Šta je novo?

Pracenje posiljki

Status
Zatvorena za pisanje odgovora.
SG pošta, Izgleda čitaju forum. Za 6 dana u Srbiji. Videćemo koliko će držati naši. Xiaomi narukvica 10.dan čeka carinu, mi četkica za zube stigla isto kao i ovaj paketić ispod u print screen-u.
614363111a8f804c3c23cf7c0dda80b7.jpg


Послато са MI 8 уз помоћ Тапатока
 
Vratio se Sg post izgleda kao pre posto im je pre trebalo nekih tako 6 do 7 dana od tog zadnjeg statusa do Srbije
 
Drago mi je zbog entuzijazma koji je počeo da provejava ovde, ali moram da priznam da su moja iskustva vrlo mračna - od više desetina neregistrovanih pošiljki koje su krenule iz Kine u januaru i februaru stiglo mi je samo nekoliko. Nekima već ističe 90 dana i ne znam po koji put pišem prodavcima za produženje zaštite. Čak i one iz marta koje tek sad stižu i koje navodno prolaze bez čekanja, stoje već po 7 dana jer strani operater uredno prijavljuje kad su stigle u Srbiju (na primer neregistrovane SG ili Yanwen YP).
Sa registrovanim je nešto bolja situacija, ali i tu su počeli da primenjuju "kreativna" rešenja, pa prijave da je stiglo tek kad procene da će moći da isporuče u roku od 5 dana, koliko je navodno dozvoljeni rok za isporuku od trenutka prispeća.
Na osnovu većeg broja parcijalnih informacija koje sam uspeo da prikupim dolazim do jedinog mogućeg zaključka - da je u GPC totalni kolaps i da nije jasno kako nameravaju da ga reše u nastupajućem periodu ... Pretpostavljam da je glavni problem u razvrstavanju pošiljki ka krajnjim poštama, očigledno da nema dovoljno ljudi koji to znaju i žele da rade kako treba. Čuo sam priču iz obaveštenog izvora da su za vreme štrajka dovodili ljude sa strane koji su sami pobegli kad su shvatili šta treba da rade.
Ako uzmemo u obzir i činjenicu da količina naručivanja već neko vreme raste ogromnom brzinom, dolazim do 3 moguća rešenja problema na nivou Pošte/države:
1. da zaposle više ljudi i bolje ih plate nego sada (ovo mi nažalost deluje najmanje verovatno)
2. da uvedu fiksne takse na prijem pošiljaka, kao što već postoji u neki zemljama (ovo je verovatnije, ali moguće da neće da se zameraju Kinezima)
3. da puste da narod digne ruke i prestane da naručuje stvari male vrednosti, dok se ne stvori neka "ravnotežna" situacija na prijemu i otpremi (ovo mi deluje ubedljivo najverovatnije)
 
Rece ovde neko da ko zna koliko nasi zadrzavaju posiljke i ne prijavljuju da su stigle, prema Singapurskoj posti stiglo kod nas 16.04. a nasi uopste ne prijavljuju jos uvek.

Sto kaze post iznad problem u GPC to stoji ali problem je i na carini, nije ni stiglo to otpreme za GPC oni ne mogu da postignu da prime i pregledaju sve na vreme da li je za carinu ili ne, tako da i tamo su radnici poste u problemu a da ne pricamo o tome koliko dana zaostaju u procesu carinjenja.

Lepse bi bilo da uvedu narucivanje samo za pravna lica i da se zna neki red a ne ovako zavlacenje i mrcvarenje naroda.
 
Nisam, nego mi je mnogo primerenije nego ovo kecanje naroda i cekanje 40+ dana da neka sitnica stigne.
 
Sto kaze post iznad problem u GPC to stoji ali problem je i na carini, nije ni stiglo to otpreme za GPC oni ne mogu da postignu da prime i pregledaju sve na vreme da li je za carinu ili ne, tako da i tamo su radnici poste u problemu a da ne pricamo o tome koliko dana zaostaju u procesu carinjenja.

NS carina 25 - 30 dana.
BG carina 10-11 dana.

Послато са MI 8 уз помоћ Тапатока
 
Koliko vidim, jedini dugorocni nacin da se carina i posta odguse (ako zanemarimo angazovanje vise radnika) je fiksno naplacivanje neke sume novca za svaki paket koji pristigne iz inostranstva.

To bi zaustavilo ljude kao sto sam ja, kojima grubo 1/3 svih posiljki cine paketi vrednosti do 1-1.5€. Toliko puta sam kupio neke stvari koje mi u opste nisu potrebne, ali je cena bila niska.
 
Meni je na carini od 8.04 a imam jos 22 dana da dobijem a onda odmah dispute da probam da dobijem predmet za dz. $49 cu probati da zaradim a onda neka kinezi zatraze pare od nase poste.
 
Pokrenula se upravo i druga pošiljka. Moguće je da su preskočili deo pošiljki ili nešto drugo zato što su probili mesec dana. Ko je na NS carini i čeka 12 dana neka obrati pažnju.
@Zoza kod mene se pokrenula pošiljka od 5$ koja je stigla na carinu 18. aprila. Dan posle nje je stigla druga pošiljka od 25$ pa ako i ona krene sutra tad je moguće da se konačno nešto lepo dešava.
 
Najbolje bi bilo kao i do sada da se 1 deo paketa propusti bez carine, kao npr.ovaj moj "paketić". Radi se o sonicnoj četkicu za zube od skoro 50 dolara. Kinez stavio cenu 10$. Juče Ali poslao obaveštenje da je stigla. Doneo poštar jutros. SG pošta u pitanju, nije se kod naše Pošte ni pojavio kod za praćenje.
Naša carina je prespora za posao koji rade, baš mene briga koliko paketa imaju, ako su tu da rade neka rade a ne da zadržavaju 1 masku za telefon 30 dana da bi je ocarinili za 20 dinara. Tu zarađuje samo Pošta što se lepi ona njihova traka.

Послато са MI 8 уз помоћ Тапатока
1881276d6be1227fa877ac75be256f81.jpg
 
Poslednja izmena:
Posiljka koju je Singapurska posta registrovala prijem kod nas 16.04. danas dobila status od nasih da je pristigla znci 19.04. Tri dana drze po budzacima pa prijave pristizanje, dobro mozda im je stvarno bas tolika guzva pa nece da moze drugacije.
 
Ponavljam svoje pitanje.

Nisu mi stigle 3 OMP posiljke, bez praćenja, iz Holandije, masa 2kg. Jedna u vreme štrajka (počeo 25.3.) i dve posle štrajka. Obicno stižu za 5-10 dana, nikada nisu otvarane od strane carine.

poslato / primljeno:

18.3 --> STIGLO pre štrajka

(posle toga od 21.3. do 15.4 nijedna pošiljka nije stigla)

22.3 --> STIGLO 15.4.

25.3 --> nema

29.3 --> STIGLO 15.4.

1.4. --> nema

4.4. --> nema

Čikica koji izdaje pakete na šalteru pošte (proveo vek u pošti) i koji me zna rekao mi da odem lično u GPC, odnosno u Carinu, javim se na portirnici i da će oni da me upute. "Ne časi časa, ko zna gde je to", rekao je. Ne znam šta on zamišlja da ja uradim tamo, da sam tražim, prebiram po magacinu? [emoji3] Ili neko za mene da traži pakete u hrpi od tone nabacanih?

Ovo mi je veliko cimanje, kapiram da može samo pre podne.

Da li mi savetujete možda još da čekam ili uradim što čikica kaže? [emoji6]
 
Ja čekam više od 20 omp koji su verovatno stigli, dva su neregistovane singapurske koje su stigle 28.3, imam i jednu koja je stigla 15.4. ostale su kineske i holandske i ko zna gde su, verovatno su i one stigle.
Ovi kasne znatno i sa registrovanim pošiljkama. Stigle su mi 3 u sredu, jedna u utorak R...SG, a oni su u petak objavili prispeće!
Oni pokušavaju da isporuče registrovane sa što manjim kašnjenjem, a i tu kasne znatno. A neregistovane ko zna?
Samo su dva puta ovog meseca stigla mi po par OMP-a, ostali su po nekim budžacima kod njih. A tu kasne za neke pošiljke i skoro mesec dana!
Dva puta (dana) su puštali omp od početka meseca i to vrlo malo i bez FIFO.


Послато са Mi A2 Lite уз помоћ Тапатока
 
^ Da je bar FIFO. :( Ovako za neregistrovane nemam pojma. Gore se vidi da si neke stigle, neke ne, bez reda. Iz Holanije. Putuju 4-10 dana prosečno, i do štrajka nije bilo baš nikakvih problema dugo vremena. Sve kako treba.

Ima li smisla ići u carinu na NBG kako mi je čikica savetovao? Sve to je svakako odavno stiglo u SRB i nije zadržano na carini. (Nemam praćenje, 99% je tako.)
 
@owim

Nije to na Carini nego negde u GPC , a GPC je u Zemunu. :-devil-:

Ako budes imao srece da nadjes nekog raspolozenog matorca , "bacice on pogled gde treba" ;)
 
^ Dekica je rekao, "slušaj ti mene, ideš u carinu, samo prođeš kroz carinu, i onda dođeš do GPC". Hvala na ovoj info, Saša! :)
 
Pa ako ti je posiljka vec 2kg doplati za pracenje ne verujem da je neka razlika sada u ceni koja bi te odvratila od porucivanja sta god da je... jednostavno znaces na cemu si u svakom trenutku.

Stigao danas kinez koji je imao zadnji status air transport 10.04. Ali prijavio stizanje kao i nasa posta.
 
Pa ako ti je posiljka vec 2kg doplati za pracenje ne verujem da je neka razlika sada u ceni koja bi te odvratila od porucivanja sta god da je... jednostavno znaces na cemu si u svakom trenutku.
Doplata svakako nije razlog, već sam posao.

Ako je pošiljka neregistrovana i ima CN22 nalepnicu govori da je pošiljka male vrenosti i po pravilu ne ide na carinu, stigne 15 dana brže i bez dodatnih troškova. Sve je odlično funkcionisalo do štrajka.

Ako trazim sa praćenjem, onda oni osiguravaju pošiljku CN23 nalepnicom (min. osiguranje mislim da je oko 500€ ili više €), što carini govori da je vredna pošiljka i ide na carinski pregled.

Zato sam se odlučio za prvu varijantu. ;)
 
Šta se dešava sa većim i skupljim pošiljkama koje sigurno neće poštar da uprti ispod miške. Jel ostave papirić?

Послато са Redmi Note 4 уз помоћ Тапатока
 
Zna li neko koja je pošta SF eParcel? Nema standardno praćenje sa dva slova na početku i kraju, već samo brojevi. U pitanju je Aliexpres.

Послато са SM-G930F уз помоћ Тапатока
 
Doplata svakako nije razlog, već sam posao.

Ako je pošiljka neregistrovana i ima CN22 nalepnicu govori da je pošiljka male vrenosti i po pravilu ne ide na carinu, stigne 15 dana brže i bez dodatnih troškova. Sve je odlično funkcionisalo do štrajka.

Ako trazim sa praćenjem, onda oni osiguravaju pošiljku CN23 nalepnicom (min. osiguranje mislim da je oko 500€ ili više €), što carini govori da je vredna pošiljka i ide na carinski pregled.

Zato sam se odlučio za prvu varijantu. ;)

I po pravilu ne ide na carinu ? Po kom to pravilu gde to stoji ?
Koliko znam po zakonu na svaku uvezenu stvar ide PDV, a carinik ce oceniti vrednost posiljke i da li te kace dodatni troskovi carine ili ne...

A to sta stoji na posiljci to je smesno, Kinezi redovno za skupe stvari pisu nebulozne cene od 5-10$ tako da to sto stoji na nalepnici ili kao cena to je nista, u paketu moze da bude bilo sta, da napise phone accessories unutra da mi posalje noz..

Nije problem samo sam pitao a i nije mi logicno da ne otvaraju posiljke od 2kg, pa meni svaku malo vecu otvore, gabaritom vecu a da ne kazem tezinom...

@tema, CARINA RADI I NEDELJOM ! Nije samo prijem kao do sada nego i otprema ! Izgleda da su resili da ubace radnu nedelju ili vise njih da rasklone guzve koliko toliko.
 
I po pravilu ne ide na carinu ? Po kom to pravilu gde to stoji ?
Kakvom pravilu, to je praksa BG carine pokazala.

Koliko znam po zakonu na svaku uvezenu stvar ide PDV, a carinik ce oceniti vrednost posiljke i da li te kace dodatni troskovi carine ili ne...
Ako otvori pošiljku. Imaju puno pošiljki, i one manje vredne (po proceni carine!) se propuštaju. O svemu tome je bilo reči.

A to sta stoji na posiljci to je smesno, Kinezi redovno za skupe stvari pisu nebulozne cene od 5-10$ tako da to sto stoji na nalepnici ili kao cena to je nista, u paketu moze da bude bilo sta, da napise phone accessories unutra da mi posalje noz..
Carinik je uvežban i zna šta znače oznake iz Kine, šta iz Evrope, šta na paketima konkretnih kompanija, ko lažira cenu, a ko ne. Evo, gledam paket iz Kine koji mi se stigao sa praćenjem, nije otvoren i nema CN22 deklaraciju. I carina nije otvarala.
Sve pošiljke idu valjda kroz X-ray skener pa bi se nož video.

nije mi logicno da ne otvaraju posiljke od 2kg, pa meni svaku malo vecu otvore, gabaritom vecu a da ne kazem tezinom...
Pišem kako jeste, nijedna nije otvorena i to samo zato što nema praćenje i nema osiguranje (CN23), već CN22. Sve sam napisao -- forum služi da pomognemo jedni drugima i ukažemo na svoje iskustvo.
 
Status
Zatvorena za pisanje odgovora.
Nazad
Vrh Dno