Šta je novo?

NBS - Sistem instant plaćanja

Nije jeftino ali bez obzira za mene je sve to jedan veliki propust NBS-a. Sve su isforsirali i na kraju šta? Jedno veliko ništa.
 
Poslednja izmena:
Za kurirske službe bi bilo sjajno, ali kao što je već i pomenuto, teško da će se skoro desiti. Sve mora da prođe kroz račun firme, pa nema mesta za raznorazne radnje. Da su hteli mogli su svakom kuriru da daju i pos terminal, pa da se plaća i karticama. Bakšiš za kurire ne bi bio ugrožen, jer ko želi svakako bi ostavio nešto novca, bez obzira kako plati.
Izdvojiću kao dobar primer firmu Inelektronik, koja poručenu robu šalje svojim kuririma koji imaju i pos terminal.

Sent from my Mi 9 SE using Tapatalk
 
Kako uopste funkcionise IPS u prodavnicama? Ako je to samo jos jedan nacin placanja (alternativa beskontaktnom placanju karticama/telefonima) meni je to poprilicno beskorisno. Ali ako bi to radilo tako sto sam mozes da ocitas bar kodove sa proizvoda kada ih stavljas u korpu i posle na kasi samo izvrsis placanje (ili jos bolje ne moras ni da ides na kasu nego platis sa telefona direktno) to bi bila prava stvar. Ideja je naravno da se sto je moguce vise smanji ili eliminise cekanje u redovima.
 
Samo još jedan način plaćanja.
I u prodavnicama zapravo i ne funkcioniše koliko ja znam, niko nije implementirao.
To o čemu ti pričaš ima u nekim velikim marketima(u Bgu bar). Uzmeš onaj njihov čitač u prodavnicama, skeniraš sve sam, i na kraju platiš karticom na posebnoj kasi namenjenoj za to.

Sent from my MI 8 using Tapatalk
 
Za kurirske službe bi bilo sjajno, ali kao što je već i pomenuto, teško da će se skoro desiti. Sve mora da prođe kroz račun firme, pa nema mesta za raznorazne radnje. Da su hteli mogli su svakom kuriru da daju i pos terminal, pa da se plaća i karticama. Bakšiš za kurire ne bi bio ugrožen, jer ko želi svakako bi ostavio nešto novca, bez obzira kako plati.
Izdvojiću kao dobar primer firmu Inelektronik, koja poručenu robu šalje svojim kuririma koji imaju i pos terminal.

Sent from my Mi 9 SE using Tapatalk

Desp, firma koju si pomenuo ima određeni broj vozila i određeni broj POS terminala. Big pizza takodje Ima POS terminale, ali kada između dodas posrednika tj kurirsku službu, stvar se komplikuje, jer novac sa kartice odlazi njima na ac sa kartice odlazi njima na račun, a onda oni prebacuju kupcu na račun ili vrše povrat u kešu ako je tako primalac tražio. Taman da plaćaju provizije kao benzinske pumpe (minimalno), Pa bi opet bilo skupo.

Idealna putanja je pošiljalac štampa QR kod, primalac ga skenira i prebacuje novac direktno. Kurirska služba naplaćuje transport, jer im je posao prenos robe. Meni su AKS račun za prenos novca nekad veći od računa za transport, jer transport nekad platimo, nekad ne, a povrat novca uvek mi plaćamo.
 
Samo još jedan način plaćanja.
I u prodavnicama zapravo i ne funkcioniše koliko ja znam, niko nije implementirao.
To o čemu ti pričaš ima u nekim velikim marketima(u Bgu bar). Uzmeš onaj njihov čitač u prodavnicama, skeniraš sve sam, i na kraju platiš karticom na posebnoj kasi namenjenoj za to.

Sent from my MI 8 using Tapatalk

Odavno implementirano u Mercatoru.


Sent from my iPhone using Tapatalk
 
Kako uopste funkcionise IPS u prodavnicama? Ako je to samo jos jedan nacin placanja (alternativa beskontaktnom placanju karticama/telefonima) meni je to poprilicno beskorisno. Ali ako bi to radilo tako sto sam mozes da ocitas bar kodove sa proizvoda kada ih stavljas u korpu i posle na kasi samo izvrsis placanje (ili jos bolje ne moras ni da ides na kasu nego platis sa telefona direktno) to bi bila prava stvar. Ideja je naravno da se sto je moguce vise smanji ili eliminise cekanje u redovima.

To sto ti hoces se tove scan na tren u Mercatoru i funkcionise na tom principu da ti upucavas sta hoces i odes na kasu da plati a sve ti se spakuje i donese.


Sent from my iPhone using Tapatalk
 
Ma znam da imaju varijacije toga odavno vec i kod nas i u inostranstvu. Ali danas kada svi imaju smart telefone nema vise potrebe za posebnim skenerima. Mnoge prodavnice imaju vec posebne kase gde sam otkucavas i placas robu (IDEA npr.). Druge prodavnice imaju te skenere sa kojima sam skeniras pa posle placas na kasi. Mislim da je doslo vreme i za varijantu da se ovo sve objedini - da sam skeniras svojim telefonom a zatim i platis preko istog (idealno bez odlaska na kasu) :)
 
Ko ti spakuje i donese?
Sam uzimaš robu i skeniraš je prilikom stavljanja u korpu. Onda ideš na posebnu kasu gde kasirka skida listu artikala sa scan uredjaja na kasu i tamo i plaćaš. Postoji mogućnost povremene kontrole robe, da vide da nisi ukrao nešto.
Preduslov za korišćenje usluge je posedovanje Super kartice i njena registracija za ovu uslugu. Pored samousluge u novom Merkatoru, dostupno je i u Rodi kod Airport City-ja.
Pozdrav
 
Pretpostavljam da će ovo I banke moći da ubace u svoje app.
 
Zasto bi ubacili? Vec su integrisali citanje/generisanje tvog koda za placanje.

Ovo na sajtu NBS je dobro za nekog ko ne zna/nece da se bavi integracijom, a i za to ima resenje

https://github.com/ArtBIT/ips-qr-code
 
Zasto bi ubacili? Vec su integrisali citanje/generisanje tvog koda za placanje.

Ovo na sajtu NBS je dobro za nekog ko ne zna/nece da se bavi integracijom, a i za to ima resenje

https://github.com/ArtBIT/ips-qr-code

Nisam siguran da je isti use-case. IPS pokazi je ovo:

IPS pokaži - kada se u mobilnoj aplikaciji generiše jednokratni IPS QR kod koji trgovac skenira, npr. putem čitača povezanog sa kasom.

Mozda kolega misli na kombinaciju u kojoj ti sam generises kod (mozda i trajno?) i pokazes nekome da ti prebaci pare, npr. na oglasima, ili kao link za donaciju ili pozajmica. Mozda je to isti mehanizam, ali iz opisa ne deluje tako. Ovaj IPS pokazi zvuci kao nesto sto bi prodavac iskoristio da "povuce" novac sa tvog racuna.
 
Наравно,сви су се потрудили да обичним корисницима(а можда су и заборавили на њих,усљед непредвиђених околности)објасне процес и највише сврху оваквог плаћања,за платиоце.Ах,можда су ипак заборавили.Можете ипак обрисати поруку,ништа не кошта.
 
IPS pokazi sadrzi broj racuna i realno bi neko mogao i tako da ti uplati... samo da dodaju polje za unos iznosa
 
Ja sam probao tako sa kolegom i nije mogao da ocita tak skeniraj.


Sent from my iPhone using Tapatalk
 
Ja sam probao tako sa kolegom i nije mogao da ocita tak skeniraj.


Sent from my iPhone using Tapatalk

Takodje, kada pokusam Intesinom aplikacijom sa "Skeniraj" da ocitam kod generisan sa "Pokazi", kaze da je neispravan kod.
 
Za sada je taj kod omogucen za placanje na prodajnom mestu, a ne za p2p placanja.

Inace sadrzi ove podatke:

K:pK / definise tip QR koda - u ovom slucaju za prikaz na prodajnom mestu
V:01 / verzija
C:1 / kodni raspored - UTF-8
O:160... vas broj racuna
JS:xxx / Kod za odobrenje... ima ograniceno trajanje
 
Mi smo kombinaciju Sber-Unikredit.


Sent from my iPhone using Tapatalk
 
NBS je iskopirala We chat samo u delu korisnik-trgovac. P2P opcija još uvek ne postoji.

Sent from my SM-G960F using Tapatalk
 
Za sada je taj kod omogucen za placanje na prodajnom mestu, a ne za p2p placanja.

Inace sadrzi ove podatke:

K:pK / definise tip QR koda - u ovom slucaju za prikaz na prodajnom mestu
V:01 / verzija
C:1 / kodni raspored - UTF-8
O:160... vas broj racuna
JS:xxx / Kod za odobrenje... ima ograniceno trajanje

Znači ovo na sajtu je i dalje samo drugi način za IPS skeniraj.
Hvala na pojašnjenju.
 
I svejedno je Page404 :smash:
 
Razmišljam nešto. Zar ne bi bilo dobro da postoji i link format koji bi inicirao plaćanje sa određenim parametrima. Npr. dobijem email u kome je link plati://broj.racuna.iznos.sta.god i kad kliknem otvori se aplikacija i popuni podatke.

Recimo sada je situacija da ja lepo dobijem QR kod na email... ali nemam čime da skeniram zato što mi je kod stigao na uređaj kojim bi skenirao...
 
UniCredit i Mobi banka koje još uvek nisu uvele i omogućile IPS skeniraj QR code način plaćanja imaju mart 2021 kao krajnji rok da to omoguće postavljen od strane NBS-a.
Što se tiče P2P slanja novca putem IPS-a i QR-a to neće zaživeti pre druge polovine 2021. I to je u razvoju ali tek od marta 2021 kreću testiranja (trebalo bi):)
 
Poslednja izmena:
U pitanju je njihova greška...nisu ni trabalo to još da objave na sajtu...sve je još uvek u pripremi.
 
Poslednja izmena:
Хе,хе,је ли се и за то добија плата?Као и за онај други Ес дневник?Све го стручњак.Срамота!
 
Nazad
Vrh Dno