Šta je novo?

Klima uredjaji - diskusija, pitanja - procitati prvi post!

Status
Zatvorena za pisanje odgovora.
Pa da ne bi nestala preko noći spoljašnja, zato je i stave pod krov maltene

Послато са SM-A520F помоћу Тапатока
 
@jozza kako se kod tebe na LT pokazalo ovih dana zaledjivanje tacne/creva, moja još uvek nije puštena u rad ali će verovatno u narednih 10 dana da startuje. Kada su je namontirali ubacili su mi jos dve lule sa crevima tako da ih sada imam tri ukupno pa da znam da li da ih skidam odmah ili da čekam?

Sent from my MI MIX 3
 
Pa da ne bi nestala preko noći spoljašnja, zato je i stave pod krov maltene

Upravo, to je jedini razlog za visoko postavljanje spoljne jedinice klime na kucama.
Na zgradama moze biti jos samo prolazak trotoarom jer stanovi neki jesu ka ulici i zgrade do pesackog trotoara pa da prolaznici ne zapinju o njih, treci razlog skoro da ne postoji, sem estetike ili propisa tamo gde postoje.
 
S tim što grejač MORA da ide kroz celu dužinu cevi, a cev da bude izolovana spolja. Inače zaledi u cevi. Ne mora jak grejač

Послато са SM-A520F помоћу Тапатока
 
@jozza kako se kod tebe na LT pokazalo ovih dana zaledjivanje tacne/creva, moja još uvek nije puštena u rad ali će verovatno u narednih 10 dana da startuje. Kada su je namontirali ubacili su mi jos dve lule sa crevima tako da ih sada imam tri ukupno pa da znam da li da ih skidam odmah ili da čekam?

Sent from my MI MIX 3
Ja sam od prve sezone povadio i lulu i gumene čepove, pa je tacna ko švajcarski sir. Curi na sve strane. Onomad na -19°C nije bilo problema. Visile su ledenice, defrost je trajao 15+min ali klima gore suva, dole nek visi, boli me uvo. Izmenjivač je nisko postavljen i otapa led kako treba. Nisam virio unutra da vidim pravi li se breg od leda, ali eto od 2012 je imam i nikad problema, a nema grejače. Jeste da je ispod klime led po betonu, može da se pogine, ali tuda se ne prolazi. Da imam crevo OBAVEZNO bih stavio grejač u tacnu i u crevo CELOM dužinom. I da se pali samo kad je defrost

Послато са SM-A520F помоћу Тапатока
 
Poslednja izmena:
A kako obicno majstori namestaju da se ukljuci taj grejac? Treba jos neki dodatni prekidac ili postoji neka priprema na samoj klimi ili slicno?

Послато са SM-G935F помоћу Тапатока
 
A kako obicno majstori namestaju da se ukljuci taj grejac? Treba jos neki dodatni prekidac ili postoji neka priprema na samoj klimi ili slicno?

Послато са SM-G935F помоћу Тапатока
Uglavnom se tavlja termostat koji se podesi oko 0°C
Ja imam i dodatne prekidace sa kojima mogu iskljuciti grejac po grejac jer su svi sa istog termostata.
Moze i komanda cetvorokrakom ventilu da se iskoristi u kombinaciji sa vremencem.
Ovo zadnje zahteva preradu postojece elektricne seme na uredjaju pa treba biti oprezan po pitanju gubitka garancije.

Sent from my SM-N975F using Tapatalk
 
@zoxor kakav je spoj napajanja 4-krakog sa matičbe? Zalemljeno ili na papučice? Ili je neki konektor sa iglicama? Uglavnom na vremenski relej je najbolja opcija, NIKAKO da se grejni kabl direktno napaja sa 4krakog
@milanlaki stavi se grejač na termostat ispod 5°C. Mada neki stave i adaptivni grejač direktno spojen bez termostata, pa mu snaga raste kako opada temp

Послато са SM-A520F помоћу Тапатока
 
Poslednja izmena:
Koliko vise izadje da se i to postavi prilikom ugradnje. Obzirom da sam na 4 spratu bilo bi bas bzvz da "okupam" komsije ispod i verovatno bi kad tad neko digao frku.
Neko skoro postavio kod mene na zgradi i kaplje direkt ispod te klime, skoro ispred ulaza. Mislim ne kaplje, ono je bas prilicno vode :)

Послато са SM-G935F помоћу Тапатока
 
@zoxor kakav je spoj napajanja 4-krakog sa matičbe? Zalemljeno ili na papučice? Ili je neki konektor sa iglicama? Uglavnom na vremenski relej je najbolja opcija, NIKAKO da se grejni kabl direktno napaja sa 4krakog
@milanlaki stavi se grejač na termostat ispod 5°C. Mada neki stave i adaptivni grejač direktno spojen bez termostata, pa mu snaga raste kako opada temp

Послато са SM-A520F помоћу Тапатока
Konektor ciji oblik dimenzija moze da se razlikuje od proizvodjaca do proizvodjaca.
Pitanje je samo koja je logika rada cetvorokrakog ventila vecinom je on u hladjenju sto onda olaksava posao ali ima uredjaja gde je on u grejanju.

Sent from my SM-N975F using Tapatalk
 
Kako god, izmeri se gde dahe naponski signal na početku defrosta, i taj signal se iskoristi da okine vremenski relej. Napajanje grejnog kabla svakako treba da je spoljašnje, tj može i sa napajanja same klime, sa klema

Послато са SM-A520F помоћу Тапатока
 
Kako god, izmeri se gde dahe naponski signal na početku defrosta, i taj signal se iskoristi da okine vremenski relej. Napajanje grejnog kabla svakako treba da je spoljašnje, tj može i sa napajanja same klime, sa klema

Послато са SM-A520F помоћу Тапатока
Obavezno stakleni osiguraci i na fazu i na nulu.

Sent from my SM-N975F using Tapatalk
 
Koliko vise izadje da se i to postavi prilikom ugradnje..

Kada su meni postavljali klime, opcija A je bila da se odmah ugradi grejac tacne, medjutim kada su mi rekli cifru, presao sam na (od strane istih servisera preporucenu) opciju B - raskacinjanje creva od spoljne jedinice, obzirom da zivim u prizemlju, klima mi je sa zadnje strane zgrade, i kondezat ne kaplje nikome "za vrat".

Inace, cifra je bila 6.000 din.
 
Evo podataka o potrosnji Midea 12-ke .Juce u 14h sam je iskljucio skroz jer sam ubacio carobnu pec nazad i ogrejao se ko covek vec za nekih 2 sata lozenja u dnevnoj sa otvorenom spavacom je bilo 24c (temperatura sa daljinca klime) i veoma prijatnije u spavacoj sobi nego dan ranije. Nakon 14h i iskljucivanja 12-ke ,manja 9-ka je ostala da radi u sobi na 23c folow me auto fan neprekidno. Od potrosaca koje sam naveo (bojler 6kw,mali bojler 2,sijalic ,komp...oko 12kw ukupno) juce je radila i ves masina iskuvavanje znaci bar jos 3kw a i ja sam komsiji nesto zavario jedno 10min nebitno al da napomenem. Danas u 14.20h ponovo sam upisao i za 24h potrosio 21kw i to 13kw skupe i 8kw jeftine .Znaci da je Midea 12-ka trosila oko 30-40kw za 24h sto bi doslo priblizno 1,6kw /h i ono sto sam shvatio da je ono sto pise na unutrasnoj jedinici (1,2-1,5kw) ustvari potrosnja struje . Na 9-ki pise 0,3-0,7kw obicno stoji na 0,4kw sto se poklapa sa potrosnjom koju sam imao za zadnja 24h bez 12-ke.Ono sto mi nije jasno je da je 12-ka trosila 3 puta vise od 9-ke u istim uslovima (minus 8 ,magla ,vlaga) u odnosu na 9-ku sa istom zadatom temperaturom 23c. Realno 12-ka je samo 33% jaca od 9-ke i realno je da toliko vise trosi u istim uslovima a ne 3,5 puta vise.E sad sta je sa ovom 12-kom neznam dal neispravna ili fali freona ili nije dobro izvakumirana, ili negde crevo jace savijeno pa nema dobar protok neznam (ovo su sve konstatacije komsija koji imaju klime i koji su imali problema sa njima) zvacu ove sto su mi je prodali i ugradili pa nek dodju da provere .
 
Poslednja izmena:
Mnogo bre troši ta 12-ca, to je na maksimumu taj kompresor, zato i ledi često

Послато са SM-A520F помоћу Тапатока
 
Imas velike gubitke plus veliki prostor, zato toliko i trosi. Ona radi 100% vremena u maksimum sada kada je ispod 5C dnevna i minus nocna jer je nedovoljna za taj prostor. Ako ne popravis izolaciju gore nece ona dugo tako da radi.
 
@nelezr

Dok ne stavis merac na tu uticnicu NIKADA neces znati koliko ti TACNO vuce klima.

FYI meni je juce/prekjuce u priblizno istim uslovima kao kod tebe (maglustina, ostar minus, beskonacno visoka vlaznost vazduha, cest defrost) ista ta klima (Mission II) za 24h potrosila, SLOVIMA I BROJEM 10,60kW.

Podseticu, drzim je na HEAT modu, 24 stepena, AUTO ventilator, nocu smanjim na 22 i "silent", i zaista sam zadovoljan kako greje. Temperaturu u prostoriji gde se nalazi odrzava u nulu.
 
Poslednja izmena:
Meni Mission kada drzim na AUTO ventilatoru ne zagreje prostor, moze kada je zagrejan da odrzava, stalno je na najvecoj brzini. Pre neki dan je bilo - 13 a u lokalu 21,namesteno na 22. Kada su veliki mrazevi bas dobro greje al na trecoj brzini.

Poslato sa CLT-L09 pomoću Tapatoka
 
@nelezr

Dok ne stavis merac na tu uticnicu NIKADA neces znati koliko ti TACNO vuce klima.

FYI meni je juce/prekjuce u priblizno istim uslovima kao kod tebe (maglustina, ostar minus, beskonacno visoka vlaznost vazduha, cest defrost) ista ta klima (Mission II) za 24h potrosila, SLOVIMA I BROJEM 10,60kW.

Podseticu, drzim je na HEAT modu, 24 stepena, AUTO ventilator, nocu smanjim na 22 i "silent", i zaista sam zadovoljan kako greje. Temperaturu u prostoriji gde se nalazi odrzava u nulu.


Onda definitivno moja klima nesto nevalja ,pa ja kao da hangar bez vrata grejem a ne prostor od 39m2(cak i kad sam zatvarao spavacu ostajalo je 23m2 pa je morala na 21c bar to da ugreje kakva god da je izolacija ). Izadje da bukvalno kao da mi je zid od kartona da se klima uopste negasi cak i kad smanjim na 20c ona postigne tu temperaturu (stoji na daljincu 20c a i daljinac je ko mrtav konj treba mu 5 minuta da promeni 2c temperaturu) ali se opet negasi iako je na folow me sto bi znacilo da ako je postigla zadatu temperaturu trba da smanji i ventilator i kompresor i da tad nebi trosila 1,6kw/h .Trebalo bi da automatski kompresor smanji snagu i opadne potrosnja kad dostigne zadatu temperaturu kao na 9-ki ali izgleda da kod mene to nije slucaj jel trosim 1,6kw/h tako da tu definitivno nije samo prostor u pitanju .Ako meni odgovara recimo 20c i ona to postize zasto bi trosila 3 puta vise nego tvoja na 24c . I manja 9-ka isto ledi i defrostira na pola sata pa je ipak na 22c radila extra (ista izolacija samo manji prostor) i potorsila oko 8kw za 24h.
Dal ima veze nesto sa ugradnjom to sto kazu da nije dobro izvakumirana ili da nema protok freon negde da je cev savijena vise nego sto sme ili samo jednostavno nesto u njoj nije ok recimo neki senzor ili nesto oko softvera pa neradi kako treba ,dal se nekom to desavalo.
 
Mnogo bre troši ta 12-ca, to je na maksimumu taj kompresor, zato i ledi često

Послато са SM-A520F помоћу Тапатока

Zasto bi bio kompresor stalno na max ako postigne zadatu temperaturu .Znaci zatvorim vrata od spavace i spustim zadatu temp na 20c i on nakon nekog vremena na daljincu pokaze 20c (bez obzira sto je 20c malo za boravak ) zar nebi trebalo tad da kompresor smanji snagu a ventilator br obrtaja dok temp ne opadne za 1-2c pa da pocne opet da radi kompresor max dok ne povrati zadatu temperaturu i opet nakon toga da smanji.Zasto bi klima nastavila da greje nakon postizanja zadate temp ako sto ji na folow me. Po potrosnji se vidi da radi non stop na 1.5-1.6 kw . Dal ovo znaci da je neispravna.
 
Poslednja izmena:
Meni mision 12 kad je ishladjena prostorija i kad se zahuktava ne povuce toliko koliko tebi trosi konstantno...a kad zagreje spusta i na 230-270w.kod tebe postoji debeo problem a kad vec placas struju bar da si uzeo mision 18 pa da se i ogrejes...

Poslato sa RNE-L21 pomoću Tapatoka
 
Moja Vox klima 12-inverter,troši oko 450 kw mesečno,sad da li je to mnogo ili malo nisam pametan jer mi ovo prvi mesec da grejem kuću od 50 m2.Računajući da bi minimum metar drva trošio za mesec dana,1m=5000 din( možda čak i dva ),ipak se isplati ugradnja invertera.Platiću račun oko 4000-5000 više nego leti. Inače kući imam jednotarifno brojilo.
 
Vivax aemi zaledio skroz dole od tacne do nekih 5 cm visine na isparivaču. Zaledio i crevo. Klima slabije greje, pa sam je ugasio na par sati da odmrzne. Pošto je odmrzla počela je lepo da greje.
LG za to vreme u potpunosti suv i crevo prohodno.
 
Crevo je na obe klime. Ispod mene je suteren pa bi sve išlo kod komšije. Ovako curi samo sa Vivaxa, dok sa LG ne curi jer odradi defrost dobro.
 
Gde je bilo -13C?
Kosjeric
281e0e976e5e3ea0e6a4c18d8e8b9fd1.jpg


Poslato sa CLT-L09 pomoću Tapatoka
 
Moja Vox klima 12-inverter,troši oko 450 kw mesečno,sad da li je to mnogo ili malo nisam pametan jer mi ovo prvi mesec da grejem kuću od 50 m2.Računajući da bi minimum metar drva trošio za mesec dana,1m=5000 din( možda čak i dva ),ipak se isplati ugradnja invertera.Platiću račun oko 4000-5000 više nego leti. Inače kući imam jednotarifno brojilo.

Kako uspevas da zagrejes 50m2 sa jednom 12-kom i to jos Vox. Nije ti to puno struje za 12 ako radi posao .Ja kad sam uzimao klime isao sam na to da ce mi obe trositi oko 700kw bar po onome sto sam znao od kolege i citajuci internet iskustva al sam se z...... debelo ,da sam nastavio grejanje sa obe potrosio bih 1500kw samo na klime a gde su jos ovi potrosaci ostali .Tako da grej se i pevaj sa 450kw za 50 m2.
 
Status
Zatvorena za pisanje odgovora.
Nazad
Vrh Dno