Šta je novo?

Carina na posiljke [FAQ u prvom postu]

Status
Zatvorena za pisanje odgovora.
Kao da im je od pocetka 2014. nalozeno da sto rigoroznije sprovode pakete,kako bi punili rupu u budzetu.
Uzeo sam gume za motor,kojima je cena 260 eura,koliko da ocekujem da me lupe po usima ?
 
Meni danas stigao neki novčanik cena mu je 20 $ , naplatili mi pdv 448 dinara, ovo je prvi put da mi otvararaju ovako mali paket i sa ovom vrednošću.

Jel neka ozbiljnija prodavnica sa novacnicima? Ako ima dosta izbora pusti mi link na PM da pogledam. Ne znam ni sam koliko dugo imam jedan novcanik, znam da se zadnje 2-3 godine pokušavam naterati da uzmem novi jer se ovaj pomalo raspada ali šta ću kad ga volem i mislim da neću moći naći isti takav.
 
Kao da im je od pocetka 2014. nalozeno da sto rigoroznije sprovode pakete,kako bi punili rupu u budzetu.
Uzeo sam gume za motor,kojima je cena 260 eura,koliko da ocekujem da me lupe po usima ?

Tako je.
Pocinjje sisanje ovaca,a ja sam jedna od njih
 
Odea na sud i osporis to. Imas u opstini besplatno pravno savetovanje pa proveri da li mogu da ti naplate.
 
Da li mogu nekako da dodjem do skeniranog tog papira od carine? Slobodno zacrnite podatke radi zaštite privatnosti i pošaljite mi na PP. Hajde da malo dignem frku.
 
Mozda,al posle kad mi prikace kamatu i tuzbu,sta onda.
Da tebe zovem u pomoc?

Kako mogu, prvo tebi je vec isporuceno i tu se vasa "transakcija" zavrsila, da traze naknadno nesto 3 meseca posle jer su "se zeznuli" nije normalna, pitaj ti nekog advokata mogu li oni tebi uopste da traze, zabole te sto nije neka para, tvoja je!
 
micos,

Koji datum stoji? Ako je taj iz decembra onda su oni tebe 'zaduzili' za taj iznos.
Misterija kako to da onda nisi platio je verovatno u propustu da tvom paketu pridodaju zaduzenje, tj. uplatnicu.
Da li to tebe oslobadja obaveze placanja PDVa i carine? Mislim da ne. Po meni, to dodje kao da nisi dobio racun od neke komunalije na vreme. Zaduzenje na tvoje ime bi i dalje stajalo, bez obzira na status isporucenosti papirnog obavestenja.

Ipak, najbolje da pitas nekog pravnika da ne bi bilo "platio sam, a nisam morao" :)
 
micos,

Koji datum stoji? Ako je taj iz decembra onda su oni tebe 'zaduzili' za taj iznos.
Misterija kako to da onda nisi platio je verovatno u propustu da tvom paketu pridodaju zaduzenje, tj. uplatnicu.
Da li to tebe oslobadja obaveze placanja PDVa i carine? Mislim da ne. Po meni, to dodje kao da nisi dobio racun od neke komunalije na vreme. Zaduzenje na tvoje ime bi i dalje stajalo, bez obzira na status isporucenosti papirnog obavestenja.

Ipak, najbolje da pitas nekog pravnika da ne bi bilo "platio sam, a nisam morao" :)

Dopada mi se tvoj odgovor,ali ja ne bih ni uzeo taj paket da sam znao koliko treba da platim.
Jer nisam zadovoljan sumom.
Trebalo je 323 a ne 800 din.biti carina.
 
Jedino onda u direktnom kontaktu sa carinikom da probas da osporis iznos uz neki dokaz (racun, izvod iz banke, screenshot sa cenom, nesto sto prihvataju). Mislim da nece proci jer postoji neki 'rok za zalbe' koji je tebi (neopravdano) istekao.

Ja ne znam za slucaj da je drzavni sluzbenik bilo kog reda priznao gresku ili propust. Znam makar 5 slucajeva gde je drzava zbog te tvrdoglavosti vodila sporove i gubila i placala penale.
Proceni da li imas vremena i koristi da isteras pravdu, ali opet uz savetovanje sa nekim kome je to struka (da li je moguce izvuci korist)...
 
Sve to cimanje zbog 800 dinara? Jedva možeš krštenu picu kupiti za te pare :)
 
Samo sam cekao ovakav komentar :) Nije bitna cifra vec postupak koji, ako nije greska, moze da se desava samo u drzvama nalik nasoj...
 
Sustina je ova: ako to ne platis, a nekome to zasmeta u carini, kad god ti nesto bude stiglo, ili tvojima, rezbarice te i smarati da ces zeleti da im platis odmor na Bahame samo da te ne maltretiraju :)

A ti gledaj da li se to isplati za 477RSD.
 
I to nije problem.
Necu vise narucivati.
Kupovacu na Limundu,tamo nema carine.:type:

Ili cu uzeti izvod iz banke,kopiju sa sajta gde sam porucio,uplatiti 323 + 66 din.
Bas onako kako je pravilno i sve to poslati preporuceno na carinu.
 
Poslednja izmena:
To nam samo daje jedno malu sliku,koji olos radi na nasoj carini.
Uvek mogu naruciti na adresu druga,ili nekog prijatelja iz kraja,kao sto sam vec i radio,nikad nisu provalili. ,)
 
Dobro bre, po kom zakonskom osnovu imaju pravo retroaktivne naplate...

Carinski zakon RS , Član 105. Nekad je bilo do 5 godina. Sad je smanjeno na 3.

Kod mene u firmi su jednom kontrolisati u utvrdili da je 5 godina obračunavana carina 10 (što je carinik i overavao) umesto 15%. Naplatili su 100k € dodatno.
To je propisano od EU, tako da...

Mali savet svima koji nešto uvoze, pa i ovako rekreativno. Pročitajte Carinski zakon. Ima ga online.
 
Ja koliko se secam Goxxxy je imao slican slucaj da mu je jednom, valjda za baterije, carina trazila naknadno doplatu.

Samo njemu nisu poslali da doplati posle 3 meseca, vec posle nekoliko dana. On je valjda platio doplatu, nije se sudio :D

Teorija je teorija, ali i da si u pravu , ko ce da se zavlaci po sudovima, od gradjana, za par stotina dinara. Drugo su "oni" drzavni organi, imaju placene pravnike, pa im je to u opisu posla, za to primaju dobru platu, a gradjanin moze da ima samo stetu, jer obicno gradjani placaju i troskove, pa ako izgubis nije samo tih nekoliko stotina din, vec moze da bude i nekoliko stotina hiljada dinara.
 
Poslednja izmena:
Niža stopa carine

Član 105

Izuzetno od odredbe člana 92. ovog zakona, deklarant može da zahteva da se primeni povoljnija stopa carine, ako nakon prihvatanja deklaracije, ali pre puštanja robe deklarantu, dođe do smanjenja stope carine, osim kada robu nije bilo moguće pustiti iz razloga koje je prouzrokovao deklarant.
A?

Onaj clan 105. na koji mislis je iz zakona koji je prestao da vazi 2010. godine:
http://www.upravacarina.rs/lat/Zakoni/Carinski zakon-lat.pdf
 
Ja koliko se secam Goxxxy je imao slican slucaj da mu je jednom, valjda za baterije, carina trazila naknadno doplatu.

Samo njemu nisu poslali da doplati posle 3 meseca, vec posle nekoliko dana. On je valjda platio doplatu, nije se sudio :D

Teorija je teorija, ali i da si u pravu , ko ce da se zavlaci po sudovima, od gradjana, za par stotina dinara. Drugo su "oni" drzavni organi, imaju placene pravnike, pa im je to u opisu posla, za to primaju dobru platu, a gradjanin moze da ima samo stetu, jer obicno gradjani placaju i troskove, pa ako izgubis nije samo tih nekoliko stotina din, vec moze da bude i nekoliko stotina hiljada dinara.

dobro se secas :) za baterije sa nkon po fakturi posle 7 dana stigla nova uplatnica da doplatim, ne secam se nesto iznosa mislim da je oko 500din, a posto narucujem jako jako jako cesto maltene non stop nisam hteo da se mangupiram, nego platio, a stigla mi cak i popunjena uplatnica, jos sam i milku od 300g slao jednom na carinu :)
 
Status
Zatvorena za pisanje odgovora.
Nazad
Vrh Dno