Šta je novo?

Grejanje na struju

zašto je bitan redosled reči? koje to vi sisteme znate gde je spoljni voda a unutrašnji vazduh ili zemlja???

uhvatili ste se nečega što nema veze sa mašinskom strukom a ni praksom.

koji je onda sistem kad imaš glikol ili freon u instalaciji [emoji23]

@NShappy
po našim propisima ne možeš praviti TP sa jednim bunarom. moraš imati dva, jer iskorišćenu vodu nemožeš vraćati u prvi bunar a u kanalizaciju (bilo kišnu bilo fekalnu) je zabranjeno. Takođe bi morao da sa državom potpišeš ugovor za korišćenje resursa jer sve ispod 1m od površine nije privatno vlasništvo već resursi države [emoji1212]
Sent from my Mi MIX 2 using Tapatalk
 
Poslednja izmena:
Овде није исто плаћање зими и осталих месеци, постоји мањи фиксни део и већи варијабилни па лети рачуни буду много мањи, углавном бар упола од зимских. Ако ми је јануар био 6к, можда мај буде испод 3к ... погледао сам рачуне, мај је био 2к6.
Мени је алтернатива ТА пећ, а ту може да се прође јефтиније али по цену загревања једне или две просторије и обавезе праћења јефтине струје.
То да су топлотна пумпа и подно грејање јефтинији не може само тако да се рачуна, додај трошкове уградње па ће цена да буде реалнија. Као када би поредио цену вожње таксијем и својим аутом и онда у другом случају рачунаш само гориво.

Neće biti. Ta računica vredi samo kod onih što plaćaju račun na osnovu utroška, pa se ne može upotrebiti kod svih. U Beogradu imaš mnogo zgrada gde se centralno plaća isto tokom cele godine jer nisu uvedeni merači[kalorimetri?]. U mom slučaju račun za grejanje mesečno izađe oko 9000 i to na osnovu popusta. Inače bi bio oko 12-13 0000. I tako svih 12 meseci. Bila je priča da će omogućiti ugradnju merača i to bi koštalo 50 evra po radijatoru u prostoriji, pa plus očitavanje, održavanje, pa neka naknada...
Na žalost, bez uplitanja politike ne ide. Dok su demokrate bile na vlasti u Bg-u račun za grejanje je bio nekih 5-6k, a čim su došli naprdnjaci ode račun preko 10k sa famoznih 20% popusta na iznos preko 8 000. I od tada je grejanje iz godine u godinu slabije[mada su ove zime tokom nekoliko dana kada je temperatura bila ispod nule odvrnuli ventil].

Odjavljivanje ne ide tako lako, jer i ako uspe postupak za odjavljivanje mora se plaćati neka fiksna naknada od 1000-2000 din mesečno zbog toga što te greju cevi iz susednog stana... A cevi naravno idu kroz stanove.

Nekada jeftiniji vid grejanja je otišao na sam vrh po ceni.
 
Stan od 48 kvadrata, sopstveno etažno grejanje na struju. 2 spolja zida, treći u prozorima i vratima, drvena stolarija, četvrti ka hodniku i drugim stanovima. Izolacija bedna, jako tanki zidovi. Stan ispod i iznad greju. Račun za struju tri meseca zime oko 25,000+ din. umerenog grejanja i maksimalno iskorišćenje jeftinije tarife.

Sa druge strane, stan gde sada živim, 56 kvadrata, stara gradnja, opet loša izolacija, stan ispod, stan iznad, 1 zid spoljašnji, 1 zid u prozorima i vratima, nemački PVC, jedan zid ka drugom stanu, 1 ka unutrašnjim hodnicima zgrade. Grejanje od toplane, cena oko 6,500 din. mesečno. Znači ~80,000 din godišnje.

Meni je lično i konfornije i toplije a cena gotovo ista.
 
Neće biti. Ta računica vredi samo kod onih što plaćaju račun na osnovu utroška, pa se ne može upotrebiti kod svih. U Beogradu imaš mnogo zgrada gde se centralno plaća isto tokom cele godine jer nisu uvedeni merači[kalorimetri?].
Написао сам да се у мом случају плаћа по утрошку на нивоу зграде а не стана иако би могло и тако. Грејање је уведено када је већ важило да мора да постоје индивидуални мерачи и код мене је испред сваког стана калориметар па можемо да користимо и тај начин. Комшије нису прихватиле јер се ем плаћа то очитавање (то раде посебне фирме и наплаћују реда 30€ годишње) ем се онда плаћа пуна цена потрошеног у грејној сезони.

Ако сам добро прочитао пре неки дан, Београд и даље примењује паушално плаћање по квадрату док су Ниш и још неки градови увели плаћање по утрошку и то не зависи од индивидуалног мерења. Само се прочита колико је потрошила подстаница у згради за претходни месец и подели према квадратима стана. Није баш индивидуално али је колико толико реално јер вероватно већина не гаси радијаторе. Ево за јануар смо потрошили 13.409kWh, мој део је 10% и онда се то рачуна према некој математици али је она за посебну поруку.

Постоји и овде могућност да се плаћа по квадрату, препоручују за енергетски неефикасне станове и плаћа се око 86дин/м2 свих 12 месеци. У Београду је та цена око 120дин/м2. А исти су и овде на власти. ;) Како год, мислим да би ми изашло слично пошто ми је стан солидан по ефикасности.

Овде такође има много оних који се жале на велике рачуне али је то из друге приче. Док се плаћало паушално, многи су нашли мајсторе (или ангажовали ове из топлане) да им максимално одврну грејање и зато целе зиме отварају прозоре и иду у кратким рукавима. Од како је почела наплата по потрошњи, никоме не пада на памет да позове да им се смањи грејање (на неко нормално) него се буне због рачуна и хоће да и даље целе зиме буду у кратким рукавима. Код нас је у једном тренутку смањено на неку доњу границу али нам је рачун сада бар 1000 мањи него раније.
Nekada jeftiniji vid grejanja je otišao na sam vrh po ceni.
Мислим да је математика обрнута, сада је струја прејефтина па се исплати да се користе ТА шпорети док је то некада било папрено. Ако се код нас цена изједначи са европском, видећеш колико ће да коштају други облици грејања. Осим ложења шпорета. ;) Не мора са немачком ценом која је три пута већа, може да буде и као код неких земаља у региону које имају мало веће плате а дупло скупљу струју. А дуплирана цена струје ће сасвим да промени цене грејања. Сада користимо најјефтинију у Европи а сигурно ће и то морати да се промени па имајте и то у виду кад бирате грејање.
 
Počeo sam da (rekreativno) projektujem svoju buduću kuću, još uvek je daleko, daleko izgradnja, ali malo po malo definišemo neke stvari, i čitajući ovu temu razmišljam o grejanju.

Želeo bih da napravim najkomforniji oblik grejanja, i čini mi se da to predstavlja podno grejanje uz fan coil zbog hlađenja. Međutim, podovi će svakako biti parket, a nisam siguran da podno ide uz parket, osim uz termotretirano drvo, što mi se ne sviđa.

Na sve to, bitan mi je estetski dojam, pa sve to gledam daleko unapred, da bih se dobro raspitao, i da bih znao šta me čeka.

Ono što bi mi značilo je neki link, ako neko ima, gde se može naučiti kako da proračunam toplotne gubitke objekta, imam dimenzije naravno, donekle znam i kakva će biti stolarija i dimenzije, izolaciju bih izabrao u skladu sa svime.

Hvala :)

Sent from my SM-A600FN using Tapatalk
 
Ne zaboravi u kojoj zemlji cuda mi zivimo, nista ovde nije u skladu sa logikom. Cena struje ovde nikad nece otici duplo i vise, jednostavno pricas o socijalnoj kategoriji koja je svima dostupna. Cak i ako ne bude monopola eps-a opet ce biti «subvencionisana« od strane drzave da bi se cuvao mir u kuci

Sent from my HTC 10 using Tapatalk
 
Podno i parket... svakako ne.

Ako želiš podno možeš da nađeš ima sada puno lepih i kvalitetnih pločica (koje su i najbolji širokodostupni materjal za podno) sa dezenima koji imitiraju drvo.
 
Ne zaboravi u kojoj zemlji cuda mi zivimo, nista ovde nije u skladu sa logikom. Cena struje ovde nikad nece otici duplo i vise, jednostavno pricas o socijalnoj kategoriji koja je svima dostupna. Cak i ako ne bude monopola eps-a opet ce biti «subvencionisana« od strane drzave da bi se cuvao mir u kuci
Осим ако нас не услове том ценом. Сећам се када су пре неколико година (тј мало више) избиле побуне због цене горива по европи. Тада су тамо скочиле на 2,5ДМ а код нас било пола марке па сам се чудио како неко може толико да даје за гориво. А онда је и код нас полако дошло на ту цену, мислим да је за то требало мало времена. :(
 
Može podno grejanje i parket, što da ne. Za sve koji žele podno grejanje treba prvo da vide da li im isto odgovara, meni je podno ok za kupatilo i hodnike, u sobama i dnevnom boravku mi je neprirodan osećaj kad je pod topao.
 
Može parket preko podnog grejanja ali nije praktično. Pre svega jer je drvo izolator a rasušiće se posle nekog vremena zbog toplote, . Trenutno se najviše stavlja vinil preko podnog grejanja, nije tvrd i hladan na dodir kao pločice a dobro podnosi toplotu.
 
kod podnog g. parket ima najveću manu da će se rasušiti. nema šanse da se ne rasuši kod podnog grejanja kako god suvog da si ga kupio. možda ako bi celu grejnu sezonu držao parket na sred sobe pa ga tek na kraju slagao ali i tad bi se pojavile pukotine doduše manje ali ne bi ih izbegao.





Sent from my Mi MIX 2 using Tapatalk
 
U slučaju podnih grejanja, koristi se prefabrikovani parket. Ima u Tarketu lep izbor, i ima zaista fantastičnih (i po dizajnu, i po tipovima korišćenog drveta, a bogami i po ceni).
Klasičan parket ne može na podno grejanje. Po zapadu ćete danas jako retko videti klasičan parket. Ovi prefabrikovani su mainstream. Problem je što ga neuki ponekad brkaju sa laminatom. :D
A svakako treba obratiti pažnju i na nove generacije pločica. Neke izgledaju i bolje od pravog parketa :p
U mom stanu smo stavili pločice koje imitiraju rustik brodski pod. Izgleda vr'.
 
Parket može preko podnog ali ne svaki. Onaj klasicni sa debljinom 20-22 zaboravi, taj ne može sigurno zbog strukture a i debljine. Kod ostalih parketa (i laminata) proizvođač navodi da li može za podno grejanje i koja je max temperatura na površini dozvoljena da ne dođe do rasušivanja i krivljenja tokom vremena, mislim da je to oko 26-27C što je sasvim dovoljno, viša temperatura ne bi bia dobra za cirkulaciju kod osoba sa proširenim venama.

Sasvim je uobičajeno da se stavi parket i daleko od toga da nije praktično, meni je baš ok osećaj. Treba razmišljati malo unapred kako će biti leti ili u prelaznim periodima ako ceo stan staviš pod pločice. To je ok za mediteranske kuće, kod nas ima da zebu tabani:)

Eh da, zbog lokalnog pregrevanja nije poželjno stavljati debele tepihe i nameštaj bi trebao da ima nogice da se ne rasuši
 
Poslednja izmena:
kod podnog g. parket ima najveću manu da će se rasušiti. nema šanse da se ne rasuši kod podnog grejanja kako god suvog da si ga kupio. možda ako bi celu grejnu sezonu držao parket na sred sobe pa ga tek na kraju slagao ali i tad bi se pojavile pukotine doduše manje ali ne bi ih izbegao.

Ja sam uzeo Tarket i momci sa njihovim certifikatom nisu hteli da ga ugrade dok nije bila odgovarajuća vlažnost košuljice, inače daju garanciju čini mi se 20god da neće biti promena u strukturi parketa ako je namenjen za podno grejanje. Ima logike da se neće rasušiti jer ako obratiš pažnju na poprečni presek videćeš da je taj parket kao kompozit - ima prvi sloj u jednoj orijentaciji, drugi u 90stepeni na prvi i onda 4-5mm drvo tako da se naprezanja zbog termike ravnomerno raspodeljuju. Običan parket ima lamelu samo u jednom pravcu i tu se javljaju zazori između lamina
Veoma je bitno da i majstor zna kako da postavi parket kad ima podno, da stavi sa strane prema zidovima dilatacione trake
 
Poslednja izmena:
pa eto da te demantujem. može klasičan parket preko podnog. ali upravo onako kako sam rekao. minimun jednu grejnu sezonu da bude izložen u prostoriji u kojoj će se grejati. pukotine će se pojaviti manje, ali hoblovanje i popunjavanje pa lakiranje, ali klasičan parket je pojam za sve ove tarket i sl.

da odmah presečem znam jer sam ga ugrađivao 95/6 i još uvek stoji i parket i podno grejanje.

na zapadu nema klasičnog jer je radna snaga skupa. lakše je postaviti a bogami i demontirati pet daski tarketa nego kvadrat parketa koji još treba da se hobluje, lakira i sl.

ps
ulete post dok sam kucao. izvini ali ja tarket i ne smatram parketom. to što ima par milimetara habajućeg sloja od drveta ga po meni ne čini parketom tj bliži je laminatu nego parketu [emoji14]

Sent from my Mi MIX 2 using Tapatalk
 
Poslednja izmena:
Želeo bih da napravim najkomforniji oblik grejanja, i čini mi se da to predstavlja podno grejanje uz fan coil zbog hlađenja. Međutim, podovi će svakako biti parket, a nisam siguran da podno ide uz parket, osim uz termotretirano drvo, što mi se ne sviđa.Na sve to, bitan mi je estetski dojam, pa sve to gledam daleko unapred, da bih se dobro raspitao, i da bih znao šta me čeka.

Podno+FC jeste najkomfornije ali i najskuplje u smislu ukupne investicije ako podrazumevaš TP kao izvor toplote. Isti komfor zadržavaš i sa električnim ili gasnim kotlom. Ostale varijante i podvarijante čvrstih goriva iz 19-tog veka sa skladištenjem, dimom, žarom i pepelom zaboravi (ako živiš u gradu pogotovu). Nešto manje komforan je priključenje na daljinski sistem grejanja ali onda nemaš potpunu kontrolu i skupo je u totalu
Što se estetike tiče to je individualna percepcija, ali ako klasične radijatore smatraš da grde prostor videćeš da ni fancoileri nisu neka lepota :), doduše ima sad i onih od 13mm debljine pa ne bodu oči

Za okvirne kalkulatore mislim da imaš po netu, ali ako ideš od početka u avanturu obavezno da ti neko uradi kršten projekat grejanja sve sa toplotnim gubicima i opcijama
 
fancoil za razliku od radijatora možeš da ugradiš u zid plafon i sl. tako da se vide samo rešetke :p doduše možeš i radijato ako nećeš da se greješ :eek:
 
pa eto da te demantujem. može klasičan parket preko podnog. ali upravo onako kako sam rekao. minimun jednu grejnu sezonu da bude izložen u prostoriji u kojoj će se grejati. pukotine će se pojaviti manje, ali hoblovanje i popunjavanje pa lakiranje, ali klasičan parket je pojam za sve ove tarket i sl.
ZAP ulaziš u neku priču koju malo ko realno može da ostvari, kako misliš da neko drži u sobi xx kvadrata godinu dana da se temperira? Ili te ja nisam razumeo. Jedino da veruješ prodavcu da je propisno osušen što i sam znaš je neistina i da će te slagati samo da prodaju. Onda svo cimanje sa hoblovanjem i lakiranjem, plus treba da pojačaš podno da neutrališeš otpor lamine od 22mm umesto 14 koliko je tarket parket.

ulete post dok sam kucao. izvini ali ja tarket i ne smatram parketom. to što ima par milimetara habajućeg sloja od drveta ga po meni ne čini parketom tj bliži je laminatu nego parketu [emoji14]
Možda gledaš suviše rigidno na te stvari, meni je to ok kompromisno rešenje koje ti korektno radi posao a opet nije skrnavi laminat
 
Poslednja izmena:
fancoil za razliku od radijatora možeš da ugradiš u zid plafon i sl. tako da se vide samo rešetke :p doduše možeš i radijato ako nećeš da se greješ :eek:
A ako imaš debeo zid možeš u njega i TA peć da ugradiš da duvka lagano :)
 
Parket može na podno grejanje, ali...

Jako teško ćete naći majstora, i prodavca parketa, koji će vam dati garanciju na parket koji će biti na podnom grejanju.
A i ako vam daju, jako teško ćete ih naterati da o svom trošku posle rešavaju rasušen parket.
Na stranu priča da vam u skoro renoviranom stanu/kući sada opet treba preslaganje/hoblovanje/lakiranje godinu dana starog parketa.

Rizik je prevelik, čak i ako možete sebi dopustiti da u grejanom objektu držite palete parketa godinu dana.

Prefabrikovani parketi su veoma dobro rešenje, jako dobro podnose podno grejanje, osim što ih naši tradicionalni parket majstori uglavnom hejtuju, jer im uzimaju posao. Jel?
I prefabrikovani parket može da se naknadno hobluje i lakira, a onda izgleda još bolje. Uostalom, stvar ukusa.

Ali da ne širimo priču, ulazimo u rasprave, a ovo nije forum o građevinarstvu. :(
 
Poslednja izmena:
Želeo bih da napravim najkomforniji oblik grejanja, i čini mi se da to predstavlja podno grejanje uz fan coil zbog hlađenja.

Mislim da ćeš pogrešiti ako insistiraš da tvoja TP može i da hladi leti.

Bude godina kada klime ne palimo više od 10-ak dana godišnje.
Dalje, temperaturna razlika napolju/unutra je kod hlađenja, mnogo manje nego kod grejanja.
Dakle, u Srbiji, potrebe za hlađenjem su višestruko manje nego za grejanjem.

Na klasičnu TP za podno grejanje, dodati još i fancoil-e da bi se i hladilo, drastično poskupljuje celu priču. Ne samo poskupljuje, već i komplikuje. Kasnije održavanje i servisiranje takvog sistema je komplikovanije. I to ne malo. Treba mnogo više ventila, cevi, pumpi, a i sama TR je komplikovanija (čitaj skuplja).

TP za grejanje košta X para. TP za grejanje i hlađenje, (računaš i dodatne kerefeke za hlađenje T pumpom), koštaju X+Y para. Ovo Y uopšte nije malo, i mnogo je veće od cene 1-2-3 klasične klime koje bi koristio samo za hlađenje leti.

...i da podsetim, bilo je leta kada klime skoro uopšte nismo koristili.
 
Nedavno smo prošli renoviranje stana pa sam donekle informisan, u suštini oko svega osim grejanja, jer je ovde daljinsko grejanje pa nismo radili ništa osim čišćenja radijatora, šmieglanja i farbanja.

Pločice u celoj kući mi ipak ne dolaze u obzir. I za višeslojni parket sam se razmišljao, pa sam na kraju uzeo brodski pod, dimenzija 140mm. Verovatno su predrasude, ali više volim masiv. Uz to, i taj tarket se lepi i ima slične dodatne troškove. Ja sam brodski pod, posle dugog razmišljanja uljio umesto lakiranja, i mislim da nisam pogrešio, nema apsolutno primesa sjaja, i skrivanja prirodne strukture drveta. Jeste teže za održavanje, ali spreman sam na to. U svakom slučaju, meni je rečeno da se samo da termo tretiranim drvetom može raditi podno, a meni se to ne sviđa, odnosno manje sviđa nego standardni parket.

(mali off, toliko je teško bilo naći bilo šta što nije klasični parket, tražio sam francuski slog ili neki pleter slog koji sam video na netu i samo smo jednu firmu našli koja to radi...)

Za grejanje tp, razmatram iz razloga što ne želim radijatore, znam da ih ima svakakvih i lepih, ali je njihovo odsustvo prednost. Pored toga, u dnevnoj sobi je predviđen ceo jedan zid od stakla, jako velike dimenzije, pa se tu i ne može smestiti radijator. Zamisao mi je bila sa smestim u spuštene plafone fancoil-e pa da to može da posluži i za hlađenje... Naravno, projekat je daleko od gotovog (štaviše, najslađe je ovo planiranje i razmišljanje), pa se svašta može promeniti. Ali da li će klimatizacija da košta 10 ili 12 hiljada nije toliko važno. Ako je razlika 10 ili 20, to je već ozbiljno. Svakako ću naći firmu da se detaljno raspitam o svemu, mogu i preporuke ovde ako neko ima.

EDIT: Dodavanje klima za hlađenje je najlakša varijanta, ali opet i to treba uklopiti estetski, dodatni daljinci...

Sent from my SM-A600FN using Tapatalk
 
Poslednja izmena:
Na klasičnu TP za podno grejanje, dodati još i fancoil-e da bi se i hladilo, drastično poskupljuje celu priču. Ne samo poskupljuje, već i komplikuje. Kasnije održavanje i servisiranje takvog sistema je komplikovanije. I to ne malo. Treba mnogo više ventila, cevi, pumpi, a i sama TR je komplikovanija (čitaj skuplja).
TP za grejanje košta X para. TP za grejanje i hlađenje, (računaš i dodatne kerefeke za hlađenje T pumpom), koštaju X+Y para. Ovo Y uopšte nije malo, i mnogo je veće od cene 1-2-3 klasične klime koje bi koristio samo za hlađenje leti.
Što se tiče komfora neće pogrešiti, a uvođenje FC nije baš toliko drastično skuplje kao što navodiš ako pričamo o alternativi sa 2-3 krštene klime, ne neki kung fu vox, fox, itd. Hlađenje na stranu, ima jedna stvar kod podnog grejanja a to je tromost regulacije, tako da u prilog komforu sa FC ide i mogućnost brzog dogrevanja prostorije ako je to potrebno
 
Da, podno samo za sebe, jako je tromo...
 
Pošto ne radi tema o klimama:

Treba da sređujemo salu u kojoj radimo, pa bismo između ostalog zamenili i klime. Klime se koriste većinom za hlađenje, postoji centralno grejanje, eventualno se ponekad dogreva.

Dimenzije su oko 6x8m, visina plafona 3.2m, četiri osobe sede tu, ali će ih često biti više na kraći period. stajaće 11 radnih stanica HP z4, xeoni neki, 4 jezgra, grafike neke najjadnije, 16gb ram... Sve u svemu mali potrošači, i retko će raditi na full load, koliko za njih da računam potrošnju prosečno? Video zid, 800W na max osvetljenju potrošnja, što bi opet trebalo da bude manje. Monitori 27", HP 27es, video sam na netu da je oko 30W potrošnja, njih oko 20ak.

Orijentacija prostorije je takva da je sunce ujutru do 9-10, stolarija je stara, ne postoji mogućnost zamene, a prozori su preko celog zida od 8m, visina prozora oko 2.3m po slobodnoj proceni. To je jedini spoljni zid, susedne prostorije se greju/hlade na normalne temperature.

Sadašnje stanje su 2 klime, neki vivax inverteri, jedna 12, jedna 18. Kada radi ova 18, ne može da radi duže od 10-15 minuta jer bude prehladno, ne može da se sedi ispod nje, ali je sada dosta manje računara u prostoriji.

Pitanje je, šta nabaviti od klima, uzeće se 2 komada svakako, a da postoji kakav takav komfor, da ne ubija kad se sedne ispod nje, ali da kad bude 40C može da spusti bar na neku normalnu temperaturu. Znači potrebno je da može da duva što slabije.

Ono što je meni palo na pamet su fujitsu luca ili ltca 12/14? Neki bolji predlog? U suštini nije previše važno koliko bi koštale dok je u 10-20-30 hiljada gore dole, bilo bi dobro da bude neki mejnstrim, da ne bude teško nabaviti ih, da se ne čeka na nabavku nešto dugo, jer nama se sve pušta u rad za mesec dana.

Sent from my SM-A600FN using Tapatalk
 
Imam u stanu 5 fan coil uredjaja koji su povezani na toplotnu pumpu u zgradi. Imam Smart home sistem gde imam glavni termometar u dnevnoj sobi na osnovu kog mogu da napravim razne scenarije.

Pricamo o letnjoj sezoni kada je hladjenje u sistemu. Recimo mogu da podesim da ukoliko je temperatura u stanu veca od 27c da se ukljuce svi fan coil uredjaji ili da se ugase kada je temperature manja od 25c. Imam kontrlu samo nad strujom koja dolazi na fan coil i nista vise znaci samo on/off trenutnih podesavanja na samom fan coil controleru.

E sad na svakom fan coilu imam onaj jednostavan analogni kontroler koji ima podesavanje temperature, biranje izmedju modova hladjenja i grejanja i podesavanje za 3 brzine ventilatora. Takodje svaki fan coil ima ugradjen i termo ventil koji je povezan na kontroler.

Najveci problem mi je u tome sto podesavanje temperature na kontroleru nema uticaj i na ventilator. Recim okrenem tockic na nekih ~25c ( nemam stepene na samom uredjaju ), i kada se dostigne ta temperature kontroler ce samo da zatvori termo ventil da ne kruzi voda kroz njega a ventilator ce i dalje da radi. Moj cilj je da se ugasi i ventilator zajedno sa zatvaranjem ventila, jer sta da mi dzabe vrti u prazno.

Okacio sam slike kako izgleda kontroler na mojim fan coilima. Ujedno sam i na ebay-u nasao brdo digitalnih kontrolera koji, ja se nadam, gase i ventilator a i izgledaju malo lepse od ovih.

1. Da li je moguce ovaj moj kontroler dodatno podesiti da gasi i ventilator kada dostigne setovanu temperaturu? Vidim da ima jos par slobodnih konektora koji su prespojeni, pa mozda je to bas ono sto mi treba.

2. Da li da porucim recimo ovaj i da testiram kontole sa njim, samo mi nije jasno oko povezivanja jer pored glavnog napajanja, brzina venta, termalnog ventila on ima i Air Conditionig grupu konektora i nije mi jasno sta tu treba da se poveze?
 
Poslednja izmena:
@zap izvinjavam se zaboravio da okacim sliku. Malo sam istrazio i skontao sa sam da je moj uredjaj ovaj https://www.smgs.rs/prodajni-program/fan-coil-uredaji/centrifugalni-ventilatorski-konvektor-vce/ i kod njih sam u nekom PDF-u nasao ovo za dvocevni sa ventilom:

- 2 cevni sistem + venti
2 cevni ventilatorski konvektor sa ventilom: termostat otvara ventil toplo/ hladno izatvara ga po dostizanju ručno zadate temperature.

Grejanje: u slučaju ugrađenog termostata minimalne temperature vode, ventilator se pokreće kada temperatura konvektora pređe 35° C. Ako nije ugrađen termostat minimalne temperature vode, ventilator nastavlja rad brzinom koja mu je zadata biračem brzine.

Hlađenje: ventilator nastavlja rad brzinom koja mu je zadata biračem brzine.

Tako da izgleda da po tom njihovom objasnjenu ventilator treba da ostane da radi.
 

Prilozi

  • IMG_20190825_183532.jpg
    IMG_20190825_183532.jpg
    1,015 KB · Pregleda: 117
pa mogu samo reći da nije logično da radi ventilator ako je ventil zatvorio dovod vode!!!

ovo je verovatno neka jeftinija varijanta ali siguran sam da bi dobar automatičar mogao da stopira ventilator kad termostat dostigne temperaturu!

nije mi jasno:
ti imaš uz svaki uređaj ovaj jedan kontrolor (termostat) sa slike ali imaš i jedan centralni koji kontroliše ventile na vodenoj strani?
na osnovu čega ovaj centralni otvara i zatvara ventile ( na osnovu kog termostata tj gde meri temperaturu?)

Sent from my Mi MIX 2 using Tapatalk
 
Na svakom fan coilu ima ovakav kontroler kao sa slike gore. I dodatno na svakom ima i taj smart prekidac koji mu samo pali/gasi struju. Ti smart prekidaci komuniciraju sa glavnim kontrolerom preko Z-wave frekvencije, i imam app na mobilnom gde mogu u toj aplikaciji da ih palim/gasim i postavljam te razlicite scenarije.

Stan je 80m2, dnevna + 3 sobe i u dnevnoj imam par razlicitih Z-wave nodova od kojih 2 noda imaju senzor temperature u sebi, pa mogu da koristim tu informaciju da napravim scenario sa kojim kontrolisem one smart prekidace na fan coilima. Mogu da kontrolisem svaki posebno, mogu sve zajedno, mogu po prostorijama...

I da izgleda da su ugradili bas low budget ovaj termostat, uopste mi se ne svidja. Da sam znao da ce biti ovako sigurno bi se zalio jos u izgradnji... Imali smo opciju da za dodatnih 200e po fan coilu ( 1000e ukupno u mom slucaju ) dobijemo full kontrolu svakog fan coila u aplikaciji, ali mi to nesto skupo zvucalo.

Pa sam sad skontao da mogu sam da dodajem nodove u sistem i mozda uzmem ovo https://bit.ly/2Zt4oKC to je ja mislim identicno onome sto su nam oni nudili ali sa upola manje para :)

Evo kako izgleda scenario koji sam napravio:
92e7726fec3def15c3af3f9b36235b0a.jpg
 
Poslednja izmena:
Nazad
Vrh Dno