Šta je novo?

Klima uredjaji - diskusija, pitanja - procitati prvi post!

Status
Zatvorena za pisanje odgovora.
^ Tu sam i razmatrao, od 5cm.

Šta mislite o poziciji klima (1a, 1b i 2a, 2b)? Koja je po vama bolja? Sa 1b bi bilo teže održavanje spoljne jedinice (moraće dugačkim merdevinama da se postavlja), ali možda je najbolja pozicija za klimu u toj prostoriji. Kod klime u velikoj spavaćoj sobi sam spoljnu jedinicu zamislio da bude dole (a instalacija da prolazi uz ugao radne sobe, u kanalici), jer je tamo terasa, što olakšava održavanje spoljne jedinice. Može i neki treći predlog.
 
A zasto je onda u termo peci vuna presovana,sabijena ? Nema logike. Nisam strucan pa mi treba odgovor. Pozzz
 
Pitanje
Imam nokriu instalirana 22.9 prosle godine. Dakle radila 6 meseci.
Juce mi se upalio maintance sign i ne gasi se. Ocistio sam filtere i ugasio je iz struje i upalio. I dalje stoji upaljena sijalica na maintance. Klima radi ok al me ovo nervira. Ne bih se cimao sa serviserima ako je nedto banalno u pitanju.

Послато са SM-J120FN уз помоћ Тапатока
 
A zasto je onda u termo peci vuna presovana,sabijena ? Nema logike. Nisam strucan pa mi treba odgovor. Pozzz
Nije ista vuna u pitanju. U termo peći je kamena vuna H700, a ova drugu zovemo mineralna. I lad se mineralna sabije, odoše pare niz vetar

Послато са SM-A520F уз помоћ Тапатока
 
Sad tek videh da sam zaboravio da zakačim sliku. Izvinjavam se.

Šta mislite o poziciji klima (1a, 1b i 2a, 2b)? Koja je po vama bolja? Sa 1b bi bilo teže održavanje spoljne jedinice (moraće dugačkim merdevinama da se postavlja), ali možda je najbolja pozicija za klimu u toj prostoriji. Kod klime u velikoj spavaćoj sobi sam spoljnu jedinicu zamislio da bude dole (a instalacija da prolazi uz ugao radne sobe, u kanalici), jer je tamo terasa, što olakšava održavanje spoljne jedinice. Može i neki treći predlog.
 
A zasto je onda u termo peci vuna presovana,sabijena ? Nema logike. Nisam strucan pa mi treba odgovor. Pozzz
Zato što su to različita svojstva. Staklena vuna se koristi da uspori odavanje toplote zato je mekana i rastresita a kamena da blokira.Zato se koristi ugradnjom do plafona a kamena ide do crepa jer blokira prodor spoljne temperature.

Poslato sa RNE-L01 uz pomoć Tapatoka
 
@Corvus Corax

Ako ti 1b najviše odgovara postavi unutrašnju jedinicu tu, a spoljnu na mesto od 1a. Instalaciju sprovedeš u kanalicama uz ivicu zida i plafona ili gde najmanje smetaju.
 
Pitanje
Imam nokriu instalirana 22.9 prosle godine. Dakle radila 6 meseci.
Juce mi se upalio maintance sign i ne gasi se. Ocistio sam filtere i ugasio je iz struje i upalio. I dalje stoji upaljena sijalica na maintance. Klima radi ok al me ovo nervira. Ne bih se cimao sa serviserima ako je nedto banalno u pitanju.

Послато са SM-J120FN уз помоћ Тапатока
Pod garancijom je, cimaj servis i nakrivi kapu. :)

Послато са SM-A520F уз помоћ Тапатока
 
Zato što su to različita svojstva. Staklena vuna se koristi da uspori odavanje toplote zato je mekana i rastresita a kamena da blokira.Zato se koristi ugradnjom do plafona a kamena ide do crepa jer blokira prodor spoljne temperature.
+1
 
to3a @

Stisni onaj gumb na klimi (ispod poklopca unutarnje jedinice)na jednu sekundu,cuce se beep,i vozi dalje,nije to kvar,nema potrebe za servis.
Imas u manualu opisano sta je to i cemu sluzi.
 
Poslednja izmena:
Posto su uglavnom prošli najhladniji dani da sumiram iskustvo sa midea mision klimama...racuni za struju su mi za celo domacinstvo,a u to ubrajam i grejanje,oko 12000 din-par stotina gore dole...u sustini sam zadovoljan,ne ulazim u crveno,kotao apsolutno nisam palio.18-ka trosi oko duplo vise od 12-ke ali imala je i zahtevniji prostor za grejanje a i subjektivni osecaj je da i duplo jace greje....naravno da je moglo i bolje i jeftinije po pitanju racuna da sam ugradio japanca ali da kazem da ni ovako nisam nezadovoljan...bitan mi je bio konfor zbog bebe u kuci a to je i postignuto...pozdrav

Poslato sa RNE-L21 uz pomoć Tapatoka
 
E sada i ja da pitam. Treba da smislim raspored klima i klime za novi stan.
Da li ovo mogu da ohlade 2x 12 BTU klime na pozicijama koje sam naveo? Ili gornja na slici mora da je 18 BTU?
Koje klime bi uzeli za ~50k dinara?
Dole levo mora da bude klima, posto je tu izvod od spolja i uradjen je spoljni nosac na fasadi zgrade i tu mora da je 12 BTU.
Da li ste sretali skoro neke multi split sa normalnim cenama?
Zgrada se greje na gas ima kotao, tako da mozda nije na odmet da su klime inverteri.

Mozda ovo : Fujitsu ASYG 12LLCE za 56k ili Daikin FTXB 35C/RXB 35C za 57k ili Bosch CLIMATE 5000 za 53k ?
 
Taj Bosch Climate 5000 je čistokrvni (prepakovani) kinez

Послато са SM-A520F уз помоћ Тапатока
 
A zasto je onda u termo peci vuna presovana,sabijena ? Nema logike. Nisam strucan pa mi treba odgovor. Pozzz
Sve vune i kamena i staklena "rade" na principu zarobljavanja vazduha u svojim porama.
Razlika je u cvrstoci od cega ce da zavisi polje njihove primene.
Staklena vuna je vrlo dobar izolator jeftin je ali nije samonosiv dok kamena vuna postoji i u mnogo cvrscim naravno skupljim izvedbama.
Izolaciona svojstva su im vrlo slicna i svi su negorivi.

Sent from my SM-G955F using Tapatalk
 
Poslednja izmena:
@ Corvus Corax

Ja bih ispostovao minimalnu duzinu instalacije.Zavisi i od rasporeda namestaja.

Mozda ovako nesto https://imgur.com/V6g0eY9

@ isnogood

Tu drugu sto je iznad vrata bih prebacio u tom pravcu u sobu 8, ali da uzmes 7 BTU.
 
da nije premalo ? 73m2 je stan na kraju ispao.
 
Posto su uglavnom prošli najhladniji dani da sumiram iskustvo sa midea mision klimama...racuni za struju su mi za celo domacinstvo,a u to ubrajam i grejanje,oko 12000 din-par stotina gore dole...u sustini sam zadovoljan,ne ulazim u crveno,kotao apsolutno nisam palio.18-ka trosi oko duplo vise od 12-ke ali imala je i zahtevniji prostor za grejanje a i subjektivni osecaj je da i duplo jace greje....naravno da je moglo i bolje i jeftinije po pitanju racuna da sam ugradio japanca ali da kazem da ni ovako nisam nezadovoljan...bitan mi je bio konfor zbog bebe u kuci a to je i postignuto...pozdrav

Poslato sa RNE-L21 uz pomoć Tapatoka
Ja sam takođe zadovoljan sa Midea Mission 12. Dnevna potrošnja oko 8kw,i manje, ili prosečno 307w na sat.
 
Taj Bosch Climate 5000 je čistokrvni (prepakovani) kinez

Послато са SM-A520F уз помоћ Тапатока
Da malo ne preterujemo...ipak iza tog čistokrvnog(prepakovanog)kineza stoji IME-BOSCH !
Vidim da mu je SCOP 5.1,više nego odlično.
 
Hvala na objasnjenju. Ja imam na plafonu rigips,paropropusna folija, deset cm mineralne vune i 10 cm po toj mineralnoj kamenu presovanu vunu. Interesuje me dali je izolacija zadovoljavajuca.Koja mi klima odgovara za 36 kvadrata prostoriju ,izolacija stiropor 5 cm na giter bloku. Zanima me bolja klima,ne jeftina.
 
Pa dve u svakom slucaju su bolje. Taj prostor mogu i dve devetke da ugreju ali ja bi pre 12LM i jednu 09LLC. LU je svakako bolji izbor i rezerva snage, bitno je samo da bude u vecem prostoru da se ne gasi precesto.
 
38kvm je malo za dve 12-ce. To bi ugrejale i dve Fujitsu 7-ce. 12-ce bi se stalno palile i gasile. Dva Daikin ftxb25c na primer?

Послато са SM-A520F уз помоћ Тапатока
 
Poslednja izmena:
Malo mi je čudno da je baš mala razlika u ceni Daikina 25 i 35, prosto da se neisplati uzeti 25-icu jer i 35-ica jako nisko modulira . Koji je onda razlog da se uzme 25-ica?
 
Status
Zatvorena za pisanje odgovora.
Nazad
Vrh Dno