto moze i te kako da utice na sony verziju.
 
MS sa relativno niskim taktom gpu-a u odnosu na Soni ima još prostora da napravi razliku. Softverska nadogradnja i eto 2ghz takta. Sonijeva konzola je sa prezategnutim gpu-om. U vreme nadolazeće recesije konzola kakva je X ima potencionalno veću prođu, to je pc od 1000+$ po ceni od 499$. Propusnica sa kojem mogu da se igraju bez kupovine znači dosta. PS ima te neke eksluzive koje su većinom sp igre i koje većina odigra i odloži, a pošto aaa igre to je 500-600$ za 10 igara, što je ponavljam u vreme recesije mnogo. A opet velika većina veliku većinu vremena igra međuplatformske igre, br igre, druge fps igre, sportske, tabačine, grind igre...

A opet PS nije 'kupuješ je zbog ekskluziva' konzola, nikad nije ni bila, to je uvek bila Nintendo konzola. PS1 i PS2 su napravili uspeh na osnovu cene i praktičnosti(uključujući laku pirateriju), Xbox je pobedio PS3 zbog istih stvari, a ne zbog ekskluziva(dok ih je obe Wii rasturio kombinacijom sva 3 elementa).
 
Ljudi, pre nego što krenete da merite te brojke i upoređujete jačinu petice i X serije, setite se da je MS-u ovo najjači model i da se uveliko sprema jeftinija Series S varijanta od predviđenih 299$. Ok je da se uporede neki detalji i razlike, ali baš svaka sitnica nema logike.

Sa druge strane Sony će tek izbaciti Pro model PS5. Lično nisam za to, ali opet i to je po kupce bolje, jer par godina nakon izlaska taj Pro model se prodaje po ceni osnovnog. Kao u slučaju PS4-PS4 Pro.

Update u vezi BC PS4 igara:

Hideaki Nishino Senior Vice President, Platform Planning & Management

UPDATE: A quick update on backward compatibility – With all of the amazing games in PS4’s catalog, we’ve devoted significant efforts to enable our fans to play their favorites on PS5. We believe that the overwhelming majority of the 4,000+ PS4 titles will be playable on PS5.

We’re expecting backward compatible titles will run at a boosted frequency on PS5 so that they can benefit from higher or more stable frame rates and potentially higher resolutions. We’re currently evaluating games on a title-by-title basis to spot any issues that need adjustment from the original software developers.

In his presentation, Mark Cerny provided a snapshot into the Top 100 most-played PS4 titles, demonstrating how well our backward compatibility efforts are going. We have already tested hundreds of titles and are preparing to test thousands more as we move toward launch. We will provide updates on backward compatibility, along with much more PS5 news, in the months ahead. Stay tuned!
 
Dobro a koja ce biti razlika tog jeftinog Xbox series S i "punokrvnog" modela dal su rekli?
Svi stalno spominju jeftiniji model ali koje su razlike? Sta ce biti losije? Graficka? Procesor?
 
Još uvek se ne pominje ništa konkretno, ali izgleda da za koji dan kreće priča i o toj Lockhart verziji. Za sada su samo bile glasine da će matematički imati 4TF i 12GB RAM memorije. Može eventualno biti i 16GB, samo sporije od XB: SX.

S obzirom da je novija arhitektura efikasnija od sadašnje, performanse te konzole biće veće nego na postojećem XB1 X sa 6TF.
 
Poslednja izmena:
i opet kad izadju i kad upalis istu igru neće biti nikakve razlike izmedju xboxa i ps5

Sent from my SM-A510F using Tapatalk
 
Ja govorim o generalnom utisku :)

Pa i ja imam PS4, a Xbox One mi je bio pao pod ruke na par dana (preprodavac sam, mada 99% racunara) i nisam znao sta cu sa njim, doduse nisam ni neke specijalne igre imao.
Ekskluzive su sve, za nekoga ko ima dobar PC, to je sasvim jasno.
 
Sto se MS-a tice ceka se da se vidi sta su novi studiji pripremili osim Hellblade 2, i ovih par igara sto ce izaci kroz koji mesec, a koji ce biti mozda i launch naslovi za Series X. Sto se ekskluziva tice na netu je bilo ono istrazivanje koji razlog vam je najbitniji za kupovinu konzole, i na prvom mestu je bila cena, a upravo je cena to sto je prodavalo PS4 na startu i sama jacina konzole koja je bila jaca od obicnog One-a, a svi znate koliko je Sony to potencirao, i naravno bolje su igre radile, tako da po meni nisu ekskluzive prodavale PS4, vec bolja cena i snaznija konzola, tek posle 4god od launch-a One-a MS izbacuje One X, a tada je vec PS4 odavno presisao po prodaji ubedljivo Xbox, jer budimo realnii vecina ljudi kupuje base konzole, mnogo manje pojacane verzije.. Tako da u borbi next gen konzola presudice cena i kako ce raditi 3rd party naslovi jer radim u prodaji verujte mi vecina kada pita za Sony i neku igru uglavnom pita za sportske, trke i neka pucacina, da se razumemo sve Sony ekskluzive su nestvarno dobre, ali nisu one pogurale prodaju PS4 vec iskljucivo 100$ niza cena, jaca konzola i nesposobnost MS-a da brzo reaguje, nego tek dolaskom Phila Spencera pocinje prava stvar. A ako Halo Infinite bude launch title i bude nestvarno dobro izgledao ne sumnjam da ce Series X imati dobru pocetnu prodaju.

Sad vidim Last of Us koja je nesumnjivo masterpiece, prodata je u 20miliona kopija za 6godina kada se saberu PS3 i PS4, a Uncharted 4 u 16miliona, a npr Call of Duty Infinite Warfare koji je po internetu jedna od najgorih CoD igara ako ne i najgora iako je meni skroz ok je prodat u vise primeraka u kracem lifespan-u nego ove dve ekskluzive, e sad ok ona postoji na vise platformi, ali ipak razume se poenta. GTA V necu ni da komentarisem ili The Witcher, a zamislite Cyberpunk bolje izgleda na Series X-u tj bude primetno bolje, a ta igra vam je na vrhu liste zelja, sta bi ste izabrali?


Sent from my iPhone using Tapatalk
 
Razlika u ovoj generaciji u odnosu na sve prethodne je upravo taj backward compatibility. Vecina onih, koji zele da zadrze svoje igre iz ove generacije ce ostati na platformi na kojoj su. MS je sa BC krenuo na pola zivotnog ciklusa XOne konzole, tako da je tu vec "bilo kasno" a posto ove nove konzole ce od starta imati BC, znaci da ce mnogi da se opredele upravo vodjeni tom logikom
"Hmmm... mogao bi da uzmem malo jaci XSEX, ali nemam sta da igram od igara koje sam igrao tamo, dok ako uzmem PS5 imacu da igram sve sto sam u zadnjih par godina mogao da igram na PS4"
 
Nazad
Vrh Dno