Šta je novo?

Koji TV kupiti

Status
Zatvorena za pisanje odgovora.
Po nekim recenzijama 55XD7000 je bolji od XE. Kod mene je i 50e skuplji. A model je iz 2016. Tako da sam ja najbliži njemu. Odnosno odlučio sam. [emoji846]
Jedino razmišljam o tom da li je 55 preveliko za gledanje kablovske? Jer me u radnji ubjeđuju da jeste. A uopšte se ne sjedi blizu. Gleda se sa 3 metra. Možda malo više.

Poslato sa VTR-L09 uz pomoć Tapatoka
 
Svraticu do emmezete jer sam blizu pa cu proveriti. Ako je tako onda je to najbolja ponuda do sada. Mada mislim da je to na ove neke modele koji su snizeni na sajtu i da je taj popust vec obracunat...
 
Poslednja izmena:
Ne bih rekao jer ti modeli sto su snizeni nisu 15% plus pise da taj 15% popust ne vazi za ove akcije.

Akcija je do 10og pa proveri ako uspes znacice ljudima
 
Po nekim recenzijama 55XD7000 je bolji od XE. Kod mene je i 50e skuplji. A model je iz 2016. [emoji846]
55XD70 je IPS?
Onda oni nisu za poređenje osim ako ti je svejedno koji je panel.

Što se tiče veličine i rastojanja mislim da ovde neki imaju 65" za 3 metra :)
Za više od 3 metra 55" nikako nije prevelik.
 
Meni su rekli da je IPS. U emezzeti imaju 55xd7005 i 55xe7005 jedan pored drugog. Nisam gledao koji je bolji mada je dobro na tom primeru videti koje su prednosti dve vrste panela. Inace emmezeta je jedino mesto na kom sam bio gde su televizori lepo odvojeni po proizvodjacima i prikladnije je i zagusenije osvetljenje.
 
Da li neko moze da mi kaze koji kanali sa signala DVB T2 su "ostkljucani" tj. mogu da se hvataju SAMO uz pomoc TV antene (bez dodatnih kartica ili prikljucaka koji se mesecno placaju) ?
 
U emezzeti imaju 55xd7005 i 55xe7005 jedan pored drugog. Nisam gledao koji je bolji mada je dobro na tom primeru videti koje su prednosti dve vrste panela.
Da, to je baš dobra prilika da se vide uglovi i razlike. I ovde kod mene u jednoj radnji su jedan do drugog bili 55XE70 (VA) i 55XE80 (IPS) ali tada nisam previše pažnje obraćao na ovaj drugi a nisam ni znao da je IPS, ali kad odem ponovo baš ću ih uporediti.
 
mnogo pridajete znacaj da li je ips ili va, pisano je milion puta pa se posle ljutite kada ne dobijate odgovore. ko sedi u centru tva - va i gleda u mracnim prostorijama, ko ima siru sobu i gleda vecinom iz uglova ili u grupi - ips. mozete da gledate i testirate do mile volje ips ce biti ips a va ce biti va, kao sto rece djmihailo pod uglom glavna prednost va tj crna vise nije crna, a ni boje nisu iste. U radnji bitnije razlike necete videti jer (pazi sad): nijedna radnja nije vasa soba, nijedna radnja nije vase mesto odakle gledate tv, nijedna radnja nema vase osvetljenje u sobi, nijedna radnja ne pusta materijal koji cete vi da pustate makar poneli i 10 usb-a opet pada u vodu zbog predhodno navedenog. mozete videti cisto kako izgleda slika i to je to.

@vader
ti si prvo poceo sa kupovinom, pa bi odlozio za maj, pa tada mozda za decembar, pa da li je ips ili va... takvim tempom mozda i sacekas da oled kosta 1000e. nije kritika samo zapazanje ali ako vec cekas sledecu godinu onda zasto gledas ovogodisnje modele kad ce izaci novi? mozda ce biti bolji mozda nece svakako vreme ce pokazati.
 
Poslednja izmena:
To oko IPS i VA je jednostavno i ja već neko vrijeme nakon objašnjenja koje sam dobio ovde i na drugim mjestima ne gledam IPS modele (zato nisam razmatrao XE80 iako bi mi što se ostalog tiče on odgovarao) ali bih pogledao u radnji čisto da vidim da li je to značajnija razlika za mene. Uz to mislim da nema više od 2-3% ljudi koji TV gledaju isključivo na način koji odgovara ili IPS ili VA panelu, pogotovo u dnevnoj sobi. Ostalih 97-98% gleda i po danu i noću, i sa upaljenim svjetlom i bez svjetla u mraku, i iz ovog i iz onog ugla (naravno da sjedim pred TV-om kad ga baš gledam, ali bacam pogled i kad sam za računarom koji je sa strane u ćošku sobe a ovamo se vrti utakmica pa gledam kad komentator podigne glas, ili kad sam sa strane sobe i nešto radim a neko mi kaže da bacim pogled na nešto što se vrti na TV...) itd...
Kako si i rekao poenta je samo da se odabere kako se ČEŠĆE gleda TV, a ne kako se gleda TV, ako neko uopšte ima taj češći režim gledanja a ne da mu je sve podjenako bitno (a kod dosta ljudi je tako). A po tome mislim da bi meni VA više odgovarao pa samo takve modele i gledam, zato sam odustao od nekih Samsunga i Sony-ja.

Nisam 100% siguran ali tamo gdje selim će me dočekati 3 TV-a (dnevna, spavaća i trpezarija) ali nisu na nivou ovoga što tražim po pitanju veličine (ne znam za kvalitet) pa možda, samo možda, bi bilo zgodno gurati sa tim i sačekati par mjeseci ako bi bilo popusta pred svjetsko prvenstvo. A nova generacija televizora sigurno neće biti značajnije bolja od ove, na to ne računam jer se to inače ne dešava, čak zna biti obrnuto, sve će to biti tu negdje, nego bi me više zanimao XE85 nego nova generacija 7-serije ako bi ovaj prvi tada bio povoljniji nego što je danas, posebno ako im padne cijena zbog izlaska nove generacije (mada nisam siguran da im tek tako pada cijena, više računam na popuste pred SP ako to naši prodavci rade, a mogu ih i pitati ovih dana za to da znam iz prve ruke). Na primjer u Hrvatskoj koliko sam vidio prije nekih 20 dana 55XE90 je bio za 400 € jeftiniji od redovne cijene, koštao je kao 55XE85.

A tačno je da mi nije prelako odabrati i zato što znam da šta uzmem to mi je vjerovatno za narednih 5+ godina :), jer nisam od onih koji uređaje često mijenjaju, kompjuteri 6-7 godina, telefon 2-3 godine.
 
sa takvim stavom bolje i da ne kupujes ;) jer sta god budes kupio neces biti zadovoljan jer ces misliti da li si negde za 50e mogao proci bolje. Niti znamo da li ce sledeca serija biti gora (a svi izgledi su da nece bar po najavama) niti znamo da li ce i kad biti nekih popusta i koliko. I ne nije samo bitno kako cesce gledas tv jer ima ljudi koji ne gledaju sami pa im je to bitnije, kao i da vole da se izvale na krevet i tv gledaju iz ugla ako nisu u mogucnosti da gledaju u centru. Niti ces za 100-200e dobiti drasticno bolje, niti ces propasti ako uzmes ono sto hoces, a pitanje je i da li ces primetiti razliku izmedju tog i drasticno boljeg. Ako si vec resio da kupis tv odvoj novca koliko bi potrosio za tv i kupi ili nemoj vec cekaj da li ce i kada biti nesto bolje. :)
 
sa takvim stavom bolje i da ne kupujes ;) jer sta god budes kupio neces biti zadovoljan jer ces misliti da li si negde za 50e mogao proci bolje. Niti znamo da li ce sledeca serija biti gora (a svi izgledi su da nece bar po najavama) niti znamo da li ce i kad biti nekih popusta i koliko. I ne nije samo bitno kako cesce gledas tv jer ima ljudi koji ne gledaju sami pa im je to bitnije, kao i da vole da se izvale na krevet i tv gledaju iz ugla ako nisu u mogucnosti da gledaju u centru. Niti ces za 100-200e dobiti drasticno bolje, niti ces propasti ako uzmes ono sto hoces, a pitanje je i da li ces primetiti razliku izmedju tog i drasticno boljeg. Ako si vec resio da kupis tv odvoj novca koliko bi potrosio za tv i kupi ili nemoj vec cekaj da li ce i kada biti nesto bolje. :)

To sam i ja rekao.....mislim, nije kupovina televizora neka bitna zivotna odluka....to je sredstvo za razbibrigu i zabavu....I uvek, ali UVEK ce se nakon kupovine pojaviti crv sumnje da je moglo i bolje...,ali mislim da je besmisleno da nekoga to opterecuje.....
 
^
pa bas tako, previse se ovde paznje posvecuje nekim nebitnim detaljima a sustina se propusta.

Kao da se kupuje umetnicko delo kome cete se diviti dok ga gledate, a zapravo je bitnije da ima dobar daljinski :D
 
Sad samo ponovo poredio po prodavnicama i stvarno mi deluje da je razlika izmedju VA i IPS panela potpuno prenaduvana u odnosu na to koliko se potencira na njoj na raznim sajtovima koji testiraju televizore. Pre bih rekao da su u pitanju suptilne nijanse nego drasticne razlike. Mislim da to ne bi trebalo da bude odlucujuci faktor pri kupovini.
Ono sto je meni mnogo vaznije je da je SD sadrzaj na svim 4k televizorima dijagonale preko 49 inca jedva gledljiv tj ocajan. Taj problem je neresiv, tj od njega se ne moze pobeci nebitno dal kupujete VA/IPS/QLED/OLED. Sa jedne strane imate proizvodjace koji trpaju piksele iz cistog marketinga, a sa druge nedostatak sadrzaja. Jos gore ako gledate i kanale domacih emitera koji skoro isklucivo emituje SD signal. I sad neka mi neko objasni zasto smo u opste prelazili na DVBT2 i digitalnu televiziju kad je sustinski kvalitet emitovanog signala ostao isiti kao pre 50 godina i cini se da se to nece promeniti ni narednih 20. Tek ce biti komedija za koju godinu kad 4k bude otisao u zaborav i kad sarene reklame sa natpisom 8K budu glavni hit...
 
Presli smo na DVBT2 iz drugih razloga, ne samo bolje slike.

Nije ratel kriv sto neke televizije emituju u 240p
 
Htedoh sutra da svratim u Emmezetu i pogledam Panasonic TX-50DX730E koji je bio istaknut sa cenom od 76.000 din i da vidim kakvu ima sliku kad evo sada nestade sa sajta, prodat je. Ne znam zašto niko nije komentarisao taj model, po karakteristikama sasvim pristojan (MVA panel, dobar OS, HDR, HLG, VP9 itd). Taj tv je u rangu sa Sony XE70 i Samsung MU61xx.
Ostao je model TX-58DX730E sa ekranom od 58" i cenom od 99.999 din. što stvarno nije puno za toliki ekran.
 
Sad samo ponovo poredio po prodavnicama i stvarno mi deluje da je razlika izmedju VA i IPS panela potpuno prenaduvana u odnosu na to koliko se potencira na njoj na raznim sajtovima koji testiraju televizore. Pre bih rekao da su u pitanju suptilne nijanse nego drasticne razlike. Mislim da to ne bi trebalo da bude odlucujuci faktor pri kupovini.
Ono sto je meni mnogo vaznije je da je SD sadrzaj na svim 4k televizorima dijagonale preko 49 inca jedva gledljiv tj ocajan. Taj problem je neresiv, tj od njega se ne moze pobeci nebitno dal kupujete VA/IPS/QLED/OLED. Sa jedne strane imate proizvodjace koji trpaju piksele iz cistog marketinga, a sa druge nedostatak sadrzaja. Jos gore ako gledate i kanale domacih emitera koji skoro isklucivo emituje SD signal. I sad neka mi neko objasni zasto smo u opste prelazili na DVBT2 i digitalnu televiziju kad je sustinski kvalitet emitovanog signala ostao isiti kao pre 50 godina i cini se da se to nece promeniti ni narednih 20. Tek ce biti komedija za koju godinu kad 4k bude otisao u zaborav i kad sarene reklame sa natpisom 8K budu glavni hit...
Znači ipak je u pravu bila radnica u radnji koja mi kaže kada sam se lomio između 50MU6100 i 55XE7000 da uzmem manji jer neću moći gledati normalno kanale sa kablovske. Sigurno je imala već iskustva sa tim. E nisam pametan. Realno meni ne znači previše jer ne gledam to ali gospođa i ćerkica gledaju.

Poslato sa VTR-L09 uz pomoć Tapatoka
 
Ne znam da li sam ovde spomenuo već ali ako jesam daj da ponovim opet. Koliko je dobro tehnologija interpolacije sprovedena zavisi od toga kako će da izgleda SD sadržaj kao i od njegovog bitrejta. Ne gledam preko mog Panasonika domaće kanale pa ne mogu da komentarišem za sve ali npr 720p sadržaj na 4k 55" izgleda solidno, gde je donja granica gledljivosti 480p, ispod toga je mučenje i ne preporučujem nikom.
Npr gledam Pravi ugao Ljubice Gojgić na RTV preko sajta i ono je 480p i to je kao što rekoh na ivici gledljivosti.

Sent from mTalk
 
Koji LCD TV?

42230be08ac8f9288aab4c5f6e0126fe.jpg


faa97cda6dc464675b8fbebda6ffa651.jpg


Evo primer kako 720p stream izgleda apskejlovan... 720p/6000kbps (otprilike)
 
Poslednja izmena:
jel imao ko iskustva sa sony kdl49we660baep?? najvise me zanima koji tuner ima negde pise T a negde T2?
 
Ne razumem sto ja moram da znam sta je interpolacija i bitrate da bi dobio odgovor da li je dobra slika nasih emitera digitalne kablovske televizije na 4k uhd televizorima. Ako sve moram da proucim, sta ce mi forum. Isto ne razumem cemu ovaj filozofski pristup kupovini televizora i rapravka o tome ali ajde... I jos nesto kad sam vec krenuo da sirim negativnu energiju :) tema koja ima ovoliko postova postaje poprilicno neupotrebljiva, bar za mene. Ovde ljudima trebaju konkretni modeli sa konkretnim obrazlozenjima i cao. Ako nekom treba neka pravna pomoc recimo, ja sam tu ali za televizore su tu oni koji se razumeju u to, tako bi u mojoj glavi trebalo da funkcionise forum i teme na njemu. Ovde u zadnje vreme imamo samo pitanja koja ostaju bez odgovora.

Sent from my D5803 using Tapatalk
 
Potpuno si u pravu, i ja mislim da je tema beskorisna. Trebalo bi napraviti temu koja ce se baviti iskljucivo kratkim opisima konkretnih modela tv-a od strane vlasnika,za sta ih koriste, eventualno odgovore na pitanja drugih o konkretnom modelu (bez preporuka tipa dal ovaj ili onaj) ... da bi ljudi bar od prilike znali sta da ocekuju(hteo sam ja cim kupim neki tv tako nesto da odradim za onaj koji budem kupio, i za lg 49uj701v).

Ovako kako je sad je besmisleno, jer sanse da je neko probao i recimo lg 49xxx ili samsung 48yyy pa da moze da da savet je skoro ravan nuli. Ima previse razlicitih modela i previse razlicitih primena da bi savet za jednog bio dobar za nekog drugog.
 
Poslednja izmena:
Ја сам писао о својим размишљањима, што више читам и распитујем се, то мање знам. ;) Срећом, јер да сам одмах купио, сигурно бих дао више пара него што сада планирам.

Елем, испустио сам једну прилику да узмем UHD (Philips 43PUS6262/12 ако се добро сећам) за ~49к и ту је вероватно крај мог размишљања о UHD телевизорима. Иначе им је сада цена око 60к па више, али сам одустао од толиког трошка. Нити имам превише пара нити мислим да би неки 40-43" UHD било оправдано трошење пара, нарочито ако се гледа са ~3м. Да је неки 65"+ па да размислим.

Остаје дилема да ли неки 43" или да се испружим за 49" а у причи је битна ставка гаранција. Пошто за не-UHD телевизоре Philips даје 4 године а сада и LG даје 3, а пошто је LG углавном критикован, скоро сам сигуран да ће првенство да има холандско-кинеска варијанта.

Тренутно је у причи један Philips 49" за мало преко 50к пара, а ту негде је и горња граница трошка. Eventualno LG 49" за неких 55к али нешто нисам сигуран у то.

Алтернативе су Samsung 40" за мало мање пара (око 44к) или Sony 40" за око 50к а за оба је гаранција 2 године. Или Philips 43" за ~41к и 4 године гаранције.

Све у свему, имам дилему да ли Philips 49" (49PFS5301/12) за мало преко 50к, LG 49" за мало више пара и 3 године гаранције или неки мањи Sony/Samsung са 2 године.
Гледало би се са ~3м и често у мраку. Пробао сам да проценим у радњама разлику између IPS и VA панела али нисам приметио битно бољу слику на IPS када се померим максимално у страну.

Да ли се очекују предпразничне акције па да ипак сачекам, да се не залетим а оно сутра преполове цене?
 
Status
Zatvorena za pisanje odgovora.
Nazad
Vrh Dno