Šta je novo?

Koji TV kupiti

Status
Zatvorena za pisanje odgovora.
@rzeljko ja gledam 49 sa nekih 2.7m i meni je taman, a ako uzmes i 55 neces pogresiti, ja da sam na tvom mestu uzeo bih 55 (kad sam ja uzimao TV velika mi je bila razlika u ceni izmedju 49 i 55 KS7000)...


Sent from my iPhone using Tapatalk
 
Otkucao sam vodič za kupovinu LCD TV-a. Objaviću ga u toku dana pošto još malo „peglam“ :). Otkriveno je puno toga novoga, a od viška glava ne boli. Uvek može bolje.
Pre vodiča će biti bitne novosti i ispravke.

@ Caridze

Sve ti jasno. Mada, kao i kod monitora, postoji dovoljno testera koji ne šljive korporacije, nisu produžena ruka marketing odeljenja i koji crno zovu crnim, a belo belim, tako da ;)...


@ rzeljko

55“ – pogledaj ovde.


@ Marko1996

Pokrio sam i Samsung Electronics u vodiču, ne brini se ;). Biće specijalni izveštaj po proizvođačima (u suštini to još dokucavam sa nekim bitnim detaljima). Oni su se srozali u
premijum i super premijum klasi i tržište ih je žestoko kaznilo za razliku od drugih korejskih prevaranata koji uspešno „jašu“ na halo efektu OLED TV modela.

Ti si zimus kupio KS7000 i svi ostali koji ste kupovali KS modele ste odlično prošli, pošto su zamenske MU serije direktna degradacija po pitanju kvaliteta prikaza.

Takođe, kao što je kod LGE „UHD“ (izuzev dve top LCD serije), tako je i kod Samsunga „QLED“.
 
Novosti i tako to...

Pre objave vodiča, dok sam isti pravio/kucao, sam:
1) Slučajno otkrio da je Innolux u stvari Hon Hai Precision Industry (aka Foxconn na berzi) filijala samo to skrivaju kao zmija noge :S:.

2) Takođe, China Star Optoelectronics Technology (skr. CSOT) je filijala TCL-a. Pronašao sam kompletnu ponudu panela i potvrdio da proizvode HVA.
HD paneli: 28“ i 32“.
FHD paneli: 21,5“, 43“, 48“ i 55“.
UHD paneli: 49“ i 55“ s tim što 55“ postoji u dve verzije: kao ravan i zakrivljen.

3) Uspeo sam da pronađem i kompletnu ponudu kineskog BOE. Ne samo što proizvode ADS i ADSDS (IPS-oliki) panele već i neku VA varijantu! Svi paneli su ADS(DS) ako nije navedeno VA.
HD paneli: 18,5“, 23,6“, 28“ i 32“.
FHD paneli: 32“, 39,5“ (VA), 40“ (VA) i 43“.
UHD paneli: 43“, 49“, 55“ (i ADS i VA) i 65“ (VA).

4) Još uvek ne mogu da nađem opipljiv dokaz da Samsung Display proizvodi PLS TV panele iako se to provlači kod testiranja :smash:. Jasno je da se raspored piksela kod određenih Samsungovih
IPS modela razlikuje od LG Display i BOE IPS-olikih panela što ukazuje da je to najverovatnije istina. Međutim, ja sam pronašao samo ponudu njihovih S-PVA (još uvek postoje, ali su retki) i SVA
panela. Logični zaključak je da PLS panele ne prodaju nikome već ih limitirano proizvode za sebe (za razliku od VA panela) pa im je nemoguće ući u trag (ali ih otkriva raspored piksela). Dodatni
problem je taj što je od ove godine Samsung Electronics kupuje i ugrađuje LG Display (A)S-IPS panele...

5) Hisense je pre 4 dana (14.11.) objavio da je kupio 95% akcija Toshiba Visual Solutions Corporation (TVS) za ~113 M $ sa 40 godina prava na korišćenje Toshiba brenda. Hisense je najveći
kineski proizvođač TV-a i treći u svetu. Takođe, Hisense još dve godine ima pravo na Sharp u obe Amerike. Ali ima toga još – Toshiba TV-i u Evropi su u stvari turski Vestel, koji između ostalog
proizvodi i male kućanske aparate pod imenom Sharpa o čemu sam svojevremeno kucao.
hisensemap-1l.jpg

Izvor vesti.

Što se tiče proizvodnje TV panela po količini, situacija je otprilike ovakva:
1) LG Display (S-IPS i AS-IPS)*
2) Samsung Display (Samsung Electronics filijala) (S-PVA, SVA i PLS)
3) BOE (ADS, ADSDS i VA)
Innolux (Foxconn filijala) (S-MVA)
5) China Star (TCL filijala) (HVA)
6) AU Optronics (MVA i AMVA3)**
7) Sharp (Foxconn filijala) (ASV)

*Po iksti put, da se ne zaboravi, LG Display je nezavisna korporacija od LG Electronicsa ;).
**BenQ i AU Optronics su povezane kompanije (obe potiču od Acera; AUO polovično, otuda A u imenu i stari zeleni logo Acera) samo je malo zamršenije ko je tu kome vlasnik...
 
Па да, сад ја да кажем да гледам са ~3м па да и мени препоручиш 55 или више па да стварно одем у 80к. ;)

Вратићу се касније на оно што сам писао и оно што су други писали али овако укратко ... онај Sony је био кратког даха и делује да нису сви одушевљени па отпада. LG са гигабитним рутером за 57к је био тог дана а сада је 10к више. После неких порука у последњих пар дана, делује ми да LG и није добар избор.

Питао сам у једној радњи, тамо где су ми пoнудили LG са 3г гаранције, могу да направе цену за 43UJ6307.AEE око 57к (пошто сам им поменуо ону акцију) а могу да понуде и Philips 43PUS6162/12 за сличне паре. Значи LG или Philips од 43" са UHD за око 57к пара.

Алтернатива су онај Philips од ~41к са FHD или неки LG FHD за мало више.

После ових лоших оцена за LG UHD тј UJ серију ... делује ми да је Philips сигурнија куповина. Е да, у тој радњи су ми такође рекли да LG UHD никако не препоручују, док за FHD нема неких проблема.

Шта сада??
 
Sada ti je najpametnije da kupiš ili lg ili Samsung :)

Super su ovi testovi panela, samo što kad kupujemo TV mi ne kupujemo samo panel nego komplet spravu koja treba da traje bar 10godina a ne da vas nervira svaki put kad treba da promenite program.

Sent from my Redmi Note 4 using Tapatalk
 
Ali od panela zavisi percepcija celog uredjaja, jer u panel gledas. Ako je panel los nervirace te sve vreme, ne samo kad menjas program :D.

A sto se tice (ne)kvaliteta, rekoh vec, na LG su mi malo posle isteka garancije pootpadala sociva sa pozadinskog osvetljenja, sad probija u mozak. Za divno cudo matorcima ne smeta, pa necu jos da ga otvaram, ali gorak ukus u ustima.
 
Па да, сад ја да кажем да гледам са ~3м па да и мени препоручиш 55 или више па да стварно одем у 80к. ;)

Вратићу се касније на оно што сам писао и оно што су други писали али овако укратко ... онај Sony је био кратког даха и делује да нису сви одушевљени па отпада. LG са гигабитним рутером за 57к је био тог дана а сада је 10к више. После неких порука у последњих пар дана, делује ми да LG и није добар избор.

Питао сам у једној радњи, тамо где су ми пoнудили LG са 3г гаранције, могу да направе цену за 43UJ6307.AEE око 57к (пошто сам им поменуо ону акцију) а могу да понуде и Philips 43PUS6162/12 за сличне паре. Значи LG или Philips од 43" са UHD за око 57к пара.

Алтернатива су онај Philips од ~41к са FHD или неки LG FHD за мало више.

После ових лоших оцена за LG UHD тј UJ серију ... делује ми да је Philips сигурнија куповина. Е да, у тој радњи су ми такође рекли да LG UHD никако не препоручују, док за FHD нема неких проблема.

Шта сада??

Ma kakav Philips, ne razmatraj to uopšte
A normalno da ti treba 55" ako gledaš sa tri metra
 
  • Like
Reagovanja: NAS
Па да, сад ја да кажем да гледам са ~3м па да и мени препоручиш 55 или више па да стварно одем у 80к. ;)

Вратићу се касније на оно што сам писао и оно што су други писали али овако укратко ... онај Sony је био кратког даха и делује да нису сви одушевљени па отпада. LG са гигабитним рутером за 57к је био тог дана а сада је 10к више. После неких порука у последњих пар дана, делује ми да LG и није добар избор.

Питао сам у једној радњи, тамо где су ми пoнудили LG са 3г гаранције, могу да направе цену за 43UJ6307.AEE око 57к (пошто сам им поменуо ону акцију) а могу да понуде и Philips 43PUS6162/12 за сличне паре. Значи LG или Philips од 43" са UHD за око 57к пара.

Алтернатива су онај Philips од ~41к са FHD или неки LG FHD за мало више.

После ових лоших оцена за LG UHD тј UJ серију ... делује ми да је Philips сигурнија куповина. Е да, у тој радњи су ми такође рекли да LG UHD никако не препоручују, док за FHD нема неких проблема.

Шта сада??

Taj model Philipsa ti je dobar..Ima RGB panel, dok ima Lg WRGB panel što nije najbolje..Jedino ti Philips nemaAndroid, več Linux sistem..
 
Ма да, а другар ми је поменуо и неки нови LG од 102" који кошта неколико милки, можда стигнем и до њега. ;)
Ma kakav Philips, ne razmatraj to uopšte
A normalno da ti treba 55" ako gledaš sa tri metra
Па Philips је похваљен у последњих пар страна а ако не ... LG не ваља, Sony брља само тако, Samsung је почео да шкртари на јефтинијим моделима ... остаје овај од 102" или да узмем неки Vox 43" за 30к и решим проблем. ;) Мада ... ма шта ће ми телевизор??
 
  • Like
Reagovanja: NAS
Vodič za kupovinu LCD TV-a I deo

ARHIVA LINKOVA KA NAJBITNIJIM PORUKAMA

Neke od mojih poruka imaju zastarele ili pogrešne informacije zato što se došlo do novih i tačnijih, ali ja nisam moderator da mogu ispravljati poruke (znate da je ograničenje 60 min).
Nema puno, tu i tamo po koja informacija ;).

Linkovi ka sajtovima za profi testiranje

Panel lutrija I deo + UHD W-LED paneli

Panel lutrija II deo

Dodatno stanje na tržištu panela (kineski proizvođači)

Sony IPS UHD TV-i za PC upotrebu

32“ monitori kao superiorna zamena za TV

Regionalne marke (budžetski modeli)

Sharp TV u Evropi

LG LCD TV modeli 2017. I i II deo + III deo

LG OLED TV i „HDR“ + preporuke za kupovinu pravog HDR TV-a

Stanje TV industrije u 2017.

Odgovoriti na pitanja pre kupovine TV-a

Preporuke modela (jesen-zima 2017.)


UVODNE NAPOMENE

Kod modela koji nisu iz 2017-te je to navedeno mada sam izbegavao starije modele zato što su skoro nemogući za kupiti (one koje još vidim na stanju sam naveo). Stavio sam koji je
tačan tip panela ako je poznato (ako pogrešno objavim onda nije namerno već sam tako pronašao ili slučajno pogrešno kopirao), ako ne, onda makar generički IPS ili VA. Već je opšte-
poznato da svi (izuzev LG Electronicsa) imaju određene serije gde se mešaju IPS-oliki i VA paneli. Različiti modeli su najbolji za različite potrebe. Ne može najbolji za sve baš kao i kod
monitora. Za PC upotrebu su bez premca najbolji Sonijevi modeli, pa puno praznih mesta, što sam detaljno objasnio.

Modeli su grupisani na osnovu klasa po budžetu. To je problematično zato što neko kupuje ovde u maloprodaji, a neko od preko, ali bolje od toga ne umem.

Preporuke su na osnovu profesionalnih testova. Moja preporuka je i da pre kupovine proverite strane forume da li postoje žalbe na dotični model. O tome pišu i pojedini testeri (kao Rtings),
ali nemoguće je sve pokriti.
 
Poslednja izmena:
Vodič za kupovinu LCD TV-a II deo

SPECIJALNI IZVEŠTAJ PO PROIZVOĐAČIMA

Samsungov Electronics Premium UHD modeli (MU70, 80 i 90 serije) su degradacija po pitanju prikaza slike u odnosu na prošlogodišnje KS modele (koji su opravdano i na ovom
forumu bili jako popularni uz određene mane) tako da ne vidim kako se mogu preporučivati. Svako ko kupi dotične modele neka zna da je prošle godine mogao da kupi za iste novce
dosta bolji model po pitanju prikaza slike. Ovo je namerno urađeno da bi se kupci gurali ka „QLED“ modelima, ali ne toliko blatantno kao kod korejskog konkurenta. Međutim i Q7F, a
to je početni (budžetski) „QLED“ model, je isto degradacija u odnosu na ekvivalentni KS tako da :crash:...

Dalje, ne proporučujem ni serije sa njihovim (Samsung Display) SVA zakrivljenim panelima. To su MU62 i MU65 serije. Da ne kucam ponovo zašto su zakrivljeni TV paneli glupost prvog
reda… Monitor da (i sam ga posedujem), ali to je skroz neki drugi film.

Samsung Electronics je za samo nekih godinu dana od najvećeg tržišnog učešća u premijum i super premijum segmentu doživeo totalni krah. Tržište (kupci) su odbacili njihov marketing
i žestoko ih kaznili, što je odlično. Pokazalo se da marketing ipak nije svemoćan. I dalje dominiraju u nižem i srednjem segmentu, ali oni i svi mi znamo, tu nema margina kada se morate
takmičiti sa Kinezima koji su te iste margine „sa‘ranili“. Rešenje je da uradite što je učinio LG Electronics. Oni su uradili kontra.

Prvo su počeli da nepotrebno forsiraju svoje SVA zakrivljene panele u TV-ima, što je mega glupost i šteti za kvalitet prikaza. Ponavlja se priča kao i sa 3D. Ove godine su dosta povukli
ručnu po tom pitanju, priznajući poraz… Onda su napravili još dve katastrofalne odluke za 2017-tu, a to je da „QLED“ promovišu kao konkurenciju OLED-u. Problem je taj što je to „QLED“
kao što je kod LG-a „UHD“. To je ništa drugo nego LCD panel sa quantum dot (QD) LED pozadinskim osvetljenjem. Pravi QLED se još razvija i spekuliše se da još neće biti spreman za
komercijalnu upotrebu do 2019. Taj pravi QLED jeste konkurencija OLED-u. Problem je taj što je sada QLED ime ukaljano. Druga odluka je ta da je Samsung izbacio FALD iz svojih top
modela, naravno da bi nabili margine, ali su se debelo prevarili. „Uštedeli“ su tako drastičnim padom prodaje...

O LG Electronics modelima sam objavio sve što se moglo naći, da se ne ponavljam. U međuvremenu sam pronašao test modela 43LJ594V na poljskom benchmarku i prošao je očajno.
Ne preporučujem LGE modele ispod SJ85 serije. Nažalost, tržište nije kaznilo ove prevarante (kao što su im direktnog korejskog konkurenta), već „jašu“ na halo efektu OLED TV modela.
Izgubili su i oni učešće u premijum segmentu, ali nije krah kao kod prethodnika.

Sony je nastavio sa odličnim UHD modelima, štaviše, oni su još dosta bolji ove godine zato što su skoro potpuno eliminisali (A)S-IPS panele i vratili se na odlične AUO AMVA3 panele
(poslušali su tržište). FHD modeli su bili i ostali precenjeni. Ovogodišnja WE750 serija je u suštini jako dobra u FHD IPS segmentu, to je pre svega odličan igrački TV, ali treba biti lud
pa kupiti zato što je bezobrazno skupa pogotovo ovde kod nas!

I tržište je nagradilo Sony koji se ove godine katapultirao na prvo mesto u (super) premijum segmentu. Pokazali su da možete imati na vrhu ponude i OLED, ali i FALD LCD modele.
Kome treba pravi HDR, OLED paneli su i dalje lakrdija po tom pitanju, Sony je to shvatio i napravio totalnu pometnju (praktički su „usisali“ bivše Samsungove kupce).

TPV (Philips) je isto podigao kvalitet i zaslužuju da se nađu na listama. Meni je jasno da se Slovenac „popeo“ mnogima na glavu (ko se još seća da smo nas dvojica imali žestok okršaj
oko toga da li TPV proizvodi panele), ali ne treba odbaciti nešto zbog pojedinca. Uostalom, nije on jedini koji je marketar/fanboj na ovom forumu, samo što to to drugi rade manje očigledno.

Na listama su završili i Panasonicovi modeli koji su ovde u maloprodaji generalno retki, ali što da ne kad su dobri do odlični. Dostupni su regularno od preko.

Poseban pomen zaslužuju kineski velikani. Nažalost ni ovde ni preko nisu dostupni Hisense modeli (najveći kineski proizvođač i treći svetski) kao ni TCL, koji je ovde svojevremeno bio,
ali bezuspešno i to je ogromna šteta :(. Oba proizvođača, a pogotovo TCL, imaju odlične modele. Kod nas je zastupljen Skyworth koji je tu negde drugi sa TCL-om po prodaji u NR Kini.
Nažalost nema testova, a moje mišljenje tj. utisak možete pročitati ovde.
 
Poslednja izmena:
Vodič za kupovinu LCD TV-a III deo

PRE I ZA VREME KUPOVINE

Odgovorite sebi na sledeća pitanja:
1) da bi se što lakše suzio izbor kao i
2) da bi se ubrzao proces pronalaska odgovarajućeg modela.

Koliki vam je budžet?
Odakle se kupuje?
Koju dijagonalu/e preferirate?
Sa koje daljine će se gledati?
Da li će se gledati analogna kablovska TV? Standardna digitalna TV? HD TV?
Da li će se gledati UHD video?
Da li su bitni široki uglovi gledanja?
Da li se gleda uvek pod veštačkim svetlom uveče/noću ili se gleda i u mraku?
Da li će koristiti za konzolarno igranje i ako da, koje igre?
Da li će se koristiti za PC (zamena za monitor)?
Da li vam je bitna „pametna“ platforma?
Ko će koristiti TV?
Da li je bitna dužina garancije?

Valjda nešto nisam zaboravio…

O da, sledeće uvek ponavljam, pa ću i sada – kupovina na daljinu (telefon ili internet) je uvek najbolja opcija za kupovinu u domaćim maloprodajama za slučaj da dobijete problematičan
primerak. Ako se mora u prodavnici (kupuje se na rate) ili kod prodavca sa kp-a, onda ponesite USB fleš sa slikama sa sledećih Rtings linkova da ne bi kupili problematičan panel. Tu vam
je i objašnjeno detaljno šta i kako koga interesuje dublje tematika.
Kontrast /// Osvetljenost /// Uniformnost sive /// Uniformnost crne /// Gradijent
 
Poslednja izmena:
Vodič za kupovinu LCD TV-a IV deo

PREPORUKE JESEN/ZIMA 2017-18.

Sledi lista preporučenih modela po sličnom uzoru kao što sam napravio za monitore. Za razliku od monitora nisam objavio dodatne podatke tipa 100/120 Hz, proširena pokrivenost boja
(QD LED ili poboljšani fosfor), da li ima i koja „pametna“ platforma, Direct, Edge ili FALD LED pozadinsko osvetljenje i sl. Nemam volje za još i to. Sve u svemu, razbijaju se predrasude
i marketing :smash:.

32“ MONITORI kao zamena za TV*

LG 32MP58HQ-P (AH-IPS)
Samsung S32F351 (neki VA)

Da ne kopiram ponovo zašto, ovde i ovde se možete informisati više.

*Dijagonala panela je tehnički 31,5“.


FULL HD modeli

Panasonic DS500 (2016.) (24“*, 32“*, 40“, 49“ i 55“ IPS)
Panasonic ES500 (24“ IPS?*; 32“ IPS?*; 40“ IPS?; 49“ S-IPS)
*HD Ready modeli (24“ i 32“).

Philips PFS4131 (2016.) (32“ ?; 43“ ?; 49“ S-IPS)
Philips PFS4132 (32“ ?; 49“ S-IPS)

Samsung K5500 (2016.) (40“ S-MVA; 49“ PLS; 55“ S-PVA)
Samsung M5500 (32“ AMVA?; 43“ AMVA3; 49“ PLS; 55“ S-PVA)
Samsung M5600 (32“ AMVA?; 43“ AMVA3; 49“ PLS; 55“ S-PVA)


ULTRA HD modeli

Panasonic EX600 (40“ S-MVA; 49“ ?; 55“ S-IPS; 65“ S-MVA)

Philips PUS6412 (43“, 49“, 55“ i 65“ S-IPS)

Samsung MU61 (40“ S-MVA; 43“ i 49“ ?; 55“ IPS; 65“ i 75“ ?)
Samsung MU64 (40“ S-MVA; 49“, 55“ i 65“ IPS)

Sony XE700 (43“ i 49“ S-IPS; 55“ VA; 65“ AMVA3)
Sony XE800 (43“, 49“ i 55“ S-IPS)


ULTRA HD premijum modeli

Panasonic EX700 (40“, 50“, 58“ i 65“ S-MVA)

Philips PUS7502 (49“, 55“ i 65“ AS-IPS)

LG SJ850 (55“, 60“ i 65“ AS-IPS)
LG SJ950 (55“, 65“, 75“ i 86“ AS-IPS)

Sony XE850 (55“ VA; 65“ i 75“ AMVA3)
Sony XE900 (49“ S-MVA; 55“ VA; 65“ i 75“ AMVA3)


Super UHD premijum modeli

Koristim marketinške izraze korejskog dvojca :). Ako već imate toliko novca (2.000+ ojra), onda sigurno ne čitate ovaj forum…


P. S.
Kao i uvek, otvoren sam za sve preporuke i ako mi neko skrene pažnju na pogrešan info. To uvek može na PP pa da ispravim (što se i dešavalo).

:wave:
 
Poslednja izmena:
Ali od panela zavisi percepcija celog uredjaja, jer u panel gledas. Ako je panel los nervirace te sve vreme, ne samo kad menjas program :D.

Pa nije bas potpuna istina da u TV samo gledas, ima tu odsta drugih stvari osim slike...

Recimo zvuk, vecina ih zvuci ko tranzistori iz osamdesetih.
Spori prilikom prebacivanja programa
Treba da cekas dok se upali, ili jos gore cekas da se ugasi.
Softver bude uzasan kod non smart TV, a kod smarta bude jos gori, neke stvari koje ocekujete da su normalne jednostavno ne postoje.


I opet moje misljenje da prilikom kupovine ne treba da gledate samo panel jer tako cete pogresiti.
Evo najbolje napravite obican banalni test u radnji, probajte da presortirate kanale na nacin koji zelite.

Softver kod vecine je ******ski glup, tu se najvise odvajaju samsung i lg.
 
Poslednja izmena:
  • Like
Reagovanja: NAS
Sporost u saltanju kanala se manje vise I pojavljuje sa digitalijom, sporost pri paljenju i gasenju takodje. Dok je to bilo analogno bilo je maltene instant. Sad dok se podigne/spusti fw (unix-oliki OS uglavom, bio TV SMART ili ne) prodje vreme.

Vecina LCD televizora i jeftinih i skupih zvuce kao kante iz koje dopire zvuk. Ne mislim na distorziju nego na nedostatak kvalitetnih visokih i dubokih tonova.
Fizika kaze da za pun spektar mora malo veca kutija ako hoces da ce cuje iole glasno I jasno (veca efikasnost, manje dimenzije, veca sirina spektra - izaberi dva).
Zato se I uvaljuju razni soundbarovi i cudesa, zaobilaze fiziku televizora koji se dizajniraju da budu tanki i sto dopadljiviji.
Ko ima mini-liniju, bilo kakav vid 2.1 komp zvucnika ili HiFi sistem nece dugo razmisljati da poveze TV na to.

Nije TV samo panel, slazem se; ali je izuzetno bitna stavka. Izmedju TV sa nesto losijom ergonomijom i nesto boljim panelom i boljom ergonomijom a losijim panelom, uvek bih pre isao na bolji panel.

FIlozofija: saltanje kanala se radi 2-3 min dok trazis sta ces da gledas, jeste, smara kao djavo kad je sporo - a onda sedis i gledas sadrzaj narednih 30-120 minuta (bilo to utakmica, film, stagod).
Isto i sa sortiranjem kanala - jeste smor na losijim televizorima (imam I jedan FOX VOX nemam pojma sta je, gde odlepim svaki put kad me matorci zovnu i kazu da je Ikom opet saltao kanale jer interfejs nije bas sjajan), ali to radis samo kad operater nesto istumba pa si miran mesecima. Zapravo od svih televizora ovo mi je najefikasnije reseno na Filipsu - samo prevuces kanal gde hoces da bude, a mozes I da kucas manuelno broj.

Ali u panel gledas svaki put kad sednes za TV I nesto zapravo i gledas. Zato i potenciram da je panel bitan. Naravno dok pricamo o slicnim cenama uredjaja.

Razumem savrseno sta hoces da kazes, ali ni moj ni tvoj stav nisu pogresni. Samo je pitanje kome je sta bitnije.
 
Poslednja izmena:
  • Like
Reagovanja: NAS
@ Joxy

Obrati pažnju.

UHD TV za PS4 Pro između 400-500 €... Pročitaj šta je otkucano na poslednjih nekoliko strana.

Skraćena verzija:

Panasonic TX-40EX600E
Samsung UE40MU61xx
Samsung UE43MU61xx

Svi su dostupni na kp-u. Garancija za Panasonic bi trebala da važi u Srbiji. HDR zaboravi na jeftinim modelima. Običan marketing.

Monitori u segmentu do 500 ojra imaju TN panele, pa još UHD na 28“…
 
Poslednja izmena:
Ма да, а другар ми је поменуо и неки нови LG од 102" који кошта неколико милки, можда стигнем и до њега. ;) Па Philips је похваљен у последњих пар страна а ако не ... LG не ваља, Sony брља само тако, Samsung је почео да шкртари на јефтинијим моделима ... остаје овај од 102" или да узмем неки Vox 43" за 30к и решим проблем. ;) Мада ... ма шта ће ми телевизор??
Ti si nešto opasno pobrkao :S:.

Sony ne brljavi (izuzev kljakavog Android TV-a) – upravo su oni ubedljivo najviše odskočili u 2017-toj.
TPV (Philips) isto ima jako dobre serije, ali i šit.
LG Electronics sam objasnio (za zaobilaziti u širokom krugu sve ispod SJ85 seriji).
Samsung Electronics u stvari ne škrtari uopšte ni na najjeftinijim modelima što sam i otkucao, već su osakatili modele u premijum i super premijum segmentima.
 
  • Like
Reagovanja: NAS
@DukeofSerbia,

posle svih informacija koje sam dobio/video (od tebe, usera sladja1963 i google-anja) nekako sam najblizi opciji Sony-ja. Jos mi samo treba ako moze pomoc oko definisanja odnosa cene/funkcija
https://www.displayspecifications.com/en/comparison/482e31602
tj. da li razlika izmedju 55XE70 i 55XE85 (60 vs 120 Hz, 8bit + FRC vs 10 bit, DCI P3=75 vs DCI P3=92, brigthness 350cd/m2 vs 400cd/m2, static contrast 3300:1 vs 4000:1 ,bluetooth, wifi standardi itd...) vredi oko 300 eura , ili da li razlika izmedju 55XE85 i 55XE90 (Edge LED vs Direct LED, 400cd/m2 vs 900 cd/m2, itd) vredi takodje oko 300 eura?

Kod XE70 me najvise iritira sto nema Android TV (ne znam da li moze da se zameni manuelno preko USB-a kao neka varijanta upgrade OS-a),jer mi nekako deluje da bi kod njega OS ostao bez nekog razvoja.

Ako moze i neka preporuka za KP sto se tice cene-sigurnosti (i eventualnih reklamacija u toku garancije) , naravno ako nije po pravilima foruma taj deo moze i na pm.

Za koliko okvirno procenjujes da ce OLED TV od 55" pasti na cene od oko 1300 eura (znam da je ovo tesko prognozirati ali cisto licno misljenje) pa ako je neki kratak period da idem na najjeftiniju opciju i cekam momenat za kupovinu OLED-a?

Naravno dobrodosli su saveti i ostalih clanova.
 
Ko nije probao Android na Sony TV-u taj ne zna šta su muke.
Tu mogućnost treba izbjeći po svaku cijenu.
 
Spor meni, spora navigacija kroz kanale. Imaš Android, a onda kada ti Android zatreba shvatiš da ustvati i nemaš baš Android...

Ne znam. Do 2017 bi predložio nešto od LG, ove godine možda Samsung, posebno ako uhvatiš nešto sa 5g garancije. Najčešće to ne zatreba (osim kod Filipa) ali lijepo je biti bezbrižan cijeli radni vijek. Do tada ćeš svakako preći na OLED :)
 
  • Like
Reagovanja: NAS
Ti si nešto opasno pobrkao :S:.
Ма све је било због неких порука где је Сони критикован а и Самсунг како ми се чини. Проверићу кад будем поред компа.

Онда остаје неки Самсунг са 2 године гаранције или Филипс са 4 а чини ми се да по цени Сони фхд могу да узмем Филипс (да не помињем ЛГ) ухд. Први за 42-45к, други за ~58к.
Предлог? Вечерас ћу опет да погледам понуде.
 
@ bakara

Projektuješ svoje potrebe i prioritete na tržište :). Ne kažem da grešiš (iz tvog ugla), ali to tako ne funkcioniše. Samsung Electronics je upravo to uradio što si otkucao i pukli su samo tako u
premijum i super premijum segmentu. Sony je uradio kontra i eksplodirao. Koga realno briga što je njihova „pametna“ platforma najgora?

Ko kupuje u toj klasi, njega generalno samo interesuje da ima samo što bolji kvalitet slike. Ko kupuje u budžetskoj klasi, njemu je i ovako sve jedno. Logično je da ovde i po drugim forumima
se pita da se izvuče maksimum za dobijeni novac po pitanju prikaza.

Prosečan, a i ovi platežno jači, evropski kupac (a i ovde) će da priključi risiver (kablovski, satelitski, iPTV) koji je dobio od svoga provajdera TV usluga i generalno neće imati dodira sa softverom
TV-a. Čak i ko koristi „pametnu“ platformu, pošto provajderi manje ili više to podržavaju, za prosečnog korisnika je dovoljno.

Takođe, ko ima novca za premijum TV, ima i za poseban audio sistem. Svi znamo da je zvuk kod modernih tankih TV-a očajan, čista fizika i zato je eksplodiralo soundbar tržište.

I za „pametan“ TV, ti se puno bolje razumeš od mene, bolje je kupiti kineski Android TV box za 50-60 $, zar ne ;)? Ako neko kupuje TV od 700-800+ ojra, onda ima i novca za tako nešto.

Svi sajtovi koji testiraju TV-e, ubedljivo najviše za ocenjivanje obraćaju pažnju na prikaz slike. Pogledaj Rtings kako ocenjuje?
Smart Features su 1,2%. Nikoga nije briga.
Sound Quality je 2,8%. Vau. Nemački CHIP je tu bolji sa čak 5%.
Inputs je 10,2%. Ovo je bitno samo za nekoga ko će koristiti PC i/ili konzolu(e).
Motion je 14,2%. To je najbitnije kod gledanja sporta i za video igre.
Picture Quality je ~71,4%! CHIP je dosta konzervativniji po tome sa „samo“ 50%.


@ ostoja

Upravo tako.
 
Spor meni, spora navigacija kroz kanale. Imaš Android, a onda kada ti Android zatreba shvatiš da ustvati i nemaš baš Android...

Ne znam. Do 2017 bi predložio nešto od LG, ove godine možda Samsung, posebno ako uhvatiš nešto sa 5g garancije. Najčešće to ne zatreba (osim kod Filipa) ali lijepo je biti bezbrižan cijeli radni vijek. Do tada ćeš svakako preći na OLED :)

Kod mene na 49XD70 radi sasvim solidno, bez problema.
 
Na mom 49XE9005 radi lose. Pored ovoga, Sony-jeva AndroidTv platforma ima lose mrezne mogucnosti. LAN je 100Mb a WiFi iako podrzava AC 5GHz ne moze da izgura vise od 130-140Mb.
 
Objaviću preporuke sa dopunjenim informacijima da se poštedimo svi stalnog vrtenja u krug :smash:.

I dodata je odlična Panasonic EX780 serija na listu Ultra HD premijum modela (dostupna od preko). To je ujedno jedini model na listi ako nekome još treba 3D ;).


@ gredence

Koliko vidim, „kupuješ“ TV od bar marta i stalno se vrti u krug…

Poslednji put (nešto se ponavlja, nešto manje):
Sony XE900 samo ako treba HDR. I nema Direct LED poz. osvetljenje već je FALD. Ako ti ne treba HDR, a planiraš da odrešiš kesu, onda možda sačekaj da još padne
cena OLED TV-a, a da li će padati, to zna najbolje LG Display koji proizvodi OLED panele plus kada će Samsung izbaciti na tržište pravi QLED.

XE900 = XE850 + FALD (otprilike)

Kod Sonija, koliko para, toliko muzike (manje-više je tako kod većine). Razlika u ceni je taman tolika, koliko se dobije više. Nekome to znači, nekome ne. Tu ti ja
ne mogu pomoći.

Za „pametnu“ platformu uvek možeš kupiti Android TV box iz Kine. Tema na forumu. Tu će ti bakara reći/otkucati šta je najbolje ;).


@ WALLY GATOR

Objavio sam tu vest. To da li je Hisense ili TCL ima veći tržišni udeo je predmet konfliktnih izveštaja :S: (garantovano pravi problem uzorkovanja kineskog tržišta).
Bez obzira, velika je šteta što se ovde više ne prodaju TCL modeli.
 
Dopunjena lista

Sledi poboljšana lista Ultra HD i Ultra HD premijum modela. Došlo je i do jednog pomeranja (Panasonic EX700) koje je prvobitno bio stavljen u pogrešnu
kategoriju mojom mahinalnom greškom.

NAPOMENE

10-bitni panel – da li je pravi ili 8-bit + FRC, nije bitno.
WCG – wide colour gamut (proširena pokrivenost boja).
100/120 Hz – 50 Hz je TV standard u Evropi.
HDR – model je testiran da može prikazati bar 500 cd/m2 u HDR modu (pravi je 1.000 cd/m2) što je neki minimum da se vidi razlika u odnosu na SDR.
FALD – full array local dimming, a da li TV ima Direct ili Edge LED je u suštini nebitno. Aktiviran FALD produbljuje crnu i daje veći kontrast, ali ima svoju
negativnu stranu. Više ovde.
Smart – navedena je „pametna“ platforma ako je ima.


ULTRA HD modeli

Svi modeli imaju 10-bitne panele (izuzev Sony XE700).

Panasonic EX600 (40“ S-MVA; 49“ ?; 55“ S-IPS; 65“ S-MVA) (Firefox OS)
Panasonic EX700 (40“, 50“, 58“ i 65“ S-MVA) (WCG; Firefox OS)

Philips PUS6412 (43“, 49“, 55“ i 65“ S-IPS) (Ambilight; Android TV)

Samsung MU61 (40“ S-MVA; 43“ i 49“ ?; 55“ IPS; 65“ i 75“ ?) (Tizen)
Samsung MU64 (40“ S-MVA; 49“, 55“ i 65“ IPS) (WCG; Tizen)

Sony XE700 (43“ i 49“ S-IPS; 55“ VA; 65“ AMVA3) (Opera TV)
Sony XE800 (43“, 49“ i 55“ S-IPS) (WCG; Android TV)


ULTRA HD premijum modeli

Svi modeli imaju 10-bitne panele sa WCG i rade na 100/120 Hz. Zato su i premijum :).

Panasonic EX780 (50“, 58“, 65“ i 75“ S-MVA) (3D; Firefox OS)

Philips PUS7502 (49“, 55“ i 65“ AS-IPS) (Ambilight; Android TV)

LG Electronics SJ850 (55“, 60“ i 65“ AS-IPS) (WebOS)
LG Electronics SJ950 (55“, 65“, 75“ i 86“ AS-IPS) (HDR; WebOS)

Sony XE850 (55“ VA; 65“ AMVA3 i 75“ AS-IPS? ili AMVA3?) (Android TV)
Sony XE900 (49“ S-MVA; 55“ VA; 65“ i 75“ AMVA3) (HDR; FALD; Android TV)


P. S.
Kao i uvek, ako neko uvidi grešku, neka otkuca.
 
Poslednja izmena:
Status
Zatvorena za pisanje odgovora.
Nazad
Vrh Dno