Šta je novo?

Ishrana, trening, fitnes (borba protiv sedenja za ljude iz IT-a)

Zaista ne bih znao sta je u pitanju ali bolje obavi oba pregleda - rtg - taj snimak cita radiolog i tu mozes ustedeti neku kintu ako recimo uradis u drzavnoj ustanovi pa onda lepo uzmes te nalaze i snimak i nadjes privatno gde odraditi uz rucja ali da si ovog puta siguran da je izbor specijaliste -klinike dobar . Dalje ce oni reci .

Mada ako zelis izbeci zracenje radi prvo UZ i ako proceni specijalista da treba rtg snimanje onda i to odradi.
Isao sam kod dobrog sportskog lekara. Bandazirao mi ruku i dobio sam da pijem Colafit kockice i (cini mi se) Flomin. Misli da je u pitanju "Sindrom karpalnog tunela".
Ako bude trebalo uradicu EMNG ruke da vidim koliko je ostecenje.
Ova godina mi je bas baksuzna.. [emoji19]
 
Koristim jefit i gym workout aplikacije,tj kombinujem. Ima dosta primera sa bucicama.
Nekad davno sam je instalirao, ali potpuno zaboravio na nju.... Cini mi se da mogu da se skroje treninzi potpuno custom i to mi je mozda najbolja opcija pored ove jedne striktno dumbbell home workout aplikacije koju sam nasao.... Hvala [emoji4]
 
Lidl.

Sent from my MI 8 Lite using Tapatalk
 
Ja kupujem u Maxiju one Delhaize Bio
 
Uzeo sam onaj air fryer delimano (colossus), manji, od 2.6l.
Za razliku od vecine tih turbo rerni u rangu od 100tinak evra, pece celom povrsinom, ranije sam uglavnom imao problem da se hrana pece u sredini, a okolo ne, pa sve guram ka sredini da se dopece.
Preporod u ishrani bez ulja i masti.

Mozda i jedini top shop proizvod ikada koji valja.
 
Koristi neko Air Fryer, nesto me vuce da uzmem da pocnem da spremam na taj nacin hranu..(a uglavnom ne zalazim u kuhinju). :D
 
Sta koristite od flasica/bidona za vodu?
Imao sam onu sportsku Nike i posle 2-3 meseca onaj vrh ne moze da se opere, a i dobije neki miris.
Vidim u podaji imaju flasice Camelbak samo ne znam kakve su.
 
Sta koristite od flasica/bidona za vodu?
Imao sam onu sportsku Nike i posle 2-3 meseca onaj vrh ne moze da se opere, a i dobije neki miris.
Vidim u podaji imaju flasice Camelbak samo ne znam kakve su.
Ja uzeh pre pola godine ovu bocu

https://www.decathlon.rs/p/8398382_...odu-sa-cepom-za-brzo-otvaranje-100-075-l.html

Odlicna za ovaj novac.
Ne pijem iz plastičnih boca više ništa. Baš sam skoro imao neki hirurški zahvat. Kada smo radili detaljnu analizu došli smo do zaključka (sa doktorima i hirurzima) da mi je plastika napravila disbalans hormona.
 
Hvala buraz. Samo jedno glupo pitanje. Kakva je ta flasica sto se tice kamenca?
Ja trenutno pijem iz staklenih flasa i cim primetim kamenac uzimam novu.
Imao si problema sa hormonimaniako je ta flasa iz koje si pio vodu bila BPA free?
 
Au brate, pa prebrisi je sircetom, soda bikarbonom ili limuntusom. Cemu to bacati i jos staklene..
 
Hvala buraz. Samo jedno glupo pitanje. Kakva je ta flasica sto se tice kamenca?
Ja trenutno pijem iz staklenih flasa i cim primetim kamenac uzimam novu.
Imao si problema sa hormonimaniako je ta flasa iz koje si pio vodu bila BPA free?

Flašica (boca) je odlična. Ne stvara mi se uopšte kamenac u njoj. Koristim je i za bajs, redovno.
Staklene flašice su najbolje i najsigurnije i ne moraš ih uopšte bacati, možeš i otkuvati u mašini za sudove.

Pio sam iz BPA free, HDPE i PET ambalaža.
Najviše otrova iz plastike izlazi kada se naglo odledi voda npr. Kada se tokom leta ponese negde flašica i voda/sok se ugreju za kratko vreme...bolje je ni ne piti.
 
Kad sam rekao bacam nisam mislio bukvalno. Dam majci pa ona koristi za sokove, paradajz i druge stvari.
Uzecu onda ovu sto si mi preporucio. Hvala. [emoji846]
 
Preporučite neki povoljan blender a da je pogodan za kikiriki puter.

Vidim da se Vegavita čas preporučuje čas ne, pa ne znam šta je tačno a ne bih baš da kupujem neki overkill.
 
Poslednja izmena:
ja neznqm zasto ljudi prave kikiriki puter kod kuce bar sad ima da se kupi na svakom cosku, organski, veganski, slan sladak...
 
Hm, zar postoji i neveganski puter od kikirikija? Od čega se pravi?
Pozdrav
 
Kikiriki puter u Lidlu ubija, odlican sastav, a kosta 350din 500g. Uz to je (subjektivno) lepog ukusa.
IMG_20200605_152001.jpeg

Sto se tice fitnesa, meni su problem sa kicmom (stalni bolovi, ceste povrede i spazmovi, isao na razne terapije, kod kiroprakticara, itd..) koje sam vukao od osnovne skole (od 14-te godine otprilike, znaci vec ~11 godina) terapeutske masaze i vezbe koje mi je preporucio terapeut (ali mnogo vise vezbe) sa mnogo godina iskustva i koji je ucio u najboljoj skoli za masazu na Balkanu, a posle i direktno od coveka koji je pisao knjige po kojima se radi sirom Balkana u banjama.

Vezbe su jednostavne, 20-30 minuta treba dnevno da se urade, ja sam ih radio po sledecem uputstvu:

-Prve dve nedelje se rade svaki dan, sa pauzom svakog petog dana da bi se organizam odmorio.

-Nakon dve nedelje raditi ih barem 1-2 puta nedeljno, do kraja zivota :D

-Obratiti paznju da se aktiviraju adekvatni misici pri radjenju vezbi i ne raditi nista naglo

-Obratiti paznju na disanje pri radjenju vezbi (izdah pri glavnom pokretu, udah pri opustanju, kao kod klasicnih vezbi)

-Stopalo obavezno nategnuti tako da prsti idu ka kolenu (ima objasnjeno sve na slicicama)

-U krajnjem polozaju zadrzati ~3 sekunde (na slicicama pise 5, u principu kako kome odgovara, on smatra da je 5 mnogo i da je 3 neka zlatna sredina)

Vezbe spadaju u korektivnu gimnastiku. Vodio sam i majku (koja je operisala diskus herniju) kod njega, rekao je da i ona moze slobodno raditi vezbe, nisu invazivne niti neprijatno bolne. Onom ko ima bas ozbiljne, akutne probleme ne bih savetovao da ih radi bez konsultovanja svog lekara/terapeuta.

Vezbe moze (i treba) da radi i onaj ko nema nekih problema sa ledjima, dosta su dobre za drzanje i generalno za jacanje donjeg dela ledja, a i fleksibilnost. Nesto priblizno njima (a mnogo popularnije) su Miselove vezbe, ja sam ih radio pola zivota, doduse one su agresivnije od ovih i definitivno nisu za svakoga, i po mom iskustvu manje pomazu.

Album na Photosu sa slicicama:

https://photos.app.goo.gl/Q9ehtpcCYDfnoYgo6

Rade se u redosledu kako su okacene slike, vezbe obelezene sa X mi je rekao da ne radim, ovu jednu sa "?" mi je rekao da probam, mada nije mi nesto posebno prijala tako da sam i nju zaobisao.

Na istom principu mi je dao vezbe i za vrat, ali mi je rekao da ih ne radim (barem u prve dve nedelje) uporedo sa vezbama za ledja, da ne bih preopteretio kicmu. Ako nekog zanima mogu i njih da okacim.

Sent from my Mi 9T using Tapatalk
 
Poslednja izmena:
Окачи, мени су леђа ОК али ме врат "убија". :)
 
Evo i njih:

https://photos.app.goo.gl/amNPVFLC7Cj1uFEr7

Sto se tice redosleda, ne radim ih kao na slikama (po njegovom savetu). Prvo radim sve vezbe istezanja, one koje ne zahtevaju pritisak. To ide ovako:

9-12 sa prvih slika
15-19 sa prvih slika
Dinamicke vezbe
1-8 sa prvih slika
13-14 sa prvih slika

Staticke vezbe su varijacija vezbi 1-8 (ova prva je i ponovljena) - isti princip samo se drugacije drzi ruka, istu vezbu ne treba raditi 2 puta.

Isti je princip (2 nedelje uz pauzu svakog petog dana, disanje, 3 sekunde u krajnjem polozaju, bez naglih pokreta, ne forsirati se previse). Njegove reci - ako ti se ruke/vrat tresu, znaci da se previse forsiras :D

Opet napominjem, rekao mi je da prve dve nedelje ne radim obe grupe vezbi.

Dodao sam ove komentare u albume sa Photosa.

Edit:

Isti problem koji sam imao sa ledjima (doduse malo krace, problemi sa vratom su krenuli u srednjoj, to mu dodje oko 8-9 godina), imao sam i sa vratom. Proslog leta sam imao ukljesten nerv kod C7 prsljena, to su najgori bolovi koje sam u zivotu osetio. Primao sam injekcije protiv bolova, protiv zapaljenja, za opustanje i sa vitaminom B. Pio sam bromazepame da bih spavao. Mnogo dugo je trajao oporavak (6+ meseci, a i dan danas prozuji bol nekad). Ove vezbe su mi mnogo pomogle nakon toga.

Vezbe inace nisu izmisljena topla voda, ja sam jednu od ovih za vrat i sam nasao pre nego sto sam upoznao terapeuta, na jednom veoma dobrom YT kanalu za ove stvari:

https://youtu.be/TffT8b3Ych4

Inace, lik sa kanala (Motivationaldoc) je posvetio zivot terapijama i vezbama za kicmu/vrat, mnogo toga sam naucio iz njegovih klipova, vredi gledati.

Ova vezba je (bez imalo sale) za moj ukljesten nerv kod C7 prsljena bila apsolutni preporod, bukvalno sam pri prvom pokretu osetio kako se opusta spazm koji je bio kao kamen tvrd.

Sent from my Mi 9T using Tapatalk
 
Poslednja izmena:
Je l' mogu za bol u donjem delu ledja? Pogledam ih kasnije.

Sent from my Redmi Note 5 using Tapatalk
 
Hm, zar postoji i neveganski puter od kikirikija? Od čega se pravi?
Pozdrav

to su vrlo smešne stvaroi, naravno da ne postoji, već su firme toliko glupe da misle da smo mi obični ljudi *mjau**mjau**mjau**mjau**mjau*i, pa zato to stavljaju...

Inače, skoro svaki buter od kikirikija, ako je 100 % io bez ikakvih šećera i soli, ima skoro pa isti ukus, razlike su zaista vrlo minimalne.
 
Ljudi prave puter, jer je po našim prodavnicama bezobrazno skup (2 din/g), a kući se za pola sata napravi kilo po ceni kikirikija (350 din/kg) što je čak i za povoljni Lidlov duplo jeftinije.

@ivanbas1
Daj ti sastav, a ne nutritivnu tabelu ;)
Jel čist ili su dodavali ulje.

to su vrlo smešne stvaroi, naravno da ne postoji, već su firme toliko glupe da misle da smo mi obični ljudi *mjau**mjau**mjau**mjau**mjau*i, pa zato to stavljaju...

Inače, skoro svaki buter od kikirikija, ako je 100 % io bez ikakvih šećera i soli, ima skoro pa isti ukus, razlike su zaista vrlo minimalne.

Nije isti. Ima različitih vrsta kikirikija, a uz to pečenjem se intenzivira ukus (pečen, pržen, blanširan).
Meni lično je najbolji Floridin, pa Gud, a najslabijeg ukusa je po prodavnicama "zdrave hrane" (svojevremeno probao razne). Takođe sa komadići a ili bez pravi razliku, pa dodatak soli (pojačavač ukusa)...
 
Je l' mogu za bol u donjem delu ledja? Pogledam ih kasnije.

Sent from my Redmi Note 5 using Tapatalk

Ne da mogu, nego moraju. Naravno, ako je neko tesko stanje prvo lekar/terapeut za savet, pa onda bilo sta na svoju ruku. Za svakodnevni bol u ledjima su vrh.

Meni su za 99% problema sa kicmom/vratom krivi lose drzanje (i kod sedenja i kod stajanja) i neaktivnost, a i kada sam bio aktivan nisam nista radio za te delove koji su u sustini najvazniji.
@ivanbas1
Daj ti sastav, a ne nutritivnu tabelu ;)
Jel čist ili su dodavali ulje.
IMG_20200605_225239.jpeg

Sent from my Mi 9T using Tapatalk
 
Poslednja izmena:
Nazad
Vrh Dno