Šta je novo?

Best buy SSD - preporuka [nije opšta tema o SSD-ovima i nije za pitanja šta da kupim]

Kazu odlican.... snize je koliko kapiram svaki dan drugo... nisam siguran da ce biti sutra ovo snizeno? Puna cen 6400
 
Juče je bio, vidim da je i dalje. Večeras ću do lokalne radnje da svratim možda ga imaju na stanju. Planirao sam 240/256gb da uzmem, ali ovo je vrh cena pa reko što da ne iskoristim. Mislim da ću progledati posle 5400rpm [emoji23]


Sent from my iPhone using Tapatalk
 
Koliko sam ih razumeo sinoc su formirali tu cenu a kase cak nisu azurirali na te cene ... zvao sam za ssd zbog strica. Covek kaze zbog black Friday svaki dan nesto drugo je na snizenju...
 
Ne nalazim, koji kontroler se nalazi u Biostar S100? Po čemu je bolji od Kingston A400?
 
Uzeo sam Biostar, bio na stanju. Videćemo sutra utiske. S obzirom da mi je u laptopu seagate 5400rpm mislim da ću se preporoditi.


Sent from my iPhone using Tapatalk
 
DRAMless je S100, vidim da je izasao 2016 pa se opet pojavljuje 2018, ne znam da li su ga samo rerelase ili sta vec, posto nista ne daju na sajtu (red flag). Kontroler bi trebao da je Marvell 88NV1140/88NV1120

Inace obicno ne dajete vise para za skuplje SSD zbog brzine, vec zbog TBW iliti vremena pre nego sto krene da pada u performansama. Normalno da ce i onaj SSD od 15$ na AliExpress da bude brzi od mehanickog, ali je pitanje koliko ce da izdrzi. Naravno u 90% slucajeva precice i garanciju i nece mu nista biti, ali je opet kod jeftinijih veca verovatnoca da ce npr A400 ili S55 da ode pre nego 850 EVO. A moze i obrnuto da se desi naravno
 
Poslednja izmena:
KINGSTON SH103S3120G 18 °C ovaj ssd imam 8-9 godina, znam da je bilo pljuvacine da je djubre... health 98% sluzi me kao doxa :-D i dan danas sistemski ssd poslednji put obarao sistem 2015 kada je izasao W10 :-D
 
Poslednja izmena:
... poslednji put obarao sistem 2015 kada je izasao W10 :-D

Sta to beše obaranje sistema...? :D
Ja svaki put "zaboravim" kako se dize OS jer ga uglavnom stavljam prilikom sklapanja kompa...
Evo vec 3,5g ja miran po tom pitanju... :d
 
Sta to beše obaranje sistema...? :D
Ja svaki put "zaboravim" kako se dize OS jer ga uglavnom stavljam prilikom sklapanja kompa...
Evo vec 3,5g ja miran po tom pitanju... :d
Pa ono kada ti padne sa stola dok juriš mačku da ti ne pojede sendvič (lično iskustvo sa laptopom). Ima puno razloga za pad systema, najbolji lek je backup.
 
Pa ono kada ti padne sa stola dok juriš mačku da ti ne pojede sendvič (lično iskustvo sa laptopom). Ima puno razloga za pad systema, najbolji lek je backup.

Tačno. I ja sam tamo negde 2015 podigao sistem. Imao nekih problema ali me backup spasio.
 
Zdravo svima, potrebna mi je preporuka za kupovinu SSD-a kapaciteta 240 - 500gb. Pre skoro dve godine sam ovde dobio ovde preporuku za Crucial mx300 i uzeo isti, ali sada mi je zafalilo prostora sada.

Nisam upoznat s razlikama između keša, koji je kontroler dobar za šta i slično. SSD će se koristiti na kučnom poslovnom računaru koji se povremeno koristi i za igre te mi je pre svega bitnija pouzdanost pre nego li neke male razlike u brzini, jer neće biti neke velike manipulacije fajlovima na njemu, tako da ne bih voleo da platim za neki premium koji meni realno ne treba.

Koliko sam video na prethodnih nekoliko strana, trenutni best buy trebalo da bude 480GB BioStar S100?

Hvala svima unapred na preporukama.
 
Best buy nikad nisu najjeftiniji diskovi.

Samsung 860 Evo je best buy, ako želiš pouzdanost. Ako želiš nešto jeftiniji ssd, a opet dovoljno pozudan, Crucial MX500.
 
Drugari, ja sam naručio 256GB Geil Zenith R3 550/490MB/s, GZ25R3-256G za 3.700,00 dinara. Nadam se da će se pokazati bolje od A400. Garancija je 3 godine. Nisam ga još preuzeo. Da li sam za neki model mogao bolje da prođem ?

Pa gde ti je taj Geil Zenith? Nisi nam nista javio kakvi su testovi?? Do sad ti stigao ako si ga narucio pre 10 dana
 
Zdravo svima, potrebna mi je preporuka za kupovinu SSD-a kapaciteta 240 - 500gb. Pre skoro dve godine sam ovde dobio ovde preporuku za Crucial mx300 i uzeo isti, ali sada mi je zafalilo prostora sada.

Nisam upoznat s razlikama između keša, koji je kontroler dobar za šta i slično. SSD će se koristiti na kučnom poslovnom računaru koji se povremeno koristi i za igre te mi je pre svega bitnija pouzdanost pre nego li neke male razlike u brzini, jer neće biti neke velike manipulacije fajlovima na njemu, tako da ne bih voleo da platim za neki premium koji meni realno ne treba.

Koliko sam video na prethodnih nekoliko strana, trenutni best buy trebalo da bude 480GB BioStar S100?

Hvala svima unapred na preporukama.


Samsung 860, MX500, WD Blue, SanDisk Ultra 3D, Kingston KC600. Pa koji ti najjeftiniji ispadne, njima bi pouzdanost trebalo da je super.
 
Pozdrav,

Kada su u pitanju noviji SSD M.2, da li je bolja kupovina Kingston 500GB Kingston A2000 NVMe ili WD 500GB Blue SN500 PCIe WDS500G1B0?

Stize mi Asus Z97 koji ima M.2 slot, pa mi je to ideja da nabavim za sistemski disk. Oba su reda velicine 9000 dinara.
 
Kingston A2000.

Ustvari, čekaj...ta ploča najverovatnije ne podržava NVMe već "standardne" SATA drajvove u M.2 formatu. Koja je ploča konkretno u pitanju?
 
Poslednja izmena:
Ta ploča bi trebalo da podržava NVme ali isključivo x2.

Sent from my Redmi Note 5 using Tapatalk
 
Asus Z97-AR je u pitanju.

1 x M.2 Socket 3, , with M Key, type 2260/2280 storage devices support (PCIE mode), kaze na sajtu, a u uputstvu: 1 x M.2 Socket 3 with M Key, type 2260/2280 storage devices support (supports PCIE SSD only)
 
Za tu ploču na Nvme nećeš dobiti ništa puno bolje od Sata 3 ssd-a. Razlika je tipa 700 naspram 800 mb read-a. Jedina solucija je preko PCI-E da ubaciš nvme ssd sa karticom/adapterom, ako baš insistiraš da bude nvme.

Sent from my Redmi Note 5 using Tapatalk
 
Zasto mislis da bi read bio samo toliki? Ja sam racunao sa 10Gbps, sto mu dodje oko 1100-1200MB/s, teorijski.
Svestan sam da nece moci da ide do deklarisanih 2000MBps, ali mi je to i ok, obzirom da sam jos uvek na klasicnom HDD.

Koliko sam shvatio, u PCI-e ako ubacim, onda je cimanje da se podesi da se sa njega butuje sistem? A ovi klasicni SATA-3 ssd-ovi idu do nekih 500-550, koliko sam shvatio, bar ono sto je dostupno a nije preskupo, pa mi se cini da je ovo barem duplo brze.
 
Koliko sam video iz iskustva drugih korisnika za te serije ploča z97 na X2 je tu negde oko 800mb u read-u plus-minus. Pogledaj na Linus tech tips forumu i na tomshardware forumu.

A pogledaj i ovde

https://www.guru3d.com/articles-pages/asus-z97-a-and-z97-deluxe-motherboard-review,20.html
Edit: meni ovako linkovano neće da otvori stranu na telefonu ako neće ni tebi samo pretraži na google-u asus-z97-a-and-z97-deluxe-motherboard-review strana 20. test m.2 ssd-a


I ovde
https://linustechtips.com/main/topi...m-pcie-30-x4-m2-and-not-from-onboard-m2-slot/




Sent from my Redmi Note 5 using Tapatalk
 
Poslednja izmena:
Da, razumem o cemu pricas. Jedino mi nije jasno zasto se hvale sa 10Gbps kada ne moze da izvuce ni priblizno toliko. Svakako sam uvek bio veci fan Gigabyte ploca, nego ASUS-a, jednom im dam sansu i eto, haha.

Salu na stranu, gledajuci cene, da ovaj Kingston A2000 od 500 GB moze da se nadje i za 60-65e po oglasima, mislim da cu svakako uzeti njega. Fora je sto ne postoji alternativa u tom kapacitetu, SATA-3 su max 10 evra jeftiniji i to A400 i neki koje ne bih ni razmatrao (gde je pri tome razlika jos i manja). Ovaj A2000 uvek mogu da zadrzim u slucaju sledeceg apgrejda, pa mislim da je on i pored toga sto necu moci da ga iskoristim u max kapacitetu, najbolji odnos ulozeno / dobijeno / potencijalno. Hvala sto ste mi pomogli da resim dilemu, dakle slazete se da je A2000 bolja varijanta od WD blue :)
 
U poslednje vreme bar koliko ja pratim (što se tiče AMD platforme MSI je neprikosnoven u x470 segmentu a tu je Asus podbacio žestoko) MSI je neki Best buy za ploče.

Nema na čemu. Ionako ako budeš menjao komponente taj SSD može biti samo bolji kad ga ubaciš u neku bolju ploču.

Sent from my Redmi Note 5 using Tapatalk
 
Nazad
Vrh Dno