Šta je novo?

Monitori sa VA panelima [nije tema preporuke za kupovinu]

Molio bih za pomoć u vezi novog monitora, izabrati model po svojim željama je mnogo naporan posao koliko vidim..pošto sam dosta čitao ovih dana o monitorima skontao sam šta bih voleo da imam ispred sebe.
1.27" ( može da prođe i neka 32" ako se baš ne poklopi sve u ovoj veličini, ali onda 4k rezolucija)
2. 2560x1440
3. VA
4. Ravan
5. 144-170Hz
6. HDR
7. Cena nije bitna previše, 1000 evra je granica.
Koristiće se za igre (nisam zahtevan FPS igrač) i filmove. Preferiram mračnu sobu zbog nekih problema da očima pa cenim da je VA panel bolji izbor za to.
Ono što sam našao zanimljivo je ovaj AOC AG27QX https://eu.aoc.com/en/gaming/products/monitors/ag273qx
Cena na KP je kreće od 405 evra.
Ima li ko ovaj monitor, kakva su iskustva ili barem mišljenja? Preporuka za nešto drugo što se uklapa u moje želje..
 
a i ovaj sto dobije sa monitorom je samo do 120Hz
 
Taj AOC je otprilike najbolje što ispunjava te uslove. Ima svega šačice ravnih high refresh VA monitora, izbor je nikakav.
Na propisni HDR zaboravi...
Ako bi 32", onda LG 32GN600/650 ili 32GK850F (Freesync)/850G (Gsync).
 
Poslednja izmena:
HDR je tu kao neki bonus, kakav god da je, znam da nema monitora koji moze da parira televizorima sto se tice hdr-a.
 
Molio bih za pomoć u vezi novog monitora, izabrati model po svojim željama je mnogo naporan posao koliko vidim..pošto sam dosta čitao ovih dana o monitorima skontao sam šta bih voleo da imam ispred sebe.
1.27" ( može da prođe i neka 32" ako se baš ne poklopi sve u ovoj veličini, ali onda 4k rezolucija)
2. 2560x1440
3. VA
4. Ravan
5. 144-170Hz
6. HDR
7. Cena nije bitna previše, 1000 evra je granica.
Koristiće se za igre (nisam zahtevan FPS igrač) i filmove. Preferiram mračnu sobu zbog nekih problema da očima pa cenim da je VA panel bolji izbor za to.
Ono što sam našao zanimljivo je ovaj AOC AG27QX https://eu.aoc.com/en/gaming/products/monitors/ag273qx
Cena na KP je kreće od 405 evra.
Ima li ko ovaj monitor, kakva su iskustva ili barem mišljenja? Preporuka za nešto drugo što se uklapa u moje želje..
Iskreno, da mi je finansijska granica kao tvoja razmišljao bih samo o OVOME . Jeste da je 32 inča i 1440p, ali ako planiraš da se igraš u 4K na 100+HZ onda mora da imaš dve 3090 u SLI vezi, inače nema šanse da postigneš nešto takvo. Tako da je 32" u 1440p neki Sweet Spot koji je, PO MOM MIŠLJENJU (ne znači da sam u pravu) sasvim dovoljan u ovom trenutku.

Corsair je firma koja štošta ne pravi svoje, nego brendira, ali brendira proizvode koji su vrhunskog kvaliteta, pa ne sumnjam i da je ovaj monitor vrhunski, što sam video i na nekim recenzijama kao što je ova:


Godinama koristim njihova napajanja i memorije i, što se tih komponenti tiče, teško da će na mom ličnom računaru biti išta drugo osim njihovo, Ko god ima bilo šta od Corsair-a zna o čemu pričam. I ne sumnjam i da je ovaj monitor drugačiji, osim da je najbolji u svojoj klasi. Naravno, reći će ti mnogi da je bolje sa OLED televizorom, ali...
 
Taj Corsair je 800€ i nije ništa posebno. Gigabyte M32q ima praktično iste karakteristike ali mnogo manje prezasićen i ima ugrađeni KVM switch pride, za 300€ manje...
Osim toga, oba su IPS monitori.
 
Ja ovaj Corsair nisam video uživo, a tek nisam ga probao. Samo slušam šta o tome govori JayZTwoCents ili ovi...



i slični njima.

Gigabyte M32Q, takođe nisam video, niti zapratio ništa o tome (pogledaću, vidim da HU ma recenziju), samo sam napisao zašto bih JA LIČNO pazario Corsair i to je sve.

Ako bar ništa onda zato što je lepši od M32Q :) .

I ako znaš nekoga ko je sa IPS monitora prešao na VA sam će ti reći da je to jedna od velikih grešaka. Sada bi menjao ovaj LG 32GK650F za duplo jeftiniji AOC Q3279VWFD8 samo da ima da se kupi kod nas...
 
Za razliku od Jay-a koji nema pojma šta ima na stolu, HUB propisno testira monitore. Corsair je maltene isti (negde malo bolji, negde gori) od Gigabytea ali za 300e više (u HU, u US je skoro duplo skuplji), plus Gigabyte ima više funkcija. Tipični slučaj dranja kupaca na konto gejmerskog brenda...

Heh...rekoh ti da se mnogi razočaraju prelaskom sa IPS na VA.
Ja sam odavno prešao sa TN na VA i VA koristim već godinama u zamračenoj sobi pa sam navikao...ako rešim, možda uzmem M32Q, ko zna.

Što ti se ne dopada LG? Ili VA u globalu?
 
Poslednja izmena:
Ja više ne znam šta da uzmem..sve više idem tome da ostavim kupovinu i čekam neki oled.
 
Xiaomi Curved 34" је у званичном шопу тренутно на 20% попуста, дакле 400€, до краја године. Рекао бих да је то бест бај у категорији и вјероватно ћу да га пазарим.
 
Što ti se ne dopada LG? Ili VA u globalu?

Ma LG je ok, ergonomija mu je odlična, meni je pregledan i ima puno mogućnosti, na testu je osvetljenost ravnomerna, gotovo savršena, sve što može da ide na 144hz ide bez problema a i boje su dobro podešene i deluju prirodno.
I u tome i jeste problem. Na mom starom AOC-u su boje bile...hm, kako bih ih opisao... VIVID. Kao što na Samsung telefonima (ne znam za ostale) postoji izbor SCREEN MODE između NATURAL i VIVID. Jasno izražene, gotovo "šljašteće". Kad uđem u RDR2 nebo je plavo kao da si crtao flomasterom, trava zelena da izbija oči, sve deluje kao nacrtana slika, jedino što ono što bi trebalo da bude crno to nije nikad, nego tamno sivo.
E, sad, na VA panelu me oduševljava kontrast, kao i crna koja je drugi svet u odnosu na IPS. U igrama i filmovima/serijama taj kontrast puno znači, ali boje...
Evo imam ga već mesec dana i navikavam se, ali kad uđem u RDR2 baš mi nedostaje taj prenaglašeni kolorit, ne znam kako bih to opisao. Ne igram brze igre pa da mi treba 144Hz za brže nišanjenje. Moram da nađem nekoga ko kupuje, na primer, AOC Q32E2N da se menjamo... :)
 
Znači, navikao si na baš prezasićene boje...loša navika. Ako ti je monitor dobar, vozi...navići ćeš se. Iskopaj ICC profil sa nekog sajta (mislim da ima na RTINGS, pa vidi kako ti izgleda.
 
Na mom starom AOC-u su boje bile...hm, kako bih ih opisao... VIVID
Ne znam da li si probao da povecas zasicenost boja preko aplikacije za AMD graficke (Adrenalin dal se zove ili kako). Na Nvidija grafickim se to odradjuje preko Digital Vibrance podesavanja i moze izgledati odlicno u igrama, boje budu bas pynchy i, je li, vivid kad se poveca zasicenost. Znam da postoji ta opcija na AMD kartama al ne znam kako se tacno zove. Color saturation valjda.
 
Znači, navikao si na baš prezasićene boje...loša navika. Ako ti je monitor dobar, vozi...navići ćeš se. Iskopaj ICC profil sa nekog sajta (mislim da ima na RTINGS, pa vidi kako ti izgleda.

Znam da je loša, svestan sam toga, ali, krastavac...NAVIKA. Dobro, prilagođavam se ovome i sve je OK, osim kad uđem u RDR2, tada mi baš nedostaje taj kolorit. A i skinuo sam taj ICC profil odavno, samo nikako da stignem da provalim kako se "aktivira". Pogledaću na netu...

Ne znam da li si probao da povecas zasicenost boja preko aplikacije za AMD graficke (Adrenalin dal se zove ili kako). Na Nvidija grafickim se to odradjuje preko Digital Vibrance podesavanja i moze izgledati odlicno u igrama, boje budu bas pynchy i, je li, vivid kad se poveca zasicenost. Znam da postoji ta opcija na AMD kartama al ne znam kako se tacno zove. Color saturation valjda.
Probao sam, ali onda slika deluje baš bezveze, toliko se sve "osvetli" da ono što je crno nije čak ni tamno sivo kao na IPS ekranima, nego baš, baš sivo.
 
Znaš kako, zavisi i od igre (pre svega od igre)...neke prosto imaju specifične palete.
Kao NieR Automata, na primer, koja kao da preko svega ima neki filter pa ne može da bude šareno i vibrantno sve i da hoćeš, ili Bethesdine Fallout igre..."art direction!"
 
Jasno mi je to. Ali ovde su podešavanja apsolutno ista, skembao sam monitor, windows i igre su ostale iste, podešene onako kako su bile podešene na AOC-u.

Znam, svestan sam da su boje sada "smirenije" i normalnije. Kad uđem u RDR2 trava je onakva kakva treba da bude, nebo je plavo kao kada pogledam u nebo po vedrom danu, isušeno šiblje Nju Ostina je bledo žuto i izgleda onako kao kada je suša, a konačno crno odelo nije tamno sivo, nego baš, baš tamno, onako kako treba da izgleda.
Samo što mi nedostaje plavo nebo koje kao da je iscrtano flomasterom, trava od čijeg zelenila oči peku, isušeno šiblje koje je žuto od vrelog sunca i Rouds koji kao da je Rolan Garos, a ne prašnjava kasaba. :) ;)

Prokleta navika. Što je najgore, nedostaje mi samo u RDR2, na svim drugim igrama mi je sve u redu. Sad kad se setim kakav je Artur bio na početku igre u onim zimskim predelima, kad ga animacija snimi izbliza, a on zajapuren kao da je proveo desetak sati u solarijumu, a ne u nekoj ledenoj vukohebini... Pojma nemam zašto mi to toliko nedostaje. :)
 
Ako ti treba VA monitor sa nesto zasicenijim ili vrlo VIVID bojama onda je to


Stvarno mu funkcionise "Ultra Wide-Color wider range of colours for a vivid picture" i Colour gamut (typical)
NTSC 102%, sRGB 123%.... ko voli nesto zasicenije boje,slikla je odlicna...
 
Ako ti treba VA monitor sa nesto zasicenijim ili vrlo VIVID bojama onda je to

Pa, već sam uzeo OVAJ monitor, nema jedva mesec dana, još ni prvu ratu nisam platio. Samo kažem da mi nedostaju boje sa IPS ekrana i da bi rado menjao ovo za neki 32-inčni 75Hz IPS ovog trenutka. Što ću, najverovatnije učiniti kada se rešim ovih kreditas i rata koje imam sada...tamo negde sledeće jeseni... :)
 
Upadam kao padobranac u temu VA monitora. Trenutno sam na 32" 2560x1440 75Hz monitoru i naidjoh za povoljan LG 32GK650F monitor koji je sve to isto, samo VA sa 144Hz.
Da li postoji nešto još bolje od toga (doplatiti još za bolji monitor) ili je ovaj LG ok model?
 
Je li trenutni isto VA?

U globalu, taj LG je ok za te pare i ako hoćeš 32" VA 144+ Hz. Za malu doplatu imaš LG 32GN600 koji ima za nijansu bolji panel ali nema podešavanje visine...

Ima i nešto boljih modela ali koštaju više...
Hoćeš baš 32"?
 
Moj je trenutno IPS, imam AOC Q3279VWFD8 monitor, i razmišljam da predjem na ovaj zbog 144Hz. Kolika je razlika izmedju ta dva panela u svakodnevnom korišćenju, da li je napredovao VA u odnosu na IPS što se tiče boja. Nisam nikad koristio VA panel pa zato pitam :)
Sad ću da pogledam taj 32GN600
 
Ako si ranije imao IPS, možda se razočaraš...čisto da napomenem. Dobro se raspitaj o razlikama između 2 tehnologije...
Ako nisi siguran da bi ti odgovarao VA, uzmi IPS monitor...samo, 32" IPS sa 144+ Hz nisu tako povoljni kao VA iste veličine. Moj izbor bi bio Gigabyte M32q koji je 480-490€ u Mađarskoj, kod nas ga nema trenutno...
 
Poslednja 2 monitora su mi IPS, na poslu takodje koristim IPS. Moram da vidim to uživo da bih znao koliko su lošije boje na VA. Znam sigurno da je bolja crna na VA u odnosu na IPS. Jel postoji negde kod nas u radnjama izložen ovaj monitor ili na neki način da mogu uživo da pogledam panel? Ništa mi ne znači ovo na YouTube što prikažu na snimku.
 
Ne znam ima li po radnjama...

Boje kao boje nisu gore. Ako se kalibrišu i jedni i drugi, imaće odlične boje. Problem je sporiji odziv VA panela i "black smear"...
 
Poslednja 2 monitora su mi IPS, na poslu takodje koristim IPS. Moram da vidim to uživo da bih znao koliko su lošije boje na VA. Znam sigurno da je bolja crna na VA u odnosu na IPS. Jel postoji negde kod nas u radnjama izložen ovaj monitor ili na neki način da mogu uživo da pogledam panel? Ništa mi ne znači ovo na YouTube što prikažu na snimku.

Na IPS panelu (ako je dobar) boje su "žive", ponekad i prenaglašene. Ako znaš nekoga sa (novijim i iole boljim) Samsung telefonom neka ti pokaže razliku na podešavanjima za SCREEN MODE između VIVID i NATURAL i imaćeš najbolju predstavu o razlici između panela ( bar po mom iskustvu koji sam to doživeo ). VA paneli su odlični, brži odziv, bolji kontrast, prirodne boje, ali MENI LIČNO nedostaje "šareniš" IPS panela, ali se navikavam...

Ne znam ima li po radnjama...
Boje kao boje nisu gore. Ako se kalibrišu i jedni i drugi, imaće odlične boje. Problem je sporiji odziv VA panela i "black smear"...
Iskreno, na ovom mom sa VA panelom to se uopšte ne primećuje, Probao. Crna pozadina, beli tekst, beli oblici i sve deluje onako kako treba, ni nalik onome što sam video na YT.
Ali se, kada listam nešto sa crnim slovima na beloj pozadini priliko skrolovanja primećuju plavi artefakti (ne black smear nego blue smear :) ) koji nestanu onog trenutka kada skrolovanje prestane. Apsolutno nebitna stvar koja samo opsesivnom ludaku može da zasmeta.

Ali se ne slažem za boje, onako kako se nameste na (solidnom) IPS panelu na VA ne može nikad. Zato što imam Samsung telefon jedino tako mogu da opišem razliku između panela. VA je natural mod, a IPS je vivid. Pa kako ko voli. I to je jedina razlika, u svemu drugom je VA panel u prednosti - osvetljenje, pokrivenost ekrana, nema tamnih ili preosvetljenih ivica kao kod IPS-a, crna koja je više crna...
 
Porediš babe i žabe (ekran na mobilnom i 32" monitore)...plus, Samsung telefoni nemaju ni VA ni IPS već OLED ekrane. Skroz treća stvar...

To što pominješ, to razmazivanje prilikom skrolovanja i u pokretu je karakteristično za VA ekrane...neko primećuje, neko ne...nekome smeta, nekom ne. Negde je izraženo u većoj meri, negde jedva primetno i to samo ako tražiš...
 
VA paneli su odlični, brži odziv, bolji kontrast, prirodne boje, ali MENI LIČNO nedostaje "šareniš" IPS panela, ali se navikavam...
Komentar za odziv i prirodne boje je netačan, IPS ima generalno brži odziv dok "šareniš" VA ili IPS panela zavisi kako je proizvođać kalibrisao sRGB profil.
IPS generalno ima brži odziv, bolje uglove gledanja dok VA ima bolji kontrast.
 
Porediš babe i žabe (ekran na mobilnom i 32" monitore)...plus, Samsung telefoni nemaju ni VA ni IPS već OLED ekrane. Skroz treća stvar...
Nisam misiio na KVALITET prikaza, nego čisto na RAZLIKU između NATURAL palete boja i VIVID boja na Samsung telefonu. Takva je, otprilike, razlika u prikazu boja između IPS i VA.
 
Nazad
Vrh Dno