Šta je novo?

Aparati za kafu i kafa

Svaka flasirana voda, pa i viva, je isto sto i cesmovaca. Osim Rose i Vlasina vode. Vlasina je i nabolja i najeftinija. 5l/138 din.
Da li iko u maloprodaji drži Vlasina vodu ili mora direktno od njih da se poručuje? Ne sećam se da sam je igde video (Maxi, Metro, Roda....)
Ako dobro vidim izgleda da je kod njih besplatna dostava i za 1 balon (129din)
 
Vodu kupujem u Veru. Mislim da ima i u nekim manjim prodavnicama.

Kada je bila 119 dinara, besplatna dostava na adresu je ako narucis za 1000 dinara.
 
Gore iznad sam postavio pogresnu sliku. Sve napisani je za ovu kafu

Pogledajte prilog 331197

Potvrdjujem, pijem je trenutno posle Lavazza Brasil blenda i odlicna je!

Svaka flasirana voda, pa i viva, je isto sto i cesmovaca. Osim Rose i Vlasina vode. Vlasina je i nabolja i najeftinija. 5l/138 din.

Nije bas tacno.
A nasao sam cak vodu posle koje bukvalno ne ostaje kamenac, dok sam ga posle Rose vidjao.
Na ciscenju inhalatora se mnogo bolje vidi gde ima ostataka u vodi...
Kremanska voda, iz Rode.
Balon je nesto preko 100 din
 
Prema deklaraciji, sa 262 mg/L je pet puta tvrdja od Rose.
 
Cuh tu pricu, samo prof nije pio iz azbestnih cebi, koje su krpljene 869 puta, kao ove kod mene...

Naravno da niko zivi nece da izadje javno i kaze, e ljudi pijete otrov iz BG vodovoda..
 
Stigla maKina pre neki dan. Kupio sam mlevenu Brasil u Kafeteriji za probu, dok ne bude mlin. Igram se sa dozama, tampiranjem, surfovanjem... Uspeo sam da dobijem 1:2 odnos za nekih 30ak sekundi i zadovoljan sam ukusom. Jos da naucim da "parim" mleko i na konju sam. Ako neko zeli da udomi mlin, neka sibne PM!
IMG_20220117_105805.jpg
 
Oho,lepo lepo,da te sluzi u zdravlju!
 
Pozdrav,
Malo možda van topic-a..
Da li se u Srbiji i gde mogu naći setovi za modifikaciju Gaggia Classic aparata?
npr. za početak OPV spring
Ili jednostavno da poručim preko Alli-a pa kad stigne, stiglo?

Pokušao sam na netu malo da kopam, ali bezuspešno.
Unapred hvala
 
Ja sam magnificu (esam 4200 kupljena nova) koristio 6 godina da ništa od toga nisam uradio, osim osnovnog pranja i dekalca. Kad je posle 6 godina počela da zaribava, odnesem u servis, 3000 din, radi bolje nego nov :)
Koliko kafa je napravio aparat?
Ispada DeLonghi pojam kvaliteta za Bosch, Saeco I još neke
 
4 dnevno u proseku, izadje preko 7000 ako sam dobro izračunao.
 
Moj Bosch Verobar 100 je za nekih 6k kafa bio 10x u servisu 👌
Održavan ko mala beba sve po PS.
Đubreu iz Slovenija
 
Skoro sam zeni uzeo verocup100, zato sto joj je lakse da stisne samo jedno dugme da napravi kapucino kad je sama - to se STALNO nesto zali, zapusi :D bem ti aparat. Obzirom u kakvom je moj delonghi stanju posle 6+ godina, ne smem da zamislim koliko su "presli" stvarno ovi sto se valjaju polovni iz uvoza (nama je siemens koga smo grupno pazarili da stoji na poslu krenuo bukvalno da se raspada posle par meseci :D)
Jedino sto delonghi fakat budi decu :D i komsije
 
Koliko kafa je napravio aparat?
Ispada DeLonghi pojam kvaliteta za Bosch, Saeco I još neke

Za ostale od pomenutih ne znam iz licnog iskustva, ali sam se za Delonghi odlucio kada sam video da moze da napravi prihvatljiv espresso, a da pritom moze (jedan stariji ESAM) da podnese: 30-50 kafa dnevno, vodu iz cesme, uz skoro nikakvo redovno odrzavanje i naravno par vanrednih intervencija, kada se komplet zapusi od kamenca ili skroz zaglavi brew unit (nezainteresovanost), u periodu od 6 god.

Kao problem vidim jedino nemogucnost zamene nozeva mlina, kada postojeci otupe (menja se ceo mlin).
 
Pozdrav,
Malo možda van topic-a..
Da li se u Srbiji i gde mogu naći setovi za modifikaciju Gaggia Classic aparata?
npr. za početak OPV spring
Ili jednostavno da poručim preko Alli-a pa kad stigne, stiglo?

Pokušao sam na netu malo da kopam, ali bezuspešno.
Unapred hvala
Koliko znam nema kod nas. Ja na ALI-u nisam našao. Pošalji link ako imaš.

Možeš da naručiš opruge preko:
Samo pazi na verziju aparata. Relativno brzo stigne. Malo je skupo (zbog poštarine) ako naručuješ samo opruge.
(naručio sam više stavki, oko 65e ukupno, napisali na kutiji 25€, tako da nije bilo carine)

Ako imaš manometrar sa potrafilterom možeš i sam da skratiš oprugu koja je u aparatu - odn. da je sam kalibrišeš. Kažu da je potrebno skratiti za dva kruga...

Inače ovaj mod je obavezan ako se koristi bottomless. Bez smanjivanja pritiska kafa prska na sve strane. Channeling je verovatno jako izražen.
Žao mi je što nisam slikao.
 
Pozdrav,
Malo možda van topic-a..
Da li se u Srbiji i gde mogu naći setovi za modifikaciju Gaggia Classic aparata?
npr. za početak OPV spring
Ili jednostavno da poručim preko Alli-a pa kad stigne, stiglo?

Pokušao sam na netu malo da kopam, ali bezuspešno.
Unapred hvala
Imaš ne internetu samo secneš oprugu - feder za 2 2.5 kruga

 
Nekima ce biti mozda smor mozda ne, ali evo da podelim vrlo jednostavan recept kako ja pravim vodu za espresso, koja daje super ukus a nema kalcifikacije:

Potrebno vam je:
1. Destilovana ili RO voda
2. prazna flaza od 0.5L
3. Epsom salt (food grade): ovo je vrlo dostupno svuda i jeftino, mislim da imate u DMu, ne znam nisam dolazio za Srbiju skoro 3 god
4. Soda bikarbona (NE prasak za pecivo)
5. vagica koja meri 0.01gr, ako se ne varam kupujem prodajem oko 500 din, mozete koristiti i za druge stvari posle


Dakle, u tu flasu od 0.5L sipate destilovanu vodu i razmutite: 25g epsom soli, i 12.9g sode bikarbone. To vam je vas koncentrat, drzite ga u frizideru i imate ga za ohoho vode.
Zatim koristite 3.5g tog koncentrata na 1L destilovane vode, mozete i recimo 10g na 3 L ako vam je lakse. Malo ulaganja, kasnije ste mirni. Ovo je recept koji radi za espresso, za brew koristim meksu vodu.
 
Nije proseravanje, voda je posle samog zrna najbitniji faktor, daleko važnija od opreme, tehnike i sl.

Mene sprečava lenjost, inače bih uveliko "pravio" svoju vodu.
 
Ljudi, pricamo o pravljenju vode.
Cesmovaca, filteri, 591 vrsta kupovne vode... I vi cete kuci da se igrate alhemicara?!
Razumem i cinculiranja oko izbora kafe, mesanja, przenja, granulacije, portafiltera itd.. ali gde je granica izmedju stvarnog efekta i preterivanja.
 
Ni ja to ne radim, ali voda fakt ima popriličan uticaj na ukus kafe (i čaja i bilo čega drugog). S obzirom da mi je šljaka u Pazovi, tamo voda ima veći deo godine neki metalan ukus, koji prolazi i kroz akvafor. Prolazi i kroz kuvanu vodu za kafu ili čaj.

Ako vam je voda dobra kao na Nbgd, barem meni, je dovoljna obična filtracija.
 
Inače ovaj mod je obavezan ako se koristi bottomless. Bez smanjivanja pritiska kafa prska na sve strane. Channeling je verovatno jako izražen.
Žao mi je što nisam slikao.

Instinktivno, to bi bio prvi mod koji bih uradio na Classic-u (sledeci bi bio PID kontrola temperature). Naravno uz drugu korpu.

Ljudi, pricamo o pravljenju vode.
Cesmovaca, filteri, 591 vrsta kupovne vode... I vi cete kuci da se igrate alhemicara?!
Razumem i cinculiranja oko izbora kafe, mesanja, przenja, granulacije, portafiltera itd.. ali gde je granica izmedju stvarnog efekta i preterivanja.

Tako mozemo ici i do cene aparata, mlina i pratece opreme - ta diskusija nema preteranog smisla. Jednostavno, moze se isprobati (nije preterano komplikovano), pa ako se efekat svidi, koristiti, a ako ne, nije tesko vratiti se na staro.

@MareBGD

Zanimljiv recept, hvala!
 
Poslednja izmena:
Ni ja to ne radim, ali voda fakt ima popriličan uticaj na ukus kafe (i čaja i bilo čega drugog). S obzirom da mi je šljaka u Pazovi, tamo voda ima veći deo godine neki metalan ukus, koji prolazi i kroz akvafor. Prolazi i kroz kuvanu vodu za kafu ili čaj.

Ako vam je voda dobra kao na Nbgd, barem meni, je dovoljna obična filtracija.

A znam brate, ali ako izuzmemo te ekstreme gde voda ima ukus, pogotovo metala, opet imas razne sisteme filtriranja iste i bas mnogo razlicitih flasiranih.
Po definiciji, pocetak osnovne skole - tecnost bez boje, ukusa i mirisa, a mi pricamo o ukusu.
Da se razumemo, ima i npr Prolom neki smek, ali 99% flasiranih voda ima bukvalno isti ukus, iako ima razlike u suvom ostatku.
Iz navedenog smatram da je pravljenje vode gubljenje vremena u kontekstu pripreme kafe, jer ima toliko toga drugog sto ima mnogo veci uticaj, a npr najveci uticaj moze imati samo zrno, tj. svezina istog i tu apsolutno nikakvu kontrolu nemate, niti cete dva puta koristiti kafu iste starosti, koja je sazrevala i i obradjena na apsolutno identican nacin itd.

To mi je audifilska logika, kada nemaju o cemu pa mlate o visokim tonovima na 30000 hz, a koje ljudako uho ne cuje...
 
U redu je brate vidim da si se uzbudio. Ipak ovo sto pricas nema smisla, upravo sa strane hemije. Voda je 90% kafe koju pijes, sastav vode i minerali u njoj upravo odredjuju kako se i koje komponente zrna rastvaraju u vodi. Kod espressa nista nije jednostavno, zapravo govorimo o najtezem mogucem napitku za napraviti kad razmislis koliko se brzo i pod kojim pritiskom odvijaju hemijske reakcije. To sto ti NIKAD ne bi radio je posao od bukvalno...cekaj evo 2 litra vode napravim ssvakiuh 4 dana recimo, znaci na 4 dana: sipam dva litra vode u flasu, izmerim 7 grama vode iz flasice. Da bogami sam izgubio mozda i 1 i 45 sekundi zivota :) Iskreno da pijem neka g od kafe ne bih se ni ja trudio previse jer ne mozes da trazis ukus u necemu sto je vec losa sirovina u startu da ne pricam dalje. Al ako imam priliku da popijem kafu u koju je neko ulozio godine zivota da je uzgaji i obradi kako zeli, ko je platio nekog da bira zrna, koju je ispekao Rubens Gardelli kome je przenje kafe zivot i nauka, najbolje da cu da sipam cesmovacu i dobijem isti ukus kao sa Lavazom sa buvljaka.

Mogu da se kladim sa bilo kim bilo kad da cu bilo koju vrhunsku kafu da pogodim 10/10 puta sa razlikom dobra i losa voda. I nije mi cilj da se sad ja uzdizem, ali nemoj me ubedjivati da su Dacia i S400 Mercedes isti automobili jer te oba prevezu od tacke A do tacke B.

Na kraju, ja sam predlozio nesto sto je lakse nego da se pitas sta pijes i sto neutralise jedan aspekt u odredjivanju ukusa, lakse nego da kupujes flase rose stalno itd. Roda je dobra u smislu da nema kamenca ali daje flat ukus bas zato sto je prazna.

Inace ako ovo uzimas za pocetni aksiom "Po definiciji, pocetak osnovne skole - tecnost bez boje, ukusa i mirisa, a mi pricamo o ukusu" onda je jasno i gde gresis. Voda bez ukusa i mirisa ima raznih sa razlicitim svojstvima, a bas ta svojstva (odnos minerala) uticu na koji se ukusi oslobadjaju pri par bara pritiska i temperaturi 90+ stepeni.

Voda u BG i ovde u Singapuru imaju istu boju ukus i miris (bar kod mene na Vozdovcu), tj obe su odlicne za pice. Ni pocemu drugom nisu ni slicne.

Svako dobro, ko hoce nek proba ko nece ne mora ne teram nikog.
 
Apsolutno te ne ubedjujem da su Dacia i Mercedes isto.
Ovo sto ja pricam je pre do toga da li ce isti automobil bolje da ide u Borci ili na Mirijevu, jer eto vazduh nije isti, a ucestvuje u sagorevanju goriva. Mozda hoce, 99,99% nece biti razlike.
No, ok, mogu da razumem sa postoje perfekcionisti i ljudi koji hoce da iscdete maksimum.
Sumnjam u krajnji efekat, odnosno u to da bi 99% ljudi primetilo razliku, ali postujem tih 1%.
A Lavazzu sa buvljaka pije gro ljudi ovde i efekat koji bi postigli sa tom kafom i pravljenom vodom, po onome kako tumacim tvoj post, je nikakav.

U kontekstu svega toga, a koristeci onu audiofilsku logiku, zadrzavam pravi da mislim da preterujete i pokusavate sebi i drugima da racionalizujete nesto sto bas nije stvar racionalnig, nego strasti koju imate ka tome, ali svakako postujem ljude koji uvek traze vise, jer to i pokrene tehnicicki, tj. tehnoloski napredak.
 
mislim da te trigeruje sto je destilovana voda da je po audiofilima to bi morala da bude sveze natocena voda u staklenu bocu sa prirodnog izvora koja sa svojim ukusom i ukusom kafe daje unikatan ukus 😁
 
Nazad
Vrh Dno